Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/5980/26
РІШЕННЯ
іменем України
08 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Левицької Ю.О. представника позивача Осташа М.С., представника відповідача Лічман Л.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.09.2024 0887021-2412-2218-UA68040470000053519 про визначення податкового зобов`язання з транспортного податку за 2024 рік.
В обґрунтування позову зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки придбаний автомобіль не є об`єктом оподаткування, з підстав відсутності в переліку легкових автомобілів транспортного засобу (BMW ХЗ xDrive30d, серія G01, 2022 року випуску (виготовлення), об`єм двигуна 2993 кубічних сантиметрів, тип пального дизель), а також через те, що середньоринкова вартість мого автомобіля є меншою за законодавчо встановлений поріг у 375 розмірів мінімальної заробітної плати (3000000 гривень). Просить задовольнити позовні вимоги..
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Хмельницькій області на позовну заяву, у якому представник зазначає, що податкове повідомлення - рішення від 30.09.2024 0887021-2412-2218-UA68040470000053519 про визначення податкового зобов`язання з транспортного податку за 2024 рік скасоване (відкликане), про що позивачка повідомлена листом від №7035/6/22-01-24-13. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову у зв`язку із відсутністю предмету спору.
Ухвалою від 28.04.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління ДПС у Хмельницькій області інтегровану картку платника податків ОСОБА_1 .
На виконання вимог ухвали суду від 28.04.2026 податковий орган надав витребувані документи.
Ухвалою від 13.05.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління ДПС у Хмельницькій області рішення про скасування податкового повідомлення-рішення від 30.09.2024 №0887021-2412-2218-UA68040470000053519.
Ухвалою від 20.05.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд вирішив здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін та призначив судове засідання на 08.06.2026 о 10:00 год.
Відповідач подав до суду додаткові пояснення, у яких представник стверджує, що згідно з підпунктом 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове повідомлення - рішення від 30.09.2024 №00887021-2412-2218-UA68040470000053519 за 2024 рік на суму 12500,00 грн скасоване (відкликане) на підставі заяви ОСОБА_1 від 23.04.2026. Вказує, що доказом відкликання є лист від 24.04.2026 Головного управління ДПС в Хмельницькій області .
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, представник податкового органу просила відмовити у задоволенні позову у зв`язку із відсутністю предмету спору.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив таке.
Позивачка ОСОБА_1 з 26.07.2024 є власницею транспортного засобу марки BMW, 2022 року випуску, G3{/71BZ, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 .
На підставі підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення від 30.09.2024 0887021-2412-2218-UA68040470000053519, яким позивачці визначена сума грошового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2024 рік у розмірі 12500,00 грн.
23.04.2026 позивачка звернулась до відповідача із заявою про скасування податкового повідомлення - рішення від 30.09.2024 0887021-2412-2218-UA68040470000053519.
Листом від 24.04.2026 Головне управління ДПС в Хмельницькій області повідомив, що спірне рішення про визначення податкового зобов`язання з транспортного податку за 2024 рік скасоване (відкликане). Рішення про скасування податкового повідомлення - рішення від 30.09.2024 0887021-2412-2218-UA680404700000535119 не надіслав.
Вважаючи протиправними податкове повідомлення-рішення 30.09.2024 0887021-2412-2218-UA68040470000053519 позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке
Статтею 67 Конституції України на платників податків покладено обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Згідно з пунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3, пункту 267.4 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1. пункту 267.5. статті 267 ПК України).
Підпунктами 267.6.1, 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку,
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 затверджена Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 2 Методики передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576; далі Порядок № 403).
Згідно з пунктами 3, 4 Методики джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономіки.
Згідно із пунктом 5 Методики ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об`єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Відповідно до пункту 6 Методики аналогічними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: тип кузова (седан, універсал тощо); призначення (дорожні, позадорожні); тип двигуна (бензиновий, дизельний тощо); робочий об`єм двигуна; привод тягових коліс (передньоприводні, задньоприводні, повноприводні); тип коробки переключення передач; габаритні розміри; комплектація.
За змістом пункту 13 Методики Мінекономіки розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономіки забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики).
Отже, для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб застосовується середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономіки.
Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі наданої інформації Мінекономіки про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2025 році.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 20.03.2018 у справі № 820/4054/17, від 12.06.2018 у справі № 813/3965/17, від 06.12.2023 у справі № 520/8806/18.
З урахуванням приписів пункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України до переліку легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб у відповідному році, який щорічно до 1 лютого податкового (звітного) року з року формується та оприлюднюється Мінекономіки на офіційному веб-сайті, включаються легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Суд встановив, що спірним податковим повідомленням рішенням відповідач нарахував позивачці транспортний податок з фізичних осіб на легковий автомобіль (BMW ХЗ xDrive30d, серія G01, 2022 року випуску (виготовлення), об`єм двигуна 2993 кубічних сантиметрів, тип пального дизель), вартістю 2654022,29 грн, придбаний у липні 2024 року
Разом з тим, до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, розміщеного на офіційному веб-сайті Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, не включений легковий автомобіль (BMW ХЗ xDrive30d, серія G01, 2022 року випуску (виготовлення), об`єм двигуна 2993 кубічних сантиметрів, тип пального дизель).
Отже, автомобіль легковий автомобіль (BMW ХЗ xDrive30d, серія G01, 2022 року випуску, який належить позивачці , не є об`єктом оподаткування транспортним податком за 2024 рік.
Тому відповідач безпідставно прийняв податкове повідомлення-рішення про нарахування позиваці податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2024 рік на зазначений автомобіль.
У відповіді на заяву позивачки та у відзиві на позов відповідач наполягає на відсутності підстав для задоволення позову оскільки податкове повідомлення - рішення від 30.09.2024 №00887021-2412- 2218-UA68040470000053519 за 2024 рік скасоване (відкликане) відповідно до процедури, зазначеної в підпункті 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 ПК України пункті 6 «Звірка даних з платником транспортного податку» Інструктивного матеріалу по роботі з ІКС «Податковий блок» в частині адміністрування транспортного податку з фізичних осіб.
Надаючи правову оцінку зазначеним доводам відповідача, суд враховує таке.
Відповідно до підпункту 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 ПК України фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем реєстрації) для проведення звірки даних щодо: а) об`єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; б) розміру ставки податку; в) нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об`єкт оподаткування, перехід права власності на об`єкт оподаткування), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Отже, у відповідності до процедури, визначеної підпунктом 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) за умови надсилання (вручення) платнику транспортного податку нового податкового повідомлення-рішення, сформованого в результаті перерахунку суми податку у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку в результаті проведення звірки даних на підставі відповідної заяви платника податку.
Разом з тим, позивачка не зверталась до відповідача з заявою в порядку підпункту 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 ПК України про проведення звірки даних щодо: а) об`єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; б) розміру ставки податку; в) нарахованої суми податку. Відповідач не проводив перерахунок суми транспортного податку за 2024 рік та не надсилав (вручав) їй нове податкове повідомлення-рішення про нарахування податку в новому розмірі. Отже, визначені підпунктом 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 ПК України умови, за яких повідомлення-рішення від 30.09.2024 №0887021-2412-2218-UA68040470000053519 вважається скасованим (відкликаним) відсутні.
Натомість у заяві від 23.04.2026 позивачка просила скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.09.2024 №0887021-2412-2218-UA68040470000053519 про визначення податкового зобов`язання з транспортного податку за 2024 рік у зв`язку з тим, що її автомобіль не є об`єктом оподаткування транспортним податком за 2024 рік.
Підстави та порядок скасування та відкликання податкового повідомлення-рішення визначають статті 55 і 60 ПК України.
За змістом пункту 55.1 статті 55 ПК України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Згідно з підпунктами 60.1.2 і 60.1.3. пункту 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, зокрема, якщо: контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов`язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов`язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
У випадках, визначених підпунктом 60.1.2 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги (пункт 60.3 статті 60 ПК України).
У випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов`язання або податкового боргу (пункт 60.4 статті 60 ПК України).
Відповідач на ухвалу суду не надав рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкове повідомлення-рішення про зменшення раніше нарахованої суми грошового зобов`язання.
Тому, доводи відповідача про відсутність предметі спору у цій справі суд вважає безпідставними.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, а також його відкликання (скасування). Тому, позовні вимоги слід задовольнити.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.09.2024 №0887021-2412-2218-UA68040470000053519 про визначення податкового зобов`язання з транспортного податку за 2024 рік.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1331,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 серпня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук