Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/5071/26
РІШЕННЯ
іменем України
09 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Служби безпеки України, в якому просить визнати протиправною бездіяльність, зобов`язати нарахувати та виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2016, 2017 з урахуванням індексації грошового забезпечення. Покликається на те, що відповідач при обчисленні належного йому грошового забезпечення порушив вимог нормативних актів, що призвело до заниження розмірів виплат.
Відповідач відзив по справі не подав.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Службі безпеки України, наказом голови якої від 10.08.2020 №1042-ОС/дск виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Зі змісту довідки №21/2-388 від 15.02.2024 вбачається, що у травні 2017 позивачу було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення. У довідці №21-2-387 від 15.02.2024 за період з 18.11.2016 по 31.12.2016 відсутня інформація щодо виплати матеріальної допомоги на оздоровлення за 2016.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі №360/2684/21 зобов`язано Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації - січня 2008.
На виконання рішення суду ОСОБА_1 було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації - січня 2008 у розмірі 82370,85 грн., що підтверджується довідкою №21/2-389 від 15.02.2024.
Позивач вважаючи, що відповідач протиправно не перерахував грошову допомогу на оздоровлення за 2016, 2017 роки із урахуванням вказаної індексації грошового забезпечення, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок, про що надає докази.
У справі відсутні докази надання позивачу відповіді на вказане звернення а також проведення відповідного перерахунку розміру грошової допомоги на оздоровлення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини 1 статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
З огляду на це, розрахунковою величиною для обрахунку розміру щомісячної грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної додаткової грошової винагороди є місячне грошове забезпечення.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.91 №1282-XII (далі Закон №1282-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі Порядок №1078). Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби. Згідно з підпунктом 2 пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі Закон №2017) визначено, що з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Згідно з статтею 19 Закону №2017 державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19.06.2019 у справі №825/1987/17, від 20.11.2019 у справі №620/1892/19, від 05.02.2020 у справі №825/565/17, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже, підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Отже, так як індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку №1078. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
На підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону №2017, Закону №1282 та Порядку №1078. Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців, у тому числі для розрахунку пенсії за вислугу років.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.04.2020 у справі №240/10130/19.
При обчисленні додаткових видів грошового забезпечення індексація грошового забезпечення також підлягає врахуванню.
Судом встановлено, що позивачу нараховувалась та виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення у 2017 році, що підтверджується довідкою №21/2-388 від 15.02.2024.
Оскільки у місяці нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення за 2017 рік відповідач не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення (яка є складовою місячного грошового забезпечення), відповідна допомога на оздоровлення була виплачена позивачу у заниженому розмірі.
Щодо позовних вимог у частині перерахунку грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік, суд виходить з такого.
Зі змісту наявної в матеріалах справи довідки №21-2-387 від 15.02.2024 вбачається, що вона охоплює лише період проходження позивачем служби з 18.11.2016 по 31.12.2016, і за цей період інформація щодо виплати допомоги на оздоровлення відсутня. Водночас відповідачем не надано суду відомостей щодо (не)виплати позивачу такої допомоги за період з 01.01.2016 по 17.11.2016.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки суб`єкт владних повноважень не надав суду належних доказів на спростування доводів позивача щодо отримання ним матеріальної допомоги на оздоровлення у 2016 році, суд приходить до висновку, що вимоги в цій частині також є обґрунтованими. Водночас суд враховує, що перерахунок допомоги на оздоровлення за 2016 рік має бути здійснений відповідачем за умови її фактичного первинного нарахування та виплати позивачу у вказаному році (незалежно від того, яким саме підрозділом СБУ вона виплачувалась до 18.11.2016).
Після фактичного відновлення порушеного права позивача та виплати йому сум індексації за період 2016-2018 років (на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі №360/2684/21), у відповідача виник обов`язок здійснити відповідний перерахунок похідних виплат, розмір яких обчислюється з місячного грошового забезпечення, зокрема - грошової допомоги на оздоровлення за 2016 та 2017 роки.
Суд критично оцінює бездіяльність відповідача щодо залишення без належного реагування заяви позивача про проведення відповідного перерахунку, оскільки відсутність доказів проведення такого перерахунку свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.
З огляду на викладене, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати його здійснити перерахунок і виплату позивачу грошової допомоги на оздоровлення за 2016 рік (за умови її фактичної виплати у 2016 році) та за 2017 рік, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням виплаченої індексації грошового забезпечення, з відрахуванням раніше виплачених сум.
Зважаючи на вказане, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним непроведення Службою безпеки України перерахунку ОСОБА_1 розміру грошової допомоги на оздоровлення з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.
Зобов`язати Службу безпеки України провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2017 рік та за 2016 рік (за умови її фактичної виплати у 2016 році) виходячи з розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням виплаченої індексації грошового забезпечення, з відрахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 липня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Служба безпеки України (вул. Володимирська, 33,м. Київ,01001 , код ЄДРПОУ - 00034074)
Головуючий суддя І.С. Козачок