Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_____________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" липня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/368/26
Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.
за участю секретаря судового засідання Джабраїлової В. В.,
розглянувши в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу № 916/368/26
за позовом Кілійської міської ради (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Миру, 57, код ЄДРПОУ 25426148);
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС (79000, м. Львів, вул. Шевченка, 56, код ЄДРПОУ 42570755);
про зобов`язання укласти договір та стягнення 132 114, 41 грн
за участю представників:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
В С Т А Н О В И В:
Кілійська міська рада звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС в якому просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП СЛРПЛУ УТС на користь Кілійської міської ради збитки, які завдані бюджету Кілійської міської територіальної громади за фактичне використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів за період з 22.01.2023 по 01.10.2025 у сумі - 132 114, 41 грн.
- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС виконати умови п. 1.1.1 договору купівлі-продажу від 22.12.2022 та укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,173 6 га, розташованої за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, м. Кілія, вул. Гагарінська, 58, з кадастровим номером 5122310100:02:005:0273.
В обґрунтування позовних вимог Кілійська міська рада (позивач) посилається на використання Товариством з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП СЛРПЛУ УТС (відповідач, ТОВ КОТБ ГРУП СЛРПЛУ УТС) земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.02.2026 суд відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 05.03.2026.
20.02.2026 за вх№6274/26 господарський суд одержав від позивача клопотання про розгляд за наявними матеріалами та без участі представника позивача.
У підготовчому засіданні 05.03.2026, без участі представників сторін, суд постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 18.03.2026 о 15:00, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
У підготовчому засіданні 18.03.2026, без участі представників сторін, суд постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 06.04.2026 о 14:00, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
У підготовчому засіданні 06.04.2026, за участі представника позивача у режимі відеоконференції, суд постановив ухвалу без оформлення окремого документа, якою відклав підготовче засідання на 21.04.2026 о 11:20, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
07.04.2026 за вх№13307/26 господарський суд одержав від позивача клопотання про долучення доказів в якому просить долучити до матеріалів справи, а саме проєкт договору оренди землі.
21.04.2026 за вх№13724/26 господарський суд одержав від позивача письмові пояснення.
У підготовчому засіданні 21.04.2026, за участю представника позивача, суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 21.05.2026 о 10:30, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
У судовому засіданні 21.05.2026, за участю представника позивача, суд постановив протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 15.06.2026 о 14:30, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
У судовому засіданні 21.05.2026, за участю представника позивача, суд постановив протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 15.06.2026 о 14:30, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
06.07.2026 за вх№23640/26 господарський суд одержав від позивача клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
У судовому засіданні 06.07.2026, без участі представників сторін, суд на підставі ст. 240 ГПК України ухвалив скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду.
Стислий виклад позиції позивача
Позивач посилається на неналежне виконання відповідачем п. 1.1.1. договору купівлі-продажу нерухомого майна комунальної власності (далі - договір), а саме: комплекс будівель та споруд площею 585,9кв.м., розташованих за адресою: Одеська область, м. Кілія, вул. Гагарінська (колишня вулиця Гагаріна), 58, який розташований на земельній ділянці площею 0,3374 га, за кадастровим номером 5122310100:02:005:0273.
Відповідач за умовами договору має зобов`язання протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на об`єкт майна, звернутись до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власнiсть або користування земельної дiлянки, на якiй розмiщений об`єкт нерухомого майна, що належить йому на правi приватної власностi, у порядку передбаченому статтями 118, 123, 128 Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі».
Проте, земельна дiлянка площею 0,3374 га, з кадастровим номером 5122310100:02:005:0273 цiльове призначення для будiвництва та обслуговування iнших будiвель громадської забудови, використовуеться без оформлення вiдповiдних документiв, що посвiдчують право користування на земельну дiлянку.
Внаслідок використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, позивач нарахував останньому завдані збитки за фактичне використання земельної ділянки за період з 22.01.2023 по 01.10.2025 у сумі 132 114,41грн на підставі ст. 1212 Цивільного колексу України.
Обставини справи встановлені судом
22.12.2022 Кiлiйська мiська територiальна громада Iзмаїльського району Одеської областi в особi Кiлiйської міської ради та ТОВ «КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС», уклали договiр купiвлi-продажу нерухомого майна комунальної власностi шляхом продажу на аукцiонi, вiдповiдно до якого продано комплекс будiвель та споруд площею 585,9 м.кв, за адресою: Одеська область, Iзмаїльський район, м. Кiлiя, вул. Гагаринська (колишня вул. Гагаріна), 58, який розташований на земельнiй дiлянцi площею 0,3374 га., з кадастровим номером 5122310100:02:005:0273.
Відповідно до п.1.1. договору Продавець зобов`язується передати у власність Покупця нерухоме майно, що перебуває у комунальній власності комплекс будівель та споруд, загальною площею 955,7 кв.м., розташованих за адресою: Одеська область, м. Кілія, вул. Гагарінська, 58.
Згідно з п.1.1.1. договору майно розташоване за земельній ділянці площею 0,3374 га, яка надана для будівництва та обслуговування інших будівель та споруд громадської забудови, категорія земель землі житлової та громадської забудови, кадастровий номер земельної ділянки: 5122310100:02:005:0273.
В п. 1.1.1. договору зазначено, що нотаріусом роз`яснено п. 10-12 ст. 120 Земельного кодексу України, що набувач об`єкта нерухомого майна зобов`язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на об`єкт майна звернутися до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власнiсть або користування земельної дiлянки, на якій розміщений об`єкт нерухомого майна, що належить йому на праві власності, в порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 Земельного кодексу України.
На підтвердження реєстрації за відповідачем права власності на нерухоме майно позивачем надано до позовної заяви інформацію за №447777584 від 15.10.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, з якої вбачається, що за відповідачем 22.12.2022 зареєстроване право власності на комплекс будівель та споруд площею 585,9 кв.м., розташованих за адресою: Одеська область, м. Кілія, вул. Гагаріна, 58.
Як видно з матеріалів справи, виконавчим комітетом Кiлiйської міської ради на адресу відповідача направлялися наступнi листи:
- лист вiд 09.06.2023 №3433/12/23 щодо необхiдностi виконання умов п. 1.1.1 договору купiвлi-продажу;
- лист вiд 11.09.2023 №5100/12/23 про направлення рiшення Кiлiйської міської ради №2013/VIII/35 та №2014/VIII/35, з примірниками договорів оренди землi в двох екземплярах для укладання;
- лист-нагадування вiд 19.08.2025 №3849/09-12;
- лист вiд 08.10.2025 №4630/09-12 із запрошенням на засiдання комісії з визначення розмiру та вiдшкодування збиткiв власникам землі та землекористувачам на території Кілійської міської територіальної громади Iзмаїльського району Одеської області;
- лист вiд 16.10.2025 №4761/09-12 з повторним запрошенням на засiдання комісії з визначення розмiру та вiдшкодування збиткiв власникам землi та землекористувачам на території Кілійської міської територіальної громади Iзмаїльського району Одеської області.
Позивач вказує, що станом на день звернення з даним позовом до суду відповідач не звернувся з клопотанням про передачу йому земельної ділянки в оренду та відповідно договір оренди між сторонами не укладений.
Враховуючи використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, позивач нарахував останньому збитки у суму 132 114,41 грн за період з 22.01.2023 по 01.10.2025.
На підтвердження суми та періоду нарахування збитків позивач надав до суду наступні документи:
- рішення Кілійської міської ради №1643/VIII/28 від 23.12.2022 «Про встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками, які розташовані на території Кілійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області» з додатками на рішення Кілійської міської ради №2014/VIII/35 від 31.08.2023 «Про надання земельної ділянки в оренду на 49 років за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, м. Кілія, вул. Гагарінська, 58»;
- рішення Кілійської міської ради №3236/VIII/64 від 25.07.2025 «Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Кілійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області» з додатками;
- рішення Кілійської міської ради №3435/VIII/68 від 28.11.2025 «Про затвердження акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Кілійської міської територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області від 30.10.2025 №2/2025» з додатками.
Висновки суду
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно із ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Отже, ефективний засіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.
За умовами частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв`язку із безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цього Кодексу застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Правові підстави користування земельною ділянкою комунальної власності за змістом глави 15 ЗК України - це право постійного користування або право оренди.
Частиною 1 статті 93 і статтею 125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Землекористувачі також зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини 1 статті 96 ЗК України).
Принцип платного використання землі також передбачено статтею 206 ЗК України, за змістом якої використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України), тут і далі - у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин).
Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" залежно від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Водночас за змістом ст. 122-124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов`язані сплачувати за неї орендну плату.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об`єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об`єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об`єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об`єкти розташовані. Отже, об`єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об`єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об`єкт права власності.
Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об`єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об`єктом нерухомого майна.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.
Таким чином, положення глави 15, статей 120, 125 ЗК України, статті 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об`єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об`єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 21.01.2019 у справі № 902/794/17, від 04.02.2019 у справі № 922/3409/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18, від 21.05.2019 у справі № 924/552/18 та у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 922/2413/19.
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини 1 статті 1212 ЦК України.
Такий самий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.09.2018 у справі № 925/230/17.
Підсумовуючи наведене, суд вказує, що з набуттям права власності на об`єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, а тому у власника об`єкта нерухомого майна виникає обов`язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Отже, відповідач, здійснюючи користування спірною земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючих документів на останню, фактично зберіг в себе кошти, які мав сплатити за користування земельною ділянкою, а тому, відповідно до положень ст. 1212 ЦК України, повинен повернути ці кошти власнику земельної ділянки.
Суд також зауважує, що земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до пунктів 289.1., 289.2. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Як встановлено судом, згідно з Витягом №НВ-5100581202023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативно грошова оцінка спірної земельної ділянки за кадастровим номером 5122310100:02:005:0273 становить 918 303,21 грн.
За змістом підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 ст. 288 ПК України річна сума плати за землю не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Рішенням Кілійської міської ради №2014/VIII/35 від 31.08.2023 встановлено розміри орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки, зокрема, для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови встановлено відсоткову ставку - 5% від нормативної грошової оцінки.
Перевіривши розрахунок безпідставно збережених коштів за період з 22.01.2023 по 01.10.2025, суд зазначає, що його результат (132 114,41 грн) є правильним.
Згідно з усталеною практикою Верховного Суду до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований об`єкт нерухомого майна, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Отже, враховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі, котра належить відповідачу, земельна ділянка у будь-якому разі перебуває у фактичному користуванні відповідача, навіть за відсутності укладеного договору оренди.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення з ТОВ КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС на користь Кілійської міської ради 132 114, 41 грн за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 22.01.2023 по 01.10.2025.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ТОВ КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС виконати умови п. 1.1.1 договору купівлі-продажу від 22.12.2022 та укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,173 6 га, розташованої за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, м. Кілія, вул. Гагарінська, 58, з кадастровим номером 5122310100:02:005:0273, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
У свою чергу, ч. 1 ст. 14 Закону України "Про оренду землі" встановлює імперативну письмову форму для договорів оренди землі.
Правочин, відповідно до ч. 2 ст. 207 Цивільного кодексу України, вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 16 Закону України "Про оренду землі" також передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.
За змістом статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Частиною першою статті 648 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акту органу місцевого самоврядування, обов`язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до правових висновків, які викладені у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 16.10.2020 у справі № 910/12787/17, під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
У постановах Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 905/650/19, від 15.05.2019 у справі № 912/1984/17, від 15.05.2019 у справі № 912/3810/16 суд касаційної інстанції акцентував увагу на необхідності врахування під час розгляду спорів у подібних правовідносинах презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних правовідносин. Верховний Суд зауважував, що оскільки відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що зокрема підтверджується змістом частини 3 статті 509 цього Кодексу. Отже, законодавець, задекларувавши у тексті Цивільного кодексу України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.
У правовідносинах, щодо укладання договору оренди землі з підстав визначених Земельним кодексом України, вбачається добросовісність Позивача, який тривалий час вчиняє дії щодо офіційного та законного використання земельної ділянки на якій знаходиться його нерухоме майно та з метою добросовісної сплати орендної плати, що по суті становить гарантію дотримання прав менш захищеної сторони, якою у даних спірних правовідносинах є орендар.
У частині 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За змістом статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частинами 1, 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, врегульовано, зокрема, статтею 120 Земельного кодексу України, згідно з ч. 11 якої встановлено, що, якщо об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об`єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об`єкта нерухомого майна зобов`язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об`єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов`язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пропущення строку подання заяви, зазначеного в абзаці першому цієї частини, не може бути підставою для відмови набувачу (власнику) такого об`єкта у передачі йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт.
Тобто, імперативними нормами цієї статті Земельного кодексу України встановлено прямий обов`язок Кілійської міської ради, як органу місцевого самоврядування, передати ТОВ КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС, як власнику комплексу будівель та споруд, у користування земельну ділянку, на якій він розташований.
Суд встановив, що позивач, на виконання договору купівлі-продажу від 22.12.2022 звертався до відповідача з листами про зобов`язання укласти договір оренди землі.
Відповідно до статті 3 ЦК України, принцип справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права спрямованого у тому числі на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. Якщо орган державної влади чи місцевого самоврядування знехтував обов`язком добросовісно провести переговори, то слід виходити з того, що такий орган зловживає своїм правом, порушуючи цим законні права орендаря.
Оскільки позивач у повному обсязі дотримався вимог законодавства, які регламентують його поведінку необхідну для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, останній може вважатися таким, що набув право «правомірного очікування», натомість орендодавець (відповідач) знехтував своїм обов`язком добросовісно провести переговори і у тому числі виконати ч. 11 ст. 120 Земельного кодексу України. Відповідний висновок викладений Великою Палатою Верховного суду у справах № 313/350/16-ц, №159/5756/18, № 903/1030/19 та об`єднаною палатою Верховного суду у справі № 390/34/17.
Таким чином, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для укладення договору оренди землі в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписами ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі «Трофимчук проти України» (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Господарський суд, з огляду на викладене зазначає, що в межах розгляду справи надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, вагомі та доречні доводи, які викладені учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Беручи до уваги задоволення судом позовних вимог в повному обсязі, судовий збір, сплачений за подання позову, покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС (79000, м. Львів, вул. Шевченка, 56, код ЄДРПОУ 42570755) укласти з Кілійською міською радою (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Миру, 57, код ЄДРПОУ 25426148) договір оренди землі в наступній редакції:
ДОГОВІР
оренди землі
м. Кілія "___" ______ 2023 р.
(місце укладення)
Орендодавець (уповноважена ним особа) КІЛІЙСЬКА МІСЬКА РАДА в особі Кілійського міського голови Чернявського Вячеслава Вікторовича, діючого на підставі ст. 42 Закону (прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи)
України «Про місцеве самоврядування в Україні», з одного боку, та Орендар ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС» в особі директора Лісовського Сергія Володимировича з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
(прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи)
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
(цільове призначення)
з кадастровим номером (кадастровими номерами) 5122310100:02:005:0273,
яка розташована (які розташовані) Одеська область, Ізмаїльський район, м. Кілія, вул. Гагарінська, 58.
(місцезнаходження)
Об`єкт оренди
2. В оренду передається (передаються) земельна ділянка (земельні ділянки) загальною площею 0,3374 га.
(гектарів)
у тому числі
_______---__________
(площа та якісні характеристики земель, зокрема меліорованих,
_______---__________
за їх складом та видами угідь - рілля,
________---_________
сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)
________---_________
3. На земельній ділянці (земельних ділянках) розміщені об`єкти нерухомого майна комплекс будівель та споруд, об`єкт житлової нерухомості: Ні___
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів)
________________
_________, а також інші об`єкти інфраструктури
_______________ (перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об`єктів інфраструктури, у тому числі доріг,
________________
майданчиків з твердим покриттям, меліоративних систем тощо)
4. Земельна ділянка (земельні ділянки) передається (передаються) в оренду разом з
комплекс будівель та споруд, об`єкт житлової нерухомості: Ні (перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів)
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладання договору становить:
5122310100:02:005:0273 918 303,21 гривень.
(кадастровий номер земельної ділянки )
6. Земельна ділянка (земельні ділянки), яка передається (які передаються) в оренду, має (мають) такі недоліки, що можуть перешкоджати її (їх) ефективному використанню: недоліків не встановлено.
7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини* відсутні.
Строк дії договору
8. Договір укладено на 49 (сорок дев`ять) років.
Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.
У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.
Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.
Орендна плата
9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі
на розрахунковий рахунок виконавчого комітету Кілійської міської ради виключно у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки_____
(Розмір орендної плати: у грошовій формі у гривнях із зазначенням способів внесення за земельні ділянки приватної
Розмір орендної плати за перший рік становить 45 915,16 грн._____
(власності, а за земельні ділянки державної або комунальної власності із зазначенням відсотків суми нормативної грошової оцінки земельної
____________________
ділянки; в натуральній формі (для земельних ділянок приватної власності) - перелік, кількість або частка продукції, одержуваної із
_______________
земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки, при цьому розрахунок у натуральній формі
_______________
повинен відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати)
10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата вноситься у такі строки
1) за земельні ділянки державної та/або комунальної власності, набуті в оренду за результатами земельних торгів:
за перший рік - не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди;
починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України;
2) за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та/або комунальної власності, набуті в оренду без проведення земельних торгів:
за перший рік - у п`ятиденний строк після підписання договору оренди;
починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України;
3) за земельні ділянки приватної власності, земельні ділянки несільськогосподарського призначення державної та/або комунальної власності у такі строки:
відповідно до Податкового кодексу України.
12. Передача продукції в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.
13. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:_____
(періодичність)
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності;
- в інших випадках, передбачених законом;
Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності, які передані в оренду за результатами земельних торгів, не може переглядатися у бік зменшення.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:
у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;
стягується пеня у розмірі ____0,3% відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення.
Умови використання земельної ділянки (земельних ділянок)
15. Земельна ділянка (земельні ділянки) передається (передаються) в оренду для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
(мета використання)
16. Цільове призначення земельної ділянки (земельних ділянок) для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
17. Умови збереження стану об`єкта оренди забороняється самовільна забудова_земельної ділянки (земельних ділянок).
{Розділ «Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду» виключено на підставі Постанови КМ № 843 від 23.11.2016}
Умови повернення земельної ділянки (земельних ділянок)
21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку (земельні ділянки) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 193).
22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають (не підлягають) відшкодуванню.
(непотрібне закреслити)
Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання
земельної ділянки (земельних ділянок)
26. На орендовану земельну ділянку (орендовані земельні ділянки) встановлено (не встановлено) обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб. (непотрібне закреслити)
(підстави встановлення обмежень (обтяжень)
27. Передача в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов`язки сторін*
28. Права орендодавця:
- використання земельної ділянки (земельних ділянок) за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів;
- додержання державних стандартів, норм і правил;
- своєчасного внесення орендної плати.
* Визначаються відповідно до Закону України "Про оренду землі".
29. Обов`язки орендодавця**:
- передати в користування земельну ділянку (земельні ділянки) у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- при передачі земельної ділянки (земельних ділянок) в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок); не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою (орендованими земельними ділянками);
- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки (земельних ділянок), які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.
30. Права орендаря:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
- за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;
- отримувати продукцію і доходи.
31. Обов`язки орендаря***:
- приступати до використання земельної ділянки (земельних ділянок) в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- у п`ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (земельних ділянок) державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини
32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе орендар (орендодавець).
(непотрібне закреслити)
Страхування об`єкта оренди
33. Згідно з цим договором об`єкт оренди підлягає (не підлягає) страхуванню на весь період дії цього договору. (непотрібне закреслити)
34. Страхування об`єкта оренди здійснює орендар (орендодавець).
(непотрібне закреслити)
35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов`язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об`єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.
Зміна умов договору і припинення його дії
36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
37. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки (земельних ділянок) у власність;
-викупу земельної ділянки (земельних ділянок) для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки (земельних ділянок) з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається (не допускається).
(непотрібне закреслити)
Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є**** _________---_________
40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку (орендовані земельні ділянки) до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є (не є) підставою для зміни умов або розірвання договору. (непотрібне закреслити)
Право на орендовану земельну ділянку (орендовані земельні ділянки) у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить (не переходить) до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну
(непотрібне закреслити)
ділянку ( ці земельні ділянки) разом з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або
неналежне виконання договору
41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
42. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
43. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Невід`ємними частинами договору є:
- копія витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок;
- копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності;
- копія рішення Кілійської міської ради від 31 серпня 2023 року №2014/VIII/35 «Про надання земельної ділянки в оренду строком на 49 (сорок дев`ять) років за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, м. Кілія, вул. Гагарінська, 58» ;
- копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Реквізити сторін
ОрендодавецьОрендар КІЛІЙСЬКА МІСЬКА РАДА код ЄДРПОУ 25426148 Місцезнаходження юридичної особи: 68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Миру, 57 ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ КІЛІЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ код ЄДРПОУ 04057020 Місцезнаходження юридичної особи: 68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Миру, 44 р/р UA 208999980334199812000015622 ЄДРПОУ 37607526 Код платежу 18010600 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС» в особі директора Лісовського Сергія Володимировича що діє на підставі рішення № 01-11/2021 єдиного учасника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС» (найменування юридичної особи, що діє на підставі установчого документа) Дата та номер запису про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань: 10.05.2023, 1004151070003045579 код ЄДРПОУ 42570755 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 79000, місто Львів, вулиця Шевченка, 56. Банківські реквізити обслуговуючого банку: Рахунок в форматі IBAN Банк отримувач Акціонерне товариство «Комерційний Індустріальний Банк» Львівське відділення №1 АТ "КОМІНБАНК"; МФО Код Банку 322540 Поточний рахунок: №НОМЕР_1 (980) UAH
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
Кілійський міський голова директор
_______ Чернявський В.В. ___Лісовський С.В.
МП (за наявності печатки) МП (за наявності печатки)
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС (79000, м. Львів, вул. Шевченка, 56, код ЄДРПОУ 42570755) на користь Кілійської міської ради (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Миру, 57, код ЄДРПОУ 25426148, отримувач: ГУК в Одеській області, ТГ м. Кілія (Код 18010600), код 37607526, Банк: Казначейство України (ел.адм.податок), рахунок:UA208999980334199812000015622) 132 114,41 грн збитків за фактичне використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, за період з 22.01.2023 по 01.10.2025.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КОТБ ГРУП ФРЕШ ФРУТС (79000, м. Львів, вул. Шевченка, 56, код ЄДРПОУ 42570755) на користь Виконавчого комітету Кілійської міської ради (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Миру, 44, код ЄДРПОУ 04057020, банк отримувача: Держказначейська служба України м. Київ, рахунок отримувача №UA818201720344280049000025599) 6 656,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 06 липня 2026 р.
Суддя Т.Г. Деркач