Єдиний державний реєстр судових рішень
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Івана Ступака, 25, м. Фастів, Київська область, 08500, тел. (04565) 6-17-89,
e-mail: inbox@fs.ko.court.gov.ua, web: https://fs.ko.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 26539699
2-о/381/111/26
381/3939/26
Ухвала
про залишення заяви без руху
25 червня 2026 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Самуха В.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Встановив:
23 червня 2026 року до Фастівського міськрайонного суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ознайомившись зі змістом цієї заяви, вважаю, що існують підстави для залишення її без руху та надання строку для усунення недоліків.
Згідно приписів частини 2 статті 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Зокрема, згідно приписів частини 1, 3 статті 42 ЦПК України, у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. У справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Зі змісту заяви слідує, що ОСОБА_1 зазначає себе, як «заявник», тобто учасник справи, яка має бути розглянута за правилами окремого провадження. Одночасно, Фастівську міську раду зазначає, як «відповідача», тобто учасника справи, що розглядається за правилами позовного провадження. ОСОБА_2 зазначена, як «третя сторона», хоча в силу приписів статті 42 ЦПК України відповідний процесуальний статус взагалі не передбачений.
В тексті заяви, зокрема на аркуші 2, міститься посилання на приписи статті 274 та одночасно 315 ЦПК України, що стосуються розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В цьому випадку, суд не має можливості встановити, чи справа має бути розглянута за правилами окремого чи спрощеного провадження.
З урахуванням наведеного, заявнику (позивачу) необхідно усунути недоліки, надавши уточнену редакцію заяви із зазначенням того, в якому порядку має бути розглянута справа в порядку позовного чи окремого провадження та зазначити учасників справи у відповідності до приписів статті 42 ЦПК України.
Якщо заява буде подана в порядку окремого провадження, заявнику у відповідності до приписів пункту 1 частини 1 статті 318 ЦПК України, необхідно зазначити, яка мета встановлення відповідного факту.
Далі, заявляючи вимоги про встановлення факту проживання однієї сім`єю без реєстрації шлюбу, заявник не сплатив судовий збір, посилаючись на приписи пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
У відповідності до цієї правової норми, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 вже висловила правову позицію щодо застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування наведеної вище норми суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зі змісту заяви ОСОБА_1 не слідує, що вона подана на захист прав, що випливають з положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Тому, заявник (позивач) має сплатити судовий збір за ставками, визначеними в підпункті 2 пункту 1 частини 2, підпункті 4 пункту й частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», в залежності від того, в якому порядку має розглядатися заява за правилами позовного чи окремого провадження.
З урахування викладеного, керуючись приписами частини 9 статті 10, статті 185 ЦПК України, -
Ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без руху та надати строк для усунення недоліків, тривалістю 10 днів, від дати отримання ухвали.
Запропонувати заявнику подати уточнену редакцію заяви (позовної заяви) із зазначенням процесуального статусу учасників справи у відповідності до приписів статті 42 ЦПК України. Якщо заява подається для розгляду її в окремому провадженні, запропонувати заявнику вказати мету встановлення відповідного юридичного факту.
Запропонувати заявнику сплатити судовий збір за ставками, визначеними в підпункті 2 пункту 1 частини 2, підпункті 4 пункту й частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», в залежності від того, в якому порядку має розглядатися заява за правилами позовного чи окремого провадження.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у випадку не усунення недоліків у строк, зазначений в ухвалі, заява (позовна заява) буде повернута у відповідності до приписів частини 3 статті 185 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.О.Самуха