Дата принятия
04.06.2026
Номер дела
916/3813/25
Номер документа
137635985
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3813/25Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,

за участю секретаря судового засідання Ніконової Д.І.,

розглянувши справу № 916/3813/25 в порядку загального позовного провадження

за позовом: Керівника Березівської окружної прокуратури /ЄДРПОУ 0352855225, адреса 67300, Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Шаховцева, 4/ в інтересах держави в особі:

Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області /ЄДРПОУ 04379143, адреса 66833, Одеська область, Березівський район, с. Старі Маяки, вул. Центральна, 2/

до відповідачів:

1) Фермерського господарства Січневе /ЄДРПОУ 45783886, адреса 66831, Одеська область, Березівський район, с. Січневе, вул. Центральна, 36/

2) ОСОБА_1 /РНОКПП НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 /

про застосування наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок, припинення володіння правом оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки

за участі представників учасників справи:

від прокурора: Черніговська О.С.;

від позивача: не з`явився, повідомлений належним чином;

від відповідача1 та відповідача2: адвокат Салтан Р.В. за ордерами.

ВСТАНОВИВ:

Керівник Березівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. №3912/25 від 18.09.2025/ до Фермерського господарства Січневе та ОСОБА_1 , в якій просить суд :

- застосувати наслідки нікчемності договору оренди земельної ділянки площею 37,5352 га, кадастровий номер 5125483400:01:001:0501 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, укладеного 28.12.2012 між Ширяївською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), а саме: зобов`язати Фермерське господарство Січневе (код ЄДРПОУ 45783886) повернути Старомаяківській сільській раді Березівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379143) земельну ділянку комунальної власності площею 37,5352 га, кадастровий номер 5125483400:01:001:0501 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 265793251254, право оренди зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 10.01.2014, номер запису про інше речове право 4234258).

- припинити володіння ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) правом оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501, яке зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно шляхом скасування державної реєстрації права оренди на земельну ділянку із кадастровим номером 5125483400:01:001:0501 площею 37,5352 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 265793251254, номер запису про інше речове право: 4234258 від 10.01.2014).

- застосувати наслідки нікчемності договору оренди земельної ділянки площею 75,0042 га, кадастровий номер 5125483400:01:001:0502 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, укладеного 28.12.2012 між Ширяївською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), та зобов`язати Фермерське господарство Січневе (код ЄДРПОУ 45783886) повернути Старомаяківській сільській раді Березівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379143) земельну ділянку комунальної власності площею 75,0042 га, кадастровий номер 5125483400:01:001:0502 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 265937551254, право оренди зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 10.01.2014, номер запису про інше речове право 4238791).

- припинити володіння ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) правом оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502, яке зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно шляхом скасування державної реєстрації права оренди на земельну ділянку із кадастровим номером 5125483400:01:001:0502 площею 75,0042 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 265937551254, номер запису про інше речове право: 4238791 від 10.01.2014).

Позов пред`явлено на підставі 6, 14, 19, 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру, ст. ст. 16, 203, 215, 235, 1212, 1213 Цивільного кодексу України, ст. ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 7, 8 Закону України Про фермерське господарство, ст. ст. 6, 15 Закону України Про оренду землі.

Ухвалою суду від 23.09.2025 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 916/3813/25. Постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "02" жовтня 2025 р. на 12:00.

30.09.2025 через систему Електронний Суд надійшло клопотання відповідача2 про відкладення підготовчого судового засідання /вх.№ 30460/25від 30.09.2025/.

У судовому засіданні 02.10.2025, за участі представника прокуратури (Черніговська О.С.) суд протокольною ухвалою задовольнив клопотання відповідача2 про відкладення підготовчого судового засідання /вх.№30460/25від 30.09.2025/; суд оголосив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого судового засідання до 12.11.2025 о 11:00 год.

10.11.2025 судом від відповідача1 ФГ «Січневе» отримано відзив на позовну заяву /вх.№35544/25 від 10.11.2025/, в якому відповідач1 просить позов керівника Березівської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області до Фермерського господарства «Січневе» та ОСОБА_1 , про застосування наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок, припинення володіння правом оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки, залишити без розгляду у відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.

Однак, 12.11.2025 о 10:00 підготовче судове засідання не відбулось у зв`язку із надходженням інформації про мінування будівлі Господарського суду Одеської області та проведенням відповідальними співробітниками суддів спільно з службою судової охороною оперативно - розшукових заходів з приводу анонімного повідомлення про закладення вибухового приладу в адміністративні будівлі.

Ухвалою суду від 12.11.2025 підготовче засідання по справі № 916/3813/25 призначено на "26" листопада 2025 р. на 14:30.

13.11.2025 судом від Березівської окружної прокуратури отримано відповідь на відзив /вх.№36114/25 від 13.11.2025/, в якій прокурор просить залишити без розгляду відзив представника Відповідача - ФГ «Січневе», а справу № 916/3813/25 розглянути відповідно до вимог ч. 9 ст. 165 ГПК України за наявними матеріалами та прийняти рішення про задоволення позову керівника Березівської окружної прокуратури у повному обсязі.

У судовому засіданні 26.11.2025 суд оголосив протокольну ухвалу про розгляд справи № 916/3813/25 протягом розумного строку та протокольну ухвалу про відкладення судового засідання до 13.01.2026 о 11:30 год.

05.01.2026 судом від відповідача2 ОСОБА_1 отримано відзив на позовну заяву /вх.№87/26 від 05.01.2026/, в якому відповідач2 просить в позові керівника Березівської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області до Фермерського господарства «Січневе» та ОСОБА_1 , про застосування наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок, припинення володіння правом оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки, відмовити в повному обсязі.

13.01.2026 судом від Березівської окружної прокуратури отримано відповідь на відзив /вх.№36114/25 від 13.11.2025/, в якій прокурор просить залишити без розгляду відзив ОСОБА_2 - представника відповідача ОСОБА_1 , а справу № 916/3813/25 розглянути відповідно до вимог ч. 9 ст. 165 ГПК України за наявними матеріалами та прийняти рішення про задоволення позову керівника Березівської окружної прокуратури у повному обсязі.

У судовому засіданні 13.01.2026 представник відповідачів ОСОБА_2 заявив усне клопотання про відкладення судового засідання, у зв`язку з чим судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання до 27.01.2026 о 14:00 год.

22.01.2026 судом від представника відповідача2 ОСОБА_1 отримано заперечення на відповідь на відзив /вх.№2484/26 від 22.01.2026/.

В підготовчому судовому засіданні 27.01.2026 судом оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено розгляд справи по суті на 04.03.2026 на 11:00.

04.03.2026 судом від відповідача2 ОСОБА_1 отримано заяву про застосування строків позовної давності /вх.№7672/26 від 04.03.2026/, в якій відповідач2 просить застосувати строк позовної давності до позовних вимог Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області до Фермерського господарства «Січневе» та ОСОБА_1 , в зв`язку з чим у задоволенні позову Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області до Фермерського господарства «Січневе» та ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

04.03.2026 р. суд оголосив протокольну ухвалу про відкладення судового засідання по суті на 01.04.2026 р. о 14:00 для ознайомлення із заявою про застосування строків позовної давності.

30.03.2026 р. до суду через Електронний суд надійшло заперечення на заяву про застосування строків позовної давності /вх. № 10883/26 від 30.03.2026 р./, в якому прокурор просить приєднати заперечення на заяву про застосування строків позовної давності до матеріалів справи № 916/3813/25, врахувати їх при прийнятті рішення та відмовити представнику відповідача ОСОБА_1 Салтану Р.В. у задоволенні заяви про застосування строків позовної давності.

У судовому засіданні 01.04.2026 р. задоволено клопотання відповідача ОСОБА_3 про надання часу для ознайомлення із цим запереченням та оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання по суті та призначення розгляду справи на 21.04.2026 р. о 10:00.

У судовому засіданні 21.04.2026 судом оголошено протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні на стадії дослідження доказів та призначено розгляд справи на 08.05.2026 р. о 12:30.

Однак, 08.05.2026 о 12:30 судове засідання не відбулось у зв`язку з оголошенням цивільною обороною в м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги, у зв`язку з чим слід призначити дату наступного судового засідання по справі, про що повідомити учасників справи.

Ухвалою суду від 08.05.2026 призначено судове засідання у справі №916/3813/25 на "27" травня 2026 р. на 14:00.

У судовому засіданні 27.05.2026 прокурор позовні вимоги підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Окрім того, в судовому засіданні 27.05.2026 судом здійснено перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено, що скорочене рішення (вступна та резолютивна частини) буде проголошено 04.06.2026 о 9:50.

04.06.2026 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, повідомлено сторони, що повне судове рішення буде складено протягом десяти днів.

В обґрунтування позовних вимог Керівник Березівської окружної прокуратури посилається на те, що на час звернення до суду з даним позовом оспорювані земельні ділянки перебувають у комунальній власності Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області. У державному земельному кадастрі наявні відомості щодо державної реєстрації вищевказаних земельних ділянок, право власності на які зареєстроване за Старомаяківською сільською радою Березівського району Одеської області та інше речове право право оренди зареєстроване за ОСОБА_1 . При цьому відповідно до інформації Головного управління ДПС в Одеській області № 15288/5/15-32-12-01-05 від 09.07.2024 ОСОБА_1 не є керівником або засновником фермерського господарства, які перебувають на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області. Вказана громадянка не подає до органів ДПС податкову звітність з орендної плати за землю за користування земельними ділянками з номерами 5125483400:01:001:0502, 5125483400:01:001:0501.

При цьому, після отримання ОСОБА_1 земельних ділянок площею 112,5394 га з кадастровими номерами 5125483400:01:001:0502, 5125483400:01:001:0501 для ведення фермерського господарства згідно договорів оренди землі від 28.12.2012, у порушення вимог закону у розумні строки, без поважних причин не було створено та не зареєстроване фермерське господарство, для створення і ведення якого їй надано земельні ділянки у позаконкурентний спосіб; не подавалась у порядку та строки визначені законом податкова звітність щодо ведення фермерського господарства, що підтверджується листом Головного управління ДПС в Одеській області № 15288/5/15-32-12-01-05 від 09.07.2024 та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Отже, дії Чернишової І.А. були спрямовані у порушення встановленого публічного порядку (без проведення земельних торгів (аукціону)) на заволодіння земельними ділянками сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства для задоволення особистих потреб, а не для здійснення особливого виду підприємницької (господарської) діяльності, шляхом створення фермерського господарства. Натомість, лише під час вжиття окружною прокуратурою заходів представницького характеру, Чернишовою І.А. з метою уникнення цивільної відповідальності та утруднення повернення земельної ділянки у комунальну власність, більше ніж через 11 років після укладення та державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, 17.04.2025 здійснено державну реєстрацію фермерського господарства «Січневе» (код ЄДРПОУ 45783886), чим невиправдано порушено усі розумні строки визначені чинним законодавством.

Прокурор зауважує, що створення та реєстрація відповідачем фермерського господарства більше ніж через 11 років після укладення та державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, наданих для ведення фермерського господарства, під час вжиття окружною прокуратурою заходів представницького характеру, спрямовані на створення видимості відповідності дій Чернишової І.А. вимогам закону щодо отримання земельної ділянки у позаконкурентний спосіб. Більш того, відсутність державної реєстрації фермерського господарства та використання земельної ділянки не для ведення фермерського господарства, як особливого виду господарської діяльності свідчать про відсутність у відповідача наміру на ведення фермерського господарства, а її дії фактично були спрямовані на заволодіння земельними ділянками державної (комунальної) власності у позаконкурентний спосіб для задоволення особистих потреб, шляхом користуванням землями сільськогосподарського призначення, а не для ведення фермерського господарства, як особливого виду господарської діяльності.

Відповідач1 ФГ «Січневе», заперечуючи проти позовних вимог зазначає, що прокурором при зверненні з позовом до суду не зазначено причин неможливості здійснення Старомаяківською сільською радою Березівського району Одеської області захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів у судовому порядку, не наведено доказів того, що відповідний орган не може чи не бажає здійснювати захист інтересів держави та звертатись до суду з відповідним позовом.

Посилаючись на судову практику, відповідач1 у відзиві на позов дійшов висновку про відсутність підстав для представництва інтересів держави в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області саме прокурором, в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», у спірних правовідносинах, у зв`язку із недоведеністю останнім таких підстав, зокрема, як бездіяльності позивача.

У відповіді на відзив відповідача1 прокурор звертає увагу на те, що у позовній заяві належним чином обґрунтовано наявність підстав для представництва прокуратурою у порядку визначеному ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» інтересів держави у вказаних правовідносинах.

Так, зокрема, прокурор зазначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля є унікальним обмеженим природним ресурсом. Земля є базисним ресурсом, на якому будується добробут суспільства. Отже, розподіл землі є особливо чутливим до принципів справедливості, розумності і добросовісності.

За таких обставин охорона та використання земель, зокрема державної/ комунальної форми власності, також становить державний інтерес, оскільки протиправне заволодіння землями державної (комунальної) власності з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства на пільгових умовах за відсутності передбачених законом підстав суперечить встановленому державою публічному порядку, основним принципам та засадам використання земель, закріплених у Конституції України.

Незаконне набуття права оренди та користування земельними ділянками з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства без наміру створення та ведення фермерського господарства призвело до неефективного використання державного (натепер комунального) майна, підриву економічної основи місцевого самоврядування, що становить порушення майнових інтересів Старомаяківської територіальної громади, оскільки земля є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування. Захист від порушень права власності Українського народу безперечно належить до сфери державного інтересу й повинен забезпечуватись усіма передбаченими Конституцією України правовими механізмами, у тому числі через представництво інтересів держави в суді органами прокуратури.

У вказаному випадку, інтерес держави полягає у необхідності неухильного дотримання законності та встановленого публічного порядку при передачі в оренду та користуванні земельною ділянкою, як основного національного багатства, яке перебуває під особливою охороною держави, забезпечення раціонального використання та охорони земель.

Прокурор наголошує, що пред`явлення цього позову зумовлене виключно необхідністю поновлення прав і законних інтересів держави, в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області, порушених внаслідок незаконного надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Зі змісту ст. ст. 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 4, 16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що державою гарантується належне функціонування місцевого самоврядування, матеріальною основою якого є, у тому числі земля, правомочності власника щодо якої від імені та виключно в інтересах територіальної громади виконує відповідна рада.

З огляду на зазначені норми законодавства та обставини позову, на думку прокурора, належним позивачем у даному випадку є Старомаяківська сільська рада об`єднаної територіальної громади Березівського району Одеської області на території якої знаходиться земельна ділянка та яка в межах, визначених ЗК України, здійснює контроль за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного законодавства. Крім того, перебування у користуванні Чернишової І.А. земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка упродовж тривалого часу (більше 11 років) не створила та не зареєструвала фермерське господарство, не звітувала до контролюючих органів про діяльність такого фермерського господарства, що фактично вказує на відсутність наміру у останньої при укладенні договору на створення та ведення фермерського господарства, а підтверджує наявність наміру на незаконне (на пільгових підставах) заволодіння земельними ділянками державної (комунальної) власності без достатніх на те правових підстав, порушує інтереси держави в особі територіальної громади Старомаяківської сільська рада Березівського району Одеської області у вигляді не можливості розпоряджатися оспорюваними земельними ділянками, передачі їх в оренду, у тому числі на підставі земельних торгів (аукціону) особам, які мають дійсний намір на ведення фермерського господарства або його розширення, а також у вигляді порушення державних інтересів щодо дотримання публічного порядку та норм земельного законодавства в частині надання та використання земель з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, недотримання засад конкурентності та рівності.

Прокурор звертає увагу на те, що Березівською окружною прокуратурою відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» про встановлені порушення земельного законодавства та необхідність здійснення захисту порушеного державного інтересу шляхом звернення до суду з позовною заявою повідомлено Старомаяківську сільську раду Березівського району Одеської області листами від 21.02.2025 № 54-520вих-25, № 54-1130вих-25 від 08.04.2025 та № 54-3002вих-25 від 08.09.2025. Однак, суб`єктом владних повноважень відповідні заходи претензійно-позовного характеру не вжито. У відповідь на листи-повідомлення окружної прокуратури Старомаяківською сільською радою листами від 18.04.2025 № 590/10 та № 1268/09 від 11.09.2025 лише повідомлено про укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок та про відсутність у ОСОБА_1 заборгованості з оренди за землю, а також про створення Чернишовою І.А. 17.04.2025 ФГ «Січневе». Водночас, сільською радою не повідомлено про вжиття заходів претензійно-позовного характеру з метою захисту інтересів держави у вказаних правовідносинах або про наявність наміру звернення до суду з позовом у вказаних правовідносинах, що вказує на бездіяльність органу, уповноваженого законом на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.

З наведеного, незважаючи на тривале порушення Чернишовою І.А. вимог земельного законодавства, у тому числі Закону України «Про фермерське господарство» та повідомлення окружною прокуратурою про виявлені порушення закону при користуванні земельними ділянками з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, сільською радою неналежним чином здійснюються свої повноваження щодо захисту інтересів держави у сфері земельних відносин за вказаним фактом та упродовж розумного строку не вжиті заходи щодо їх усунення, у тому числі шляхом звернення до суду.

Відповідач2 ОСОБА_1 , заперечуючи проти позовних вимог посилається на те, що забезпечення законності щодо дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю на відповідній території є завданням саме Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Отже, до компетенції Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області законодавчо не віднесені відповідні повноваження щодо контролю своєчасності створення та державної реєстрації фермерського господарства Чернишовою Інною Анатоліївною.

Відповідач2 зазначає, що з 03.04.2016 земельні ділянки для ведення фермерського господарства було виключено з переліку земель, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). При цьому відповідачем2 земельні ділянки було отримано до набрання чинності Законом України від 18.02.2016 №1012-VIII "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів", у період, коли законодавством допускалося надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів.

Відповідач2 стверджує, що на момент отримання в оренду земельних ділянок, були відсутні інші бажаючі на отримання спірних земельних ділянок в оренду і які б підпадали під можливість застосування абзацу 2 частини 2 статті 134 Земельного кодексу України щодо продажу спірних земельних ділянок на конкурентних засадах (земельних торгах).

Щодо строків на створення фермерського господарства, відповідач2 звертає увагу на те, що відповідно до положень ч. 1, ст. 9 Закон України «Про селянське (фермерське) господарство» від 20.12.1991 №2009-XII, після одержання Державного акта на право приватної власності на землю, Державного акта на право постійного користування землею або укладення договору на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство підлягає у 30-денний термін державній реєстрації у Раді народних депутатів, що передала у власність чи надала у користування земельну ділянку. Однак таке нормативне регулювання було чинним до 01.08.2003 року. З набранням чинності Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 №973-IV,Закон України «Про селянське (фермерське) господарство» втратив чинність, а разом із ним норма, яка встановлювала строк для державної реєстрації господарства. Законом України «Про фермерське господарство» строк для державної реєстрації фермерського господарства, після отримання права власності чи оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, ніколи не встановлювався.

У відповіді на відзив відповідача2 прокурор звертає увагу на те, що у даному випадку, інтерес держави полягає у необхідності неухильного дотримання законності та встановленого публічного порядку при передачі в оренду та користуванні земельною ділянкою, як основного національного багатства, яке перебуває під особливою охороною держави, забезпечення раціонального використання та охорони земель. Пред`явлення цього позову зумовлене виключно необхідністю поновлення прав і законних інтересів держави, в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області, порушених внаслідок незаконного надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Прокурор зауважує, що в силу вимог п. 24 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України вищевказана земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності Старомаяківської сільська рада об`єднаної територіальної громади Березівського району Одеської області.

При цьому, перебування у користуванні ОСОБА_1 земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка упродовж тривалого часу (більше 11 років) не створила та не зареєструвала фермерське господарство, не звітувала до контролюючих органів про діяльність такого фермерського господарства, що фактично вказує на відсутність наміру у останньої при укладенні договору на створення та ведення фермерського господарства, а підтверджує наявність наміру на незаконне (на пільгових підставах) заволодіння земельними ділянками державної (комунальної) власності без достатніх на те правових підстав, порушує інтереси держави в особі територіальної громади Старомаяківської сільська рада Березівського району Одеської області у вигляді не можливості розпоряджатися оспорюваними земельними ділянками, передачі їх в оренду, у тому числі на підставі земельних торгів (аукціону) особам, які мають дійсний намір на ведення фермерського господарства або його розширення, а також у вигляді порушення державних інтересів щодо дотримання публічного порядку та норм земельного законодавства в частині надання та використання земель з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, недотримання засад конкурентності та рівності.

Прокурор зауважує, що професійною комісією з питань створення фермерського господарства, утвореної розпорядженням Ширяївської РДА від 27.04.2007 № 190 при наданні згоди на створення та ведення Чернишовою І.А. фермерського господарства вищезазначені вимоги закону не дотримано. Так, встановлено, що за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 18.07.2011 на дозвіл про проходження відбору для створення фермерського господарства на території Новоандріївської та Вікторівської сільської ради загальною площею 187,2 га (за межами населеного пункту) на умовах довгострокової оренди на 49 років, протокольним рішенням професійної комісії від 18.07.2011 надано згоду на створення та ведення фермерського господарства ОСОБА_1 . При цьому, зі змісту клопотання ОСОБА_1 та рішення професійної комісії від 18.07.2011 не встановлено, які саме документи, передбачені ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції на час прийняття рішення), що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі досліджувалися комісією. Окрім того у клопотанні ОСОБА_1 , також у порушення ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» не зазначено обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, відсутня інформація про досвід роботи у сільському господарстві або про наявність відповідної освіти, у тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів. Згідно інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області № 7745/10/30-25 від 01.07.2025 за ОСОБА_1 та за ФГ «Січневе» (код ЄДРПОУ 45783886) у період з 2010 по теперішній час трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми в Одеській області не зареєстровані.

За таких обставин, на думку прокурора, професійною комісією з питань створення фермерського господарства, утвореної розпорядженням Ширяївської РДА у порушення вимог закону формально розглянуто клопотання ОСОБА_1 щодо надання згоди на створення та ведення нею фермерського господарства на підставі якого розпорядженям Ширяївською РДА № 322 від 27.07.2011 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Новоандріївської сільської ради Ширяївського району Одеської області, незважаючи на те, що заявником не надано усіх документів, необхідних для надання відповідного дозволу (документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі), а також в порушення статей 116, 118, 121 Земельного кодексу України, статей 1, 7, 8 Закону України «Про фермерське господарство» не надано необхідного обґрунтування щодо площі відведеної земельної ділянки, наявності необхідного трудового та матеріального ресурсу для обробітку землі. Окрім того, надання (передача) фізичній особі земельних ділянок для ведення фермерського господарства є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.

Прокурор наголошує на тому, що законодавство, яке діяло на час укладення договорів оренди земельних ділянок для ведення фермерського господарства передбачало доступний порядок та короткі строки для здійснення державної реєстрації юридичної особи особам, що виявили бажання створити та зареєструвати юридичну особу. Отже, зацікавлена особа ( ОСОБА_1 ) мала виявити бажання та подати державному реєстратору визначені законом документи для державної реєстрації фермерського господарства, що нею не було зроблено упродовж більш ніж 11 років.

Враховуючи, що ОСОБА_1 після укладення договорів оренди земельних ділянок для ведення фермерського господарства та їх державної реєстрації, упродовж більше ніж 11 років (у період з січня 2014 року по квітень 2025 рік) не було створено та не зареєстроване фермерське господарство, прокурор дійшов висновку, що її дії фактично були спрямовані на незаконне заволодіння земельною ділянкою, зокрема на отримання за спрощеною процедурою поза конкурсом (без проведення земельних торгів (аукціону)) в користування земельних ділянок загальною площею 112,5394 га, а не для ведення фермерського господарства, як особливого виду господарської діяльності, що суперечить вимогам чинного законодавства та порушує встановлений публічний порядок отримання та використання таких земель.

Прокурор зазначає, що всупереч вимогам ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство», ст. 124, ст. 134 Земельного кодексу України дії відповідача2 були скеровані не для створення та ведення фермерського господарства, як особливого виду господарювання, а на заволодіння земельними ділянками комунальної власності (раніше державної) сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства поза конкурентним способом (без проведення земельних торгів (аукціону), чим порушено установлений державою публічний порядок надання та використання вказаної категорії земель.

Прокурор вказує, що враховуючи, що дії ОСОБА_1 при укладенні договорів від 28.12.2012 оренди земельних ділянок з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502, площею 75,0042 га та з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501, площею 37,5352 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, усупереч встановленого публічного порядку щодо надання та використання земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, були спрямований не для створення та ведення фермерського господарства, а для задоволення особистих потреб, тобто на незаконне заволодіння земельними ділянками державної (натепер комунальної) власності поза конкурентним способом (без проведення земельних торгів (аукціону)), такий договір відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 228 ЦК України є нікчемним.

Ураховуючи, що договори оренди земельних ділянок від 28.12.2012 є недійсними в силу закону (нікчемними), а їх сторони помилково вважають, що між ними існують права та обов`язки, які виникли на їх підставі та у подальшому планують їх виконувати, вважаю, що ефективним способом захисту у даному випадку, який дозволить захистити порушені інтереси територіальної громади є вимога про повернення земельної ділянки.

За таких обставин, на думку прокурора, оскільки договори оренди є нікчемними, то визнання їх недійсними не потребується. Водночас, у разі задоволення позову, з метою приведення у відповідність відомостей наявних у Державному реєстрі речових прав, доцільно припинити володіння ОСОБА_1 іншим речовим правом оренди спірних земельних ділянок з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501, площею 37,5352 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (номер запису про інше речове право 4234258) та з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502 площею 75,0042 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (номер запису про інше речове право 4238791).

У запереченні на відповідь на відзив відповідач2 ОСОБА_1 звертає увагу на те, що відповідь на відзив позивача відтворює зміст позовної зави, та не містить жодних заперечень проти обставин, які навів відповідач 2. Жодних заперечень від Березівської окружної прокуратури Одеської області щодо тієї обставини що забезпечення законності щодо дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю на відповідній території є завданням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Що до компетенції Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області законодавчо не віднесені відповідні повноваження щодо контролю своєчасності створення та державної реєстрації фермерського господарства Чернишовою Інною Анатоліївною. Жодних заперечень від Березівської окружної прокуратури Одеської області щодо відсутності інших бажаючих на отримання спірних земельних ділянок в оренду і які б підпадали під можливість застосування абзацу 2 частини 2 статті 134 Земельного кодексу України щодо продажу спірних земельних ділянок на конкурентних засадах (земельних торгах). І знову, у відповіді на відзив, як і в самому позові, відсутнє посилання саме на норму нормативно-правового акту, яка б встановлювала строк для державної реєстрації фермерського господарства.

В заяві про застосування строку позовної давності відповідач2 звертає увагу на те, що для визначення початку перебігу позовної давності за вимогою про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину (абзац 1 частини першої статті 216 ЦК України), яка пред`явлена стороною (її правонаступниками), належить застосовувати частину третю статті 261 ЦК України. Перебіг позовної давності за вимогою про застосування наслідків нікчемного правочину, яка пред`явлена стороною (її правонаступниками) такого правочину, пов`язується саме з початком виконання нікчемного правочину (першої дії), незалежно від того, чи було такий нікчемний правочин виконано повністю і яка зі сторін здійснила виконання. Початок перебігу позовної давності стосується будь-яких наслідків нікчемного правочину. Враховуючи, що згідно п. 11 договорів оренди землі від 28.12.2012 року орендна плата сплачується щомісячно, строк позовної давності щодо позовних вимог Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області про застосування наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок сплинув 01.02.2015 року.

В запереченні на заяву про застосування строку позовної давності Березівська окружна прокуратура не погоджується з твердженнями представника відповідача про наявність підстав для застосування строків позовної давності у вказаній справі.

Так, як вказує прокурор про факт порушення вимог чинного законодавства у вказаних правовідносинах Березівській оружній прокуратурі стало відомо у червні 2024 року про, що зроблено запит до Головного управління ДПС в Одеській області від 11.06.2024 № 54-2016вих-24. На вказаний лист від Головного управління ДПС в Одеській області 10.07.2024 надійшов лист № 15288/5/15-32-12-01-05 від 09.07.2024 про те, що ОСОБА_1 не є засновником, керівником фермерського господарства, які перебувають на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області, а також про те, що ОСОБА_1 податкову звітність з орендної плати за землю за оспорювані земельні ділянки до контролюючого органу не подає. За результатами вжиття представницьких повноважень, передбачених ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Березівською окружною прокуратурою листом від 21.02.2025 № 54-520вих-25 про виявлене порушення закону повідомлено Старомаяківську сільську раду Березівського району Одеської області. Отже, про виявлене порушення вимог земельного законодавства у вказаних правовідносинах сільська рада дізналася лише у лютому 2025 року. Крім того, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 07.07.2021 здійснено державну реєстрацію права комунальної власності Старомаяківської сільської ради Ширяївського (теперішня назва Березівського) району Одеської області на земельні ділянки площею 37,5352 га з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501 та площею 75,0042 га з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 6-ОТГ від 24.11.2020 та акту приймання-передачі до нього. Враховуючи, що вищевказані земельні ділянки до 24.11.2020 не перебували у комунальній власності, а також Старомаяківська сільська рада не була стороною вищевказаних договорів оренди, отже Старомаяківська сільська рада до листопада 2020 року не мала можливості дізнатися про порушення установленого державою публічного порядку надання та використання ОСОБА_1 земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства.

Окрім того, прокурор зазначає, що фактичне зупинення та продовження перебігу позовної давності в зв`язку з запровадженням карантину та воєнного стану, передбачає, що період з 12 березня 2020 року по 04.09.2025 не зараховується при обчисленні перебігу позовної давності у вказаній справі.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності та вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Як встановлено у судовому засіданні при безпосередньому дослідженні доказів, розпорядженням Ширяївської районної державної адміністрації від 27.07.2011 № 322 за результатами розгляду клопотання ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства площею 114,4 га ріллі в оренду на 49 років із земель запасу на території Новоандріївської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Комісією з розгляду питань, пов`язаних з погодженням документації із землеустрою у Ширяївському районі Одеської області 01.12.2011 надано Висновок №26-26-04/919, згідно з яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у довгострокову оренду терміном на 49 років гр. ОСОБА_1 , загальною площею 112,5394 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 112,5394 га, з них: ріллі 112,5394 га. У тому числі: земельну ділянку №1 37,5352 га ріллі, земельну ділянку №2 75 0042 та ріллі, для ведення фермерського господарства на території Новоандріївської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Розпорядженням Ширяївської районної державної адміністрації від 19.12.2011 № 585 затверджено проект землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду терміном на 49 років ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення земельних ділянок на території Новоандріївської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населеного пункту) та передано останній для ведення фермерського господарства у довгострокову оренду земельні ділянки загальною площею 112,5394 га (рілля), у тому числі земельну ділянку № 1 37,5352 га ріллі та земельну ділянку № 2 - 75,0042 га ріллі.

28.12.2012 між Ширяївською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договори оренди землі, б/н, відповідно до яких Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Новоандріївської сільської ради:

- земельна ділянка з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502, площею 75,0042 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства;

- земельна ділянка з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501, площею 37,5352 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства.

Згідно п. 8 Договорів, договір укладено строком на 49 років.

Відповідно до п. 15, п.16 Договорів земельні ділянки передаються в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельних ділянок - для ведення фермерськго господарства.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області» від 12.06.2020 № 720-р до складу Старомаяківської сільської ради об`єднаної територіальної громади Ширяївського району Одеської області увійшли Старомаяківська, Вікторівська, Миколаївська, Новоандріївська, Преображенська територіальні громади.

Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-ІХ ліквідовано Ширяївський район Одеської області та утворено в Одеській області Березівський район (з адміністративним центром у місті Березівка) у складі територій Андрієво-Іванівської сільської, Березівської міської, Великобуялицької сільської, Знам`янської сільської, Іванівської селищної, Коноплянської сільської, Курісовської сільської, Миколаївської селищної, Новокальчевської сільської, Петровірівської сільської, Раухівської селищної, Розквітівської сільської, Старомаяківської сільської, Стрюківської сільської, Чогодарівської сільської, Ширяївської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 6-ОТГ від 24.11.2020 та акту приймання-передачі із державної у комунальну власність Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4330,2865 га, які розташовані на території Березівського (Ширяївського) району Одеської області, у тому числі і земельні ділянки з кадастровими номерами 5125483400:01:001:0501, 5125483400:01:001:0502, що також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, а також інформацією з відкритих даних земельного кадастру України.

У подальшому, між Старомаяківською сільською радою Березівського району Одеськоїї області та ОСОБА_1 укладено додаткові угоди № 8 від 28.04.2021 та № 37 від 01.03.2025 до Договору від 28.12.2012 оренди землі з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501 та додаткові угоди № 9 від 28.04.2021 № 38 від 01.03.2025 до Договору від 28.12.2012 оренди землі з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502, якими внесено зміни щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок та порядку і строків внесення орендної плати за землю.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 37,5352 га з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства 07.07.2021 зареєстроване право комунальної власності Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області (РНОНМ 265793251254, номер відомостей про речове право 42923036), а також зареєстроване інше речове право право оренди Чернишової І.А. на земельну ділянку (номер запису про інше речове право 4234258).

Також, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 75,0042 га з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502 07.07.2021 зареєстроване право комунальної власності Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області (РНОНМ 265937551254, номер відомостей про речове право 42923053), а також зареєстроване інше речове право оренди ОСОБА_1 на земельну ділянку (номер запису про інше речове право 4238791).

Прокурор зазначає, що відповідно до інформації з відкритих даних земельного кадастру України нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501 складає 1 163 734,21 грн; нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502 2 264 437,08 грн.

В матеріалах справи містяться листи-відповіді на запити прокуратури щодо спірних земельних ділянок:

Так, Головне управління ДПС в Одеській області 09.07.2024 в листі (вих.№15288/5/15-32-12-01-05) повідомило, що згідно з даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС, станом на дату надання відповіді ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) не є керівником та засновником фермерських господарств, які перебувають на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області. Звітність по орендній платі за земельні ділянки площею 75,0042 га, кадастровий номер 5125483400:01:001:00502, за адресою: Одеська область, Ширяївський район, Старомаяківська сільська рада, (за межами населеного пункту) та площею 37,5352 га, кадастровий номер 5125483400:01:001:00501, за адресою: Одеська область, Ширяївський район, Старомаяківська сільська рада (за межами населеного пункту) до контролюючого органу не подає.

За інформацією Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 10-15 0.63-6978/2-24 від 19.11.2024 згідно з наявними Книгами записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою та других примірників державних актів (далі Книги) станом на 31.12.2012 у відділі № 1 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління відсутні відомості щодо реєстрації договорів оренди земельних ділянок загальною площею 75,0042 га та 37,5352 га, цільове призначення 01.02 для ведення фермерського господарства з кадастровими номерами 5125483400:01:001:0502, 5125483400:01:001:0501, які розташовані на території Новоандріївської сільської ради Березівського (Ширяївського) району, Одеської області.

Також, у державному земельному кадастрі наявні відомості щодо державної реєстрації вищевказаних земельних ділянок, право власності на які зареєстроване за Старомаяківською сільською радою Березівського району Одеської області та інше речове право право оренди зареєстроване за ОСОБА_1 .

Додатково Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області повідомлено, що згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні». За наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

З урахуванням зазначених положень Постанови №303, у період воєнного стану можливість здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері використання та охорони земель на підставі відповідного рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у цій сфері, обумовлюється наявністю загрози, ознаки якої передбачені пунктом 2 Постанови №303.

В місцевому фонді документації із землеустрою ведення якого здійснюється відділом, наявна «Технічна документація із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок, наданих у довгострокову оренду терміном на 49 років гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Новоандріївської сільської ради (за межами населеного пункту) Ширяївського району Одеської області» за №2011МФ18ОДМ8000044.

Щодо підстав передачі в оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 5125483400:01:001:00502 та 5125483400:01:001:00501, для ведення фермерського господарства, без проведення земельних торгів (аукціону), Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області повідомлено, що відповідно до ч. 2 ст. 134 ЗК України (в редакції, чинній на час затвердження проекту землеустрою а укладання договору оренди земельної ділянки) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

За приписами статті 8 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на час затвердження проекту землеустрою та укладання договору оренди земельної ділянки) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Проте в Головному управлінні відсутня інформація щодо державної реєстрації ОСОБА_1 фермерського господарства.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 17.04.2025 зареєстровано фермерське господарство «Січневе» (код ЄДРПОУ 45783886).

Згідно з інформацією Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області № 590/10 від 18.04.2025 та № 1174/06 від 07.07.2025 вищевказані земельні ділянки використовуються ОСОБА_1 самостійно найманою сільськогосподарською технікою, заборгованість з орендної плати за користування вищевказаними земельними ділянками відсутня. Старомаяківською сільською радою Березівського району Одеської області проводяться роботи по внесенню змін до договорів оренди землі від 28.12.2012, укладених з громадянкою України ОСОБА_1 шляхом укладання додаткової угоди.

01.07.2025 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області листом, вих.№7745/10/30-25 повідомило, що відповідно до даних уніфікованої автоматизованої електронно-облікової системи-реєстру Держпроспоживслужби за ОСОБА_1 та за ФГ «Січневе» у період з 2010 року по теперішній час трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми в Одеській області не зареєстровані.

Відповідно до листа Головного управління ДПС в Одеській області кадастровими № 13615/5/15-32-24-10-05 від 07.08.2025 Старомаяківською сільською радою Одеської області за період 2022-2025 років надавались переліки орендарів земельних ділянок, з якими укладені договори оренди землі, із відображенням відомостей відносно фізичної особи ОСОБА_1 . Нарахована Головним управлінням ДПС в Одеській області орендна плата з фізичних осіб за період 2021-2024 років ОСОБА_1 сплачена.

Листом від 07.07.2025 №174/06 Старомаяківська сільська рада Березівського району Одеської області повідомила, що відповідно до інформації, наявної в фінансовому відділі Старомаяківської сільської ради станом на 01.07.2025 за ОСОБА_1 не рахується заборгованості з орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності загальною площею 112,5394 га, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501, площею 37,5352 га та земельну ділянку з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502, площею 75,0042 га. Оплата за користування земельними ділянками надходила від фізичної особи ОСОБА_1 . Інформація до 2021 року відсутня.

Відповідно до листа Головного управління ДПС в Одеській області кадастровими № 13615/5/15-32-24-10-05 від 07.08.2025 Старомаяківською сільською радою Одеської області за період 2022-2025 років надавались переліки орендарів земельних ділянок, з якими укладені договори оренди землі, із відображенням відомостей відносно фізичної особи ОСОБА_1 . Нарахована Головним управлінням ДПС в Одеській області орендна плата з фізичних осіб за період 2021-2024 років ОСОБА_1 сплачена.

З матеріалів справи вбачається, що листами № 54-520вих-25 від 21.02.2025, № 54-1130вих-25 від 08.04.2025, № 54-3002вих-25 від 08.09.2025 окружною прокуратурою було повідомлено Старомаяківську сільську раду Березівського району Одеської області про виявлені порушення вимог земельного законодавства та Закону України «Про фермерське господарство» щодо користування ОСОБА_1 земельними ділянками з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства без створення та державної реєстрації фермерського господарства більш ніж 11 років.

В листі від 11.09.2025, вих.№1268/09 Старомаяківська сільська рада Березівського району Одеської області зокрема зазначила, що станом на дату отримання листа Старомаяківська сільська рада є власником вказаних земельних ділянок та в межах своєї компетенції повідомляє, що відповідно до інформації наявної в фінансовому відділі Старомаяківської сільської ради, станом на дату отримання листа заборгованість з орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровим номером 5125483400:01:001:0501, площею 37,5352 га та земельну ділянку з кадастровим номером 5125483400:01:001:0502, площею 75,0042 га, відсутня.

12.09.2026 Березівською окружною прокуратурою Голові Старомаяківської сільської ради направлено Повідомлення у порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого за виявленим фактом порушення вимог законодавства у сфері земельних відносин, Березівською окружною прокуратурою підготовлено позовну заяву в інтересах держави в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області до ФГ «Січневе», ОСОБА_1 про застосування наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок площею 37,5352 га і 75,0042 га для ведення фермерського господарства, припинення володіння правом оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки.

Судом встановлено, що предметом позову у даній справі є застосувати наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок та припинення володіння відповідача ОСОБА_1 правом оренди земельних ділянок шляхом скасування державної реєстрації права оренди на земельні ділянки.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачений ст. 124, ст. 134 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якими також передбачені особливості у разі передачі громадянам земельних ділянок державної (комунальної) власності для ведення фермерського господарства.

Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».

Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. З огляду на положення статей 22, 31, 93, 124 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення можуть надаватися громадянам для ведення фермерського господарства та використовуватися цим господарством, зокрема, на умовах оренди. Водночас, у спірних правовідносинах Закон України «Про фермерське господарство» № 973-IV, який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України є спеціальним нормативно-правовим актом, а Земельний кодекс України загальним.

Висновок з вказаного питання у подібних правовідносинах викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.04.2019 у справі №525/1225/15-ц.

Частинами 1, 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, що діяла на час укладення договору оренди землі) передбачено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.

Відповідно до ст. 2 даного Закону (в редакції, що діяла на той час) відносини, пов`язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» № 973-ІV (у редакції чинній на час укладення договору оренди землі) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Таким чином, нормами Закону України «Про фермерське господарство» запроваджений механізм, за яким земельна ділянка спочатку надається в оренду громадянину з метою здійснення підприємницької діяльності (для ведення фермерського господарства), проте останній може використовувати її лише шляхом створення фермерського господарства як форми здійснення своєї підприємницької діяльності та державної реєстрації такого господарства у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Зазначене дає змогу констатувати, що створенню фермерського господарства передує, по-перше, бажання й ініціатива громадянина здійснювати підприємницьку діяльність на власний ризик саме у такій формі з метою отримання прибутку та, по друге, вирішення питання про отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства у власність та/або користування, що є необхідною умовою реалізації ним права на створення такого фермерського господарства, а також державної реєстрації останнього як юридичної особи. Створення фермерського господарства громадянином України передбачає визначену законом послідовність дій, а земельні ділянки надаються саме для створення фермерського господарства, а не для іншої цілі.

Такий правовий висновок сформовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.06.2023 у справі № 633/408/18 (пункти 7.7-7.8 постанови).

Суд погоджується з доводами прокурора щодо того, що з системного аналізу ст. ст. 1, 2 , 7, 8 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 118, 123 Земельного кодексу України, з урахуванням сталої судової практики, вбачається, що земельні ділянки надаються у власність або користування для ведення фермерського господарства виключно для здійснення підприємницької діяльності з реєстрацією фермерського господарства як юридичної особи або здійснення підприємницької діяльності як фізична особа підприємець.

Водночас, суд звертає увагу на те, що діючим законодавством не визначено строк для такої реєстрації, в зв`язку з чим не передбачені і наслідки такого порушення. Зокрема законом також не визначено, що договір оренди земельної ділянки, наданої для ведення фермерського господарства, є нікчемним у випадку не реєстрації фермерського господарства.

Згідно з ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

За змістом статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Частиною другою статті 215 ЦК України, зокрема, передбачено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).

Відповідно до статті 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним (частини перша та друга).

Велика Палата Верховного Суду в пунктах 71-73 постанови від 10.04.2019 у справі № 463/5896/14-ц дійшла таких висновків: недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається (абзац 1 частини другої статті 215 ЦК України); якщо недійсність певного правочину встановлена законом, тобто якщо цей правочин нікчемний, позовна вимога про визнання його нікчемним не є належним способом захисту права чи інтepecy позивача; за наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.

У пунктах 74, 75 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17 сформульовано висновки про те, що такий cпociб захисту цивільних прав та інтересів, як визнання правочину недійсним, застосовується до оспорюваних правочинів; за наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.

Отже, якщо сторона правочину вважає його нікчемним, то така сторона за загальним правилом може звернутися до суду не з вимогою про визнання нікчемного правочину недійсним, а за застосуванням наслідків виконання недійсного правочину (наприклад, з вимогою про повернення одержаного на виконання такого правочину), обґрунтовуючи свої вимоги нікчемністю правочину. Якщо ж інша сторона звернулася до суду з вимогою про виконання зобов`язання з правочину в натурі, то відповідач вправі не звертатись з вимогою про визнання нікчемного правочину недійсним (зустрічною чи окремою), а заперечувати проти позову, посилаючись на нікчемність правочину. Суд повинен розглянути такі вимоги i заперечення й вирішити cпip по суті; якщо суд дійде висновку про нікчемність правочину, то суд зазначає цей висновок у мотивувальній частині судового рішення як обґрунтування свого висновку по суті спору, який відображається у резолютивній частині судового рішення (див. пункт 33.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.07.2022 у справі № 469/3134/19).

З огляду на вищевикладене об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 16.02.2024 у справі № 917/1173/22 зробила висновок, що з метою визначення судами нікчемних правочинів, які порушують публічний порядок (в контексті заволодіння майном фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади), необхідно достеменно встановити чи існують певні законодавчо визначені обставини, за наявності яких такий правочин загалом може бути укладено, але з порушеннями такого законодавства (недійсний правочин) чи укладення такого правочину неможливе за будь-яких обставин (нікчемний правочин) як такого, що порушує публічний порядок.

Законом України від 18.02.2016 № 1012-VIII "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" (далі - Закон № 1012-VIII), який набув чинності з 03.04.2016, було внесено зміни до частини другої статті 134 ЗК України шляхом викладення абзацу 16 в такій редакції: "передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва". Отже, з 03.04.2016 земельні ділянки для ведення фермерського господарства було виключено з переліку земель, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

При цьому положеннями пункту 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1012-VIII визначено, що фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 ЗК України, що виключаються цим Законом.

Оскільки спірна земельна ділянка отримиана до набрання чинності Законом № 1012-VIII, правочин на підставі якого набуто право на спірну земельну ділянку є саме оспорюваним, що свідчить про помилковість доводів скаржника щодо нікчемність такого правочину.

Аналогічні правові висновки викладено Верховним Судом у постановах від 12.03.2024 у справі № 922/3953/21, від 09.04.2024 у справі № 629/6198/21, від 26.06.2024 у справі № 917/1706/23.

Суд зазначає, що з огляду на наведене договори оренди земельних ділянок, укладені Ширяївською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , не є нікчемними в розумінні діючого законодавства, оскільки укладення таких правочинів не є неможливим за будь-яких обставин, а порушення законодавства, які прокурор вбачає в реєстрації фермерського господарства через 11 років після отримання земельних ділянок в оренду можуть бути підставою для розгляду питання щодо його недійсності. Таким чином, суд дійшов висновку, що вказані правочини є оспорюваними.

З огляду на те, що прокурором заявлені позовні вимоги про застосування наслідків нікчемності договорів оренди та похідні від них вимоги про припинення володіння правом оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки, правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Суд зазначає, що у господарському судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов`язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин), та позбавляє можливості ініціювати судове провадження. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Формування змісту та обсягу позовних вимог є диспозитивним правом позивача.

Позивач, звертаючись до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права.

Тобто позивач, вільно, на власний розсуд, обирає спосіб здійснення свого диспозитивного права, шляхом звернення з позовом із визначеними ним вимогами до особи, винної, на його думку, в порушенні його майнових прав. Право особи звернутися до суду з самостійно визначеними позовними вимогами узгоджується з обов`язком суду здійснити розгляд справи в межах таких вимог.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Отже, попри обов`язок суду вирішити наявний між сторонами спір з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів відповідних осіб, предмет та підстави позову визначаються та можуть в установленому порядку змінюватися тільки позивачем, тоді як суд позбавлений права на відповідну процесуальну ініціативу (подібні висновки викладено в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.03.2019 у справі № 908/1165/17, від 06.11.2019 у справі № 909/51/19, від 25.03.2020 у справі № 5023/1123/12, від 16.09.2021 у справі № 922/3059/16).

У частині першій статті 236 ГПК України визначено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до частини другої статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.

Викладене свідчить, що принцип диспозитивності покладає на суд обов`язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять учасники спірних правовідносин. Формування змісту та обсягу позовних вимог є диспозитивним правом позивача та позов має чітко виражену ціль, яка втілюється у формі позовних вимог, що їх викладає позивач у позовній заяві.

Отже, кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, а також предмет та підстави позову, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обрати, зокрема, предмет позову.

Відповідно, право особи звернутися до суду з самостійно визначеними позовними вимогами узгоджується з обов`язком суду здійснити розгляд справи в межах таких вимог.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 01.02.2023 у справі № 914/3203/21.

Згідно з ст. 73, 76 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи, а вірогідні докази - це ті, які на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.

За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Частиною 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

При цьому доказами, згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими та електронними доказами, відповідно до частини другої наведеної норми. Докази, які надаються учасниками справи до суду, мають відповідати встановленим критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності, що визначені статтями 76 - 79 ГПК України.

Враховуючи принципи змагальності сторін та диспозитивності господарського судочинства суд не збирає докази за власною ініціативою та ухвалює рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають, так як не обґрунтовані та не доведені.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову, судовий збір в порядку ст. 129 ГПК України прокурору не відшкодовується.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог Керівника Березівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Старомаяківської сільської ради Березівського району Одеської області до Фермерського господарства Січневе та ОСОБА_1 про застосування наслідків нікчемності договорів оренди земельних ділянок, припинення володіння правом оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки, - відмовити у повному обсязі.

2. Судові витрати у справі покласти на прокурора.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 15 червня 2026 р.

Суддя Н.Д. Петренко