Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/2957/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2026 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
представника позивача адвоката Гедікова В.В. (згідно з ордером)
представника відповідача Воробйова Г.М. (згідно з довіреністю),
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Комунального підприємства «Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування» Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання утриматися від здійснення демонтажу розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія.
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Комунального підприємства «Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування» Одеської міської ради, за результатом розгляду якого, з урахуванням уточненого позову, позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 14.01.2026 року № 7 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія»;
Зобов`язати Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради та їй підпорядкованим органам утриматися від здійснення демонтажу розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що спірне розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 14.01.2026 року № 7 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія» є протиправним та таким, що належить до скасування, оскільки акт обстеження незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території м. Одеси від 09.01.2026 року складений неповноважною комісією, а саме: представником Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Департаменту з благоустрою міста Одеси, Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин, Управління ДАБК Одеської міської ради, що не відповідає вимогам вищевказаного Порядку. Представник позивача вказує, що в оскаржуваному Розпорядженні не встановлено відсутність прав на земельну ділянку; не доведено істотні порушення будівельних норм;не наведено доказів загрози життю чи здоров`ю осіб та знесення можливе виключно за рішенням суду, а не за адміністративним розпорядженням. Представник позивача наголошує на тому, що Позивач жодним чином не захоплював прибудинкову територію, ним навпаки була облагороджена ця територія за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, а саме улаштована тротуарна плитка, встановлено генератор для безперебійної роботи ресторану, облаштовано пожежний вихід з ресторану, біля якого встановлено навіс, який намагаються незаконно демонтувати. Навіс також служить захистом від несприятливих погодних умов для дороговартісного генератора та для відвідувачів ресторану. Документ сформований в системі «Електронний суд» 05.02.2026 5 Встановлення навісу над пожежним (евакуаційним) входом є правомірним, обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, а також спрямоване на підвищення рівня безпеки осіб, які перебувають у будівлі. Також, при переплануванні квартири у приміщення ресторану були відсутні порушення законодавства України, що встановлено у відповідному Висновку ТОВ «Одеське БТІ» від 24.01.2022 року № 844/21,845/21.
Ухвалою суду від 23.02.2026 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 19.03.2026 року.
Від представника третьої особи надійшли письмові пояснення у справі, згідно з якими, до компетенції Комунального підприємства «Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування» Одеської міської ради не належать функції щодо організації заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів та підприємство залучається до участі у проведенні заходів розпорядження районної адміністрації ОМР та відповідним листом із зазначенням дати, часу та адреси їх проведення. Також, підприємство не приймало участі в обстеженні елементів, що підлягають демонтажу.
01.04.2026 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 05.05.2026 року.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ФОП ОСОБА_1 .
Від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляду справи за його відсутності.
Суд, вислухав представника позивача та представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
15.12.2025 року ОСОБА_2 звернувся до Міністерства розвитку громад та територій України зі скаргою на голову РДА в Приморському районі м. Одеси Корольова М.В., в якій повідомив, що в будинку за адресою його проживання у АДРЕСА_1 , ФОП ОСОБА_1 звичайну квартиру перебудував під підприємство, захопив частину прибудинкової територій, змонтував на будинку три трубопроводи для викиду шкідливих речовин.
За фактом вказаного звернення, посадовими особами Приморської районної адміністрації ОМР, Департаменту архітектури та містобудування та земельних відносин ОМР, Департаменту земельних ресурсів ОМР, Департаменту благоустрою міста ОМР, Управління ДАБК ОМР проведено обстеження прибудинкової території в м. Одеса по проспекту Шевченка 8/3.
За результатом обстеження складено акт від 09.01.2026 року, згідно з яким встановлено розміщення вертикальних та горизонтальних елементів навісу, дерев`яної огорожі. Які розміщені на прибудинковій територій та факт наявності металевих вертикальних елюентів, які улаштовані на тильній стіні будинку. Будь-які дозвільні документи на улаштування зазначених елементів благоустрою власником нежитлового приміщення не надавались.
14.01.2026 року Приморська районна адміністрація Одеської міської ради, відповідно до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 10.12.2020 року за № 38 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд, та елементів на території міста Одеси», прийняла розпорядження від 14.01.2026 року № 7 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія», яким доручено КП «Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування» (Світлана Муріна) здійснити заходи, згідно чинного законодавства, з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд, елементів на території міста Одеси вертикальних і горизонтальних елементів навісу, вертикальних металевих елементів та дерев`яних горизонтальних і вертикальних елементів огорожі, самовільно улаштованих за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3.
Позивач вважає вказане розпорядження протиправним та таким, що належить до скасування, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва належить зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій, зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Відповідно до п.5, п.14 ч.2 ст.10 Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV) до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо; видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.
Суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні ч.1 ст.12 Закону № 2807-IV, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
До об`єктів благоустрою населених пунктів ст.13 Закону № 2807-IV віднесено прибудинкові території (п.2 ч.1 цієї статті).
Режим використання об`єктів благоустрою визначено ст.14 вищезгаданого Закону, яка передбачає, що такі об`єкти використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Згідно зі ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», елементами (частинами) об`єктів благоустрою є:
1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм;
2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;
4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
5) технічні засоби регулювання дорожнього руху;
6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;
7) комплекси та об`єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;
8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;
9) малі архітектурні форми;
10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою.
До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, норм і правил.
Приписами ч.1 ст.26-1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», визначено, що порушення об`єктів благоустрою, пов`язане з виконанням суб`єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об`єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - дозвіл), крім випадків, встановлених абзацами другим - п`ятим частини першої цієї статті.
Порядок видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів на території міста Одеси є додатком №7 до Правил благоустрою території міста Одеси, що затверджений згідно рішення Одеської міської ради за №6718-VI вiд 10.06.2015.
Так, у відповідності до п.1.3 цього Порядку, дозвіл - це документ дозвільного характеру встановленого зразка (Додаток 2), який видається департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради і дає право на виконання визначених Додатком 1 робіт на об`єктi благоустрою.
Серед таких робіт є установлення нових, відновлення, ремонт та заміна існуючих малих архітектурних форм.
Положеннями п.1.5 Порядку встановлено, що дозвіл не вимагається, якщо земляні та/або ремонтні роботи проводяться:
- особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту;
- у рамках підготовчих або будівельних робіт, право на проведення яких оформлене в установленому законодавством порядку.
При цьому, на місці проведення відповідних робіт у виконавця робіт повинні бути документи або належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують право власності чи користування земельною ділянкою, документ на право здійснення підготовчих чи будівельних робіт, зареєстрований у встановленому порядку, та робоча схема (проект) робіт, погоджена відповідно до чинного законодавства.
За відсутності таких документів відповідні роботи вважаються самовільними, а особи, винні у порушенні об`єктів благоустрою, підлягають притягненню до відповідальності згідно із чинним законодавством.
Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Приписами ч.2,3 ст.40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.
Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:
1) проведення перевірок території;
2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;
3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій;
4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
Рішенням Одеської міської ради № 1328-VII від 07.12.2016р. було затверджено Положення про районні адміністрації Одеської міської ради, пунктом 2.5 яких встановлено, що до власних повноважень адміністрації у галузі благоустрою віднесено здійснення перевірок території району, об`єктів благоустрою району щодо стану їх благоустрою і додержання юридичними та фізичними особами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території міста Одеси на території району, вживає необхідні заходи, у разі виявлення порушень.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №38 від 10.12.2020 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста Одеси» організовано здійснення заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста Одеси згідно з порядком:
1. Порядок визначає організаційні засади взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань обстеження території міста Одеси з метою виявлення незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів і вжиття заходів з їх демонтажу.
2. Виявлення факту незаконного розміщення об`єктів, споруд та елементів здійснюється із повідомлень про відповідні факти, які надходять від фізичних та юридичних осіб, або безпосередньо виконавчими органами, комунальними підприємствами, установами, закладами та організаціями Одеської міської ради.
3. Якщо особою, яка виявила факт незаконного розміщення об`єкта, споруди або елемента, є представник виконавчого органу Одеської міської ради, зазначеного у пункті 4 Порядку, то така особа ініціює комісійне обстеження.
4. Обстеження здійснюється комісією у складі представників департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради, управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та відповідної районної адміністрації Одеської міської ради за місцезнаходженням незаконно розміщеного об`єкта, споруди або елемента. У разі необхідності комісією для участі в обстеженні може бути залучено представників інших виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради.
5. За результатами обстеження комісією складається акт, який підписується усіма членами комісії.
6. Голова відповідної районної адміністрації Одеської міської ради на підставі акта відповідно до повноважень видає розпорядження щодо демонтажу незаконно розміщеного об`єкта, споруди або елемента.
7. Виконавцем робіт з демонтажу об`єктів, зазначених у цьому Порядку, визначити комунальне підприємство Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування.
8. Здійснення заходів із забезпечення громадського порядку під час демонтажу об`єктів, зазначених у цьому Порядку, покласти на комунальну установу Муніципальна варта.
Правила благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції, затверджені рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 №1631-VI», з урахуванням змін, що були внесені згідно з рішеннями Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5236-VI, від 10.06.2015 р. №6718-VI, від 30.01.2019 р. № 4189-VI.
Так, відповідно до п.3.1.16 Правил благоустрою території міста Одеси, елементи благоустрою встановлені/розміщені з порушенням вимог, встановлених Правилами, підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі уповноваженого виконавчого органу Одеської міської ради. Якщо особа, що розмістила/встановила елемент благоустрою з порушенням Правил, не здійснила демонтаж у визначені строки, демонтаж елементу благоустрою здійснюється у встановленому порядку.
Згідно з додатком №6 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції встановлено порядок розміщення та демонтажу малих архітектурних форм у місті Одесі.
Відповідно до п.1-4 розд. ІІ зазначеного порядку, демонтаж, перевезення, зберігання розміщених/встановлених з порушенням Правил малих архітектурних форм, власники яких ухиляються від демонтажу або власники яких не відомі, здійснюються уповноваженим виконавчим органом Одеської міської ради за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником малої архітектурної форми, винним у порушенні Правил.
Дія Порядку не поширюється на рекламні носії, вивіски, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності, порядок демонтажу яких встановлюється окремо.
Рішення про демонтаж розміщених/встановлених з порушенням Правил малих архітектурних форм приймається уповноваженим органом Одеської міської ради з урахуванням пропозицій органів, що виявили такі елементи благоустрою.
У разі виявлення малої архітектурної форми розміщеної/встановленої з порушенням Правил, уповноваженим органом Одеської міської ради вноситься припис його власнику (користувачу) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу цієї малої архітектурної форми протягом трьох робочих днів.
Протягом зазначеного терміну власник (користувач) зобов`язаний за власний рахунок здійснити демонтаж малої архітектурної форми, розміщеної/встановленої з порушенням Правил, та провести за власні кошти відновлення порушеного благоустрою на місці розміщення/встановлення даної малої архітектурної форми.
У разі невиконання власником (користувачем) вимог припису або неможливості встановити власника (користувача) уповноважений орган Одеської міської ради на підставі свого розпорядження здійснює демонтаж малої архітектурної форми, розміщеної/встановленої з порушенням Правил, за рахунок коштів міського бюджету з подальшим відшкодуванням усіх витрат власником (користувачем), винним у порушенні благоустрою.
Для проведення демонтажу уповноважений орган Одеської міської ради складає акт зовнішнього огляду (акт демонтажу) малої архітектурної форми, розміщеної/встановленої з порушенням Правил, у трьох примірниках, що має містити наступні дані:
- дату та час складання акту, адресу розташування малої архітектурної форми і підставу для її демонтажу;
- прізвище, ім`я, по батькові та посаду уповноваженої особи, яка складає акт та бере участь у демонтажі та перевезенні малої архітектурної форми;
- опис малої архітектурної форми (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов`язковою фотофіксацією з усіх боків.
Для виконання функцій з демонтажу уповноважений орган може використовувати послуги суб`єктів господарювання на підставі договорів.
Таким чином, відповідно до положень Закону України «Про благоустрій населених пунктів», спірні навіс та огорожа за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3 відносяться до малих архітектурних форм.
Спірним розпорядженням передбачено демонтувати незаконно розміщений об`єкт - навіс та огорожу за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3.
Між тим, суд звертає увагу на те, що відповідачем в порушення вимог п.3.1.16 Правил благоустрою території міста Одеси не було прийнято припису власнику навісу та огорожі з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу цієї малої архітектурної форми протягом трьох робочих днів, який передує прийняттю розпорядження про демонтаж.
Суд зазначає, що відповідачем не надано суду жодних документів на підставі яких була створена Комісія, що склала Акт обстеження та які заходи контролю, перевірки, обстеження вона здійснювала. Не надані суду докази повідомлення позивачів, щодо їх запрошення для участі в такому обстеженні, а за наявності встановлених на думку відповідача порушень у сфері архітектури та містобудування не було прийнято припису власникам нежитлового приміщення з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу чи приведення у відповідність.
Таким чином, розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 14.01.2026 року № 7 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія» є протиправним та таким, що належить до скасування.
Разом з тим, в частині вимог позивача про зобов`язання Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради та їй підпорядкованим органам утриматися від здійснення демонтажу розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія, суд зазначає, що ефективним та достатнім способом захисту порушеного права позивача є скасування розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 14.01.2026 року № 7, з урахуванням предмету спору.
Вимоги позивача зобов`язального характеру до задоволення не належать, оскільки сам факт скасування спірного розпорядження унеможливлює його виконання Приморською районною адміністрацією та її підпорядкованими органами, а задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання відповідача утриматися від вчинення дій на майбутнє не відповідає засадам та завданням адміністративного судочинства.
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд робить висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позов ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд встановив, що за звернення до суду із вказаним позовом позивач сплати судовий збір у сумі 5324,80 грн., проте, з урахуванням часткового задоволення позову з відповідача на користь позивача має бути стягнуто 2662,40 грн. судового збору.
З урахуванням відмови у забезпеченні позову, витрати щодо сплати судового збору за подання вказаної заяви з відповідача на користь позивача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Комунального підприємства «Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування» Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання утриматися від здійснення демонтажу розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 14.01.2026 року № 7 «Про організацію заходів з демонтажу незаконно розміщених об`єктів, споруд та елементів на території міста за адресою: місто Одеса, Приморський район, проспект Шевченка, 8/3, прибудинкова територія».
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 2662,40 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Приморська районна адміністрація Одеської міської ради (65039, Одеська область, Одеса, вул. Канатна, 134, код ЄДРПОУ 26303264).
Третя особа Комунальне підприємство «Одеське міське проектно-виробниче бюро архітектури та містобудування» Одеської міської ради (65082, Одеська область, Одеса, вул.Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 23986877).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 11.06.2026 року.
Суддя Н.В. Бжассо