Дата принятия
10.06.2026
Номер дела
916/910/26
Номер документа
137299421
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/910/26Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.,

при секретарі судового засідання Самойловій С.А.,

за участю представників сторін:

від позивача Миронюк В.О. (довіреність № 01-17-1887 від 23.12.2025);

від відповідача не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/910/26

за позовом Департаменту розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728);

до відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

про розірвання договору оренди та стягнення 12 528,53 грн., -

ВСТАНОВИВ:

13.03.2026 Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. № 938/26) до ОСОБА_1 , в якій просить суд:

- розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013 року, посвідчений приватним нотаріусом та зареєстрований у реєстрі за № 1030, укладений між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради та ФОП Лусніковим П.А. щодо об`єкту оренди: підземний перехід, який знаходиться в м. Херсоні, пл. ім. Героя Радянського Союзу Дубинди Павла Христофоровича (раніше 50-річчя СРСР), загальною площею 617,2 кв.м. для розміщення збірно-розбірних конструкцій торгівельного призначення;

- стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 12 528,53 грн, а також витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013 р. в частині повної та своєчасної сплати орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023. Також, позивач зазначає про невиконання відповідачем свого обов`язку зі страхування об`єкту оренди, що передбачено пп. 5.7 п. 5 договору.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.03.2026 позовну заяву Департаменту розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі 916/910/26 за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 15.04.2026.

Судове засідання, призначене на 15.04.2026, не відбулось, у зв`язку з перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. на лікарняному з 23.03.2026, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.

Враховуючи вихід судді Мостепаненко Ю.І. з лікарняного, ухвалою суду від 16.04.2026 призначено підготовче засідання у справі № 916/910/26 на 06.05.2026.

В судовому засіданні 06.05.2026 судом постановлено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання у справі № 916/910/26 на 27.05.2026, про що повідомлено відповідача ухвалою суду від 06.05.2026 в порядку ст. 120 ГПК України.

В судовому засіданні 27.05.2026 судом постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі № 916/910/26 та призначення її до розгляду по суті на 10.06.2026, про що повідомлено відповідача ухвалою суду від 27.05.2026 в порядку ст. 120 ГПК України.

В судовому засіданні 10.06.2026 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у жодне судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином шляхом надсилання ухвал суду від 18.03.2026, 16.04.2026, 06.05.2026, 27.05.2026 на його адресу: АДРЕСА_1 , що зазначена у відповіді № 2480126 від 18.03.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру, отриманої на запит суду, однак поштові повідомлення повернуто до суду із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Про поважність причин неявки відповідач не повідомив, відзив на позовну заяву не надав.

Судом додатково, з метою повідомлення відповідача про хід розгляду справи було розміщено оголошення на офіційному сайті Судової влади України: ухвал суду від 18.03.2026, 16.04.2026, 06.05.2026, 27.05.2026.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до частин 4, 5 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Приймаючи до уваги, що судові відправлення були повернуті поштою із відміткою у довідках поштової установи про відсутність адресата за адресою, а також відсутність жодних повідомлень щодо причин неявки представника відповідача у судові засідання, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до п. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 10.06.2026 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

15.11.2013 року між Управлянням комунальної власності Херсонської міської ради (правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради) (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Лусніковим Павлом Анатолійовичем (орендар) було укладено договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665, відповідно до розділу 1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування підземний перехід, який знаходиться в місті Херсон, площа 50-річчя СРСР, б/н (надалі майно), вартість якого визначено відповідно до незалежної оцінки, зробленої суб`єктом оціночної діяльності, Приватним підприємством «Незалежна експертно-консультаційна південноукраїнська служба «Грунт-Дім», i становить 15663,60 грн. Вищевказане орендоване майно належить територіальній громаді м. Херсона, в особі Херсонської міської ради на праві комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Херсонської міської ради 04.07.2012 року та зареєстровано в Херсонському державному бюро технічної інвентаризації 20.07.2012 року номер запису 4018 в книзі 11, реєстраційний номер 37039731, який необхідний йому для розміщення збірно-розбірних конструкцій торгівельного призначення. Згідно документів на право власності майно складається: підземний перехід літ. «А», загальною площею 617,2 кв.м.

За умовами п. 2.1 договору вступ орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього договору та акту прийняття-передачі вказаного майна з орендодавцем.

Згідно з п. 2.4 договору передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною незалежною оцінкою цього майна.

Пунктом 2.5 договору передбачено, що вартість майна, що передається орендарем орендодавцю, визначається на підставі незалежної оцінки, зробленої на момент укладання цього договору, звіреної з актом прийняття-передачі комунального майна в оренду. Майно вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта прийняття-передачі. Цей договір підлягає державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно після його підписання сторонами в день його нотаріального посвідчення.

Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата визначається відповідно до Положення про розрахунок та порядок використання плати за оренду об`єктів комунальної власності міської територіальної громади, затвердженого рішенням міської ради від 28.12.2011 року за №499 і становить 2659,73 грн. без врахування ПДВ за рік (додаток 1).

Згідно п. 3.2 договору орендна плата становить 221,64 грн. за базовий місяць оренди жовтень 2013 року згідно з рішенням міської ради від 28.12.2011 року № 499 і перераховується орендарем управлінню комунальної власності на р/р 37115004006900 ГУДКСУ Херсонської області, МФО 852010, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до розділу 5 договору, орендар, зобов`язується, зокрема: використовувати орендоване майно за цільовим призначенням та відповідно до умов цього договору (п. 5.1); своєчасно й у повному обсязі вносити до бюджету (орендодавцю) орендну плату (п. 5.2); застрахувати орендоване майно в порядку, визначеному законодавством (п. 5.7).

Розділом 7 договору передбачено, що орендодавець зобов`язується передати орендарю в оренду комунальне майно згідно з розділом № 1 цього договору за актом прийняття-передачі майна, який підписується одночасно з цим договором.

В розділі 8 договору сторони погодили, що орендодавець має право, зокрема: контролювати наявність, стан, напрями та ефективність використання комунального майна, переданого в оренду (п. 8.1); орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до договору або його розірвання в разі погіршення стану орендованого майна, внаслідок неналежного використання або не виконання умов цього договору (п. 8.2).

Згідно п. 10.1 договору за невиконання або неналежного виконання зобов`язань згідно з цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.

Відповідно до п. 10.2 договору спори, що виникають у ході виконання нього договору, вирішуються за згодою сторін. Якщо згоди не буде досягнуто, спір передається на розгляд до господарського суду.

Цей договір діє 15 років з 15 листопада 2013 року до 14 листопада 2028 року включно (п. 11.1 договору).

Згідно п. 11.4 договору, договір оренди може бути розірвано за згодою сторін. На вимогу орендодавця, договір оренди може бути достроково розірваний, зокрема, з підстави не внесення орендної плати протягом 3 місяців.

Даний договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013 року підписано сторонами та скріплено печатками останніх. Також, вказаний договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Годованним О.В. та зареєстровано в реєстрі за № 1030.

Додатками до договору № 1665 від 15.11.2013 є: розрахунок плати за базовий місяць оренди комунального майна; висновок Приватного підприємства «Незалежна експертно-консультаційна південноукраїнська служба «Грунт-Дім» про вартість майна об`єкта.

15.11.2013 між Управлянням комунальної власності Херсонської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Лусніковим Павлом Анатолійовичем було підписано акт прийняття - передачі об`єкта комунальної власності міської територіальної громади від балансоутримувача суб`єкту підприємницької діяльності, згідно з яким орендодавцем було передано у користування орендарю підземний пішохідний перехід на площі 50 років СРСР.

09.07.2025 Департаментом розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради на адресу відповідача було направлено вимогу щодо розірвання договору оренди комунального майна та сплату заборгованості № 01-20-1264-вих від 10.09.2024 р., згідно якої позивач, з огляду на наявність у відповідача заборгованості з орендної плати, вимагав від останнього погасити допущену заборгованість та розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013.

При цьому, зазначена вимога залишена без відповіді та задоволення.

Між тим, відповідачем була припинена господарська діяльність 18.03.2023, про що був внесений відповідний запис №2004820060006004054 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Відповідно до ч.1 ст. 52 ЦК України фізична особа-підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17 (провадження №14-144цс18) визначено, що у разі припинення суб`єкта підприємницької діяльності-фізичної особи (виключення з відповідного реєстру) її зобов`язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки остання не перестає існувати; фізична особа-підприємець відповідає за її зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

З огляду на вищевикладене, враховуючи порушення Лусніковим П.А. прийнятих на себе зобов`язань за договором оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013 в частині повної та своєчасної сплати орендної плати протягом періоду з 01.01.2023р. по 31.12.2023р., а також не виконання обов`язку зі страхування об`єкту оренди, позивач і звернувся до Господарського суду Одеської області з даним позовом про стягнення з відповідача 12 528,53 грн. - заборгованості з орендної плати та розірвання договору № 1665 від 15.11.2013.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Згідно з п. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За приписами ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.11.2013 року між Управлянням комунальної власності Херсонської міської ради (правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради) (орендодавець) та ФОП Лусніковим Павлом Анатолійовичем (орендар) було укладено договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665, відповідно до розділу 1 якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування підземний перехід, який знаходиться в місті Херсон, площа 50-річчя СРСР, б/н.

Отже, судом встановлено, що за вказаним договором оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 між сторонами виникли орендні правовідносини щодо нерухомого майна, яке є комунальною власністю.

Згідно до п. п. 1,2 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Враховуючи те, що об`єктом договору є державне майно, на ці правовідносини поширюється також дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Згідно п. 3.2 договору орендна плата становить 221,64 грн. за базовий місяць оренди жовтень 2013 року згідно з рішенням міської ради від 28.12.2011 року № 499 і перераховується орендарем управлінню комунальної власності на р/р 37115004006900 ГУДКСУ Херсонської області, МФО 852010, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Положеннями ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Між тим, як з`ясовано судом та не спростовано відповідачем, останній, всупереч п. 3.2 договору оренди, не виконав належним чином свої зобов`язання за вказаним договором оренди щодо внесення орендної плати, у зв`язку з чим у відповідача існує заборгованість по орендній платі за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. у розмірі 12 528,53 грн. (з врахуванням переплати в розмірі 146,70 грн. станом на лютий 2022 року).

При цьому, щодо здійсненого позивачем періоду нарахування заборгованості з орендої плати (з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р.), судом враховано наступне.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» № 634 від 27.05.2022 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:

- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;

- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп`янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).

Отже, згідно з наведеною нормою, обов`язковою умовою для звільнення орендарів від орендної плати за користування державним і комунальним майном є його розташування в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.

При цьому текстуальний вираз норми на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., означає встановлення присічного строку її дії саме до 31.12.2022 незалежно від інших наведених раніше подій або дій (припинення чи скасування воєнного стану).

Стосовно того, що починаючи з 01.01.2023 орендарям, визначеним підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, орендна плата нараховується у розмірі 100% без урахування знижки, також роз`яснено у листі Міністерства економіки України від 14.03.2023 № 3211-07/11185-09.

Тобто, підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 встановлено норму про звільнення від орендної плати, яка діє: 1) за колом осіб для орендарів державного та комунального майна; 2) у просторі на території адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану; 3) у часі з присічним строком (межею існування суб`єктивного права) до 31.12.2022.

Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5.

З 18.11.2022 територію Херсонської міської територіальної громади виключено з Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Мін`юсту від 01.04.2022 № 1307/5 відповідно до наказу Мін`юсту від 17.11.2022 № 5152/5 (набрав чинності з 18.11.2022).

Отже, з 18.11.2022 на територію Херсонської міської територіальної громади припинила розповсюджуватись дія норми підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна.

Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, що набрав чинності 13.01.2023, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2022 року за № 386/37722.

При цьому, як вбачається з преамбули наказу Міністерства юстиції України від 27.12.2022 № 5840/5, його прийнято відповідно до підпункту 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів», держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану від 06.03.2022 № 209, у редакції постанови Кабінету Міністрів України» від 06.12.2022 № 1364, яка набрала чинності 25.12.2022, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 469, яка набрала чинності 23.05.2023, до вказаної норми внесено зміни, згідно із якими, установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих російською федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Отже, починаючи з грудня 2022 року, змінилося правове регулювання порядку визначення територій на яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції. По-перше, такі адміністративно-територіальні одиниці визначаються на підставі переліку, що затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. По-друге, самі території повинні мати статус таких, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих. А з 23.05.2023 для територій активних бойових дій зроблено виключення щодо таких територій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, територію Херсонської міської територіальної громади віднесено до наступних територій: 1) з 01.03.2022 до 11.11.2022 - територія тимчасово окупованих російською федерацією (підпункт 1.9 пункту 1 розділу І); 2) з 11.11.2022 до 01.05.2023 - територія можливих бойових дій (пункт 11 розділу ІІ); 3) з 01.05.2023 - територія активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підпункт 3.6. пункту 3 розділу І, в редакції наказу від 13.07.2023 № 199).

Таким чином, у період з 18.11.2022 до 01.05.2023 територія Херсонської міської територіальної громади не відносилася до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територій. А з 01.05.2023 є територією активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, тобто наявний доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, яка набрала чинності 08.05.2024, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану.

Зокрема, доповнено пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 підпунктом 1-1, згідно із яким, орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.

При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634» від 07.05.2024 № 512, установлено, що нарахування орендної плати орендарям, визначеним підпунктом 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 р. № 634 Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану, здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 1 січня 2024 року. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

При розгляді цієї справи суд враховує позицію, викладену у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Також суд враховує висновки, викладені у пункті 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України, у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99, згідно із якими, в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

У даному випадку, доповнення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 підпунктом 1-1, яким звільнено від нарахування орендної плати орендарів державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, є переходом від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої із застосуванням зворотної дії у часі (ретроактивної форми).

Однак, зворотна дія норм підпункту 1-1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512 поширена на вказані правовідносини, починаючи з 1 січня 2024 року. Тобто, дія цих норм ретроспективно не поширюється на правовідносини, що існували у 2023 році, зокрема, у спірний для сторін у цій справі період з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Таким чином, оскільки з 18.11.2022 на територію Херсонської міської територіальної громади припинила розповсюджуватись дія норми підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634, дія якої в подальшому припинилася 31.12.2022, а норми про звільнення від орендної плати орендарів державного та комунального майна були знову введені лише з 01.01.2024 постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 №512, правомірним є нарахування позивачем відповідачу орендної плати у період з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Враховуючи вищевикладене, та приймаючи до уваги, що наявність вказаної заборгованості у розмірі 12 528,53 грн. відповідач не спростував, докази, які б підтверджували факт часткової або повної сплати зазначеної заборгованості в матеріалах справи відсутні, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 12 528,53 грн. підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про розірвання договору № 1665 від 15.11.2013, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.

Згідно ст. 188 Господарського кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) розірвання господарських договорів допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Сторона договору, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо розірвання договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлене договором або законом.

Так, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Отже, вищенаведені приписи ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України є загальними для розірвання договору та передбачають можливість розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною, а також в інших випадках, установлених договором або законом.

Разом з тим слід зазначити, що об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації) та орендна плата з урахуванням її індексації є одними з істотних умов договору оренди (ст. 284 ГК України).

Порушення орендарем умов договору оренди нерухомого майна щодо несплати протягом законодавчо визначеного строку (три місяці) платежів за користування орендованим нерухомим майном, є істотним, оскільки значною мірою позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору, зокрема, надходження відповідних коштів з орендної плати та є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання зазначеного договору оренди в судовому порядку.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.01.2020 у справі № 914/252/19.

Пунктом п. 11.4 договору передбачено, що на вимогу орендодавця, договір оренди може бути достроково розірваний з підстави не внесення орендної плати протягом 3 місяців.

Так, судом встановлено, що заборгованість відповідача за договором оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2023 (за період з 01.01.2023 по 31.12.2023) становить 12 528,53 грн.

Отже, підтвердженим є факт не внесення відповідачем орендної плати за договором № 1665 від 15.11.2023 більше 3-х місяців поспіль, що є істотним порушенням умов спірного договору оренди, та свідчить про систематичність порушення відповідачем прийнятих на себе зобов`ящань по договору.

Крім того, в п. 5.7 договору визначено обов`язок орендаря застрахувати орендоване майно в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з частиною другою статті 771 ЦК України договором або законом може бути встановлений обов`язок наймача укласти договір страхування речі, що передана в найм (оренду).

Відповідно до частини шостої статті 20 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов`язаний застрахувати орендоване нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно на користь балансоутримувача, а єдиний майновий комплекс на користь орендодавця згідно з Порядком передачі майна в оренду.

Таким чином, суд зазначає, що у даному випадку страхування орендованого майна не відноситься до добровільного страхування, так є як обов`язком орендаря та однією з істотних умов договору, оскільки чинне законодавство, яким врегульовані спірні відносини та умовами договору, прямо передбачений обов`язок орендаря застрахувати орендоване нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно на період строку дії договору оренди.

Втім, як встановлено судом, відповідач вказаний обов`язок не виконав, та не надавав позивачу підтвердження його належного виконання.

Між тим, судом також встановлено, що на виконання умов договору № 1665 від 15.11.2023, 09.07.2025 Департаментом розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради на адресу відповідача було направлено вимогу щодо розірвання договору оренди комунального майна та сплату заборгованості за № 01-20-1264-вих. від 10.09.2024 р., згідно якої позивач, з огляду на наявність у відповідача заборгованості з орендної плати, вимагав від останнього погасити допущену заборгованість та розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013. Направлення вказаної вимоги підтверджується копіями: накладної № 7300300881202 від 09.07.2025, фіскального чеку від 09.07.2025.

Отже, приймаючи до уваги вищевикладене, зважаючи на невнесення відповідачем орендної плати за договором № 1665 від 15.11.2023 більше 3-х місяців поспіль та невиконання відповідачем умов п. 5.7 договору щодо страхування об`єкту оренду, а також беручи до уваги зміст спірного договору та наведені позивачем норми законодавства як підставу для розірвання цього договору, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог позивача про розірвання договору оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013 року, укладеного між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Лусніковим П.А.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку із задоволенням позовних вимог, судові витраті по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір оренди комунального майна міської територіальної громади № 1665 від 15.11.2013 року, посвідчений приватним нотаріусом та зареєстрований у реєстрі за № 1030, укладений між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради, правонаступником якого є Департамент розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728) та Фізичною особою-підприємцем Лусніковим Павлом Анатолійовичем ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо об`єкту оренди: підземний перехід, який знаходиться в м. Херсоні, пл. ім. Героя Радянського Союзу Дубинди Павла Христофоровича (раніше 50-річчя СРСР), загальною площею 617,2 кв.м. для розміщення збірно-розбірних конструкцій торгівельного призначення.

3. Стягнути з Луснікова Павла Анатолійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту розвитку об`єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 44279728) заборгованість з орендної плати у розмірі 12 528 (дванадцять тисяч п`ятсот двадцять вісім) грн. 53 коп. та 5 324 (п`ять тисяч триста двадцять чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно - західного апеляційного господарського суду в порядку ст. 256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено та підписано 11.06.2026.

Суддя Ю.І. Мостепаненко