Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/32148/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної інспекції архітектури та містобудування України до Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕМУС-С" про визнання протиправними дій та скасування містобудівних умов та обмеження для проектування об`єкта будівництва,
встановив:
Державна інспекція архітектури та містобудування України (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними та незаконними дії Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176, назва об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818;
- визнати протиправними та скасувати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01 06/176, назва об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами опрацювання отриманих копій містобудівних умов та обмежень № 01-0/176 від 23.06.2020 р. для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, заяви замовника на отримання вищезазначених містобудівних умов та обмежень з відповідними додатками та листа ГО "Волонтерський Рух "Спільна Мета" від 09.05.2025 р. щодо здійснення державного будівельно-архітектурного нагляду стосовно дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час видачі містобудівних умов та обмежень віл 23.06.2020 р. № 01-0/176 позивачем проведено документальну перевірку, за результатами складено довідку про результати документальної перевірки від 17.06.2025 р. З огляду на її результати, наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 14.07.2025 р. № 1144 погоджено проведення позапланової перевірки вище вказаного об`єкта будівництва, про що завчасно надіслано відповідачу повідомлення від 28.07.2025 р. № 259/02/17-25. В період з 28.07.2025 р. по 08.08.2025 р. позивачем проведено позапланову перевірку, якою встановлено, що містобудівні умови та обмежень забудови земельної ділянки для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176, видано з істотними порушеннями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Зокрема, третьою особою подано не повний пакет документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, перелік яких визначено в ч.3 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.); в назві об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" не відображено місце розташування об`єкта, що є порушенням п.1 ч.5 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.); наявна невідповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки. Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що містобудівні умови та обмеження № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2566 9063-4208-1818) для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський р-н, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, видано з порушеннями вимог п.1, 3 ч.4, п.1 ч.5 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.), відповідальність за що передбачена ст.96-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На виконання пункту 23 Постанови № 698 за результатами проведеної позапланової перевірки складено Акт від 08.08.2025 р. № СН01:4150-3346-5497-3891, примірник якого отримано представниками об`єкту нагляду про, що стоїть відповідна відмітка. На підставі матеріалів позапланової перевірки, відповідно до ч.4 ст.41-1 Закону № 3038-VI головним інспектором будівельного нагляду ДІАМ Степурою Н.Ю. прийнято рішення від 11.08.2025 р. № CI01:6708-1792-3360-4897 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень для проєктування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176, назва об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818). Підсумовуючи викладене, Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради під час надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176, назва об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818) порушено вимоги містобудівного законодавства, а тому вищезазначені містобудівні умови та обмеження є протиправними і підлягають скасуванню.
Ухвалою від 24.09.2025 р. позовну заяву позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк на усунення недоліків.
У встановлений строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 06.10.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі, залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕМУС-С" та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
23.10.2025 р. представник третьої особи надав до суду пояснення щодо позову. Вказує на те, що твердження позивача про те, що ТОВ "Ремус-С" не додано до заяви про отримання містобудівних умов та обмежень викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 не відповідає дійсності та спростовується самим викопіюванням з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Керуючись нормами Порядку № 135, який був чинний на момент видачі містобудівних умов та обмежень, місце розташування об`єкта будівництва зазначено в 1 розділу "Загальні дані". Також наголошує, що наміри забудови відповідають містобудівній документації, функціональному та цільовому призначенню земельної ділянки, їх виду використання. На підставі наведеного, просить у задоволенні позовної заяви Державної інспекції архітектури та містобудування України до Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради відмовити у повному обсязі.
27.10.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що наказ про проведення перевірки є протиправним, оскільки виданий з порушенням п`ятиденного строку з дня складення довідки про результати документальної перевірки від 17.06.2025 р. Наголошує, що третьою особою надавались всі документи, необхідні для прийняття рішення про надання містобудівних вимог та обмежень № 103/1 від 23.06.2020 р. № 01-06/176. Однак, останні вилучено на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 28.10.2022 р. у справі № 757/29922/22-к, а відтак відповідач не міг нести відповідальність за їх збереження в повному обсязі. Департамент зазначає, що на дату видачі містобудівних умов та обмежень від 23.06.2020 р. був чинним Порядок ведення реєстру містобудівних умов та обмежень, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.05.2017 р. № 135, який деталізував положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема щодо змісту та форми містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, які встановлені в додатку до вищевказаного Порядку. Так, відповідно до додатку до Порядку № 135 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва містять відповідні розділи: "Загальні дані" та "Містобудівні умови та обмеження". Згідно вказаного додатку в пункті 1 розділу "Загальні дані" містобудівних умов та обмежень вказується вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки. Таким чином, керуючись нормами Порядку № 135, який був чинний на момент видачі містобудівних умов та обмежень, місце розташування об`єкта будівництва зазначалось в 1 розділу "Загальні дані". Також наголошує, що наміри забудови відповідають містобудівній документації, функціональному та цільовому призначенню земельної ділянки, їх виду використання. Відповідно до положень Генерального плану м.Одеси, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. № 6489-VI, земельна ділянка за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала (на теперішній час - Андрія Гулого-Гуленка), 28/1, кадастровий номер земельної 5110137500:23:005:0004 розміщена на ландшафтно-рекреаційній території ділянки. Згідно з планом зонування території (зонінгу) м.Одеси, затвердженим рішенням Одеської міської ради 19.10.2016 р. № 1316-VII земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 -адмірала, (на теперішній час Гулого-Гуленка), 28/1, кадастровий номер земельної Андрія ділянки 5110137500:23:005:0004, розташована у проектній рекреаційній зоні озеленених територій загального користування (Р-Зп). Рекреаційна зона озеленених територій загального користування Р-3п призначена для організації повсякденного відпочинку населення. Переважні види використання зони: зелені насадження загального користування: міські парки, у т.ч. спеціалізовані: спортивні, дитячі, меморіальні, зоологічні, ботанічні, виставкові; лісопарки, гідропарки; сквери; доріжки, майданчики для відпочинку; набережні. До супутніх видів використання: водні поверхні, адміністративні будівлі, допоміжні споруди та інфраструктура для відпочинку; ігрові майданчики; спортивні майданчики; пункти прокату ігрового та спортивного інвентарю; комплекси атракціонів; канатні дороги та фунікулери; танцювальні майданчики, дискотеки; літні театри, естради; некапітальні відкриті заклади громадського харчування; малі архітектурні форми декоративно-технологічного призначення; скульптурні композиції, об`єкти декоративно-монументального мистецтва. Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради 23.06.2020 р. за зверненням ТОВ "РЕМУС-С" надано містобудівні умови та обмеження № 01-06/176 (арх. № 103/1) на проектування реконструкції нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку за адресою: м.Одеса, Приморський вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, кадастровий номер 5110137500:23:005:0004, що передбачено для супутніх видів використання зони Р-3п. На підставі наведеного, вважає, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
05.11.2025 р. представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Вказує на те, що ДІАМ повністю дотримано вимоги чинного законодавства щодо порядку та строків призначення позапланової перевірки. Відтак, посилання відповідача на порушення строків призначення зазначеного заходу державного нагляду є безпідставними та не знаходять свого підтвердження у матеріалах справи. Зауважує, що у частині 3 "Графічні матеріали" містобудівного розрахунку щодо об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку за адресою: м. Одеса, вул. Віце-адмірала Азарова, 28/1" міститься ситуаційний план М 1:2000 , який не є викопіюванням з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Відтак, викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 не долучено до заяви ТОВ "РЕМУС-С", що свідчить про неповний пакет документів, необхідний для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень. Згідно п.8 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 травня 2011 року № 45 (у редакції наказу від 23.03.2012 р. № 122), назва об`єкта будівництва за проектною документацією повинна відповідати завданню на проектування, не змінюватися на всіх стадіях проектування, а також відображати вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація, капітальний ремонт) та місце його розташування. Таким чином, вимога щодо зазначення у назві об`єкта виду будівництва та його місцезнаходження спрямована на забезпечення чіткості, послідовності та ідентифікації об`єкта на всіх етапах містобудівної діяльності - від видачі містобудівних умов та обмежень до розроблення і затвердження проектної документації. Відсутність у назві об`єкта будівництва чіткого зазначення його місцезнаходження унеможливлює належну ідентифікацію території, на яку поширюються містобудівні умови та обмеження, і як наслідок - ні відповідність містобудівній документації намірів забудови, ні самі містобудівні умови та обмеження, що наявні на території проєктування, не можуть бути достовірно визначені та співвіднесені з конкретним об`єктом. Департаментом видані містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку". Земельна ділянка за адресою: м.Одеса, вул.Андрія Гулого-Гуленка, 28/1 (вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1), кадастровий номер 5110137500:23:005:0004, належить до категорії земель за основним цільовим призначенням - землі рекреаційного призначення, розміщена в проектній рекреаційній зоні озеленених територій загального користування - Р-3п, а також знаходиться в межах водоохоронної зони моря та лиманів (пропозиція Генерального плану). Відповідно до п.6.4 ДБН Б.1.1-22:2017 "Склад та зміст плану зонування території", чинними станом на день видачі містобудівних умов та обмежень, перелік переважних видів використання встановлюється відповідно до функціонального призначення зони, визначеного в основному кресленні генерального плану населеного пункту. До переважних видів використання територіальної зони можуть встановлюватися супутні. За відсутності на земельній ділянці переважного виду використання супутній вид не допускається. Щодо посилання відповідача, що під час затвердження Плану зонування території (зонінгу) м.Одеси чинним був ДСТУ-Н Б Б 1.1.-12.2011 "Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінг)" зауважує, що сумарна площа об`єктів супутнього виду використання не повинна перевищувати загальну площу переважних та допустимих видів використання. Таким чином, положення ДБН Б.1.1-22:2017 "Склад та зміст плану зонування території", що діяли на момент видачі містобудівних умов та обмежень, та положення ДСТУ-Н Б Б.1.1-12:2011 "Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінг)", на які посилається Департамент, є тотожними за своїм змістом, а отже відсоток забудови земельної ділянки становить понад 50%, що вже унеможливлює дотримання вищевказаних норм ДБН Б.1.1-22:2017 "Склад та зміст плану зонування території" в частині відсоткового співвідношення переважних та супутніх видів використання земельної ділянки, зважаючи на переважні види використання земельної ділянки, що розташована в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування Р-3п (зелені насадження загального користування: міські парки, у т.ч. спеціалізовані: спортивні, дитячі, меморіальні, зоологічні, ботанічні, виставкові; лісопарки, гідропарки; сквери; доріжки, майданчики для відпочинку; набережні).
Ухвалою від 18.11.2025 р. задоволено клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі; зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 320/47133/25.
Ухвалою від 10.04.2026 р. задоволено клопотання представника третьої особи, поновлено провадження у справі.
Ухвалою від 04.06.2026 р. відмовлено в задоволенні клопотань представників позивача та відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Одеської міської ради від 23.05.2015 р. № 6489-VI "Про затвердження Генерального плану м.Одеси", затверджено Генеральний план м.Одеси, розроблений Державним підприємством "Український державний науково-дослідний Інститут проектування міст "Дніпромісто" імені Ю.М. Білоконя".
Згідно викопіювання з Генерального плану м.Одеси орієнтоване місце розташування земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Андрія Гулого-Гуленка, 28/1 (вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1) кадастровий номер 5110137500:23:005:0004 знаходиться в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування P-З (Р-Зп).
При цьому, за даним документом рекреаційна зона озеленених територій загального користування P-З (Р-Зп) призначена для організації повсякденного відпочинку населення. До зони входять парки, сквери, бульвари та інші озеленені території, що активно використовуються населенням для відпочинку, об`єкти відпочинку, туризму, спортивні та рекреаційні для дітей та дорослих. Переважні види використання: 1) зелені насадження загального користування: міські парки, у т.ч. спеціалізовані: спортивні, дитячі, меморіальні, зоологічні, ботанічні, виставкові; 2) лісопарки, гідропарки; 3) сквери; 4) доріжки, майданчики для відпочинку; 5) набережні. 1) Супутні види використання: водні поверхні; 2) адміністративні будівлі, допоміжні споруди та інфраструктура для відпочинку; 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) ігрові майданчики; спортивні майданчики; пункти прокату ігрового та спортивного інвентарю; комплекси атракціонів; канатні дороги та фунікулери; танцювальні майданчики, дискотеки; літні театри, естради; 10) некапітальні відкриті заклади громадського харчування; 11) малі архітектурні форми декоративно-технологічного призначення; 12) скульптурні композиції, об`єкти декоративно-монументального мистецтва. Допустимі види використання (потребують спеціального дозволу або погодження): 1) пункти надання першої медичної допомоги; 2) підприємства громадського харчування (ресторани, кафе, бари); 3) громадські вбиральні. Використання території зони, розміщення підприємств і установ здійснюється відповідно до вимог Водного Кодексу та ДБН 360 - 92.
Рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 р № 1316-VIII "Про затвердження плану зонування території (зонінгу) м.Одеси" затверджено план зонування території (зонінгу) м.Одеси, розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект".
17.06.2020 р. третя особа звернулась до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради й просила надати Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для реконструкції нежитлової будівлі з інфраструктурою для відпочинку за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
Для отримання містобудівних умов та обмежень ТОВ "Ремус-С" до Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради подано наступні документи: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.11.2019 р. № 1005955577; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 20.07.2017 р.; Статут ТОВ "Ремус-С"; протокол загальних зборів учасників ТОВ "Ремус-С" від 29.06.2017 р. № 1/17; свідоцтво №200070785 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 24.09.2012; договір купівлі-продажу від 11.04.2011, посвідчений приватним нотаріусом одеського міського нотаріального округу Горлачем М.А., зареєстрований в реєстрі за №698; договір про внесення змін №1 до договору купівлі-продажу від 11.04.2011, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Горлачем М.А. 11.04.2011 р. за реєстровим № 698 від 13.04.2011 р.; договір про внесення змін №2 до договору купівлі-продажу від 11.04.2011 р., посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Горлачем М.А. 11.04.2011 р. за реєстровим № 698 від 13.04.2011 р.; витяг про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів від 11.04.2011 №9777698; витяг про державну реєстрацію прав від 13.04.2011 р. № 29658478 на нежитлове приміщення за адресою: Одеська обл., м.Одеса, вул.Азарова Віце-Адмірала, буд. 28/1; технічний паспорт від 05.12.2019 р. на групу нежитлових приміщень; договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 13.09.2013, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Калгановою М.В., зареєстрований в реєстрі за номером 686; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 9397151 на земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:23:005:0004 площею 0,6443 га за адресою: Одеська обл., м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала, земельна ділянка 28/1; викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Наказом Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 23.06.2020 р. № 01-06/176 затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 103/1 "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку".
Загальні дані останніх містять наступну інформацію:
1. Вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки: реконструкція нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку.
2. Інформація про замовника: Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕМУС-С" (далі - ТОВ "РЕМУС-С"), юридична адреса: 65025, м.Одеса, вул. 19-й км Старокиївської дороги, будинок 4/2, Код ЄДРПОУ: 26111228.
3. Відповідність цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні: згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 13.09.2013 р., зареєстрованим в реєстрі за № 686, ТОВ "РЕМУС-С" на праві приватної власності належить земельна ділянка, загальною площею 0,6443 га, кадастровий номер 5110137500:23:005:0004, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала,28/1. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Калгановою М.В. 13.09.2013 р., індексний номер витягу: 9397151, за ТОВ "РЕМУС-С" зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку, загальною площею 0,6443 га, кадастровий номер 5110137500:23:005:0004, що розташована за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, розмір частки 1/1. Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованим 19.06.2020 р., номер витягу: НВ-5114584382020, категорія земель та вид використання вищевказаної земельної ділянки, загальною площею 0,6443 га, кадастровий номер 5110137500:23:005:0004, яка розташована за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1 - В.03.07 землі рекреаційного призначення. Відповідно до договору купівлі-продажу від 11.04.2011 р., зареєстрованого в реєстрі за № 698, ТОВ "РЕМУС-С" на праві приватної власності належить нежитлове приміщення, загальною площею 7535,1 мІ, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Азарова Віце-адмірала, 28/1. Згідно з витягом про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів, наданим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Горлач М.А. 11.04.2011 р., № витягу: 9777698, до Державного реєстру правочинів внесено реєстраційний запис, параметрами якого є договір купівлі-продажу від 11.04.2011 р. р/н 698. Реєстраційний номер: 4403776. Відповідно до витягу про Державну реєстрацію прав, наданого КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості" 13.04.2011 р., номер витягу: 29658478, за ТОВ "РЕМУС-С" зареєстровано право приватної власності на нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м.Одеса, вул. Азарова Віце-адмірала, 28/1, розмір частки 1/1. Номер запису: 6395 в книзі: 102неж-120. Згідно з договором про внесення змін № 1 до Договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Горлачем М.А. 11.04.2011 р. за р/н 698, від 13.04.2011 р., зареєстрованим в реєстрі за № 724, внесено зміни в п.4 та п.8 попереднього договору, в частині порядку розрахунків. Відповідно до договору про внесення змін № 2 по Договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Горлачем М.А. 11.04.2011 р. р,н 698, від 16.08.2011 р., зареєстрованого в реєстрі за № 1432, внесено зміни до п. 4 попереднього договору, в частині строків розрахунків. Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованою шляхом пошуку через веб-сайт зареєстровано право приватної власності на нежитлове приміщення, загальною площею 7535,1 мІ, що розташоване за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, розмір частки 1/1. Відповідно до "Генерального плану м.Одеси", затвердженого рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. № 6489-VI, земельна ділянка за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, розташована на ландшафтно - рекреаційних територіях. Згідно з "Планом зонування території м. Одеси" (зонінг), затвердженим рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 р. № 1316-VII, земельна ділянка за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, розташована у проектній рекреаційній зоні (Р-3п), де можливе розміщення адміністративних будівель, допоміжних споруд та інфраструктури для відпочинку. Згідно з Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. № 548 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель" - В.03.07 землі рекреаційного призначення. Земельну ділянку використовувати в межах вимог, встановлених Законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації.
19.11.2021 р. Державною інспекцією архітектури та містобудування видано ТОВ "РЕМУС-С" дозвіл на проведення будівельних робіт № ІУ 013211119131 для здійснення реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку, розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
Ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 28.10.2022 р. у справі 757/2922/22-к надано слідчим слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та іншим слідчим, яким доручено здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019162030000002 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 02498820), що за адресою: Одеська область, м.Одеса, вул.Гоголя, 10, з можливістю їх вилучення, а саме: містобудівні умови та обмеження №87 на "Будівництва багатоквартирного житлового-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення з підземним паркінгом та благоустроєм прилеглої території" за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 3, які затверджені Наказом Департаменту № 01-06/112 від 04.06.2019 р., замовник ТОВ "ОДЕСЖИТЛОІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 32521235) та усі документи, які стали підставою до їх видачі; містобудівні умови та обмеження за адресою: м.Одеса, вул.Азарова Віце-Адмірала, 28/1, замовник ТОВ "РЕМУС-С" (код ЄДРПОУ 26111228) та усі документи, які стали підставою до їх видачі; чинна містобудівна документація у електронному вигляді, якою керувались під час видачі містобудівних умов обмежень, графічні та текстові матеріали у повному обсязі.
За протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 17.11.2022 р. уповноваженими особами Головного слідчого управління Національної поліції України вилучено вказані в ухвалі Печерського районного суду м.Києва від 28.10.2022 р. у справі 757/2922/22-к документи.
Листом від 05.03.2025 р. № 64/02/17-25 позивач звернувся до відповідача та просив надати у строк до 14.03.2025 р.: копію заяви замовника на отримання вищезазначених містобудівних умов та обмежень з відповідними додатками; витяг з містобудівної документації, відповідно до якої були видані вищезазначені містобудівні умови та обмеження, зокрема детального плану території (зі змінами) та плану зонування території (текстові та графічні матеріали, документи про їх затвердження) до яких входить зазначений об`єкт будівництва; повне та детальне обґрунтування, з посиланням на нормативно-правові акти, підстав видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" що розташований за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1,; на земельній ділянці з кадастровим номером 5110137500:23:005:0004; інформацію з належним обґрунтуванням відповідності зазначених містобудівних умов та обмежень чинній на дату їх видачі містобудівній документації на місцевому рівні.
Листом від 12.03.2025 р. № 01-11/40 відповідач повідомив позивача про те, що на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 28.10.2022 року № 757/29922/22-к про надання тимчасового доступу до речей, в Департаменті були вилучені містобудівні умови та обмежень для проєктування об`єкту будівництва № 01-0/176 від 23.06.2020 року для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкції нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, (кадастровий номер земельної ділянки 5110137500:23:005:0004) та документи, які стали підставою для їх видачі, Департамент позбавлений можливості надати повне та детальне обґрунтування, з посиланням на нормативно-правові акти, підстав видачі вищевказаних містобудівних умов та обмежень та належне обґрунтування їх відповідності чинній на дату їх видачі містобудівній документації на місцевому рівні.
Листом від 21.03.2025 р. № 79/02/17-25 позивач звернувся до Головного слідчого управління Національної поліції України й просив у строк до 27.03.2025 р. надати на електронну пошту ДІАМ належним чином завірені копії документів, що вилучені на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 28.10.2022 р. № 757/29922/22-к про надання тимчасового доступу до речей.
Листом від 27.03.2025 р. № 453952025 Головне слідче управління Національної поліції України повідомило, що 29.07.2024 р. постановою Офісу Генерального прокурора, в порядку ст.216 КПК України, у кримінальному провадженні № 42019162030000002 визначено підслідність за Національним антикорупційним бюро України, у зв`язку з чим матеріали кримінального провадження скеровані для подальшого розслідування до Національним антикорупційним бюро України.
Листом від 31.03.2025 р. № 90/02/17-25 позивач звернувся до Національного антикорупційного бюро України й просив у строк до 07.04.2025 р. надати на електронну пошту ДІАМ належним чином завірені копії документів, що вилучені на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 28.10.2022 р. № 757/29922/22-к про надання тимчасового доступу до речей.
Листом від 03.04.2025 р. 542-273/9541 Національним антикорупційним бюро України. направлено позивачу витребувані документи.
12.05.2025 р. до позивача надійшов лист Громадської організації "Волонтерський рух "Спільна мета" від 09.05.2025 р., в якому просить скасувати дозвіл на проведення будівельних робіт від 19.11.2021 р. № ІУ 013211119131, оскільки ТОВ "Ремус-С" здійснює будівництво всупереч чинному законодавству України на земельній ділянці з кадастровим номером 5110137500:23:005:0004 площею 0,6443 га, за адресою м.Одеса, вул.Андрія Гулого-Гуленка (колишня назва Віце-адмірала Азарова), 28/1, яка є озелененою територією рекреаційного призначення загального користування та призначена для парку "Ювілейний", будівництво паркінгу, центру та будинку відпочинку, готелів, офісних будівель, на ній заборонено.
17.06.2025 р. позивачем складено довідку про результати документальної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти даних та відповідності вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2566-9063-4208-1818), з урахуванням відомостей та документів, наданих об`єктом нагляду, якою виявлено ознаки наступних порушень: невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки.
18.06.2025 р. позивач направив до Міністерства розвитку громад та територій України листа № 1499/02/12-25, в якому просив видати наказ про погодження здійснення позапланового заходу державного архітектурно-будівельного нагляду стосовно дотримання Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2566-9063-4208-1818) для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 14.07.2025 р. № 1144 "Про погодження здійснення позапланових заходів державного архітектурно будівельного нагляду" Державній інспекції архітектури та містобудування України наказано забезпечити в установленому порядку здійснення позапланових заходів державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил: Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджених наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в Єдиній державні електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818), для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 17.07.2025 р. № 158 "Про проведення позапланової перевірки" наказано Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду провести з 28.07.2025 р. по 08.08.2025 р. позапланову перевірку за дотриманням Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджених наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2566-9063-4208-1818) для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
17.07.2025 р. позивачем сформовано направлення № IR01:8621-8811-0931-6968 на проведення позапланової перевірки на підставі наказу 17.07.2025 р. №158.
Листом від 28.07.2025 р. № 259/02/17-25 позивач повідомив відповідача про те, що відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 698, повідомляється, що у період з 28.07.2025 р. по 08.08.2025 р. буде здійснено позапланову перевірку за дотриманням Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджених наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2566-9063-4208-1818) для проєктування об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
08.08.2025 р. представниками Державної інспекції архітектури та містобудування складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил № СН01:4150-3346-5497-3891, яким констатовано наступні порушення: неподання замовником документів, визначених ч.3 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.), необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; в назві об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" не відображено місце розташування об`єкта, що є порушенням п.1 ч.5 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.); наявна невідповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки.
11.08.2025 р. позивачем винесено рішення № 275/02/17-25 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 № 01-06/176, назва об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1 (реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818), виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради. Згідно останнього, вищезазначені містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 видано з порушеннями вимог п.1, 3 ч.4, п.1 ч.5 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 р. у справі № 320/47133/25 закрито провадження в адміністративній справі за позовом Департамента архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради до Державної інспекції архітектури та містобудування України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕМУС-С" про визнання протиправним та скасування Наказу від 17.07.2025 р. № 158 про проведення позапланової перевірки та рішення від 11.08.2025 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень для проєктування об`єкту будівництва № 103/1.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VІ, в редакції чинній на момент видачу містобудівних умов та обмежень).
Згідно п.8 ч.1 ст.1 Закону № 3038-VІ містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Положеннями ст.26 Закону № 3038-VІ забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.
Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
За змістом ч.1 ст.29 Закону № 3038-VІ основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Згідно абз.1 ч.2 ст.29 Закону № 3038-VІ фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Відповідно до ч.3 ст.29 Закону № 3038-VІ містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об`єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Інформацію про речове право на земельну ділянку, право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, відомості з Державного земельного кадастру уповноважені органи містобудування та архітектури отримують відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги".
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).
Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
Приписами ч.4-6 ст.29 Закону № 3038-VІ визначено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву об`єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об`єкта; 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від об`єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); 9) охоронні зони об`єктів транспорту, зв`язку, інженерних комунікацій, відстані від об`єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж. Перелік зазначених умов є вичерпним.
Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що містобудівні умови та обмеження видаються на підставі чинної містобудівної документації за зверненням зацікавленої особи до уповноваженого органу з належним поданням визначеного переліку документів та за умови відсутності визначених законом підстав для відмови в їх видачі.
Судом встановлено, що 23.06.2020 р. наказом Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-06/176 затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 103/1 "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1.
На підставі наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 17.07.2025 р. № 158 "Про проведення позапланової перевірки" позивачем в період з 28.07.2025 р. по 08.08.2025 р. проведено позапланову перевірку за дотриманням Департаментом архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджених наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2566-9063-4208-1818). За його результатами 08.08.2025 р. позивачем складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил № СН01:4150-3346-5497-3891, яким констатовано наступні порушення: неподання замовником документів, визначених ч.3 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.), необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; в назві об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" не відображено місце розташування об`єкта, що є порушенням п.1 ч.5 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.); наявна невідповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки.
Вказані порушення стали підставою для звернення позивача до суду із позовною заявою про визнання дій відповідача протиправними щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджених наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176, а також скасування останніх.
Аргументуючи позовні вимоги, позивач вказує, що ТОВ "РЕМУС-С" до заяви від 17.06.2020 р. про видачу містобудівних умов та обмежень не долучило викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, що свідчить про надання неповного пакета документів, необхідних для прийняття відповідного рішення. Позивач зауважує, що у частині 3 "Графічні матеріали" містобудівного розрахунку щодо об`єкта будівництва міститься лише ситуаційний план М 1:2000, який за своїми технічними та юридичними властивостями не є тотожним викопіюванню з топографо-геодезичного плану, а отже, відповідач всупереч вимогам п.1 ч.4 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній станом на 23.06.2020 р.) не відмовив у наданні містобудівних умов та обмежень, а протиправно затвердив їх оскаржуваним наказом.
В свою чергу відповідач проти вказаного аргументу позову заперечує та наголошує, що на момент звернення третьої особи із відповідною заявою нею надано абсолютно всі необхідні документи, визначені чинним законодавством, у тому числі й належне викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Разом з тим, Департамент акцентує увагу суду на тому, що оригінали вказаних документів та уся первинна документація, яка стала підставою для видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, вилучено уповноваженими особами Головного слідчого управління Національної поліції України за протоколом від 17.11.2022 р. на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 28.10.2022 р. у справі № 757/29922/22-к. У зв`язку з цим, відповідач вказує на об`єктивну неможливість зберігання документів у повному обсязі та їх надання на первинний запит ДІАМ від 05.03.2025 р. № 64/02/17-25, що, однак, жодним чином не свідчить про їх відсутність у червні 2020 року.
Відповідні обставини також наводить й третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕМУС-С", зазначаючи у своїх поясненнях, що твердження позивача про неподання викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 повністю не відповідає дійсності та спростовується безпосередньо матеріалами справи, зокрема наявністю самого викопіювання у складі документів, які згодом скеровані Національним антикорупційним бюро України на адресу позивача листом від 03.04.2025 р. № 542-273/9541, а факт надання повного пакета документів належним чином перевірено та підтверджено уповноваженою посадовою особою Департаменту під час реєстрації заяви та видачі оскаржуваного наказу.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог щодо цієї підстави, суд враховує, що за змістом ч.3 ст.29 Закону № 3038-VІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 є обов`язковим додатком до заяви замовника, а неподання такого документа є законодавчо визначеною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень відповідно до п.1 ч.4 цієї ж статті.
Судом встановлено у червні 2020 року ТОВ "РЕМУС-С" звернулося до Департаменту із заявою, до якої додано вичерпний перелік документів, серед яких містилося і належне викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000. Вказана обставина підтверджується тим, що оскаржуваний наказ від 23.06.2020 р. № 01-06/176 успішно пройшов процедуру затвердження, а згодом, 19.11.2021 р., на підставі цих же вихідних даних Державною інспекцією архітектури та містобудування України без жодних зауважень видано дозвіл на проведення будівельних робіт № ІУ 013211119131.
Суд зауважує, що факт відсутності паперового примірника викопіювання в архівах Департаменту під час спроб його візуального дослідження позивачем у 2025 році обумовлений виключно форс-мажорною обставиною - законним вилученням всього масиву оригіналів документів правоохоронними органами ще 17.11.2022 р. в межах кримінального провадження № 42019162030000002. Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, виконав обов`язкове до виконання судове рішення слідчого судді Печерського районного суду м.Києва, а тому не може нести відповідальність за фізичну відсутність документів у своєму володінні на момент наглядових заходів позивача. Оскільки повний пакет документів, включно з витребуваним викопіюванням фактично наданий замовником й належно оцінений відповідачем при видачі дозвіл на проведення будівельних робіт, суд констатує відсутність будь-яких процедурних чи сутнісних порушень вимог ч.3, 4 ст.29 Закону № 3038-VI з боку відповідача, що виключає протиправність його дій у цій частині.
Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині другого виявленого порушення, позивач вказує на те, що в назві об`єкта будівництва, зазначеній у заяві замовника та оскаржуваному наказі Департаменту, відсутня чітка та повна поштова адреса або деталізоване географічне розташування земельної ділянки. На думку позивача, це призвело до нівелювання принципу публічності та визначеності містобудівної документації, а також свідчить про недотримання відповідачем вимог щодо належного оформлення містобудівних умов та обмежень, оскільки ідентифікація об`єкта виключно за його функціональною назвою без прив`язки до конкретної адреси унеможливлює належний контроль за дотриманням державних будівельних норм у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
В свою чергу відповідач проти вказаного аргументу позову заперечує та наголошує, що на дату видачі містобудівних умов та обмежень від 23.06.2020 р. був чинним Порядок ведення реєстру містобудівних умов та обмежень, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.05.2017 р. № 135, який деталізував положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема щодо змісту та форми містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, які встановлені в додатку до вищевказаного Порядку. Так, відповідно до додатку до Порядку № 135 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва містять відповідні розділи: "Загальні дані" та "Містобудівні умови та обмеження". Згідно з вказаним додатком, у пункті 1 розділу "Загальні дані" містобудівних умов та обмежень вказується вид будівництва, адреса або місцезнаходження земельної ділянки. Таким чином, керуючись нормами Порядку № 135, який був чинним на момент видачі містобудівних умов та обмежень, місце розташування об`єкта будівництва зазначалось саме в 1 розділу "Загальні дані", а не безпосередньо у текстовій назві (заголовку) самого об`єкта.
Відповідні обставини також наводить й третя особа, зазначаючи, що місце розташування об`єкта будівництва чітко відображено в пункті 1 розділу "Загальні дані" акта індивідуальної дії. Третя особа наголошує на формальності та безпідставності доводів ДІАМ, оскільки текстова назва об`єкта визначається замовником у містобудівному розрахунку та завданні на проектування, тоді як повна географічна та юридична ідентифікація території проєктування за адресою і унікальним кадастровим номером здійснена у спеціально відведеному для цього розділі документа.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог з цієї підстави, суд враховує, що правове регулювання порядку оформлення вихідних даних на проектування деталізовано спеціальним підзаконним нормативно-правовим актом - Порядком ведення реєстру містобудівних умов та обмежень, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.05.2017 р. № 135, який був чинним та обов`язковим до виконання на дату затвердження оскаржуваного наказу Департаменту від 23.06.2020 р.
Аналіз форми та змісту містобудівних умов та обмежень, затверджених Додатком до Порядку № 135, свідчить про чіткий структурний розподіл інформації про об`єкт будівництва. Вищевказаним бланком передбачено, що документ складається з текстових блоків, де під назвою документа містяться розділи "Загальні дані" та "Містобудівні умови та обмеження". При цьому імперативна вимога щодо фіксації точного місцезнаходження земельної ділянки (адреси) віднесена законодавцем саме до змісту пункту 1 розділу "Загальні дані".
Судом встановлено, що у затверджених Наказом Департаменту від 23.06.2020 р. № 01-06/176 містобудівних умовах та обмеженнях № 103/1 у пункті 1 розділу "Загальні дані" чітко, послідовно та у повній відповідності до форми Порядку № 135 зазначено інформацію: "реконструкція нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку". Окрім цього, у п.3 цього ж розділу наведено детальні відомості про кадастровий номер земельної ділянки 5110137500:23:005:0004 та параметри існуючого нежитлового приміщення площею 7535,1 мІ.
За таких обставин, суд відхиляє твердження позивача про порушення Департаментом вимог п.1 ч.5 ст.29 Закону № 3038-VI, оскільки місце розташування об`єкта в повному обсязі відображено у структурі документа у спосіб, визначений спеціальним профільним Порядком № 135. Формальне не зазначення адреси безпосередньо у назві об`єкта (заголовку) за наявності вичерпних адресних та пооб`єктних даних у розділі "Загальні дані" не призвело до неможливості ідентифікації території чи самого об`єкта містобудування, не порушило прав третіх осіб та не є законодавчо визначеною підставою для визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними чи скасування акта індивідуальної дії.
Також в позовній заяві позивач вказує на третє виявлене порушення - невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. На переконання позивача, запланований об`єкт "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку" за своїм цільовим та функціональним призначенням не сумісний із містобудівним регламентом відповідної зони, затвердженої у складі генерального плану та плану зонування території (зонінгу) міста Одеси. Позивач наголошує, що відповідно до п.3 ч.4 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є імперативною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень, яку відповідач протиправно проігнорував.
Відповідач категорично заперечує проти вказаного аргументу позову. Департамент зазначає, що під час розгляду заяви третій особі правомірно видано містобудівні умови та обмеження, оскільки заявлені наміри забудови повністю відповідають як категорії земель, так і виду цільового призначення земельної ділянки, що підтверджується офіційними відомостями Державного земельного кадастру. Відповідач акцентує увагу суду на тому, що проектований об`єкт є адміністративно-громадською будівлею, що прямо кореспондує правовому статусу земельної ділянки та не порушує містобудівних регламентів, встановлених для цієї території.
Третя особа також зазначила, що земельна ділянка площею 0,7535 га (кадастровий номер 5110137500:23:005:0004) на підставі права власності належить замовнику та має офіційно зареєстроване цільове призначення для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку (категорія земель - землі житлової та громадської забудови). Третя особа підкреслює, що наміри реконструкції існуючого нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку жодним чином не змінюють функціональну суть використання землі, а повністю реалізують законне право власника на забудову в межах наявного цільового призначення.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог з цієї підстави, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.39 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент видачі містобудівних умов та обмежень) використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
Згідно ч.4 ст.33 Закону № 3038-VІ розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території здійснюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною державною адміністрацією відповідно до їх повноважень шляхом надання містобудівних умов та обмежень або видачі будівельного паспорта відповідно до містобудівної документації у порядку, передбаченому цим Законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону № 3038-VІ встановлено, що містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону № 3038-V інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів.
За приписами ч.1 ст.16 Закону № 3038-VІ планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Статтею 17 Закону № 3038-VІ визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Обов`язковою складовою генерального плану населеного пункту є план зонування території цього населеного пункту.
План зонування території (зонінг) - документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон (пункт 9 частини першої статті 1 Закону № 3038-VІ).
Відповідно до ст.18 Закону № 3038-VІ план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов`язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Частиною 2 статті 18 Закону № 3038-VI передбачено, що план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Стаття 24 Закону № 3038-VІ визначає, що забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Згідно ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії земель: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Стаття 20 Земельного кодексу України встановлено, що при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.
Частиною 1 статті 193 Земельного кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Отже, відомості щодо цільового призначення земельної ділянки, відповідно до приписів вищевказаних правових норм, відображуються у Державному земельному кадастрі та є первинними по відношенню до містобудівної документації на місцевому рівні.
Як встановлено судом, за витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.06.2020 р. № НВ-5114584382020, земельна ділянка площею 0,6443 га (кадастровий номер 5110137500:23:005:0004) за адресою: АДРЕСА_2 , за категорією земель та видом використання належить до В.03.07 - землі рекреаційного призначення.
Згідно правової позицією Верховного Суду, викладеної в постанові від 19.01.2023 р. у справі № 640/9995/20, невідповідність намірів забудови земельної ділянки як нормативно визначена підстава для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень (п.3 ч.4 ст.29 Закону України № 3038-VІ) означає, що запланований для контролю або проектування об`єкт за своїми функціональними та технічними характеристиками суперечить затвердженим текстовим і графічним матеріалам містобудівної документації на місцевому рівні.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. № 6489-VI затверджено Генеральний план м.Одеси, відповідно до якого спірна земельна ділянка розташована на ландшафтно-рекреаційних територіях. Поряд з цим, за рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 р. № 1316-VII, яким затверджено План зонування території (зонінг) м.Одеси, зазначена ділянка розташована у проектній рекреаційній зоні озеленених територій загального користування (Р-3п).
Згідно з містобудівними регламентами Плану зонування території (зонінгу) м.Одеси рекреаційна зона Р-3п призначена для організації повсякденного відпочинку населення. При цьому текстова частина зонінгу містить вичерпний перелік видів використання вказаної зони, який диференційовано на переважні, супутні та допустимі. До структури супутніх видів використання зони Р-3п містобудівною документацією прямо віднесено: "водні поверхні, адміністративні будівлі, допоміжні споруди та інфраструктура для відпочинку; ігрові майданчики; спортивні майданчики...".
Системний аналіз наведених регламентів свідчить, що віднесення певних об`єктів до супутніх видів використання означає їхню функціональну інтегрованість у загальну концепцію рекреаційної зони, де вони виконують обслуговуючу або забезпечувальну роль щодо переважного виду використання. Відтак, суд вважає, що заявлені ТОВ "РЕМУС-С" наміри забудови - реконструкція існуючого та належного йому на праві приватної власності нежитлового приміщення загальною площею 7535,1 мІ під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку - за своїм лінгвістичним та правовим змістом повністю підпадають під визначені Планом зонування супутні види використання рекреаційної зони Р-3п.
Суд відхиляє аргументи позивача щодо порушення Департаментом положень ДБН Б.1.1-22:2017 "Склад та зміст плану зонування території" та ДСTУ-Н Б Б.1.1-12:2011 в частині перевищення відсоткового співвідношення супутніх видів використання (понад 50%). Матеріалами справи підтверджується, що реконструкція здійснюється в межах параметрів уже існуючої капітальної нежитлової будівлі, яка перебуває у власності замовника з 2011 року, тобто нового вилучення зелених насаджень загального користування чи зміни конфігурації ландшафтної зони не відбувається. Крім того, чинне законодавство, що регулює порядок надання містобудівних умов та обмежень, покладає на уповноважений орган обов`язок перевірити відповідність намірів саме містобудівній документації на місцевому рівні, яка є чинною та чиї положення щодо супутніх об`єктів у зоні Р-3п є чіткими та імперативними.
Також суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо правомірності винесення Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 17.07.2025 р. № 158 "Про проведення позапланової перевірки", дотримання п`ятиденного строку його видачі та правових наслідків закриття провадження у справі № 320/47133/25 ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 р.
Предметом доказування у цій справі є виключно правомірність дій Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради під час видачі містобудівних умов та обмежень № 103/1, затверджених наказом від 23.06.2020 р. № 01-06/176, а також наявність чи відсутність правових підстав для їх скасування. Правомірність чи протиправність процедурних рішень органу нагляду щодо призначення перевірки, оцінка дотримання строків винесення відповідних наказів Міністерства та наслідки процесуальних рішень інших судів належать до предмета спору в іншій адміністративній справі.
Крім того, суд наголошує, що обставини винесення, чинності чи процедурних порушень при прийнятті наказу від 17.07.2025 р. № 158 за своєю правовою природою є елементами подальшого контрольно-наглядового процесу. Наявність чи відсутність останніх жодним можливим чином не впливали і не могли вплинути на матеріально-правовий та процедурний процес безпосередньої видачі і затвердження самих містобудівних умов та обмежень у червні 2020 року.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, затвердивши містобудівні умови та обмеження від 23.06.2020 р. № 103/1 діяв виключно на підставі та в межах повноважень, визначених ч.4 ст.29 Закону № 3038-VI, а тому підстави для визнання цих дій протиправними відсутні.
Також задоволенню не підлягають позовні вимоги про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва № 103/1, затверджені наказом від 23.06.2020 р. № 01 06/176, назва об`єкта будівництва "Реконструкція нежитлового приміщення під адміністративну будівлю з інфраструктурою для відпочинку", розташованого за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Азарова Віце-адмірала, 28/1, реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:2566-9063-4208-1818, оскільки є похідними.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005 р.; п. 89), "Проніна проти України" (18.07.2006 р.; п. 23) та "Серявін та інші проти України" (10.02.2010 р.; п. 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"; 09.12.1994 р., п. 29).
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог Державної інспекції архітектури та містобудування України (01133, м.Київ, бул.Лесі Українки, буд.26, код ЄДРПОУ 44245840) до Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради (65011, м.Одеса, вул.Успенська, буд.83/85, код ЄДРПОУ 45839467), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕМУС-С" (65025, м.Одеса, вул.19-й км Старокиївської дороги, буд.4/2, код ЄДРПОУ 26111228) про визнання протиправними дій та скасування містобудівних умов та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко