Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/19178/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної гвардії України, в якій просить:
- визнати рішення комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлене протоколом від 29.05.2025 №19 щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 протиправним;
- скасувати рішення комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлене протоколом від 29.05.2025 №19 щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
- зобов`язати комісію Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 25.02.2022 по 30.04.2022 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Київ відповідно до довідки за формою згідно з додатком 6 від 26.04.2024 № 1006. 28.03.2025 представником позивача було подано заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного управління Національної гвардії. До заяви було долучено: копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю; ордер на надання правничої допомоги; довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України №1006; копію паспорту; копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків; витяг з реєстру територіальної громади; витяг з інформаційно- аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; згоду на збір та обробку персональних даних; дві кольорові фотокартки; опис вкладення у цінний лист. Однак, листом від 20.06.2025 № 27/10/1/5 О 488 Аз адвокату позивача було надіслано витяг з протоколу засідання, згідно якого позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв`язку з тим що відповідно до листа військової частини НОМЕР_1 від 19.05.2025 № 10/27/10/1-1846-2025 участь ОСОБА_1 у виконанні бойових завдань по веденню воєнних (бойових) дій у м. Києві документально не підтверджується. Таке рішення позивач вважає протиправним, тому звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду залучено військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю за безпідставністю. Зазначає, що Головне управління Національної гвардії України вважає, що жодним чином не порушувало прав позивача, а діяло виключно в межах своїх повноважень та компетенції.
Від третьої особи через підсистему "Електронний суд" надійшли пояснення, в яких зазначено, що у період з 26.02.202 по 30.04.2022 військова частина здійснювала охорону та оборону у м. Києві, довідка про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, від 26.04.2024 № 1006 була видана військовою частиною НОМЕР_1 помилково. Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до положень статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Згідно із частиною п`ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Представник позивача звернувся до Головного управління Національної гвардії України із заявою від 28.03.2025 та пакетом документів щодо надання статусу учасника бойових дій військовослужбовцю військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
Не отримавши повідомлення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, 21.05.2025 представником позивача було направлено адвокатський запит до Головного управління Національної гвардії України з проханням:
1. Надати інформацію чи надходив доопрацюваний пакет документів ОСОБА_1 до комісії з питань розгляду матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій.
2. Якщо документи подані шляхом подання військовою частиною документів в автоматичному режимі із застосуванням програмних засобів Єдиного державного реєстру ветеранів або ж розглянуті комісією з питань розгляду матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій, то надати інформацію чи надано статус учасника бойових дій військовослужбовцю ОСОБА_1 .
3. Якщо військовослужбовцю надано статус учасника бойових дій, то надати інформацію як і де ОСОБА_1 може отримати посвідчення учасника бойових дій.
Листом від 30.05.2025 № 27/10/1/5 О 422 Аз відповідачем повідомлено, що згідно з рішенням комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (протокол засідання від 29.05.2025 № 19) зазначеній особі відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій у зв`язку з тим, що згідно з інформацією, наданою військовою частиною НОМЕР_1 , участь ОСОБА_1 у виконанні бойових завдань із ведення воєнних (бойових) дій у м. Києві документально не підтверджується. Довідка про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, від 26.04.2024 № 1006 була видана військовою частиною НОМЕР_1 помилково.
Так, згідно витягу з протоколу засідання комісії Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 29.05.2025 прийнято рішення, яким відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій у зв`язку з тим що відповідно до листа військової частини НОМЕР_1 від 19.05.2025 № 10/27/10/1-1846-2025 участь ОСОБА_1 у виконанні бойових завдань по веденню воєнних (бойових) дій у м. Києві документально не підтверджується.
Вважаючи таке рішення протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Положенням частини п`ятої статті 17 Конституції України встановлено, що Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
За визначенням статті 5 Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до абзацу 1 пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України (абзац 2 пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-ХІІ).
На виконання наведених вище приписів Закону №3551-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 20.08.2014 року №413 затвердив Порядок №413.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України.
За змістом абзацу 10 пункту 4 Порядку №413 для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є довідка за формою згідно з додатком 6.
За змістом форми довідки (додаток 6 до Порядку № 413), остання видається на підставі та із зазначенням документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
Таким чином, довідка видається на підставі наявного переліку документів, який підтверджує безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Тобто, єдиною умовою надання статусу учасника бойових дій особі, яка брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України є довідка за формою згідно з додатком 6.
Відповідно до пункту 19 Порядку № 413 рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається: комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.
Комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10 календарних днів (пункт 20 Порядку № 413).
Згідно з пунктом 24 Порядку № 413 комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі:
1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;
2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку;
3) подання недостовірної інформації;
4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, або умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку.
Судом з`ясовано, що 28.04.2024 позивачу надано довідку (№1006) про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до матеріалів справи, Головним управлінням Національної гвардії України, з метою розгляду питання щодо надання статусу учасника бойових дій військовослужбовцю військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , 03.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслано розпорядження надати відповідні матеріали для надання статусу учасника бойових дій вищевказаній особі або поінформувати про відсутність підстав для їх оформлення. У разі подання військовою частиною НОМЕР_1 зазначених документів в автоматичному режимі із застосуванням програмних засобів Єдиного державного реєстру ветеранів війни повідомити про це Головне управління НГУ та заявника.
У подальшому, Головне управління Національної гвардії України було повідомлене листом Командування військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України № 10/27/1018462025 від 19.05.2025 про те, що виконання бойових завдань ОСОБА_1 по веденню воєнних (бойових) дій у м. Києві документально не підтверджується. В період з 25.02.2022 по 30.04.2022 військова частина здійснювала охорону та оборону у м. Києві.
Відтак, як слідує з матеріалів справи, довідка про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської Федерації проти України, від 26.04.2024 № 1006 була видана ОСОБА_1 військовою частиною НОМЕР_1 помилково.
Таким чином, докази на підтвердження безпосередньої участі у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, як того вимагає пункт 4 Порядку №413, позивачем не надано.
Тобто, на розгляд комісії надійшов документ щодо подання недостовірних даних (інформації) про участь позивача у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в місті Києві.
З огляду на те, що виключно довідка від 26.04.2024 № 1006 була покладена в основу прийнятого комісією рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, суд приходить до висновку про обґрунтованість рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасника війни від 29.05.2025.
Разом з тим, суд зазначає, що як Закон № 3551-ХІІ, так і Порядок №413 визначають вичерпний перелік документів, які надають право громадянам на отримання статусу учасника бойових дій, однак інших документів, крім згаданої довідки від 26.04.2024 № 1006, позивачем на розгляд комісії подано не було.
З урахуванням зазначеного та пункту 19 частини 1 статті 6 Закону №3551-XII, рішення комісії (протокол №19 від 29.05.2025), в частині відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій за безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України суд вважає правомірним.
У зв`язку з вищевикладеним, суд вважає, що комісія правомірно та обґрунтовано прийняла рішення відмовити позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, а саме у зв`язку з відсутністю підстав, які підтверджуються документами, для надання особам, статусу учасника бойових дій.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 257 - 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної гвардії України (вул. Хороброго Святослава, 9А,м. Київ, 03151. РНОКПП/ЄДРПОУ: 08803498), за участі військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПО: НОМЕР_3 ) як третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Липа
04.06.26