Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 643/19936/25
Провадження № 2/643/2132/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.06.2026
02 червня 2026 року місто Харків
Салтівський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Сугачової О.О.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми державної соціальної допомоги,
в с т а н о в и в:
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради в особі начальника Ажель Л.А. звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 12 257,24 грн, суду державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5 127,10 грн, а також суму судового збору.
В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача посилається на такі обставини. 21.01.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. 14.02.2019 рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 визначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на дитину ОСОБА_2 з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1 135,08 грн. У зв`язку з отриманням витягу про народження дитини ОСОБА_3 відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України, 19.02.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою на перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям. Рішенням від 28.02.2019 було зроблено перерахунок допомоги сім`ям з дітьми в межах терміну призначення (з урахуванням доходів) з 01.02.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1135,08 грн, з 01.02.2019 по 30.06.2019 в розмірі 734,08 грн. Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 14.02.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 3 212,24 грн. Згідно акту проведення перевірки інформації, вказаної у декларації, наданої для призначення державної соціальної допомоги від 24.07.2019 № 1873 виявлено, що ОСОБА_1 з 08.12.2018 по 31.12.2018 працювала в ТОВ «Родоніт-Р» та отримала заробітну плату 4 500,00 грн (довідка про доходи від 18.07.2019 № 622). Із 10.07.2018 по 07.12.2018 ОСОБА_1 працювала в ТОВ фірма «Посад» та отримала заробітну плату в сумі 25 754,13 грн (довідка про доходи від 18.07.2019 № 700), про що ОСОБА_1 не було зазначено в наданих деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 21.01.2019 та 19.02.2019. Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення. Рішенням від 26.07.2019 про призначення допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 знята виплата допомоги з 01.01.2019. Рішенням від 26.07.2019 ОСОБА_1 відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.07.2019 по 31.12.2019. Відповідно до довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 01.08.2019 № 2164, розмір переплати соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 склав 10 480,88 грн. Відповідно до довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 01.08.2019 № 2165 розмір переплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 склав 19 273,44 грн. 15.08.2019 ОСОБА_1 були направлені повідомлення про перерахунок коштів за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та було запропоновано повернути передбачені суми допомоги в добровільному порядку. 19.03.2020 ОСОБА_1 надала згоду про щомісячні відрахування у розмірі 20% суми, що підлягає виплаті до повного погашення суми боргу. Наступні виплати соціальних допомог були призначені до 31.01.2021. За даними Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 12.08.2025 № 2851 наявність залишку переплати соціальної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 від загальної суми 10 480,88 грн після утримання складає 5 127,10 грн. За даними Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 12.08.2025 № 2874 наявність залишку переплати малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 від загальної суми 19 273,44 грн після утримання складає 12 257,24 грн. Станом на 27.10.2025 зв`язок з ОСОБА_1 відсутній. У зв`язку з викладеним вище, представник позивача просить стягнути з відповідачки на користь позивача суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 12 257,24 грн, суду державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5 127,10 грн, а також суму судового збору.
Розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
З боку сторін клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Відповідачці направлено копію позовної заяви з додатками до неї разом із ухвалою про відкриття провадження у справі та встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачка правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.
Відповідно до правил ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження, тощо) не застосовувалися.
Суд, вивчивши доводи позовної заяви, дослідивши матеріали справи та надані докази, дійшов до такого.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом на підставі наданих матеріалів встановлено, що 21.01.2019 ОСОБА_1 звернулася доУправління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. (а.с.9-10).
Разом із заявою відповідачкою було подано декларацію про доходи за період з 01.07.2018 по 31.12.2018. (а.с.11-13).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Стаття 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачає, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, крім інших документів додається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
Згідно з розділом V-A Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі Порядок) допомога на
дітей одиноким матерям призначається на підставі витягу з Державного реєстру актів
цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Зазначена допомога призначається на кожну дитину.
Розмір допомоги перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача допомоги до органу соціального захисту населення.
Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18- річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
14.02.2019 рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 визначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на дитину ОСОБА_2 з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1 135,08 грн. (а.с.17).
У зв`язку з отриманням витягу про народження дитини ОСОБА_3 , відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України, 19.02.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою на перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям. (а.с.19-20).
Разом із заявою відповідачкою було подано декларацію про доходи за період з 01.08.2018 по 31.01.2019. (а.с.20-22).
Рішенням Управління від 28.02.2019 було зроблено перерахунок допомоги сім`ям з дітьми в межах терміну призначення (з урахуванням доходів) з 01.02.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1135,08 грн, з 01.02.2019 по 30.06.2019 в розмірі 734,08 грн. (а.с.23).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 14.02.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 3 212,24 грн. (а.с.23).
Згідно акту проведення перевірки інформації, вказаної у декларації, наданої для призначення державної соціальної допомоги від 24.07.2019 № 1873 виявлено, що ОСОБА_1 з 08.12.2018 по 31.12.2018 працювала в ТОВ «Родоніт-Р» та отримала заробітну плату 4 500,00 грн (довідка про доходи від 18.07.2019 № 622). Із 10.07.2018 по 07.12.2018 ОСОБА_1 працювала в ТОВ фірма «Посад» та отримала заробітну плату в сумі 25 754,13 грн (довідка про доходи від 18.07.2019 № 700), про що ОСОБА_1 не було зазначено в наданих деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 21.01.2019 та 19.02.2019. (а.с.24-26).
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям особи, яким виплачується державна допомога, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення зміну усіх обстав, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї;
- повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:
- отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;
- за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;
- за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Рішенням Управління від 26.07.2019 про призначення допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 знята виплата допомоги з 01.01.2019. (а.с.26 зворотна сторона аркуша).
Рішенням Управління від 26.07.2019 ОСОБА_1 відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.07.2019 по 31.12.2019.
Відповідно до довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 01.08.2019 № 2164, розмір переплати соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 склав 10 480,88 грн. (а.с.28 зворотна сторона аркуша).
Відповідно до довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 01.08.2019 № 2165 розмір переплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 склав 19 273,44 грн. (а.с.28 зворотна сторона аркуша).
15.08.2019 ОСОБА_1 були направлені повідомлення про перерахунок коштів за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги
малозабезпеченим сім`ям та було запропоновано повернути переплачені суми допомоги в
добровільному порядку. (а.с.29).
19.03.2020 ОСОБА_1 надала згоду про щомісячні відрахування у розмірі 20% суми, що підлягає виплаті до повного погашення суми боргу. (а.с.30).
За даними Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 12.08.2025 № 2851 наявність залишку переплати соціальної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 від загальної суми 10 480,88 грн після утримання складає 5 127,10 грн. (а.с.30 зворотна сторона аркуша).
За даними Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 12.08.2025 № 2874 наявність залишку переплати малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 від загальної суми 19 273,44 грн після утримання складає 12 257,24 грн. (а.с.30 зворотна сторона аркуша).
Відповідачка ОСОБА_1 у добровільному порядку на рахунок Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради суму переплати не повернула.
За положеннями статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положеннями ст. 1166 ЦК України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відтак, із доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідачки як набувача щомісячної державної соціальної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачкою, що є підставою для стягнення з відповідачки суми державної соціальної допомоги.
Оскільки відповідачкою вимога Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідачки.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн. (а.с.44).
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, то сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача у розмірі 3 028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 89, 141, 258-259, 263-268, 274 Цивільного процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
Задовольнити позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми державної соціальної допомоги.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25864181, банк ДКСУ м. Київ, НОМЕР_2 , суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 12 257 (дванадцять тисяч двісті п`ятдесят сім) гривень 24 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25864181, банк ДКСУ м. Київ, UA 578201720343180024000023099, державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 5 127 (п`ять тисяч сто двадцять сім) гривень 10 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 25864181, суму судового збору в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Салтівський районний суд міста Харкова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня оголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Сугачова