Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 298/452/26
Номер провадження 3/298/246/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2026 року с-ще Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Ротмістренко О.В., за участі секретаря судового засідання Хомин Л.Р., прокурора Голича М.М., особи яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мирча Великоберезнянського району Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, з неповною середньою спеціальною освітою, одруженого, такого, що раніше до адміністративної відповідальності не притягався, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та ч. 1 ст.172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 207 від 23.04.2026 ОСОБА_1 будучи звільнений 02 лютого 2023 року з посади майстра лісу Білоберезівського лісництва філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», являючись суб`єктом відповідальності, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (посадовою особою державної лісової охорони), та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 19.11.2025 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік «Після звільнення», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 208 від 23.04.2026 ОСОБА_1 , який обіймав посаду майстра лісу Білоберезівського лісництва філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» до 02 лютого 2023 року та будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, як суб`єкт декларування, який припиняє діяльність, пов`язану виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та який є суб`єктом відповідальності згідно підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (посадовою особою державної лісової охорони), в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 17.11.2025 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями « При звільненні», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 209 від 23.04.2026 ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, як суб`єкт декларування, згідно підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (посадовою особою державної лісової охорони) в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII « Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 02.04.2026, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 210 від 23.04.2026 ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, як суб`єкт декларування,згідно підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (посадовою особою державної лісової охорони) в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України « Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин,02.04.2026 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
07 травня 2026 року постановою судді Великоберезнянського районного суду Закарпатської області справи про адміністративні правопорушення №298/452/26 (номер провадження 3/298/246/26), №298/453/26 (номер провадження 3/298/247/26), №298/454/26 (номер провадження 3/298/248/26), №298/455/26 (номер провадження 3/298/249/26) стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6 КУпАП та ч.1 ст.172-6 КУпАП, об`єднано в одне провадження під єдиним унікальним номером № 298/452/26, провадження № 3/298/246/26.
В судовому засіданні прокурор підтримав обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, вказавши, що в діях ОСОБА_2 наявні ознаки правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч.1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просить визнати його винуватим, призначивши адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, визнав, щиро розкаявся, вказавши, що йому не було відомо про необхідність подання декларацій.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справ докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та інше.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1,підпункту «е» пункту 1частини першої статті 3цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня 2024 року подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (частина перша); особи, зазначені у пункті 1,підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі-декларація),за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1,підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (частина друга).
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022- 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно зі ст. 38 Закону особи, зазначені у підпункті «е» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, а саме посадові особи державної лісової охорони під час виконання своїх службових повноважень зобов`язані неухильно додержуватися вимог закону.
Відповідно додатку до Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів затвердженого Постановою КМУ від 16.09.2009 №976 посадовою особою державної лісової охорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів є майстер лісу.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність наступає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак відповідальність за вказаною нормою настає у разі сукупної наявності таких умов: наявність факту невчасного подання декларації суб`єктом такого правопорушення майстром лісу; відсутність поважності причин неподання такої декларації.
Факт наявності в діях ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 207 від 23.04.2026, підтверджується доданими до такого протоколу доказами, а саме:
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08.04.2024 №76/21.25-ВЛ/14, згідно з яким в.о. уповноваженого з антикорупційної діяльності філії «Ужгородське лісове господарство» ДП «Ліси України» повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції про факт неподання ОСОБА_1 щорічної декларації після звільнення за 2023 рік;
- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , дата реєстрації 21.03.2017, період 12.10.2023- 20.11.2025, яким підтверджується факт подання ОСОБА_1 щорічної декларації 19.11.2025;
- запитом Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області від17.03.2026 № 32741-2026, що адресований виконавчому директору ДСГП «Ліси України» І. Лицуру, про надання інформації щодо ОСОБА_1
- відповіддю на запит Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно колишнього майстра лісу ОСОБА_1 ;
- витягом із наказу про звільнення працівників у зв`язку з переведенням № 83-к від 28.12.2021;
- наказом про прийняття працівників в порядку переведення від 30.12.2021 № 128-к зокрема ОСОБА_1 ;
- наказом про звільнення ОСОБА_3 від 02.02.2023 № 29-к;
- посадовою інструкцією майстра лісу Білоберезівського лісництва державного підприємства «Ужгородське лісове господарство»», відповідно до якої до одного з обов`язків майстра лісу належить обов`язок щорічно подавати до 1 квітня декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також відповідні декларації у разі припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (пп. 2.32 п. 2);
- договором про матеріальну відповідальність працівника за передані йому підзвітні цінності від 05.01.2022;
- попередженням про спеціальні обмеження, встановлені законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, з яким ОСОБА_1 ознайомлений 05.01.2022;
- декларацією (щорічна 2023) з Єдиного державного реєстру декларацій, дата та час подання 19.11.2025 о 13 год. 25 хв.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 23.04.2026, в яких він вказує, що був звільнений з посади майстра лісу у 2023 році та несвоєчасно подав декларації за 2021-2023 роки та декларацію «Про звільнення» у зв`язку з незнанням строків подачі декларації.
Факт наявності в діях ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, окрім протоколів про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 208, №209 та № 210 від 23.04.2026, підтверджується доданими до таких протоколів доказами, а саме:
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08.04.2024 №76/21.25-ВЛ/13, згідно з яким в.о. уповноваженого з антикорупційної діяльності філії «Ужгородське лісове господарство» ДП «Ліси України» повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції про факт неподання ОСОБА_1 щорічної декларації при звільненні за 2023 рік;
- наказом про звільнення ОСОБА_3 від 02.02.2023 № 29-к;
- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , дата реєстрації 21.03.2017, період 12.10.2023- 20.11.2025, яким підтверджується факт подання ОСОБА_1 щорічних декларацій 17.11.2025;
- запитом Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області від17.03.2026 № 32741-2026 адресований виконавчому директору ДСГП « Ліси України» ОСОБА_4 про надання інформації щодо ОСОБА_1 ;
- відповіддю на запит Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно колишнього майстра лісу ОСОБА_1 ;
- витягом із наказу про звільнення працівників у зв`язку з переведенням № 83-к від 28.12.2021;
- наказом про прийняття працівників в порядку переведення від 30.12.2021 № 128-к зокрема ОСОБА_1 ;
- посадовою інструкцією майстра лісу Білоберезівського лісництва державного підприємства «Ужгородське лісове господарство»», відповідно до якої до одного з обов`язків майстра лісу належить обов`язок щорічно подавати до 1 квітня декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також відповідні декларації у разі припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (пп. 2.32 п. 2), з якою ОСОБА_1 ознайомлений, що підтверджено ним, зокрема, в судовому засіданні;
- договором про матеріальну відповідальність працівника за передані йому підзвітні цінності від 05.01.2022;
- попередженням про спеціальні обмеження, встановлені законами України « Про державну службу» та «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, з яким ОСОБА_1 ознайомлений 05.01.2022 під підпис.
- декларацією (при звільненні 2023) з Єдиного державного реєстру декларацій дата та час подання 17.11.2025 о 12 год.08 хв.;
- копією письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 23.04.2026, в яких він вказує, що був звільнений з посади майстра лісу у 2023 році та несвоєчасно подав декларації за 2021-2023 роки та декларацію «Про звільнення» у зв`язку з незнанням строків подачі декларації.
- декларацією (щорічна 2022) з Єдиного державного реєстру декларацій дата та час подання 02.04.2026 о 10 год.01 хв.;
- декларацією (щорічна 2021) з Єдиного державного реєстру декларацій дата та час подання 02.04.2026 о 09 год.51 хв.
Отже, матеріалами справи підтверджено обов`язок ОСОБА_1 подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023 роки не пізніше 31 січня 2024 року та за 2023 рік «Після звільнення» до 01.04.2024.
Водночас, як убачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік 02.04.2026 о 09:51 год., щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік 02.04.2026 о 10:01 год.; щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік «При звільненні» 17.11.2025 о 12:08 год. та декларацію (щорічна 2023) 19.11.2025 о 13 год. 25 хв.
Відтак, вказані декларації за відповідні періоди ОСОБА_1 подано невчасно.
При цьому ОСОБА_1 не зазначено про наявність будь-яких обставин, які б вказували на поважність причин невчасного подання відповідних декларацій, та доказів, які б могли підтвердити факт наявності таких причин. Наявність поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_5 означених типів декларацій у судовому засіданні також не встановлено.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що сукупність досліджених у судовому засіданні доказів свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які полягають в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 2023 роки, а також декларацію особи, яка припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (при звільненні).
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність, визначені в ст. 17 КУпАП, не встановлено. Строки накладення адміністративних стягнень, передбачені в ст. 38 КУпАП, на момент розгляду справи не закінчились.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Накладаючи адміністративне стягнення суддя керується положеннями статті 23 КУпАП, відповідно до яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі та гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Також відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого, особу правопорушника та ступінь його вини, те, що в нього нема місця роботи, його щире каяття та повне визнання вини, а тому приходить переконання, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в межах санкції зазначеної статті.
Згідно положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з ОСОБА_1 слід стягнути в даній справі судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 172-6, 283 - 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно зі ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: рахунок №UА208999980313040106000007393, отримувач коштів ГУК у Закарпатській області/Великоберезнянська ТГ/21081100, код за ЄДРПОУ 37975895, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету 21081100.
Реквізити для сплати судового збору: рахунок №UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Великоберезнянський районний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 25.05.2026.
Суддя Ротмістренко О.В.