Решение № 136754449, 22.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
22.05.2026
Номер дела
380/6094/26
Номер документа
136754449
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2026 рокусправа № 380/6094/26м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Управління Служби безпеки України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами :

- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області, яка полягала у відмові складання та направлення органам Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 року;

- зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року (3028,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками № 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з обов`язковим урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною посадою, яку позивач обіймав на день звільнення з військової служби, для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Служби безпеки України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що у зв`язку з набранням законної сили судовим рішенням у справі № 320/29450/24, яким визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року № 481, відновлено дію первинної редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704. Відтак, обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням військовослужбовців повинно здійснюватися із застосуванням базового державного стандарту прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Оскільки станом на 01.01.2025 року вказаний прожитковий мінімум становить 3028,00 грн, у позивача виникли законні підстави для отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з метою подальшого перерахунку пенсії. Позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, проте листом від 26.12.2025 року отримав відмову, яку вважає протиправною та такою, що порушує його конституційні права на належне соціальне забезпечення.

Ухвалою від 06.04.2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі. Свою позицію обґрунтовує тим, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень про підвищення грошового забезпечення діючих військовослужбовців Служби безпеки України у 2025 році, а Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надсилало на адресу Управління списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Відповідач зазначає, що за відсутності масового перерахунку пенсій у відповідача відсутні правові підстави для самостійного виготовлення та подання довідок за індивідуальними заявами пенсіонерів. Крім того, відповідач посилається на чинність нормативно-правових актів, що встановлювали обмеження для розрахунку посадових окладів фіксованою величиною, та вказує, що єдиний соціальний внесок із сум грошового забезпечення діючих співробітників із розрахунку прожиткового мінімуму 3028,00 грн не нараховувався та не сплачувався. На думку відповідача, пенсійне законодавство чітко пов`язує виникнення права на перерахунок пенсії виключно з фактичним підвищенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців, а не зі зміною прожиткового мінімуму, тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 18.05.2026 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Суд всебічно і повно з`ясував фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значение для розгляду справи та вирішення спору по суті та

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 ).

Позивач 04.12.2025 року звернувся до Управління Служби безпеки України у Львівській області із письмовою заявою, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення за його штатною посадою станом на 18.06.2025 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року (3028,00 грн), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з Постановою № 704, із обов`язковим зазначенням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2025 року.

Листом від 26.12.2025 року № 62/21/М-921/1348-2025 відповідач відмовив позивачу у виготовленні та наданні такої довідки. Відмова мотивована тим, що з боку органів Пенсійного фонду України не надходило списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а чинне законодавство не передбачає механізму виготовлення довідок за індивідуальними зверненнями колишніх військовослужбовців без відповідного урядового рішення про загальне підвищення грошового забезпечення. Також відповідач зазначив, що базова розрахункова величина для обчислення посадових окладів залишається фіксованою на рівні 1762,00 грн.

Незгода позивача із зазначеною відмовою та бездіяльністю відповідача стала підставою для звернення до суду з позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної власти та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Цей принцип визначає імперативні межі поведінки суб`єктів владних повноважень та є базовим елементом верховенства права.

Статтею 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до частини четвертої якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною першою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Механізм проведення перерахунку пенсій визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45).

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів та додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови № 704 в її первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (пункт 6) до пункту 4 Постанови № 704 було внесено зміни, якими розрахункову величину зафіксовано на сталому рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року (1762,00 грн).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови КМУ № 103, внаслідок чого з 29.01.2020 року відновлено дію пункту 4 Постанови № 704 у первинній редакції, яка передбачає визначення окладів на основі прожиткового мінімуму на 1 січня поточного календарного року.

Надалі Кабінет Міністрів України 12 травня 2023 року прийняв постанову № 481, пунктом 2 якої знову вносилися зміни до пункту 4 Постанови № 704 та запроваджувалася фіксована розрахункова величина у розмірі 1762,00 грн.

Рішенням у справі № 320/29450/24 (рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року) визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови КМУ № 481 від 12.05.2023 року стосовно внесення змін до пункту 4 Постанови № 704. Зазначене судове рішення набрало законної сили 18.06.2025 року.

Суд відхиляє аргументи відповідача про те, що відкриття касаційного провадження у справі № 320/29450/24 або чинність інших нормативних обмежень позбавляє позивача права на перерахунок грошового забезпечення.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує правову позицію, висловлену Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 17 лютого 2026 року у справі № 520/5814/24.

У вказаній постанові Верховний Суд наголосив: «Пункт 4 Постанови № 704 підлягає застосуванню у спірних правовідносинах у первинній редакції, а саме в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу закону про Державний бюджет України на відповідний рік, оскільки суд не вправі, вирішуючи спір, застосовувати дефектний нормативно-правовий акт безвідносно до того чи був він чинним чи ні на момент виникнення спірних відносин».

Верховний Суд зазначив, що пункт 4 Постанови № 704 в редакції постанови № 481 замінює державний соціальний стандарт (прожитковий мінімум) на сталу величину у 1762,00 грн, що суттєво зменшує розміри окладів. Суд, виконуючи вимоги статті 7 КАС України, зобов`язаний надавати пріоритет акту вищої юридичної сили Закону України про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2025 року встановлено у розмірі 3028,00 грн. Цей Закон є актом вищої юридичної сили порівняно з будь-якими підзаконними постановами Уряду чи внутрішніми відомчими інструкціями. Жодних застережень, які б обмежували використання цього стандарту для обчислення грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, вказаний Закон не містить.

З огляду на вищезазначене, набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/29450/24 від 18.06.2025 року усунуло будь-які тимчасові підзаконні перешкоди, підтвердивши обов`язок обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням на основі актуального прожиткового мінімуму (3028,00 грн). Таким чином, станом на 18.06.2025 року у позивача виникли законні та обґрунтовані підстави для отримання довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою.

Щодо тверджень відповідача про зміну редакції Порядку № 3-1 та скасування пунктів 23 і 24, суд зазначає, що право на перерахунок пенсії гарантоване статтями 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, який є актом вищої юридичної сили. Підзаконні зміни у відомчих порядках Пенсійного фонду не спроможні скасувати чи обмежити право колишнього військовослужбовця вимагати від державного органу, де він проходив службу, видачі довідки з реальними та законними числовими показниками грошового забезпечення діючого складу. Обчислення пенсії з дефектних окладів порушує принципи рівності та правової визначеності.

Стосовно вимоги позивача про обов`язкове врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, додаткові види грошового забезпечення та премії підлягають обов`язковому включенню до довідки у розмірах, що фактично виплачуються за аналогічною посадою на день виникнення права на перерахунок.

За таких обставин, відмова Управління Служби безпеки України у Львівській області у виготовленні та наданні позивачу оновленої довідки станом на 18.06.2025 року є протиправною. Належним та ефективним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача підготувати та надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 року з обчисленням окладів з прожиткового мінімуму 3028,00 грн.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не довів правомірності своїх дій та відмови.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог статті 139 КАС України.

Позивачем за подання даного позову було сплачено судовий збір у розмірі 1331,20 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією Ощадбанку від 01.04.2026 року.

Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, вказана сума підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо відмови у складанні та наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 року для перерахунку пенсії.

3. Зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області (79012, м. Львів, вул. Д. Вітовського, 55; код ЄДРПОУ 20001591) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 18.06.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» станом на 1 січня 2025 року (3028,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками № 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірах, що фактично виплачуються за відповідною (аналогічною) посадою діючим військовослужбовцям для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.07.2025 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Львівській області (79012, м. Львів, вул. Д. Вітовського, 55; код ЄДРПОУ 20001591) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений ним судовий збір у сумі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) гривня 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 22 травня 2026 року

Суддя Коморний О.І.