Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 13.05.2026
Справа № 334/6739/25
Провадження № 1-кп/334/328/26
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2026 року Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі у порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025080000001020 від 07.07.2025, у відношенні
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Осипенко, Бердянського району, Запорізької області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який не є особою щодо якого, згідно ст. 480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимого, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Військовослужбовці збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації шляхом збройної агресії 24.02.2022 незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, інших об`єктів цивільного сектору соціального забезпечення.
З метою відсічі військовій агресії рф 24.02.2022 Указами Президента України у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово був продовжений відповідними Указами Президента України, затвердженими Верховною радою України, та діє по теперішній час.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року», Василівська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області, у складі якої знаходиться Енергодарська міська територіальна громада, внесена до вказаного переліку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Енергодарська міська територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, як така, що тимчасово окупована російською федерацією з 04.03.2022.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Після повної військової окупації території міста Енергодар, Енергодарської міської територіальної громади Василівського району Запорізької області, представниками зф держави-агресора рф, всупереч порядку установленого Конституцією України, продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військових шляхом територіях Василівського району Запорізької області, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до збройних формувань держави-агресора верств місцевого населення, створено незаконний правоохоронний орган (мовою оригіналу) «межрайонное управление милиции в г. Энергодар», яке у подальшому було змінено на (мовою оригіналу) «отдел полиции №1 (дислокация г. Энергодар) Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району» (в подальшому, а саме з 21.02.2023 зареєстрований в «реестре юридических лиц, осуществляющих деятельность в Запорожской области» з повним найменуванням «Отдел министерства внутренних дел российской федерации «Энергодарский») створеного на захопленій матеріально-технічній базі Енергодарського міського відділу Національної поліції України в Запорізькій області, наділивши його всіма необхідними владними повноваженнями, необхідними для здійснення поліцейського контролю місцевого населення.
Громадянин України ОСОБА_5 , будучи проросійськи налаштованою особою, маючи критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, перебуваючи у місті Енергодар, Енергодарської міської територіальної громади, Василівського району Запорізької області, яке з 04.03.2022 і по теперішній час є тимчасово окупованою територією, представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (далі за текстом зф держави-агресора рф), діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій і бажаючи настання негативних наслідків, погодився на пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної влади держави-агресора рф, та починаючи з 19 липня 2022 добровільно зайняв посаду (мовою оригіналу) «участкового уполномоченного полиции отдела участковых уполномоченных полиции и по делам несовершеннолетних» в незаконному правоохоронному органі (мовою оригіналу) «отделе полиции №1 (дислокация г. Энергодар) Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району» (в подальшому, а саме з 21.02.2023 зареєстрований в «реестре юридических лиц, осуществляющих деятельность в Запорожской области» з повним найменуванням «Отдел министерства внутренних дел российской федерации «Энергодарский») створеному на тимчасово окупованій території міста Енергодар Енергодарської міської територіальної громади, за фактичним місцем розташування: Запорізька область, м. Енергодар, проспект Будівельників, буд. 17.
Перебуваючи на незаконно займаній посаді в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території м. Енергодар, ОСОБА_5 , починаючи з 19 липня 2022 року, діючи умисно, на виконання покладених на нього окупаційної владою держави-агресора рф обов`язків, здійснював заходи щодо охорони правопорядку під час проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Василівського району Запорізької області, здійснював патрулювання на тимчасово окупованій території міста Енергодар та інших тимчасово окупованих міст Запорізького регіону, вчиняв протиправні дії в інтересах окупаційної влади, шляхом затримання осіб з числа місцевих мешканців - громадян України, здійснював їх доставлення до незаконного правоохоронного органу, а також вчиняв дії, пов`язані з охороною правопорядку, що здійснюються від імені та за стандартами держави-агресора рф на тимчасово окупованій території Енергодарської міської територіальної громади, реалізація яких в свою чергу забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади держави-агресора рф шляхом утворення і функціонування незаконного правоохоронного органу на тимчасово окупованій території України.
Вказаними умисними діями ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 7 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Судовий розгляд даного кримінального провадження здійснювався в порядку спеціального судового провадження на підставі ч.3 ст.323 КПК України, за відсутності обвинуваченого (in absentia), який показань суду не надавав та з будь-якими клопотаннями до суду не звертався.
Розгляд здійснювався з дотриманням загальних засад кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак, поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого.
Матеріалами справи підтверджується належний виклик ОСОБА_5 до слідчого (прокурора), суду, направлених йому повідомлень з приводу його прав та обов`язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення, а також руху спеціального судового провадження, що свідчить про те, що він мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред`явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя.
Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлений мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самому захисника; в) бути засудженим в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного йому захисника безплатно для нього.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов`язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов`язаний обґрунтувати, чи були здійснені всі можливі, передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
ОСОБА_5 в силу ч. 3 ст. 323 КПК України обізнаний, тобто повинен був знати, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру та обвинувальний акт спрямовано до суду, втім, до слідчого та у судові засідання жодного разу не з`явився, скориставшись своїми правами, в тому числі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, на власний розсуд за відсутності перешкод для їх реалізації на території України.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння, вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді. Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Крім того, інтереси обвинуваченого ОСОБА_5 в судовому процесі належно і якісно були представлені захисником, який був забезпечений державою. Отже, судом виконаний обов`язок вживати усіх заходів, необхідних для забезпечення обвинуваченому у колабораційній діяльності ОСОБА_5 права на кваліфікований захист, у тому числі і призначення захисника, який би ефективно надавав практичну юридичну допомогу.
З огляду на зазначене, кримінальне провадження було розглянуто в порядку спеціального судового провадження, за участю захисника - адвоката ОСОБА_4 , на думку якого стороною обвинувачення не доведено мотивів, з яких ОСОБА_5 зайняв таку посаду.
Суд, дослідивши надані докази, оцінивши кожний доказ за своїм внутрішнім переконанням з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов висновку, що стороною обвинувачення доведено, що ОСОБА_5 своїми умисними і протиправними діями вчинив кримінальне правопорушення - злочин, передбачений ч.7 ст.111-1 КК України, за викладених у вироку обставинах у межах висунутого обвинувачення, що повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню і дослідженими в судовому засіданні доказами.
Судом приймається до уваги, що 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією рф проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована рф територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф. Тимчасова окупація рф територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року», Василівська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області, у складі якої знаходиться Енергодарська міська територіальна громада, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та перебувала у ньому протягом всього періоду чинності вказаного наказу, який втратив чинність на підставі наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Василівська міська територіальна громада, до складу якої входить Енергодарська міська територіальна громада, також віднесена до тимчасово окупованих територій України.
Згідно з інформацією УДМС України в Запорізькій області, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 05.11.1997 року Енергодарським МВ УМВС України в Запорізькій області, є громадянином України відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» (а.с.124 т.1).
Дослідивши матеріали кримінального провадження, надані прокурором під час судового розгляду, безпосередньо допитавши свідків, суд вважає, що вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується такими доказами:
- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.04.2025, згідно з яким свідок ОСОБА_6 на фото №2 , за особливими рисами обличчя, віком, загальним зовнішнім виглядом, впізнала мешканця м. Енергодар ОСОБА_5 , який є співробітником незаконного правоохоронного органу держави агресора, створеного на тимчасово окупованій території м. Енергодар (а.с.151-153 т.1);
- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.04.2025, згідно з яким свідок ОСОБА_7 на фото №2 , за особливими рисами обличчя, віком, зачіскою, впізнав мешканця м. Енергодар ОСОБА_5 , який є співробітником незаконного правоохоронного органу держави агресора, створеного на тимчасово окупованій території м. Енергодар (а.с.154-156 т.1);
- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 27.06.2025, згідно з яким свідок ОСОБА_8 на фото №2, за рисами обличчя, віком, загальним зовнішнім виглядом, впізнав мешканця м. Енергодар ОСОБА_5 , який є співробітником незаконного правоохоронного органу держави агресора, створеного на тимчасово окупованій території м. Енергодар, якого він неодноразово бачив на території м. Енергодар, безпосередньо у так званому райвідділі як його співробітника, під час незаконного затримання свідка та утримання в райвідділу (а.с.157-160 т.1);
-протоколом огляду від 09.06.2025, об`єктом огляду є інформація, розміщена в мережі Інтернет на каналі «ДШК Друзья майора Селиванова» у додатку «Telegram». Оглядом виявлено публікацію, розміщену 29.03.2022 о 08:57 год., а саме, відеозапис, на якому ОСОБА_9 , як начальник Енергодарського міжрайонного управління міліції, повідомляє про створення окупаційною владою на окупованій території в м. Мелітополь і в м. Енергодар органів міліції, запрошує та агітує громадян на службу в цих органах (а.с.128-134 т.1);
-протоколом огляду від 06.08.2024, згідно з яким об`єктом огляду є інформація з Інтернет-сайту «Федеральная налоговая служба Росси», яка містить відомості щодо реєстрації створеного на тимчасово окупованій території України «Отдел МВД России «Энергодарский» (мовою оригіналу) (а.с.135-144 т.1);
-протоколом огляду від 23.06.2025, об`єктом огляду є інформація, розміщена в мережі Інтернет на каналі «Скелети Шевчика і Ко». Оглядом виявлено публікацію, розміщену 14.12.2022 о 14:14 год., із фотозображенням двох осіб чоловіка та жінки. Щодо особи чоловічої статі зазначено, що це ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після окупації м. Енергодар почав співпрацювати з окупаційною владою дільничним в так званій міліції, а також про його проросійські погляди, про те, що він ще «у 2014 році їздив на Донбас, а потім зробив вигляд, що розкаявся» (а.с.145-150 т.1);
-ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 08.07.2025, якою задоволено клопотання та надано дозвіл на використання у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України, результатів негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022 (а.с.161-166 т.1);
-копією протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних інформаційних систем від 29.01.2024 у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022. В ході проведення НСРД, на підставі ухвали слідчого судді від 10.01.2024, з доступом мережі Інтернет, відомостями облікового запису « ОСОБА_10 », що належить та яким користується особисто представник збройних формувань рф ОСОБА_11 , у додатку «Telegram» та інформації, яка зберігається у відповідних чатах з іншими користувачами додатку, додатком до протоколу за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_11 - DVD-R диском №59/14/493т від 29.01.2024 (а.с.170-213 т.1);
-протоколом огляду від 31.07.2025, предметом огляду є DVD-R диск №59/14/493т від 29.01.2024 додаток до протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/14/219т від 29.01.2024 у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022 (які у встановленому законом порядку розсекречені актом №59/14/27дск від 12.02.2024), які містять відомості щодо співробітників мовою оригіналу «отдела полиции №1 Управления внутренних дел по г. Васильевке и Васильевскому району», а саме, наказ по особовому складу по м. Енергодар, який містить відомості про призначення ОСОБА_5 на посаду мовою оригіналу «участкового уполномоченного полиции отдела участковых уполномоченных полиции ы по делам несовершеннолетних отдела полиции №1 Управления внутренних дел по г. Васильевке и Васильевскому району по контракту, с 19.07.2022 года… Основание: заявление ОСОБА_5 » (214-229 т.1);
-копією протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних інформаційних систем від 13.11.2022 у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022. В ході проведення НСРД, на підставі ухвали слідчого судді від 14.09.2022, з доступом мережі Інтернет, отримано доступ до відомостей облікового запису у додатку «Telegram», що належить та яким користується особисто представник «народної поліції» м. Енергодар громадянинк ОСОБА_12 , та інформації, яка зберігається у відповідних чатах з іншими користувачами додатку, додатком до протоколу за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_12 - DVD-R диском №59/14/545т від 13.11.2022;
-протоколом огляду від 31.07.2025, предметом огляду є протокол НСРД №59/14/1031т від 13.11.2022 з додатком DVD-R диском №59/14/545т від 13.11.2022 (розсекречено), який є додатком протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних інформаційних систем (які у встановленому законом порядку розсекречені актом №59/14/239дск від 10.12.2022), які містять документ мовою оригіналу «Расстановка личного состава ВУМВД России в Запорожской области, ГУВД по Запорожской области и заинтересованных силовых структур, задействованного на охрану общественного порядка в период проведения референдума на территории Запорожской области», та документ затверджений «начальником отдела №1 УВД г. Васильевка ОСОБА_13 » «Расстановка личного состава, задействованного на охрану общественного порядка в период проведения референдума», які містять інформацію щодо ОСОБА_5 ;
-копією протоколу про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних інформаційних систем від 17.05.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022. В ході проведення НСРД, на підставі ухвали слідчого судді від 03.05.2023, отримано доступ до відомостей у електронній інформаційній системі «Telegram», яку використовує ОСОБА_14 , додатком до протоколу за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_15 флеш носій microSD №55/623т від 13.09.2022;
-протоколом огляду від 31.07.2025, предметом огляду є додаток до протоколу за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_15 - флеш носій microSD №55/623т від 13.09.2022, (які у встановленому законом порядку розсекречені актом №55/2/4373дск від 20.06.2023), які містять документи з інформацією щодо ОСОБА_5 як співробітника незаконного органу внутрішніх справ на тимчасово окупованій території і його діяльності на займаній посаді;
-копією протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних інформаційних систем від 04.09.2022 у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022. В ході проведення НСРД, на підставі ухвали слідчого судді від 06.07.2022, отримано доступ до відомостей у електронній інформаційній системі «Telegram», яку використовує ОСОБА_16 , додатком до протоколу за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_16 DVD-R диском №59/14/486т від 04.09.2022;
-протоколом огляду від 31.07.2025, предметом огляду є додаток до протоколу за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_16 - DVD-R диском №59/14/486т від 04.09.2022 (які у встановленому законом порядку розсекречені актом №59/14/196дск від 28.10.2023), які містять документи з інформацією щодо ОСОБА_5 як мовою оригіналу «участкового уполномоченного полиции» та його діяльності на займаній посаді.
Суд зауважує, що досліджені під час судового розгляду процесуальні документи щодо дозволу на проведення НСРД, щодо використання у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України, результатів негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022, не є доказами у кримінальному провадженні і досліджувались судом з метою оцінки допустимості доказів, отриманих у результаті НСРД.
В сукупності з дослідженими документами, винуватість ОСОБА_5 підтверджується показаннями свідків.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_5 знає як мешканця м. Енергодар, однак особисто з ним не знайома. На тимчасово окупованій території вона перебувала до жовтня 2023 року. Коли працівники незаконно створеної поліції затримали її чоловіка, вона приходила неодноразово до відділку, де бачила ОСОБА_5 як працівника цієї так званої поліції, який приймав у неї передачі для затриманого чоловіка. ОСОБА_5 носив характерну чорну форму, мав при собі зброю, кайданки.
Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні пояснив, що знає ОСОБА_5 з шкільних років, вони проживали у м. Енергодар, після окупації міста ОСОБА_5 перейшов на бік ворога, пішов на службу до незаконно створеної державою агресором на тимчасово окупованій території м. Енергодар так званої поліції. Він неодноразово бачив його на території м. Енергодар у формі, яку носили працівники цього органу, з палицею, кайданками, безпосередньо у так званому райвідділі як його співробітника, а також під час незаконного затримання свідка у березні 2022 року та утримання в райвідділі, яке тривало майже півтора місяці. Після того, як його випустили, він спілкувався з ОСОБА_5 особисто, і той пояснював, що працює дільничним, задоволений роботою, заробітною платою. Свідок виїхав з м. Енергодар у грудні 2023 року і весь цей час ОСОБА_5 перебував на цій посаді. Він примушував людей підписувати договори з «Росатомом», виїжджав на затримання, особисто йому показував, як били затриманих;
Суд дослідив показання свідка ОСОБА_17 , отримані під час його допиту 26.02.2024, що фіксувалося за допомогою відеокамери Sony, інв.№11130219, з флеш-накопичувачем, та у подальшому записаними на DVD-R диск. Оскільки свідок ОСОБА_17 наразі проходить службу в ЗСУ і не має можливості з`явитися до суду, суд не міг дослідити безпосередньо показання даного свідка. Натомість, показання свідка ОСОБА_17 використані судом в якості доказу на підставі положень ч. 11 ст. 615 КПК України, відповідно до якої показання, отримані під час допиту свідка у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.
З показань свідка ОСОБА_17 вбачається, що ОСОБА_5 проживав у м. Енергодар, був цивільною особою, мав проросійські погляди. Підтримав окупаційну владу, добровільно пішовши влітку 2022 року на службу до незаконно створеного відділу поліції в м. Енергодар. Перебуваючи на цій посаді, він виконував службові завдання щодо охорони правопорядку під час проведення незаконного референдуму, патрулювання, затримував громадян в інтересах окупаційної влади.
Отже, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Суд враховує, що державним обвинуваченням було доведено, що ОСОБА_5 усвідомлював протиправний характер своїх дій, бажаючи настання негативних наслідків, що підтверджується дослідженими письмовими доказами та показаннями свідків. Будь-які об`єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_5 вчинив інкриміновані йому протиправні дії, перебуваючи під безпосереднім психічним впливом або фізичним примусом, що такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувало йому чи його рідним, або суспільним інтересам чи інтересам держави тощо, судом не встановлені.
За таких обставин, суд вважає доведеним пред`явлене ОСОБА_5 обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, яке кваліфікується як колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого, судом не встановлено. Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченого згідно ст. 67 КК України, є вчинення злочину з використанням умов військового стану.
При призначенні покарання обвинуваченому суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, який відповідно до вимог ст.12 КК України є тяжким злочином, суспільну небезпеку скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, який за віком є працездатною особою, у лікарів нарколога та психіатра на обліку не перебуває, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.
Враховуючи, що ОСОБА_5 скоїв злочин, об`єктом якого є основи національної безпеки України, у той час, коли відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 64/2022 у зв`язку з військовою агресією РФ проти України введено воєнний стан на всій території України, своїми діями фактично допомагав державі-агресору створити незаконний правоохоронний орган, зайнявши і виконуючи функції працівника такого органу, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність даного правопорушення, а тому суд вважає, що обвинуваченому необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі в межах, встановлених санкцією ч.7 ст.111-1 КК України, з додатковим покаранням у вигляді позбавлення права обіймати посади в правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, та в органах, що надають публічні послуги, в межах санкції частини 7 ст. 111-1 КК України, з конфіскацією всього належного йому майна.
Цивільний позов по справі не заявлений. Речові докази відсутні.
Керуючись ст.ст. 368-371, 373-376 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, строком на 10 (десять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.
Строк покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту його фактичного затримання.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з моменту його проголошення. Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору. Інформацію про ухвалений вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ч. 2 ст. 395 КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_1