Постановление суда № 136585213, 11.05.2026, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата принятия
11.05.2026
Номер дела
904/3505/25
Номер документа
136585213
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

11.05.2026 Справа № 904/3505/25

За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ КОНДОРТ.", м.Дніпро

до боржника Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086

про визнання банкрутом

Суддя Камша Н.М.

при секретарі судового засідання: Паніна В.О.

Представники:

від кредитора: Чернова С.С. - представник ГУ ДПС у Дніпропетровській області

від кредитора: Дєлов В.В. - представник КП "Дніпроводоканал" ДМР

від боржника: Чупрун Є.В. - ліквідатор

ВСТАНОВИВ:

Провадження у справі №904/3505/25 про банкрутство Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086 перебуває на стадії ліквідації, повноваження ліквідатора виконує арбітражний керуючий Чупрун Євген Вікторович, свідоцтво №424 від 06.03.2013 (поштова адреса: вул. Троїцька, 21, м. Суми, 40022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

13.04.2026 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання №б/н від 10.04.2026 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому заявник просив:

- зобов`язати ліквідатора Боржника - Чупруна Євгена Вікторовича (свідоцтво №424 від 06.03.13, адреса 40022, м. Суми, вул. Троїцька, 21, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Комунального підприємства "ГІДРОСПОРУДИ" Дніпровської міської ради (49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13; код ЄДРПОУ 23359086) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.10.2021 по теперішній час, та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2021 по теперішній час;

- врахувати надану інформацію при вирішення питання про ліквідацію банкрута Комунального підприємства "ГІДРОСПОРУДИ" Дніпровської міської ради (49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13; код ЄДРПОУ 23359086) та закриття провадження по справі;

- до отримання від ліквідатора документів та проведення перевірки працівниками Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, не затверджувати ліквідаційний баланс банкрута та не приймати рішення про припинення провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "ГІДРОСПОРУДИ" Дніпровської міської ради (49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13; код ЄДРПОУ 23359086).

13.04.2026 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшли заперечення №02-01/904/3505/25/196 від 13.04.2026 ліквідатора Чупруна Є.В., в яких арбітражний керуючий просив відмовити Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області у задоволенні клопотання від 10.04.2026 про витребування документів у справі №904/3505/25.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.04.2026 призначено судове засідання на 11.05.2026 на 10:00 год., зобов`язано ГУ ДПС у Дніпропетровській області подати відзив на заперечення ліквідатора від 13.04.2026.

11.05.2026 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшли додаткові письмові пояснення Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області.

В судовому засіданні ліквідатор просив відмовити ГУ ДПС у Дніпропетровській області у задоволенні клопотання про витребування доказів.

Представник ГУ ДПС у Дніпропетровській області просив задовольнити подане ним клопотання у повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення ліквідатора та представника ГУ ДПС у Дніпропетровській області, судом встановлено наступне.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2025 відкрито провадження у справі №904/3505/25 про банкрутство Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086, введено процедуру розпорядження майном відносно боржника та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Чупруна Євгена Вікторовича, свідоцтво №424 від 06.03.2013 (поштова адреса: вул. Троїцька, 21, м. Суми, 40022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

18.11.2025 Господарським судом Дніпропетровської області винесено постанову, якою:

- припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086;

- припинено повноваження розпорядника майна Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086 арбітражного керуючого Чупруна Євгена Вікторовича, свідоцтво №424 від 06.03.2013 (поштова адреса: вул. Троїцька, 21, м. Суми, 40022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );

- визнано Комунальне підприємство "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086 банкрутом;

- відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік, до 18.11.2026 року;

- призначено ліквідатором Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради", 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13, код ЄДРПОУ 23359086 арбітражного керуючого Чупруна Євгена Вікторовича, свідоцтво №424 від 06.03.2013 (поштова адреса: вул. Троїцька, 21, м. Суми, 40022, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Згідно з підпунктом 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби, зокрема, мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п.п. 75.1.2. п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України, документальною позаплановою перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків, зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються у бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків (пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно наказу ГУ ДПС України у Дніпропетровській області №6014-п від 03.10.2025 контролюючим органом вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" з 03.10.2025 тривалістю 5 робочих днів щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2021 по 02.10.2025.

Між тим, право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України).

Так, відповідно до пункту 42.2. статті 42 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених Податковим кодексом України, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Працівниками податкового органу за результатами виїзду за адресою боржника було складено Акт за №2644/04-36-07-07/23359086 "Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" у зв`язку з відсутністю підприємства та його посадових осіб за податковою адресою" від 03.10.2025, зі змісту якого вбачається, що посадовими особами ГУ ДПС України у Дніпропетровській області 03.10.2025 здійснено вихід на податкову адресу Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки та вручення наказу про проведення перевірки. За результатами виходу на податкову адресу Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" було встановлено відсутність посадових осіб підприємства за адресою: м.Дніпро, вул. Яружна, буд.13.

Відповідно до п. 82.2. ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.

Податковий кодекс визначає строки, на які може бути продовжена перевірка. Продовження перевірки оформлюється окремим наказом, та вручається згідно зі ст. 42 Податкового кодексу України.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Згідно наказу ГУ ДПС України у Дніпропетровській області №6014-п від 03.10.2025 документальна позапланова виїзна перевірка мала бути проведена з 03.10.2025 тривалістю 5 робочих днів.

Із заявою про зобов`язання арбітражного керуючого Чупруна Є.В. надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію боржника податковий орган звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області 10.04.2026, тобто після закінчення п`ятиденного строку, встановленого для проведення позапланової документальної виїзної перевірки відповідно до наказу №6014-п від 03.10.2025.

Відповідно до п. 82.4. ст. 82 Податкового кодексу України, проведення документальної планової та позапланової перевірки платника податків, крім платника податків - суб`єкта малого підприємництва, може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків чи його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Проте, матеріали справи не містять документів, які б свідчили про вчинення контролюючим органом передбачених Кодексом дій для завчасного надіслання боржнику на його адресу наказу про проведення перевірки та проведення самої перевірки, зупинення чи продовження строку проведення перевірки.

Крім того, суд зауважує, що право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

З тексту Акту №2644/04-36-07-07/23359086 від 03.10.2025 вбачається, що представники ГУ ДПС у Дніпропетровській області з`явилися 03.10.2025 за адресою Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" з метою вручення наказу на перевірку №6014-п від 03.10.2025, пред`явлення направлення на перевірку та проведення перевірки, втім вручення наказу не відбулось за відсутності посадових осіб боржника.

Господарський суд звертає увагу, що не виявлення боржника або його посадових осіб за його місцезнаходженням не звільняє контролюючий орган від обов`язку здійснення повідомлення платника податків про проведення перевірки шляхом надіслання поштою відповідного рекомендованого листа з повідомленням про вручення, а фіксація відсутності посадових осіб боржника за його податковою адресою не може свідчити про вручення наказу в розумінні пункту 42.2. статті 42 Податкового кодексу України.

Отже, матеріали справи не містять доказів пред`явлення або надіслання боржнику наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №6014-п від 03.10.2025 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради".

До поданої до суду заяви Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області додано копію листа від 03.10.2025 та докази його направлення на адресу розпорядника майна арбітражного керуючого Чупруна Є.В. та керівника Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" Ступака Михайла, в якому податковий орган просив надати документи фінансово-господарської діяльності для проведення позапланової документальної перевірки.

Доказів направлення ліквідатору банкрута наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №6014-п від 03.10.2025 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки матеріали справи не містять.

Отже, податковим органом не надано доказів вчинення всіх передбачених законодавством дій щодо своєчасного повідомлення боржника про проведення документальної позапланової виїзної перевірки контролюючим органом та проведення такої перевірки, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п. 85.1 ст. 85 Податкового кодексу України, забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.

Згідно ж з умовами п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, обов`язок платника податків надати посадовим (службовим) особам контролюючого органу у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки, виникає після початку самої перевірки.

Пунктом 85.4. ст. 85 Податкового кодексу України, передбачено, що при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

Згідно з п.п. 20.1.38. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у випадках, передбачених цим Кодексом.

Проте, в силу п. 85.5. ст. 85 Податкового кодексу України, забороняється вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження існування кримінального провадження щодо несплати податків Комунального підприємства "Гідроспоруди" Дніпровської міської ради" та звернення ГУ ДПС України у Дніпропетровській області до господарського суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів в межах цього кримінального провадження.

З огляду на вищевикладене, у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.04.2026 про витребування документів відмовити.

Керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 60,61 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.04.2026 про витребування документів - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з 11.05.2026 та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду у строк, визначений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено - 18.05.2026.

Суддя Н.М. Камша