Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 138/1348/26
Провадження №:3/138/333/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2026 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого: судді Ясінського Ю.А.,
з участю: секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А.,
прокурора Загороднюк В.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Могилів-Подільський Вінницької області, зареєстрованої та мешканки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, працюючої вихо-вателем ЗДО № 1 м. Могилів-Подільський, колишньої присяжної Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області, телефон НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи присяжною Могилів-Подільського міськ-районного суду Вінницької області, повноваження якої закінчились 20.12.2025, будучи згідно п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин лише 12.05.2025 подала щорічні декларації за 2023, 2024 роки, та 16.02.2026 подала декларацію особи, на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01.01.2025 по 20.12.2025, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала та щиро розкаялася.
Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_2 винуватою у вчиненні вказаного правопорушення та накласти на неї стягнення у виді штрафу.
Вина останньої у вказаних правопорушеннях доведена дослідженими матеріалами справи, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №№ 319, 318, 320 від 17.04.2026, в яких зазначено обставини правопорушень; копією щорічної декларації за 2024 рік, поданої ОСОБА_1 12.05.2025; копією щорічної декларації за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 12.05.2025; копією декларації при звільненні за період з 01.01.2025 по 20.12.2025, поданої ОСОБА_1 16.02.2026; копією листа керівника управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК від 29.01.2026 № 47-05/5426-26; копією повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 01.04.2024 № 01.59/40/2024; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 в період 01.01.2024-13.05.2025; листом Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 12.02.2026 № 01.59/24/2026; копією рішення 27 сесії 8 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області від 20.12.2022 № 649 «Про затвердження оновленого списку присяжних, які будуть залучатися для розгляду і вирішення справ у Могилів-Подільському міськрайонному суді»; копією списку присяжних Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області; копією листа керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації НАЗК від 25.12.2025 №70-09/103056-25 про роботу ІКС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; копією листа Верховного Суду від 09.04.2021 №1089/0/2-21; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 17.04.2026; копією паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_1 ; рапортами о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області ДСР НПУ Владислава Корєшкова від 17.04.2026.
Відповідно до рішення 27 сесії 8 скликання Могилів-Подільської міської ради від 20.12.2022 «Про затвердження списку присяжних, які будуть залучатися для розгляду і вирішення справ у Могилів-Подільському міськрайонному суді», ОСОБА_1 було затверджено до списку присяжних Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області.
Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. Присяжні виконують обов`язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.
Згідно ч. 4 ст. 64 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.
Підпунктом «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та, відповідно, до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено присяжних (під час виконання ними обов`язків у суді).
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 є також суб`єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
Згідно із ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 № 4.
НАЗК дає роз`яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Крім того, пунктом 1-1 даного Роз`яснення за загальним правилом потрібно до 00 год. 00 хв. 01 квітня подати щорічні декларації за звітний рік, що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларацію при звільненні подається протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності; декларацію кандидата на посаду, яка охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади.
Згідно п. 1-2 Роз`яснення декларація при звільненні подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1. п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
З огляду на викладене у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічну декларацію за 2023 рік до 23 год. 59 хв. 31.03.2024, за 2024 рік - до 23 год. 59 хв. 31.03.2025, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні протягом 30 днів, тобто до 23 год. 59 хв. 19.01.2026.
Проте, щорічну декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подала 12.05.2025 о 12 год. 29 хв., щорічну декларацію за 2024 рік 12.05.2025 о 12 год. 25 хв., декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні 16.02.2026 о 17 год. 36 хв., що підтверджено витягами з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а також послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до роз`яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 не надала суду докази неможливості подати вчасно декларації з поважних причин, матеріали справи не містять належних, достатніх та допустимих доказів цього. Крім того, остання в судовому засіданні вину у несвоєчасному поданні декларації без поважних причин визнала повністю.
Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватою за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, її щире розкаяння, і вважає, що для виправлення та перевиховання останньої достатнім та необхідним буде стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 27, ст. 40-1, ст. 172-6 ч. 1, ст. 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одна тисяча сто дев`яносто) гривень(стягувач управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що знаходиться по вул. Чорновола, 5, м. Вінниця, 21010).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу «судовий збір»).
Роз`яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Ю.А. Ясінський