Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/2429/26
РІШЕННЯ
іменем України
05 травня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії в частині нарахування переплати пенсії у розмірі 267727,82 грн. за період з 23.11.2022 по 31.07.2025. В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем безпідставно здійснено нарахування переплати за період з 23.11.2022 по 31.07.2025, оскільки будь-яких зловживань з його боку, які б давали підстави вчиняти відповідні перерахунки або утримання, ним допущено не було.
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що відповідно до рішення від 10.04.2025 №ЦО9360 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності МОЗ України» позивачу скасована раніше встановлена група інвалідності з 23.11.2022. Зважаючи на це, оскільки позивачу безпідставно було виплачено пенсію за період з 23.11.2022 по 31.07.2025, прийняте рішення про утримання переплати.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 №1058-IV з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі також Закон України №1058-ІV).
Частиною 1 статті 30 Закону України №1058-ІV встановлено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Статтею 31 Закону України №1058-ІV передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Процедуру проведення медико-соціальної експертизи визначало Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 №1317 (далі Положення №1317) Відповідно до пункту 3 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров`я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. За змістом пункту 15 Положення №1317 комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров`я.
Відповідно до статті 35 Закону України №1058-ІV органи медико-соціальної експертизи зобов`язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез`явлення цих осіб на зазначений огляд. Отже, обов`язок повідомлення органу Пенсійного фонду про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та його результати, покладається на органи медико-соціальної експертизи.
Порядок утримання надміру виплачених сум пенсій та відрахування з пенсій визначений статтею 50 Закону України №1058-IV. Згідно з частиною 1 цієї статті суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 №6-4, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 за №374/7695 (далі Порядок №6-4).
Відповідно до пункту 2 Порядку переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Згідно з пунктом 3 Порядку №6-4 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Виходячи зі змісту зазначених норм, сума пенсії, яка надміру виплачена, повертається пенсіонером або стягується на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку у двох випадках: коли вона виплачена внаслідок зловживань з боку пенсіонера або у разі подання страхувальником недостовірних відомостей.
З огляду на це, чинним законодавством передбачені дві самостійні підстави для відшкодування надміру виплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб`єкта, на якого покладається такий обов`язок, залежно від того, хто із цих суб`єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера обов`язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником, обов`язок відшкодування зайвих виплат покладається на страхувальника.
У той же час, відповідальність може бути покладена на пенсіонера на підставі статті 50 Закону України №1058-IV лише внаслідок зловживання з його боку, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними/неправдивими відомостями. Відтак, умовою відповідальності є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому сум пенсії.
Вказаний вище перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним, тому для вирішення питання правомірності утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, повинен встановити факт переплати пенсії у зв`язку саме із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та того, з чиєї вини нараховані суми виплат у розмірі, що не відповідає вимогам Закону.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2021 у справі №688/742/17.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №225 від 08 березня 2022 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови, зокрема, неможливості направлення осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення № 1317.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Як вбачається з виписки з акту огляду МСЕК серії 12ААГ№118387 від 23.11.2022, ОСОБА_1 був визнаний особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок загального захворювання у період з 23.11.2022 по 01.12.2024.
З 01.12.2024 по 08.08.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було продовжено виплату пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у раніше встановленому розмірі. Відповідно до заяви позивача від 17.07.2025 про припинення виплати пенсії таку виплату було припинено з 01.08.2025, що вбачається зі змісту повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.10.2025 (а.с. 7)
У подальшому згідно з рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» від 10.04.2025 №ЦО9360 попереднє прийняте щодо позивача рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності було скасовано з 23.11.2022.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 05.10.2025 №2200-0306-8/76055 (а.с. 7) повідомило ОСОБА_1 про утворення переплати пенсії по інвалідності за період з 23.11.2022 по 31.07.2025 в сумі 267727,82 грн. та запропонувало повернути зазначену суму коштів у добровільному порядку.
Як зазначено вище, відрахування надміру виплаченої особі суми пенсії можливе лише у зв`язку із встановленими і доведеними належним чином фактами зловживань з боку пенсіонера або поданням страхувальником недостовірних даних.
У той же час, відповідачем не надано будь - яких належних доказів на підтвердження таких обставин та не обґрунтовано факти зловживань з боку позивача або подання ним недостовірних даних, які стосуються пенсійного забезпечення.
Не вбачаються такі обставини і зі змісту повідомлення від 05.10.2025 №2200-0306-8/76055.
Крім того, зі змісту повідомлення від 05.10.2025 не вбачаються будь-які посилання на конкретний акт розпорядчого змісту, яким обґрунтоване відповідне рішення щодо встановлення, нарахування і утримання переплати сум пенсії, зокрема рішення або розпорядження пенсійного органу, а також зрозумілий обґрунтований розрахунок зазначеної суми коштів (267727,82 грн.) Зважаючи на це, вказаний лист не може бути визнаний належною або допустимою підставою вимагати повернення коштів.
Оскільки відповідачем не надано належних доказів того, що має місце переплата пенсії позивачу і вона утворилась саме в результаті зловживань або недобросовісних дій пенсіонера, і судом цього також не встановлено, дії відповідача щодо нарахування переплати та вимоги повернути кошти, є протиправними. Оскільки відповідач не довів обґрунтованість заперечень і доводи позивача не спростував, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині нарахування ОСОБА_1 переплати пенсії за період з 23.11.2022 по 31.07.2025, про що зазначається у повідомленні від 05.10.2025 №2200-0306-8/76055.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 травня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок