Решение № 136252010, 05.05.2026, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата принятия
05.05.2026
Номер дела
460/6174/25
Номер документа
136252010
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

05 травня 2026 року м. Рівне№460/6174/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), у якому просить суд:

визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оформлену рішенням № 172750000247 від 24.03.2025 у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та перевести ОСОБА_1 з 17.03.2025 на пенсію за віком відповідно до пунктів 10, 11, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи: на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців в органах місцевого самоврядування з 31.10.1983 по 12.05.1992, на посадах державної служби з 12.06.1992 по 16.06.1995, на посадах в органах державної податкової служби з 19.06.1995 по 12.12.2018, обчисливши таку пенсію як особі, яка станом на 01.05.2016 має стаж роботи на посадах державної служби та на посадах віднесених до категорій посад державної служби більше 20 років, та станом на 01.05.2016 займала посаду державної служби, виходячи із 60 % усіх без винятку складових заробітної плати, відображених у довідках: про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої Головним управлінням ДПС у Рівненській області № 63/17-00-10-02-06 від 17.03.2025; про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданої Головним управлінням ДПС у Рівненській області № 64/17-00-10-02-06 від 17.03.2025, та виплативши заборгованість, яка виникне у зв`язку з цим.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує з 02.11.2018 пенсію за віком, яка їй призначена у зв`язку з досягненням пенсійного віку і обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". У зв`язку зі звільненням 12.12.2018 з посади, робота на якій дає право на призначення пенсії державного службовця, маючи стаж роботи на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 понад 32 роки, а на дату звільнення понад 35 років, позивач вважає, що набула право на призначення їй пенсії відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII. У зв`язку з чим, 17.03.2025 вона подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області заяву про перерахунок пенсії шляхом переходу на пенсію за віком державного службовця із документами про стаж та заробітну плату для обчислення такого виду пенсії, яка за принципом екстериторіальності передана для вирішення питання про призначення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Відповідач рішенням від 24.03.2025 № 172750000247 відмовив позивачу у перерахунку пенсії у спосіб переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця, посилаючись на той факт, що посади працівника податкової служби даною статтею не передбачені; Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283, втратив чинність. Крім того, під час розгляду наданих документів встановлено, що позивач 03.05.1994 прийняла присягу державного службовця, 19.12.2002 їй присвоєно персональне звання. Посадовим особам податкової служби відповідно до статті 343 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання, і відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII. Отже, станом на день набрання чинності Законом № 889-VIII заявниця не займала посади державної служби. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що винесено з порушенням чинного законодавства, оскільки посади службовців податкових органів прирівняні до категорій посад державних службовців, а їх спеціальні звання до рангів державної служби. З наведених мотивів, просить позов задовольнити в повному обсязі.

18.04.2025 через підсистему "Електронний Суд" надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду з 04.08.2018 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV). 17.03.2025 позивачем подано заяву про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Також відповідач зауважив, що 01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII "Про державну службу", підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Вказує, що перерахунок пенсії Законом № 889-VIII не передбачено, а стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність. Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, та особи, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Також відповідач зазначив, що статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, який набрав чинності 28.12.1993, до 01.05.2016 були визначені посади державних службовців, які відносяться до відповідної категорії посад державних службовців, та зазначено, що до кожної категорії посад належать також і прирівняні до них посади. Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідних категорій нових посад державних службовців, проводилось Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним органом. Також звернув увагу, що статтею 343.1 Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ. Оскільки станом на 1 травня 2016 року позивач не мала 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і не займала посаду державного службовця, а також з огляду на те, що законодавством не передбачено перерахунок пенсії державного службовця, право на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII у неї відсутнє. Крім того, позивач працювала з 19.06.1995 по 12.12.2018 в податкових та фіскальних органах, за час роботи присвоєно спеціальні звання, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки станом на 01.05.2016 вона не працювала на посадах державних службовців та відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. З цих підстав просить відмовити в задоволенні позову повністю.

ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору, до суду не надходило.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Рівненського окружного адміністративного суду від 02.04.2025, для розгляду адміністративної справи № 460/6174/25 призначено суддю Махаринця Д.Є.

Ухвалою суду від 04.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розпорядженням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 № 907 призначено повторний автоматизований розподіл справи № 460/6174/25.

Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Рівненського окружного адміністративного суду від 10.09.2025, головуючою суддею по розгляду справи № 460/6174/25 визначено суддю Поліщук О.В.

Ухвалою суду від 11.09.2025 адміністративну справу № 460/6174/25 прийнято до провадження судді Поліщук О.В. та розпочато розгляд справи спочатку.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 02.11.2018 отримує пенсію за віком, яка їй призначена у зв`язку з досягненням пенсійного віку на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Наказом Головного управління ДФС у Рівненській області від 06.12.2018 № 177-о припинено державну службу та звільнено ОСОБА_1 із займаної посади головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС у Рівненській області з 12.12.2018 за власним бажанням згідно з пунктом 1 частини першої статті 86 Закону України "Про державну службу".

17.03.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про перехід на пенсію за іншим Законом України "Про державну службу". Згідно з розпискою-повідомленням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, до заяви долучено: довідку про стаж державної служби від 17.03.2025 № 19/17-00-11-28, довідку про складові заробітної плати від 17.03.2025 № 63/17-00-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати від 17.03.2025 № 64/17-00-10-02-06, копію трудової книжки серії НОМЕР_1 , копію паспорта, копію довідки про присвоєння РНОКПП, свідоцтво про укладення шлюбу.

На підставі пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, за принципом екстериторіальності заяву позивача про перехід з одного виду пенсії на інший вид пенсії від 17.03.2025, зареєстровану за № 382, направлено для розгляду до відповідача.

24.03.2025 відповідач рішенням № 172750000247 відмовив позивачу у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". В рішенні вказано, що відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 03.05.1994 прийняла присягу державного службовця, 19.12.2002 їй було присвоєно персональне звання. Посадовим особам податкової служби відповідно до статті 343 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ. Відтак, право на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII у заявниці відсутнє у зв`язку з відсутністю стажу та того, що на 01.05.2016 заявниця не займала посади державної служби.

Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у переведенні на пенсію державного службовця, ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону № 1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Як стверджує позивач, досягнувши пенсійного віку 60 років та маючи загальний стаж роботи державної служби понад 35 років на дату звільнення та понад 32 роки станом на 01.05.2016, вона набула право на вибір пенсії, яка може їй виплачуватись: за віком відповідно до Закону № 1058-IV; за віком як державному службовцю з особливим порядком її обчислення виходячи із заробітної плати за роботу на державній службі.

Оцінюючи такі доводи позивача, суд зазначає, що відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII), який набрав чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тому, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ, одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для підтвердження права позивача щодо переходу на спеціальний вид пенсії за віком на умовах Законів України № 3723-XII, № 889-VIII визначальним є встановлення того, чи був наявний у неї станом на 01 травня 2016 року стаж державної служби 10 років за умови зайняття на цю дату посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала вона станом на 01 травня 2016 року на державній службі.

Суд повторює, що підставою для прийняття оскарженого рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії у спосіб переведення з пенсії, яка обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком (державного службовця), яка обчислюється відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII, слугував висновок відповідача про відсутність у позивача правових підстав, а саме: станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не займала посади державної служби та не мала необхідного стажу державної служби на цих посадах, оскільки 19.12.2002 їй було присвоєно персональне звання, а зазначена посада не належить до посад, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ.

Суд оцінює критично та відхиляє такі доводи відповідача з наступних підстав.

Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, роботодавець зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок № 229).

За встановленими у пункті 2 Порядку № 229 правилами, обчислення стажу державної служби здійснює служба управління персоналом державного органу.

Довідкою ГУ ДПС у Рівненській області від 17.03.2025 № 19/17-00-11-28 стверджується, що загальний стаж державної служби ОСОБА_1 з 31.10.1983 по 12.12.2018 становить 35 років 01 місяць 04 дні, з них станом на 01.05.2016 становить 32 роки 6 місяців 02 дні, тобто більше 20 років, та станом на 01.05.2016 позивач працювала та обіймала посаду державної служби.

Водночас, із оскарженого позивачем рішення про відмову в переведенні на пенсію державного службовця від 24.03.2025 № 172750000247 неможливо встановити, чи зараховані будь-які періоди роботи позивача до стажу державного службовця.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків; за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Судом встановлено, що згідно з записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , дата заповнення 04.11.1983:

Корецький районний фінансовий відділ:

Запис № 1 від 31.10.1983 призначена на посаду економіста держдоходів. Підстава запису наказ № 10-л від 31.10.1983;

Запис № 2 від 23.06.1987 переведена на посаду ревізора-інспектора бюджетної інспекції. Підстава запису наказ № 2-л від 23.06.1987;

Запис № 3 від 27.07.1988 призначена на посаду головного бухгалтера райфінвідділу. Підстава запису наказ № 2-л від 27.07.1988;

Запис № 4 від 23.11.1989 звільнена з посади головного бухгалтера у зв`язку з переходом на посаду старшого ревізора-інспектора по фінансуванню народного господарства. Підстава запису наказ № 6-л від 23.11.1989;

Запис № 5 від 08.12.1989 у зв`язку з перейменуванням посади старшого ревізора-інспектора по фінансуванню народного господарства рахувати економістом 1 категорії по фінансуванню народного господарства. Підстава запису наказ № 24-л від 08.12.1989;

Запис № 7 від 02.07.1990 призначена економістом 1 категорії інспекції по фінансуванню народного господарства і економічного аналізу. Підстава запису наказ № 6-л від 02.07.1990;

Запис № 8 від 29.10.1991 призначена економістом 1 категорії інспекції по фінансуванню галузей народного господарства і економічного аналізу. Підстава запису наказ № 17 від 29.10.1991;

Запис № 9 від 12.05.1992 у зв`язку з припиненням діяльності виконкому районної ради народних депутатів райфінвідділ перепідпорядковано Корецькій районній державній адміністрації;

Запис № 10 від 28.03.1994 присвоєно тринадцятий ранг державного службовця. Підстава запису наказ № 8 від 28.03.1994;

Запис № 11 від 03.05.1994 прийняла присягу державного службовця;

Запис № 12 від 14.06.1994 інспекцію галузей народного господарства і економічного аналізу реорганізовано 14.06.1994 у відділ фінансів комунальної власності агропромислового комплексу. Підстава запису наказ № 12 від 14.06.1994;

Запис № 13 від 16.06.1995 звільнена з посади економіста 1 категорії відділу фінансів комунальної власності агропромислового комплексу. Підстава запису наказ № 4 від 16.06.1995.

Державна податкова інспекція по Корецькому району:

Запис № 14 від 19.06.1995 прийнята на роботу в ДПІ на посаду старшого державного податкового ревізора-інспектора у відділ оподаткування юридичних осіб управління аудиту на основі конкурсної комісії. Підстава запису наказ № 12-0 від 19.06.1995;

Запис № 15 від 19.06.1995 присвоєно персональне звання інспектор податкової служби ІІІ рангу. Підстава запису наказ № 12-0 від 19.06.1995;

Запис № 16 від 20.10.1995 переведена на посаду начальника відділу оподаткування юридичних осіб управління аудиту. Підстава запису наказ № 21-0 від 20.10.1995;

Запис № 17 від 25.11.1996 відповідно до Указу Президента України "Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій" на базі ДПІ по Корецькому району утворено Державну податкову адміністрацію в Корецькому районі. Підстава внесення запису Указ Президента від 22.08.1996 № 760/96;

Запис № 18 від 26.11.1996 у зв`язку з ліквідацією ДПІ по Корецькому району і утворенням ДПА в Корецькому районі призначено в порядку переводу в ДПА з 26.11.1996 ОСОБА_1 на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу документальних перевірок юридичних осіб. Підстава запису наказ № 1-0 від 25.11.1996;

Запис № 19 від 01.04.1998 у зв`язку з перейменуванням ДПА в Корецькому районі на ДПІ призначено в порядку переводу з 01.04.1998 на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу документальних перевірок юридичних осіб. Підстава запису наказ № 11 від 01.04.1998;

Запис № 20 від 19.10.1998 у зв`язку з ліквідацією ДПІ у Корецькому районі звільнена з посади і по переведенню до Гощанської міжрайонної ДПІ ст. 36 п.5 КЗпП України. Підстава запису наказ № 36 від 19.10.1998.

Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція:

Запис № 21 від 15.10.1998 призначена в порядку переведення з ДПІ у Корецькому районі головним державним податковим ревізором інспектором відділу документальних перевірок Корецького відділення. Підстава запису наказ № 1-0 від 15.10.1998;

Запис №22 від 03.07.2000 призначена в порядку переведення на посаду державного ревізора-інспектора відділу документальних перевірок. Підстава запису наказ № 28-0 від 07.07.2000;

Запис № 23 від 09.01.2001 відділ документальних перевірок перейменовано у відділ податкового аудиту. Підстава запису наказ № 1-0 від 09.01.2001;

Запис № 24 від 12.12.2001 на базі відділу податкового аудиту створено відділ податкового аудиту та виплатного контролю. Підстава запису наказ № 79 від 12.12.2001;

Запис № 25 призначена головним державним податковим ревізором-інспектором групи перевірки відшкодування податку на додану вартість відділу податкового аудиту та валютного контролю;

Запис № 26 від 19.12.2002 присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу. Підстава запису наказ № 14-0 від 19.12.2002;

Запис № 27 від 11.03.2004 переведено на посаду заступника начальника відділу податкового аудиту та виплатного контролю. Підстава запису наказ № 2-0 від 11.03.2004;

Запис № 28 від 27.12.2004 присвоєно спеціальне звання радник податкової служби ІІІ рангу. Підстава запису наказ № 63-0 від 27.12.2004;

Запис № 29 від 04.01.2005 у зв`язку зі змінами в організаційній структурі та штатному розписі Гощанської МДПІ переведена на посаду заступника начальника відділу контрольно-перевірочної роботи. Підстава запису наказ № 1-0 від 04.01.2005;

Запис № 30 від 10.04.2006 у зв`язку з реорганізацією Гощанської МДПІ звільнена із займаної посади 10.04.2006 в порядку переводу до ДПІ у Корецькому районі п. 3 ст. 36 КЗпП України. Підстава запису наказ № 13-0 від 10.04.2006.

Державна податкова інспекція у Корецькому районі:

Запис № 31 від 11.04.2006 призначена на посаду начальника відділу контрольно-перевірочної роботи. Підстава запису наказ № 1-0 від 11.04.2006;

Запис № 32 від 03.10.2006 переведена на посаду завідувача сектору контрольно-перевірочної роботи у зв`язку зі змінами в організації структури та штатному розписі. Підстава запису наказ № 15-0 від 02.10.2006;

Запис № 34 від 02.04.2007 у зв`язку з реорганізацією ДПІ у Корецькому районі звільнено із займаної посади 02.04.2007 в порядку переведення до Гощанської МДПІ згідно п.5 ст.36 КЗпП України. Підстава запису наказ № 6-0 від 02.04.2007.

Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція:

Запис № 35 від 03.04.2007 призначена на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу аудиту юридичних осіб Гощанської МДПІ в порядку переводу з ДПІ у Корецькому районі. Підстава запису наказ № 1-0 від 03.04.2007;

Запис № 36 від 28.03.2008 у зв`язку зі змінами в організаційній структурі та штатному розписі Гощанської МДПІ переведено на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового контролю юридичних осіб. Підстава запису наказ № 7-0 від 28.03.2008;

Запис № 37 від 04.12.2008 переведена на посаду начальника відділу податкового контролю юридичних осіб. Підстава запису наказ № 24-0 від 03.12.2008;

Запис № 38 від 31.12.2009 присвоєно спеціальне звання радник податкової служби ІІ рангу. Підстава запису наказ № 36-0 від 31.12.2009;

Запис № 39 від 01.03.2012 призначена на посаду начальника відділу податкового контролю Гощанської МДПІ Рівненської області в порядку переводу з Гощанської МДПІ в Рівненській області. Підстава запису наказ № 1-0 від 01.03.2012;

Запис № 40 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів" Гощанську міжрайонну ДПІ Рівненської області ДПС України реорганізовано шляхом приєднання до Гощанської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області;

Запис № 41 від 01.07.2013 призначена в порядку переводу на посаду начальника відділу податкового аудиту Гощанської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області. Підстава запису наказ № 1-0 від 01.07.2013;

Запис № 42 від 01.07.2013 присвоєно 11 ранг державного службовця. Підстава запису наказ № 4-о від 01.07.2013.

Запис № 43 від 31.12.2013 присвоєно спеціальне звання радник податкової та митної справи ІІ рангу. Підстава запису наказ № 22-0 від 31.12.2013;

Запис № 44 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України" Гощанську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області реорганізовано шляхом приєднання до Гощанської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області;

Запис № 45 від 31.12.2014 призначена в порядку переводу на посаду начальника відділу податкового аудиту Гощанської ОДПІ Головного управління ДФС у Рівненській області. Підстава запису наказ № 1-0 від 31.12.2014;

Запис № 46 від 23.12.2015 звільнена із займаної посади згідно з п.5 ст. 36 КЗпП України у зв`язку із переводом до Головного управління ДФС у Рівненській області. Підстава запису наказ № 39 від 23.12.2015.

Головне управління ДФС у Рівненській області:

Запис № 47 від 24.12.2015 призначена на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління податкового та митного аудиту в порядку переведення з Гощанської ОДПІ Головного управління ДФС у Рівненській області, як така, що успішно пройшла стажування. Підстава запису наказ № 97-0 від 23.12.2015;

Запис № 48 від 19.02.2016 переведена на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту. Підстава запису наказ № 25-0 від 19.02.2016;

Запис № 49 від 12.12.2018 припинено державну службу та звільнена із займаної посади за власним бажанням згідно з п. 1 ст. 86 ЗУ "Про державну службу". Підстава запису наказ № 177-0 від 06.12.2018.

Суд встановив, що усі записи про звільнення засвідчені підписами уповноваженої особи та скріплені відтисками печатки.

Стаж роботи на посадах державної служби також підтверджується довідкою Головного управління ДПС у Рівненській області від 17.03.2025 № 19/17-00-11-28, відповідно до якої стаж державної служби та стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, ОСОБА_1 з 31.10.1983 по 12.12.2018 становить 35 років 01 місяць 04 дні, з них:

- з 31.10.1983 по 16.06.1995 11 років 07 місяців 15 днів (економіст держдоходів, ревізор-інспектор бюджетної інспекції, головний бухгалтер, старший ревізор-інспектор по фінансуванню народного господарства, економіст 1 категорії по фінансуванню народного господарства, економіст 1 категорії інспекції по фінансуванню народного господарства і економічного аналізу, економіст 1 категорії інспекції по фінансуванню галузей народного господарства і економічного аналізу Корецького райфінвідділу, економіст 1 категорії відділу фінансів комунальної власності і агропромислового комплексу Корецької районної державної адміністрації);

- з 19.06.1995 по 14.10.1998 03 роки 03 місяці 25 днів (старший державний податковий ревізор-інспектор відділу оподаткування юридичних осіб управління аудиту, начальник відділу оподаткування юридичних осіб управління аудиту Державної податкової інспекції по Корецькому району, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу документальних перевірок юридичних осіб ДПА в Корецькому районі, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу документальних перевірок юридичних осіб ДПІ в Корецькому районі);

- з 15.10.1998 по 10.04.2006 07 років 05 місяців 25 днів (головний державний податковий ревізор-інспектор сектору документальних перевірок Корецького відділення Гощанської міжрайонної ДПІ, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу документальних перевірок, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу податкового аудиту, головний державний податковий ревізор-інспектор групи перевірок відшкодування податку на додану вартість відділу податкового аудиту та виплатного контролю, заступник начальника відділу податкового аудиту та виплатного контролю, заступник начальника відділу контрольно-перевірочної роботи Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції);

- з 11.04.2006 по 02.04.2007 00 років 11 місяців 21 день (начальник відділу контрольно-перевірочної роботи, завідувач сектору контрольно-перевірочної роботи ДПІ у Корецькому районі);

- з 03.04.2007 по 23.12.2015 08 років 08 місяців 20 днів (головний державний податковий ревізор-інспектор відділу аудиту юридичних осіб, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу податкового контролю юридичних осіб, начальник відділу податкового контролю юридичних осіб, начальник відділу податкового контролю Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби, начальник відділу податкового аудиту Гощанської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області, начальник відділу податкового аудиту Гощанської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області);

- з 24.12.2015 по 12.12.2018 02 роки 11 місяців 18 днів (головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників основних галузей економіки управління податкового та митного аудиту, головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС у Рівненській області).

Із наведеної довідки вбачається, що станом на 01.05.2016 стаж державної служби ОСОБА_1 становив 32 роки 6 місяців 02 дні (тобто більше 20 років), і станом на цю дату позивач займала посаду державної служби головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС у Рівненській області.

Суд наголошує, що загальновизнаним є факт, що до повноважень вказаних вище державних установ, у яких позивач працювала з 31.10.1983 по 12.12.2018, відносилась діяльність у сфері правового регламентування та організації справляння податків і податкових платежів, а до 19.06.1995 діяльність у сфері фінансової роботи в органах місцевого самоврядування та органах державної влади.

Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, обчислення стажу державної служби здійснює служба управління персоналом державного органу.

Пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (до 01.05.2016) обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи позивача в органах місцевого самоврядування та органах державної виконавчої влади з 31.10.1983 по 16.06.1995.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 46 Закону № 889-VIII до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII від 10.12.2015 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Тобто обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 (до набрання чинності Законом № 889-VIII від 10.12.2015) здійснюється згідно Порядку обчислення стажу державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі Порядок № 283).

Приписами абзаців 1, 2, 3, 13 пункту 2 Порядку № 283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу»; на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

У Додатку до Порядку № 283 наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, визначених Порядком №283, зокрема: виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 735/939/17, від 01.04.2020 у справі № 607/9429/17 та від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, які є обов`язковими для врахування судом відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

Таким чином, періоди роботи позивача в Корецькому райфінвідділі виконавчого комітету Корецької районної ради народних депутатів (з 31.10.1983 по 12.05.1992) на посадах економіста держдоходів, ревізора-інспектора бюджетної інспекції, головного бухгалтера, старшого ревізора-інспектора по фінансуванню народного господарства, економіста 1 категорії по фінансуванню народного господарства, економіста 1 категорії інспекції по фінансуванню народного господарства і економічного аналізу, економіста 1 категорії інспекції по фінансуванню галузей народного господарства і економічного аналізу, які входили у структуру виконавчого комітету Корецької районної ради народних депутатів, підлягають зарахуванню до стажу державної служби.

Період роботи з 12.05.1992 по 16.06.1995 в Корецькій районній державній адміністрації на посаді економіста 1 категорії інспекції по фінансуванню галузей народного господарства і економічного аналізу, а далі економіста 1 категорії відділу фінансів комунальної власності і агропромислового комплексу, є періодом роботи в державному органі. 28.03.1994 позивачу присвоєно тринадцятий ранг державного службовця, а 03.05.1994 прийнято присягу державного службовця, що засвідчує її статус як державного службовця у вказаний період. Зазначений період підлягає зарахуванню до стажу державної служби відповідно до пункту 2 Порядку № 283 та статті 25 Закону № 3723-XII.

Отже, ненарахування відповідачем періоду роботи позивача з 31.10.1983 по 16.06.1995 до стажу державної служби є протиправним.

Щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи позивача на посадах в органах державної податкової служби з 19.06.1995 по 12.12.2018.

Відповідно до ч. 18 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон № 509-XII).

Згідно із частиною п`ятою статті 15 Закону № 509-XII, правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов`язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом № 3723-XII.

Частиною сьомою статті 15 Закону № 509-XII визначено, що посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до частини восьмої статті 15 Закону № 509-XII посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання:

- головний державний радник податкової служби;

- державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу;

- радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу;

- інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

Частиною четвертою статті 15 Закону № 509-XII передбачено, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).

З наведеного вбачається, що даною нормою встановлювались умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону №3723-XII щодо обмежень, пов`язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

Згідно із пунктом 9 Порядку присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839 (надалі - Порядок № 839), посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" (далі - Постанова № 306) затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військових звань, дипломатичних рангів та інших спеціальних звань згідно з додатками 1-10.

Аналіз вищенаведених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що посадові особи контролюючих органів, зокрема податкового органу, віднесені до державних службовців за певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.

Таким чином, спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Порядком № 306.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2002 № 945 "Про спеціальні звання посадових осіб податкових органів" затверджено як положення про спеціальні звання посадових осіб податкових органів, так і порядок присвоєння спеціальних звань посадовим особам податкових органів.

Додатком до вказаної постанови затверджено перелік категорій посад у податкових органах та спеціальних звань за такими посадами, відповідно до якого кожне із спеціальних звань у податковому органі прирівнюється до категорій посад державної служби.

Додатком 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 306 затверджено співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями посадових осіб податкових органів.

Відтак, суд встановив, що як законодавцем, так і Урядом врегульовано, що спеціальні звання працівників податкових органів чітко відповідають категоріям посад державної служби.

Приписами абзацу 2 пункту 2 Порядку № 283 також передбачалось, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Таким чином, з аналізу вказаних вище положень вбачається, що як Законом № 889-VIII, так і нормами чинних в період до його прийняття Законів № 3723-XII, № 509-ХІІ та Порядку № 283 передбачалось зарахування до стажу державної служби роботи (служби) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів.

Верховний Суд України раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 08.10.2013 (справа № 21-275а13) аналіз положень статті 37 Закону України № 3723-XII, Закону України № 509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ.

Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Посадові особи, які вперше зараховуються на службу до контролюючих органів і раніше не перебували на державній службі, складають присягу державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" (пункт 342.5 статті 342 ПК України).

Відповідно до пункту 342.6 статті 342 ПК України, правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов`язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом України, а в частині, що не регулюється ними, - Законом України "Про державну службу" та іншими законами.

Як визначено приписами абзаців 1, 2 пункту 344.1 статті 344 ПК України, пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєно звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним законом.

Як зазначалось судом, записами трудової книжки серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивачу було присвоєно: з 28.03.1994 тринадцятий ранг державного службовця (наказ № 8 від 28.03.1994); з 19.06.1995 персональне звання інспектор податкової служби ІІІ рангу (наказ № 12-0 від 19.06.1995); з 19.12.2002 спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу (наказ № 14-0 від 19.12.2002); з 27.12.2004 спеціальне звання радник податкової служби ІІІ рангу (наказ № 63-0 від 27.12.2004); з 31.12.2009 спеціальне звання радник податкової служби ІІ рангу (наказ № 36-0 від 31.12.2009); з 31.12.2013 спеціальне звання радник податкової та митної справи ІІ рангу (наказ № 22-0 від 31.12.2013).

Відтак, посадові особи державних податкових органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах підлягає зараховуванню до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII.

Така позиція суду викладена у постанові Верховного Суду України від 22 жовтня 2013 року у справі № 21-340а13, а також у постановах Верховного Суду від 10 липня 2018 року у справі № 591/6970/16-а, від 13 грудня 2018 року у справі № 539/1855/17, які відповідно до ччастини п`ятої статті 242 КАС України враховуються судом у даній справі.

Таким чином, період роботи позивача в органах державної податкової служби з 19.06.1995 по 12.12.2018 в установах: Державна податкова інспекція по Корецькому району, Державна податкова адміністрація в Корецькому районі, Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція, Державна податкова інспекція у Корецькому районі, Гощанська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області, Гощанська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області, Головне управління ДФС у Рівненській області, підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Отже, як встановлено судом, стаж роботи позивача на посадах державної служби станом на 01.05.2016 склав 32 роки 6 місяців 02 дні, а на дату звільнення з державної служби 35 років 1 місяць 4 дні, що передбачало наявність у ОСОБА_1 права на перехід з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

Таким чином, з врахуванням встановлених судом обставин, на дату подання заяви про перерахунок пенсії шляхом переходу на пенсію державного службовця позивач: досягла 60 років, спеціальний стаж державної служби станом на 01.05.2016 складав 32 роки 6 місяців 02 дні, а станом на дату звільнення 35 років 01 місяць 04 дні, станом на 01.05.2016 займала посаду державної служби (головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС у Рівненській області), звільнилась із посади державного службовця 12.12.2018 у зв`язку з виходом на пенсію, а тому набула право на призначення пенсії відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Зазначене дає суду підстави для висновку, що оскаржене рішення відповідача від 24.03.2025 № 172750000247 про відмову у переведенні позивача на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, суперечить положенням чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Також суд зазначає, що при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" слід враховувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2025 № 63/17-00-10-02-06 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, від 17.03.2025 № 64/17-00-10-02-06, оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.03.2025 № 172750000247 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком починаючи з 17.03.2025 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців в органах місцевого самоврядування з 31.10.1983 по 12.05.1992, на посадах державної служби з 12.06.1992 по 16.06.1995, на посадах в органах державної податкової служби з 19.06.1995 по 12.12.2018, обчисливши таку пенсію виходячи із 60 % усіх без винятку складових заробітної плати, відображеної у довідках Головного управління ДПС у Рівненській області від 17.03.2025 № 63/17-00-10-02-06, від 17.03.2025 № 64/17-00-10-02-06, з врахуванням виплачених сум.

Щодо зобов`язання відповідача виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з переведенням позивача на інший вид пенсії, суд зазначає таке.

Позивач при зверненні до суду з даним позовом оскаржує рішення, яким відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «"Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII. Відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку її пенсії, зазначив про відсутність необхідного стажу державної служби, більше того, таке переведення ще не було здійснене, відповідно, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини лише частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовну заяву слід задовольнити частково.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Так, за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, відтак за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.03.2025 № 172750000247 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком починаючи з 17.03.2025 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи: на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців в органах місцевого самоврядування з 31.10.1983 по 12.05.1992, на посадах державної служби з 12.06.1992 по 16.06.1995, на посадах в органах державної податкової служби з 19.06.1995 по 12.12.2018, обчисливши таку пенсію виходячи із 60 % усіх без винятку складових заробітної плати, відображеної у довідках Головного управління ДПС у Рівненській області від 17.03.2025 № 63/17-00-10-02-06, від 17.03.2025 № 64/17-00-10-02-06, з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п`ять грн, 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05.05.2026.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122; код ЄДРПОУ/РНОКПП 13486010).

Суддя Ольга ПОЛІЩУК