Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 30.04.2026
Справа № 334/1931/24
Провадження № 1-кп/334/189/26
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисників - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в режимі спеціального судового провадження в залі суду в м. Запоріжжі в режимі відеоконференції кримінальне провадження внесеного до ЄРДР під №22022080000001365 від 29 липня 2022 року за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Велика Знам`янка, Камянсько-Дніпровського району, Запорізької області, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої;
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Бердянськ, Запорізької області, громадянки України, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с.Павлівка, Верхньорогачинського району, Херсонської області, громадянина України, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України
ВСТАНОВИВ:
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п.1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України №3429-IX від 08.11.2023, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва рф, військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і м. Енергодар, Запорізької області, яке було захоплено 04.03.2022.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (в редакції від 29.09.2023), територія Енергодарської міської територіальної громади, Василівського району, Запорізької області є такою що перебуває у тимчасовій окупації з 04.03.2022.
Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім`ї і близьких родичів.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 05.05.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Запорожской области», яку очолив ОСОБА_10 з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
Окрім цього, у період починаючи з 02.03.2022 по 27.03.2022, представниками зф держави-агресора рф всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, цілеспрямовано було створено військову окупаційну адміністрацію у м. Енергодар Запорізької області - т.зв. «громадську раду самоорганізації міста Енергодар», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території, встановлення тотального контролю та реалізації всіх узурпованих владних повноважень діючої Енергодарської міської ради, Запорізької області та її виконавчого комітету, які не припинили своєї діяльності відповідно до вимог чинного законодавства України.
При цьому, положеннями п.6 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
В той же час, 26.07.2022 указом голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області ОСОБА_10 №165-р створено незаконний орган влади «виборчу комісію Запорізької області».
Далі, знаходячись у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пл. Перемоги, 4, діючи умисно, використовуючи свої організаційно-розпорядчі владні повноваження голови окупаційної адміністрації держави-агресора, організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» №195-р від 08.08.2022, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії пропрацювати та надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально-технічного ті іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу рф.
Крім того, 20.09.2022 ОСОБА_10 , будучи головою військово-цивільної адміністрації Запорізької області, діючи умисно перебуваючи у м. Мелітополь, Запорізької області, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, використовуючи надані йому владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема:
1) призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб`єкта рф;
2) виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб`єкта рф;
3) затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб`єкта рф;
4) в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі 23 вересня - 27 вересня 2022 року.
В свою чергу, в середині серпня 2022 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлена), ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 перебуваючи у м. Енергодар, Запорізької області, на пропозицію невстановлених осіб з числа представників держави-агресора, надали згоду та були призначені членами т.зв. «участковой избирательной комиссии, территориальной избирательной комиссии города Энергодар».
Також, громадяни України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , будучи проросійськи налаштованими особами, діючи умисно, в період часу з 23.09.2022 по 27.09.2022, перебуваючи у м. Енергодар, Запорізької області, територія якого по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, вступили у змову із іншими невстановленими під час досудового розслідування особами - представниками окупаційної адміністрації, що діє на території вказаного селища, бажаючи проявити себе перед вищим військово-політичним керівництвом держави-агресора, безпосередньо підтримали незаконний референдум та вжили заходи направлені на організацію та проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації, з метою незаконної зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, протягом третьої декади вересня 2022 року, на виконання вказаного розпорядження ОСОБА_10 та з метою реалізації спільного з ним злочинного наміру, направленого на організацію та проведення незаконного референдуму, за підтримки збройних формувань рф та представників держави-агресора ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 будучи членами т.зв. «участковой избирательной комиссии, территориальной избирательной комиссии г. Энергодар», здійснили комплекс необхідних заходів для вказаного референдуму, а саме:
приймали участь у підготовці та проведені референдуму;
здійснювали обхід по домівках місцевих мешканців м. Енергодар разом із «урною» для голосування та збирали бюлетені від мешканців які проголосували, тощо.
В подальшому, 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області фактично розпочалося проведення референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу російської федерації, з метою подальшої зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, 23.09.2022 ОСОБА_7 за попередньою змовою із ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими під час досудового розслідування особами діючи умисно, всупереч передбаченого Законом України про «Про всеукраїнський референду» порядку, а також в підтримку окупаційної влади держави-агресора, прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території м. Енергодар, Запорізької області шляхом забезпечення голосування на дому, особисто, також за присутності представників збройних сил російської федерації, маючи при собі відповідну урну для голосування, обходила місцевих жителів м. Енергодар, Запорізької області за місцем їхнього проживання, та агітувала щодо прийняття участі у голосуванні в незаконному референдумі, а також безпосередньо здійснювала збір бюлетенів.
В судовому засіданні допити ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 не здійснювалися через проведення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження на підставі ч.3 ст.323 КПК України, при цьому обвинувачені викликалася до суду через засоби масової інформації у передбачений законом спосіб, однак у судове засідання не з`явилися.
Дане кримінальне провадження здійснювалось за участю захисників адвокатів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які були забезпечені державою з Південно - Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 до слідчого (прокурора), направлених їм повідомлень з приводу їх прав та обов`язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що вони мали підстави усвідомлювати, що проти них розпочато кримінальне провадження, вони отримала чи мали би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред`явлене обвинувачення, мали можливість бути обізнаними із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачені мали право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлені мовою, яку вони розуміють, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самим захисника; в) бути судимими в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ними захисника, бути повідомленими про це право і мати призначеного їм захисника безоплатно. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов`язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Натомість, ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 скористались своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України та з боку останніх.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов`язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 які повинні знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про їх наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинувачених від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останніх їх невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, вважає, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинувачених (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинувачених, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Захисники не мали можливості зв`язатися з обвинуваченими і узгодити з ними правову позицію щодо висунутого обвинувачення.
На думку захисників обвинувачених, винуватість ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні поставленого їм у провину кримінального правопорушення не доведена. Тому прохали визнати обвинувачених не винуватими у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України та закрити відносно них кримінальне провадження.
Дослідивши під час спеціального судового провадження в судовому засіданні надані стороною обвинувачення докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого їм злочину, за викладених у вироку обставинах у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні наступними доказами:
витягом з ЄРДР по кримінальному провадженню №22022080000001365 від 29 липня 2022 року, згідно якого внесено відомості до ЄРДР за фактом того, що група осіб з числа громадян України, в тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , діючи передньою змовою, за вказівкою представників держави агресора - рф, здійснюють організацію проведення незаконних еферендумів на тимчасово окупованіх територіях Запорізької області., та розпочато проведення досудового розслідування за правовою кваліфікацією ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України (т.3, а.с.1-2);
повідомленням начальника слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області про вчинення кримінального правопорушення (т.3, а.с.3);
постановою від 22 лютого 2023 року про виділення матеріалів досудового розслідування в окреме кримінального провадження (т.3, а.с.29-33);
протоколом огляду від 23 жовтня 2022 року було проведено огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. Не даному диску міститься: 1 (одна) папка із вкладенням, під назвою: «Референдум». Після переходу в вказану папку, виявлено наступні файли та папки. В подальшому було відкрито файл з назвою «IMG_2441», з розширенням: «(.MP4)», та розміром 18,1 МБ (19 029 827 байтів). У вказаному файлі міститься відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб. На відео присутня особа чоловічої статі, одягнутий у сіро-чорну кофту та чорного кольору штани, на вигляд 45-50 років, середнього зросту, щільної статури, має коротке за довжиною волосся світлого кольору, окрім того він має круглу форму обличчя та прямий середнього розміру ніс та невеликого розміру губи. У лівій руці вищеописана особа тримає прозору урну із листками паперу в середині, також у цій же руці він тримає стопку паперу, текст написаний на листках ідентифікувати не можливо. Також серед присутніх наявна особа жіночої статі одягнута у жакет світлого кольору та у штани блакитно-білого кольору, на вигляд 30-35 років, середнього зросту, худощавої статури, має середне за довжиною волосся світлого кольору, окрім того вона має круглу форму обличчя, середньої густи світлі брови, темного кольору очі, прямий середнього розміру ніс та пухкі губи. У правій руці вищеописана особа тримає стопку паперу білого кольору, текст написаний на них ідентифікувати не можливо. Окрім цього на вищевказаному відеозапису присутня особа жіночої статі у чорній курточці яка одягнута на ймовірно кофту червоно-білого кольору та чорних штанах, на вигляд 25-30 років, середнього зросту, щільної статури, має середнє за довжиною волосся темного кольору, окрім того вона має овальну форму обличчя, чорні густі брови, світлого кольору очі, прямий середнього розміру ніс та пухкі губи. Вищеописана особа тримає у руках листи паперу білого кольору, текст написаний на них ідентифікувати не можливо. Також на вищевказаному відеозапису присутня особа чоловічої статі одягнута у камуфляжний одяг із військовим спорядженням та головним убором чорного кольору, середнього зросту, худощавої статури, лицем витягнутої форми, чорними середнього розміру брови, гострим довгим носом, з довгою бородою чорного кольору. На відео також присутня особа чоловічої статі одягнутий у камуфляжний одяг із військовим спорядженням та маскою з отворами для очей (іменується як «Балаклава»), середнього зросту, середньої статури. Також на вищевказаному відео з 00 хв. 39 сек. по 00 хв. 50 сек. наявна розмова між особою чоловічої статі, одягнутого у сіро-чорну кофту та чорного кольору штани, на вигляд 45-50 років та особою жіночої статі одягнуту у чорну курточку яка одягнута ймовірно на кофту червоно-білого кольору та у чорних штанах, на вигляд 25-30 років, з чорного кольору середнього за довжиною волосся, наступного змісту: Особа чоловічої статі - «это последняя?» Особа жіночої статі з чорним кольором волосся - «наверное да, номер восемь и номер десять» Особа чоловічої статі - «восемь и десять не отвечают» (т.3, а.с.180-187);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 січня 2024 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_14 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_14 впізнав особу на фото №2 як ОСОБА_8 , як особу, зі світлим кольором волосся, яку він зустрів у м. Енергодар по вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів 23.09.2023. Вона разом із трьома іншими особами серед яких був військовослужбовець російської федерації зупинили його на вищезгаданій вулиці та запропонували проголосувати на так званому референдумі. При собі вона мала бюлетені для голосування. (т.3, а.с.190-193);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 січня 2024 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_14 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_14 впізнав особу на фото №3 як ОСОБА_9 , як особу, якого він зустрів у м. Енергодар по вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів і який 23.09.2023 на зупинив його на вищезгаданій вулиці та запропонував проголосувати на так званому референдумі. При собі він мав урну для бюлетенів. Він був в оточені двох дівчат та одного військового російської федерації. (т.3, а.с.194-197);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 січня 2024 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_14 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_14 впізнав особу на фото №1 як ОСОБА_7 , як особу, з темним кольором волосся яку він зустрів у м. Енергодар по вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів, 23.09.2023. Вона разом із трьома іншими особами серед яких бу - військовослужбовець російської федерації зупинили його на вулиці Воїнів Інтернаціоналістів та запропонували проголосувати на так званому референдумі. При собі вона мала бюлетені для голосування. (т.3, а.с.198-201);
протоколом огляду від 19 січня 2024 року проведеним слідчим 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участю свідка ОСОБА_14 був проведений огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. У даному файлі знаходиться відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб у середині ймовірно під`їзду будівлі. Після перегляду вищевказаного відеозапису свідок ОСОБА_14 пояснив наступне що наданому відео а саме на 00 хв. 11 сек. присутня особа жіночої статі одягнута у жакет світлого кольору та у штани блакитно-білого кольору, на вигляд 30-35 років, середнього зросту, худощавої статури, має середне за довжиною волосся світлого кольору, окрім того вона має круглу форму обличчя, середньої густи світлі брови, прямий середнього розміру ніс та пухкі губи. У правій руці вищеописана особа тримає стопку паперу білого кольору. У ОСОБА_8 , яка разом із трьома іншими особами серед зупинили його на вулиці Воїнів Інтернаціоналістів та запропонували проголосувати на так званому референдумі. При собі вона мала бюлетені для голосування які дуже схожі на ті, що зафіксовані на відео у руках ОСОБА_8 (т.3, а.с.202-203);
протоколом огляду від 19 січня 2024 року проведеним слідчим 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участю свідка ОСОБА_14 був проведений огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. У даному файлі знаходиться відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб у середині ймовірно під`їзду будівлі. Після перегляду вищевказаного відеозапису свідок ОСОБА_14 пояснив наступне що на відео а саме на 00 хв. 24 сек. присутня особа чоловічої статі, одягнутий у сіро-чорну кофту та чорного кольору штани, на вигляд 45-50 років, середнього зросту, щільної статури, має коротке за довжиною волосся світлого кольору, окрім того він має круглу форму обличчя та прямий середнього розміру ніс та невеликого розміру губи. У лівій руці вищеописана особа тримає прозору урну із листками паперу в середині, також у цій же руці він тримає стопку паперу. У цій особі він чітко впізнає ОСОБА_9 , який зупинив його на вулиці Воїнів Інтернаціоналістів та запропонував проголосувати на так званому референдумі. При собі він мав таку саму урну для бюлетенів як зображено на вищеописаному відео. (т.3, а.с.204-205);
протоколом огляду від 19 січня 2024 року проведеним слідчим 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участю свідка ОСОБА_14 був проведений огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. У даному файлі знаходиться відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб у середині ймовірно під`їзду будівлі. Після перегляду вищевказаного відеозапису свідок ОСОБА_14 пояснив, що на відео а саме: на 00 хв. 22 сек. присутня особа жіночої статі у чорній курточці яка одягнута на ймовірно кофту червоно-білого кольору та чорних штанах, на вигляд 25-30 років, середнього зросту, щільної статури, має середнє за довжиною волосся темного кольору, окрім того вона має овальну форму обличчя, чорні густі брови, прямий середнього розміру ніс та пухкі губи. Окрім цього вказана особа тримає у руках листи паперу білого кольору. У цій особі він чітко впізнає ОСОБА_7 яка разом із трьома іншими особами, серед яких був військовослужбовець російської федерації, зупинили його на вулиці Воїнів Інтернаціоналістів у місті Енергодар Запорізької області та запропонували проголосувати на так званому референдумі. (т.3, а.с.206-207);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 08 січня 2024 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_15 яким встановлено, що свідок ОСОБА_15 впізнав особу на фото №1 ОСОБА_7 , яку він бачив на третьому поверсі Енергодарської міської ради біля кабінету 304. Вона була разом із чоловіком середнього зросту, коротко стриженим та дівчиною із світлим волоссям та короткою зачіскою. Вони звернулись щодо питання участі у проведенні так званого референдуму до ОСОБА_16 з яким він в той момент спілкувався. (т.3, а.с.208-211);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 08 січня 2024 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_15 яким встановлено, що свідок ОСОБА_15 впізнав особу на фото №3 ОСОБА_9 , чоловік, якого він бачив на третьому поверсі Енергодарської міської ради біля кабінету 304. Він був разом двома дівчинами одна на зріст метрів 160 довго чорного кольору волосся та інша дівчина із світлим волоссям та короткою зачіскою. Вони звернулись щодо питання участі у проведенні так званого референдуму до ОСОБА_16 з яким він в той момент спілкувався. (т.3, а.с.212-215)
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 08 січня 2024 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_15 яким встановлено, що свідок ОСОБА_15 впізнав особу на фото №2 ОСОБА_8 , яку він бачив на третьому поверсі Енергодарської міської ради біля кабінету 304. Вона була разом із чоловіком середнього зросту, коротко стриженим та дівчиною із темним кольором волосся та довгою зачіскою. Вони звернулись щодо питання участі у проведенні так званого референдуму до ОСОБА_16 з яким він в той момент спілкувався. (т.3, а.с.216-219)
протоколом огляду від 18 січня 2024 року проведеним слідчим 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участю свідка ОСОБА_15 , був проведений огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. У даному файлі знаходиться відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб у середині ймовірно під`їзду будівлі. Після перегляду вищевказаного відеозапису свідок ОСОБА_15 пояснив наступне на даному відео, а саме: на 00 хв. 22 сек. присутня особа жіночої статі у чорній курточці яка одягнута на ймовірно кофту червоно-білого кольору та чорних штанах, на вигляд 25-30 років, середнього зросту, щільної статури, має середнє за довжиною волосся темного кольору, окрім того вона має овальну форму обличчя, чорні густі брови, прямий середнього розміру ніс та пухкі губи. Окрім цього вказана особа тримає у руках листи паперу білого кольору. У цій особі він чітко впізнає жінку, яку він бачив на третьому поверсі Енергодарської міської ради біля кабінету 304. (т.3, а.с.220-221)
протоколом огляду від 18 січня 2024 року проведеним слідчим 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участю свідка ОСОБА_15 , був проведений огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. У даному файлі знаходиться відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб у середині ймовірно під`їзду будівлі. Після перегляду вищевказаного відеозапису свідок ОСОБА_15 пояснив наступне на даному відео а саме на 00 хв. 22 сек. присутня особа чоловічої статі, одягнутий у сіро-чорну кофту та чорного кольору штани, на вигляд 45-50 років, середнього зросту, щільної статури, має коротке за довжиною волосся світлого кольору, окрім того він має круглу форму обличчя та прямий середнього розміру ніс та невеликого розміру губи. У лівій руці вищеописана особа тримає прозору урну із листками паперу в середині, також у цій же руці він тримає стопку паперу. У цій особі він чітко впізнає чоловіка, якого він бачив на третьому поверсі Енергодарської міської ради біля кабінету 304. (т.3, а.с.221-222)
протоколом огляду від 18 січня 2024 року проведеним слідчим 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області, за участю свідка ОСОБА_15 , був проведений огляд електронного носія інформації - DVD-R диск з написом виконаним маркером червоного кольору «Енергодар референд» отриманий листом про надання інформації від Енергодарської міської ради Запорізької області №02-33/907 від 21.10.2022. У даному файлі знаходиться відеозапис тривалістю 01 хв. 00 сек., на якому з 00 хв. 03 сек. по 00 хв. 58 сек. зображено п`ять осіб у середині ймовірно під`їзду будівлі. Після перегляду вищевказаного відеозапису свідок ОСОБА_15 пояснив, що на даному відео а саме: на 00 хв. 11 сек. присутня особа жіночої статі одягнута у жакет світлого кольору та у штани блакитно-білого кольору, на вигляд 30-35 років, середнього зросту, худощавої статури, має середне за довжиною волосся світлого кольору, окрім того вона має круглу форму обличчя, середньої густи світлі брови, прямий середнього розміру ніс та пухкі губи. У правій руці вищеописана особа тримає стопку паперу білого кольору. У цій особі він чітко впізнає жінку, яку він бачив на третьому поверсі Енергодарської міської ради біля кабінету 304. (т.3, а.с.223-224);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 30 вересня 2022 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_17 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_17 впізнав особу на фото №1 як ОСОБА_7 , як особу, яка приходила за місцем його проживання, через 2 дні після початку так званого референдуму та разом із іншою дівчиною зі світлим волоссям та 3 чоловіками двоє яких були військовослужбовцями російської федерації запропонували проголосувати на так званому референдумі. При собі вона мала бюлетені для голосування. (т.3, а.с.225-228);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 30 вересня 2022 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_17 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_17 впізнав особу на фото №3 як ОСОБА_9 , як особу, якого він знає вже дуже давно, вони разом з ним працювали сантехніками. Він приходив до нього за місцем проживання у Енергодарі через два дні після початку так званого референдуму та цікавився чи не хоче він проголосувати та як він відноситься до «нових обставин». Разом з ним були двоє військових російської федерації та дві дівчини років тридцяти. (т.3, а.с.229-232);
протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 30 вересня 2022 року, проведеного слідчим 1-го відділення відділу УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_17 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_17 впізнав особу на фото №2 як ОСОБА_8 , як особу, яка приходила за місцем його проживання, це відбулось десь через 2 дні після початку так званого референдуму. Вона була разом із іншою дівчиною та 3 чоловіками двоє яких були військовослужбовцями російської федерації та запропонували йому проголосувати на так званому референдумі. (т.3, а.с.233-235);
протоколом огляду від 05 січня 2024 року відкритої для вільного доступу інформації у мережі Інтернет, а саме: наявних у Telegram-каналі під назвою «Telegram»-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( ІНФОРМАЦІЯ_5 « ОСОБА_18 » ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) вході якого виявлено публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_7 о 14.09 год., яка містить звернення з таким змістом: «Осенью в Запорожской области пройдет референдум о вхождении в состав российской федерации. Мною, как главой Военно-гражданской администрации Запорожской области прийнято решение о проведении референдума, который состоится в начале осени. Прорабатываются механизмы. Референдум определит, чего хотят жители Запорожской области и как они хотят жить. Механизм проведения референдума будет прорабатываться, а воле изъявление будет открытыми ясным…..». Публікацією від ІНФОРМАЦІЯ_7 о 21:15 год. публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 під назвою «Сегодня принял участие в большой пресс - конференции, на которой присутствовали представители международных средств массовой информации», яка містить відеозапис тривалістю 02 хв. 03 сек. У ході подальшого огляду встановлено наступний зміст публікації: «Сегодня принял участие в большой пресс-конференции, на которой присутствовали представители международных средств массовой информации. Обсудили много вопросов, среди которых важный для нас - референдум. Приятно, что правда о жизни освобождённых территорий транслируется миру». Також подальшим оглядом було встановлено публікацію від 23 липня 2022 року о 17.48 год., яка містить звернення ОСОБА_19 з наступним змістом: «Подписан указ о создании избирательной комиссии Запорожской области….». В подальшому була опублікована публікація від ІНФОРМАЦІЯ_8 о 16:45 год. публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 під назвою «Сегодня провел рабочую встречу с главами районных и городских администраций...». Також публікацію від 20 вересня 2022 року о 16.56 год., яка містить звернення ОСОБА_19 з наступним змістом: «…Сегодня я подписал положение о проведении референдума по вопросу территориальной принадлежности Запорожской области. Он пройдет с 23 по 27 сентября. Нашу будущую судьбу будете определять только вы, дорогие мои земляки…». Також публікацію від 08 серпня 2022 року о 14.26 год., яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Мною подписано Распоряжение Центральной избирательной комиссии Запорожской области приступить к проработке вопроса организации проведения Референдума по воссоединению Запорожской области с Российской Федерацией…». Також публікацію від 23 вересня 2022 року о 15.28 год., яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Дорогие жители Запорожской области, освобожденной от украинского нацизма! Поздравляю всех с началом Референдума! Все избирательные участки приступили к своей работе. Безопасность обеспечена. Технически все было подготовлено, к работе приступили подготовленные люди. Верю в то, что по окончанию Референдума мы с вами станем частью большой родины российской федерации» (т.3 а.с.238-250, т.4 а.с.13).
Зазначені дані в електронному вигляді містяться на додатках до протоколів НСРД - DVD-R дисках, які було переглянуто безпосередньо в судовому засіданні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_15 повідомив що під час повномасштабного вторгнення перебував у м. Енергодар, працював директором комунального підприємство «Чисте місто». Окупаційна влада проводила агітацію, намагались залучати працівників комунальних підприємств до референдуму, передавали інформацію через міських мешканців які бажають приймати участь особисто, приходити до міської ради. Особисто обвинувачених не знає. Бачив їх на третьому поверсі Енергодарської міської ради, коми спілкувався зі своїм знайомим ОСОБА_20 , який на той момент займався проведення референдуму. Обвинувачені підходили до нього і писали де можна отримати інформацію про референдум.
Також у судовому засіданні в порядку положень ч.11 ст.615 КПК України, оглянуто диск із записом на досудовому розслідуванні пояснень свідка ОСОБА_21 від 04 січня 2024 року, який пояснив, що станом на 24 лютого 2022 року знаходився у м. Енергодар. 28 вересня 2022 року, прогулюючись по місту, його зупинили на вулиці Воїнів Інтернаціоналістів дві жінки, та чоловік у супроводі з військовим, і запропонували пройти і проголосувати на референдумі, при собі вона мали бюлетені для голосування, нащо свідок повідомив що вже проголосував на іншій дільниці.
В судовому засіданні прокурор відмовився від допиту свідка ОСОБА_17 оскільки останній помер та надав актовий запис про смерть.
В ході судового слідства суд дослідив всі докази, надані сторонами обвинувачення і захисту, із дотриманням принципу змагальності і свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведені перед судом їх переконливості.
Аналізуючи дослідженні в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять винуватість ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого їм злочину.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 за ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України, як участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
При призначенні покарання обвинуваченим, суд, відповідно до ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого ними кримінального правопорушення, який відповідно до вимог ст.12 КК України є тяжким злочином, об`єктом якого стали суспільні відносини, пов`язані зі збройною агресією росії та національною безпекою України.
Також, згідно зі ст.65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових злочинів. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного. Отже ці дані підлягають обов`язковому врахуванню. Крім того, під час вибору покарання мають значення обставини, які його пом`якшують та обтяжують, відповідно до положень статей 66, 67 КК України.
Обставин, що пом`якшують покарання обвинувачених ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченим ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 судом визнається вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Крім того, при обранні виду та міри покарання обвинуваченим ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 суд враховує дані про їх особи, те що останні раніше до кримінальної відповідальної не притягувалися, не перебувають на обліку у лікарів нарколога та психіатра, відсутність пом`якшуючих покарання обставин та наявність обтяжуючої покарання обставини, думку прокурора та захисників, і вважає, що обвинуваченим необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі в межах, встановлених санкцією ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України, з конфіскацією всього належного їм на праві власності майна, з додатковим покаранням у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади на певний строк.
З огляду на вчинення ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 суспільно - небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, та відсутність обставин, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ними кримінального правопорушення, суд, при призначенні останнім покарання не вбачає підстав для застосування положень ст.ст.69, 75 КК України.
Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скопп ола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).
Процесуальні витрати, речові докази по справі відсутні.
Вирішуючи питання про запобіжний захід щодо обвинувачених ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 суд вважає за необхідне обраний слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22 лютого 2024 року запобіжний захід обвинуваченим у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, залишити до набрання вироком законної сили.
Керуючись ст.ст.49, 368, 369, 370, 373, 374, 376 КПК України суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_7 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк 15 (п`ятнадцять) років з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна.
Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_7 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_7 залишити без змін у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
ОСОБА_9 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити йому покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк 15 (п`ятнадцять) років з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна.
Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_9 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного його затримання.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_9 залишити без змін у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
ОСОБА_8 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 - ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк 15 (п`ятнадцять) років з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна.
Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_8 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_8 залишити без змін у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити захисникам та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Суддя: ОСОБА_1