Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 375/1028/26
Провадження № 3/375/607/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2026 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Банах-Кокус О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 , полковника ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження: м. Вишгород, Київської області, місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 , місце служби і посада: військовослужбовець мобілізований, водій взводу механізації такелажної роти батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 ,
за частиною 3 статті 172-20 та за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
6 березня 2026 року близько 17 години 40 хвилин на території військової частини НОМЕР_1 , яка розташована у АДРЕСА_3 , в умовах особливого періоду був виявлений водій взводу механізації такелажної роти батальйону матеріально-технячного забезпечення військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 з явними ознаками алкогольного сп`яніння: характерний запах алкоголю з порожнини рота, агресивна поведінка, хитка хода. Від медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_2 відмовився у присутності свідків, також здійснювалась відеофіксація.
Своїми діями ОСОБА_2 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 27 березня 2026 року у період з 17 години до 00 години на території військової частини НОМЕР_1 , яка розташована у АДРЕСА_3 , в умовах особливого періоду був виявлений водій взводу механізації такелажної роти батальйону матеріально-технячного забезпечення військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 з явними ознаками алкогольного сп`яніння: характерний запах алкоголю з порожнини рота, агресивна поведінка, хитка хода, плутана мова. Від медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_2 відмовився у присутності свідків, також здійснювалась відеофіксація.
Своїми діями ОСОБА_2 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_2 вину визнав в повному обсязі та підтвердив факти зазначені в протоколах № А0543/О/8 від 6 березня 2026 року та № А0543/О/17 від 27 березня 2026 року.
Вирішуючи питання про винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Статтею 1 Закону України "Про оборону України" передбачено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та діє на час вчинення адміністративного правопорушення.
Окрім того, особливий період діє в Україні з 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 "Про часткову мобілізацію".
Крім того, 24 лютого 2022 року набрав чинності Указ Президента України № 29/2022 від 24 лютого 2022 року "Про загальну мобілізацію". Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Виходячи із вищевикладеного вбачається, що особливий період охоплює собою мобілізацію, воєнний час та частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Таким чином, починаючи з 24 лютого 2022 року та по теперішній час в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.
Суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-20 КУпАП, є особа, яка перебуває на військовій службі.
У частині 9 статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року "Про військовий обов`язок і військову службу" визначено, що військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу.
Отже, ОСОБА_2 є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172- 20 КУпАП.
Відповідно до частини 3 статті 172-20 КУпАП відповідальність настає за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно із частиною 1 статті 172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Відповідно до статті 266-1 КУпАП, військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Під час проведення огляду військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Процедура проведення огляду військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляд визначається Порядком направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 32 від 12 січня 2024 року.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:
- за частиною 3 статті 172-20 КУпАП: протоколом про військове адміністративне правопорушення № А0543/О/8 від 06.03.2026; витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 836 від 09.09.2024; витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 383 від 16.12.2024; актом фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду № 1 від 06.03.2026; копією військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 ; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 10.03.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 06.03.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 06.03.2026; диском з відеозаписом події правопорушення; письмові пояснення ОСОБА_2 надані у судовому засіданні;
- за частиною 3 статті 172-20 КУпАП: протоколом про військове адміністративне правопорушення № А0543/О/17 від 27.03.2026; витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 836 від 09.09.2024; витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 383 від 16.12.2024; актом фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду № 3 від 27.03.2026; копією військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 ; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 09.04.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 27.03.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_6 від 27.03.2026; диском з відеозаписом події правопорушення; письмові пояснення ОСОБА_2 надані у судовому засіданні.
Суддею встановлено, що при оформленні матеріалів про вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 172-20 КУпАП дотримано вимоги статті 266-1 КУпАП.
Суддя, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, визнає доведеним належними та допустимими доказами вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Дії ОСОБА_2 суддя кваліфікує за частиною 3 статті 172-20 КУпАП як відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння в умовах особливого періоду.
Відповідно до положень статті 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до частини 2 статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Найбільш серйозне правопорушення із числа вчинених ОСОБА_2 є правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Санкцією статті частини 3 статті 172-20 КУпАП передбачено накладення стягнення у виді штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п`ятнадцяти діб.
Обставинами, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_2 згідно зі статтею 34 КУпАП, суддею визнається щире каяття.
Обставин, що згідно зі статтею 35 КУпАП, які обтяжують відповідальність ОСОБА_2 суддею не встановлено.
Враховуючи особу правопорушника, який не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, наявність пом`якшуючих відповідальність обставин, суддя вважає, що ОСОБА_2 має бути призначене покарання в межах санкції, передбаченої частиною 3 статті 172-20 КУпАП України, а саме: у виді штрафу. На переконання судді саме таке покарання є найбільш доцільним та достатнім для виховання особи, її виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень, оскільки фінансовий тягар виховує особу правопорушника в дусі поваги до законів України та подальшої поведінки у суспільстві, і в більшій мірі є чинником запобігання вчиненню нових правопорушень. Застосування до правопорушника покарання у виді адміністративного арешту є занадто суровим для нього покаранням.
Згідно із пунктом 12 статті 5 Закону України "Про судовий збір", суддя приходить до висновку про звільнення ОСОБА_2 від сплати судового збору, оскільки останній є військовослужбовцем, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 40-1, 172-20, 221, 246, 248, 249, 251, 256, 279, 280, 283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 172-20 та частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої частиною 3 статті 172-20 КУпАП Україниу виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Штраф підлягає стягненню на користь держави (рахунок отримувача: UA638999980313070106000010842; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Згідно зі статтею 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 та частиною 1 статті 287 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області.
Суддя О.В. Банах-Кокус
Постанова суду набирає законної сили ________
Постанову може бути пред`явлено до виконання до _______