Решение № 136116253, 30.04.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата принятия
30.04.2026
Номер дела
200/2210/26
Номер документа
136116253
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2026 року Справа№200/2210/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання противоправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

25.03.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці при перерахунку пенсії з 01.03.2026 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2026 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем під час здійснення масових перерахунків пенсії з 01.03.2023 всупереч вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір пенсії позивача та зменшено її розмір. Так, відповідно до протоколу перерахунку пенсії середньомісячний заробіток позивача склав 34150.83 грн, тобто розмір його пенсії має складати 27320.66 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 24009.29 грн, тобто менше на 3311,66 грн. Протоколом перерахунку пенсії також підтверджено, що відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір та зазначив про це у протоколі перерахунку пенсії де зазначено: «обмеження в індексації з 01.03.2023: - 1832.13 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024: -111.61 грн, обмеження в індексації з 01.03.2025: -1013.67 грн, обмеження в індексації з 01.03.2026: - 353.96 грн.» В даному питанні, не є спірним право позивача на розрахунок його пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», спірним є лише питання правомірності обмеження цього розміру і зменшення його на 3311,66 грн., що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 30 березня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зокрема зазначив, що відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація м. Вугледар) та з 10.11.2011 отримує пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» обчислену у розмірі 80% заробітної плати відповідно до положень ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці». Станом на 01.12.2018 розмір пенсії відповідно до положень Закону № 345 становив - 10292,41 грн. З 01.03.2019 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий).Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,17 - 4404,35 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 12042,13 грн. З 01.05.2020 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,11 - 4888,83 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 13366,77 грн. З 01.03.2021 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,11 - 5426,60 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 14837,1 грн. З 01.03.2022 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,14 - 6186,32 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 16914,29 грн. З 01.03.2023 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,197 - 7405,03 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 18414,29 грн. Розмір підвищення становить 3332,13 грн та враховуючи положення абз. 2 п. 10 Постанови №168 застосовано обмеження в індексації 1832,13 грн (перевищує 1500 грн). З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,0796 7994.47 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 19914,29 грн. Розмір підвищення становить 1611,61 грн та враховуючи положення абз. 2 п. 10 Постанови №168 застосовано обмеження в індексації 111,61 грн (перевищує 1500 грн). З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115 8913,83 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 21414,29 грн. Розмір підвищення склав 2513,67 грн враховуючи положення пункту 1 та підпунктів 1-7 пункту 2 Постанови №209 застосовано обмеження в індексації 1013,67 грн (перевищує 1500 грн). З 01.03.2026 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,121 9992,40 грн. Розмір пенсії відповідно до Закону № 345 після проведеного перерахунку склав - 24009,29 грн. Розмір підвищення склав 2948,96 грн враховуючи положення пункту 1 та підпунктів 1-7 пункту 2 Постанови №209 застосовано обмеження в індексації 353,96 грн (перевищує 2595 грн). Таким чином, індексація та перерахунки пенсії Позивачу передбачені частиною 2 статті 42 Закону № 1058 проведені в розмірі та порядку передбаченими діючими положеннями законодавства та жодним чином не порушували законних прав Позивача.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_2 .

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. На позивача поширюються положення ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2023 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (25308.02 * 0.50417): 12759.54. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 313.95. Загальний розмір пенсії: 13073.49. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 7172.93. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 25308.02 грн.): 20246.42. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2023. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Розмір пенсії з надбавками: 18414.29.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2024 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (27322.54 * 0.50417): 13775.20. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 313.95. Загальний розмір пенсії: 14089.15. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 7768.88. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27322.54 грн.): 21858.03. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -111.61. Розмір пенсії з надбавками: 19914.29.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (30464.62 * 0.50417): 15359.35. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 354.15. Загальний розмір пенсії: 15713.50. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 8658.20. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30464.62 грн.): 24371.70. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2025. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -111.61. Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -1013.67. Розмір пенсії з надбавками: 21414.29.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2026 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (34150.83 * 0.50417): 17217.82. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 389.25. Загальний розмір пенсії: 17607.07. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 9713.59. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 34150.83 грн.): 27320.66. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2026. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -111.61. Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -1013.67. Обмеження індексації з 01.03.2026 року: -353.96. Розмір пенсії з надбавками: 24009.29.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 статті 10 Закону № 345 цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

За статтею 8 цього Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) дійшов висновку, що статтю 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд ураховує, що Законом України Про підвищення престижності шахтарської праці не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв`язку із положеннями Закону №1058-IV, на підставі якого призначається пенсія.

Таким чином, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, за вимогами законодавства, мінімальний розмір пенсії вказаній категорії осіб після проведенні всіх перерахунків не може становити менше ніж 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.

До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв`язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розмірі пенсії у наслідок проведення її перерахунку.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Щодо індексації пенсій.

Статтею 18 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 зазначеного Закону).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (ч. 5 ст. 2 зазначеного Закону у редакції, яка згідно з внесеними до неї Законом України від 15.02.2022 року № 2040-IX змінами застосовується з 01.03.2022 року).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (у редакції, яка згідно з внесеними до неї Законом України від 15.02.2022 року № 2040-IX змінами застосовується з 01.03.2022 року) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок пенсії (для забезпечення індексації пенсії) постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 затверджено, зокрема Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 5 зазначеного Порядку у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Кабінетом Міністрів України щорічно приймалися постанови, якими визначався розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (індексації пенсії).

Так, були прийняті, зокрема:

- постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році;

- постанова Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році;

- постанова Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році;

- постанова Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 року №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році.

Кожною із зазначених постанов визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого відповідними пунктами постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, зазначеними постановами запроваджено тимчасове обмеження максимального розміру індексації пенсій сумою 1500 грн.

Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, проведено перерахунки пенсії з 01.03.2023.

Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2023 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (25308.02 * 0.50417): 12759.54. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 313.95. Загальний розмір пенсії: 13073.49. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 7172.93. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 25308.02 грн.): 20246.42. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2023. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Розмір пенсії з надбавками: 18414.29.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, проведено перерахунки пенсії з 01.03.2024.

Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2024 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (27322.54 * 0.50417): 13775.20. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 313.95. Загальний розмір пенсії: 14089.15. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 7768.88. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27322.54 грн.): 21858.03. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -111.61. Розмір пенсії з надбавками: 19914.29.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році, проведено перерахунки пенсії з 01.03.2025.

Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (30464.62 * 0.50417): 15359.35. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 354.15. Загальний розмір пенсії: 15713.50. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 8658.20. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30464.62 грн.): 24371.70. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2025. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -111.61. Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -1013.67. Розмір пенсії з надбавками: 21414.29.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 року №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році, проведено перерахунки пенсії з 01.03.2026.

Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2026 року Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (34150.83 * 0.50417): 17217.82. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 15 років): 389.25. Загальний розмір пенсії: 17607.07. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 9713.59. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 34150.83 грн.): 27320.66. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2026. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1832.13. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -111.61. Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -1013.67. Обмеження індексації з 01.03.2026 року: -353.96. Розмір пенсії з надбавками: 24009.29.

Отже, відповідачем обмежено, гарантований статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.

Як зазначалось, основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат, індексації та застосований до них обмежень щодо розміру, після чого формується розмір доплати шахтарю.

Таким чином, застосовуючи до пенсії позивача такі обмеження суб`єктом владних повноважень не враховано те, що такі обмеження суперечать гарантіям, що надані позивачу абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та порушують пенсійні права позивача.

З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову, який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Вирішуючи спір судом враховані аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені в постанові Верховного Суду від 26.08.2025 року у справі № 360/948/24, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відтак, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:

визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії позивачу, гарантованого ст.8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці при перерахунку пенсії з 01.03.2026 року;

зобов`язати відповідача здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача, з 01.03.2026 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації та виплатити заборгованість з урахування проведених виплат.

Відповідно до частин 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції № 1063-5456-1550-3809 від 24.03.2026 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Отже, судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 1064,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб`єкта владних повноважень

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 139, 159-165, 199, 244-247, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання противоправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці при перерахунку пенсії з 01.03.2026 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2026 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації та виплатити заборгованість з урахування проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Соборна, 3 Код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривень 96 копійок.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 30 квітня 2026 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров