Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 квітня 2026 року Справа № 280/10342/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Сацького Р.В., розглянув в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом - ОСОБА_1
до - Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в особі Управління інформаційно-аналітичної підтримки
Міністерства внутрішніх справ України в особі структурного підрозділу Департаменту інформатизації МВС
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
24.11.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в особі Управління інформаційно-аналітичної підтримки (далі відповідач, ГУ НП в Запорізькій області), Міністерства внутрішніх справ України в особі структурного підрозділу Департаменту інформатизації МВС (далі відповідач 2, МВС України) в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в особі Управління інформаційно-аналітичної підтримки та Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України щодо не видалення з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» недостовірної інформації наступного змісту: «КС 08003212008000405 від 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення 24.04.2008. Орган: Жовтневий РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій обл. Статті: 185 ч. 3 КК України»;
- зобов`язати Департамент інформатизації Міністерства внутрішніх справ України , видалити з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» видалити недостовірну інформацію наступного змісту: «КС 08003212008000405 від 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення 24.04.2008. Орган: Жовтневий РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій обл. Статті: 185 ч. 3 КК України».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в Інформаційно-аналітичній системі Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості наявна інформація (запис) про те, що ОСОБА_1 , є особою, якій Жовтневим РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій області пред`явлено обвинувачення у скоєнні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України. Оскільки ця інформація не відповідає дійсності та вимогам чинного законодавства, тому наявність спірного запису є протиправним та свідчить про необхідність його вилучення з метою повного захисту порушених прав позивача. Проте відповідачі відмовились видаляти зазначену інформацію (запис), що зумовило необхідність звернення позивача до суду.
Ухвалою від 27.11.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
04.12.2025 від МВС України надійшов відзив на позов. У відзиві зазначено, що Жовтневим РВ Запорізького МУ УМВС України в Запорізькій області у кримінальній справі № 4050803 від 25.04.2008 ОСОБА_1 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 185 ч. 3 КК України, обрано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. 30.05.2008 матеріали кримінальної справи направлено до суду. Зазначені відомості стосовно позивача до ІАС були внесені інформаційним підрозділом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області. Відповідач 2 звертає увагу, що інформація в ІАС є лише констатацією факту здійснення процесуальних дій органів досудового розслідування. Крім того, інформує, що документи, які б давали правові підстави для вилучення з ІАС відомостей стосовно ОСОБА_1 до МВС не надходили. Таким чином, внесення змін до ІАС, зокрема, видалення відомостей наступного змісту: «КС 08003212008000405 від 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення 24.04.2008. Орган: Жовтневий РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій обл. Статті: 185 ч. 3 КК України» може бути зроблено лише після отримання відповідного процесуального рішення слідчого органу досудового розслідування, у провадженні якого знаходиться справа, або рішення суду. З огляду на наведене, відсутні правові підстави для задоволення позову до МВС із зазначених в ньому підстав. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
09.12.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив. У відповіді, окрім іншого, зазначено, що відповідачем не додані ані постанова про притягнення як обвинуваченого, ані вирок суду, які б були підставами про постановлення позивача на облік, тому саме лише безпідставне внесення інформації щодо нього до бази даних оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку є неправомірним. Просить задовольнити позов.
12.12.2025 від ГУ НП в Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві зазначено, що підставою для корегування, видалення запису чи окремих відомостей є відповідні зміни в інформаційних системах, які є джерелами наповнення ІАС, завірені належним чином копії процесуальних документів, рішень суду, офіційні листи органів досудового розслідування, у проваджені яких знаходяться кримінальні провадження, або органів прокуратури. Крім того, ГУНП в Запорізькій області в особі Управління інформаційноаналітичної підтримки не наділено повноваженнями самостійно вносити відомості до інформаційно-аналітичної системи, так само як і вносити зміни в облікові документи або вилучати їх. Це можливо зробити лише після отримання відповідного процесуального рішення слідчого органу досудового розслідування, у провадженні якого знаходиться справа, або рішення суду. Враховуючи вищевикладене, ГУНП в Запорізькій області не було допущено порушень вимог чинного законодавства стосовно відмови у видалені відповідних відомостей про позивача з інформаційно-аналітичній системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», адже, на теперішній час до ГУНП в Запорізькій області не надходили матеріали, які б були підставою для виключення позивача з зазначеної системи. Також відповідач 1 звертає увагу суду, що до матеріалів позовної заяви доказів позивачем не долучено жодних доказів, на підтвердження наявності підстав для виключення позивача з інформаційно-аналітичній системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, вважаємо, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, та, відповідно, такими, що не підлягають задоволенню. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
16.12.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив. У відповіді, окрім іншого, зазначено, що виписка з журналу №1060 обліку злочинів, на які посилається відповідач 1 та копія алфавітної картки не є допустимими доказами в розумінні ст. 74 КАСУ та не є підставою для внесення відомостей до ІАС «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Отже, у відповідачів відсутні достовірні, належні та допустимі докази про притягнення позивача до кримінальної відповідальності за скоєння злочину, передбаченого ч.3 ст.185 КК України. Більше того, тільки відповідачі мають повноваження щодо внесення коригувань до ІАС «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 10.02.2026 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про повернення судового збору.
Суд, оцінивши зазначені в позові обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступні обставини.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до змісту витягу (повного), виданого станом на 22.07.2025, з Інформаційно-аналітичної системи Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України станом на 22.07.2025 є особою, стосовно якої наявна інформація: Відомості про притягнення до кримінальної відповідальності: КС 08003212008000405 від 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення 24.04.2008. Орган: Жовтневий РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій обл. Статті: 185 ч. 3 КК України. Відомості про наявність незнятої чи непогашеної судимості: Відсутні. Відомості про розшук: Відсутні.
На відповідне звернення представника позивача, Відділ поліції №2 Запорізького районного управління поліції листом від 05.06.2025 №33АЗ/42/-/04-2025 повідомив, що розслідування у кримінальній справі №08003212008000405 (№4050803 від 25.04.2008) було скеровано до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя.
Відповідно до листа-відповіді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 18.06.2025 за вих.№01/155/2025 повідомлено, що перевіркою встановлено, що в провадженні Жовтневого районного суду м. Запоріжжя будь-яких кримінальних, цивільних та адміністративних справ, за участю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не перебувало. Рішень відносно ОСОБА_1 не приймалось.
08.09.2025 позивач, через свого представника, звернувся до Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Запорізькій області з вимогою щодо приведення у відповідність відомостей в Інформаційно-аналітичній системі «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» шляхом коригування графи «відомості про притягнення до кримінальної відповідальності» керуючись фактичними матеріалами.
09.09.2025 від Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Запорізькій області надійшла відповідь, з якої вбачається, що згідно п.10 розділу ІІ Положення про ІАС «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», підставою для корегування, видалення запису чи окремих відомостей є відповідні зміни в інформаційних системах, які є джерелами наповнення ІАС (інформаційно-аналітичної системи), завірені належним чином копії процесуальних документів, рішень суду, офіційні листи органів досудового розслідування, у проваджені яких знаходяться кримінальні провадження, або органів прокуратури. Станом на 09.09.2025 до Управління інформаційно-аналітичної підготовки ГУНП в Запорізькій області не надходили відомості про результати розгляду кримінальної справи № 4050803 від 25.04.2008, за матеріалами якої 25.04.2008 було пред`явлено обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченому ч. 3 ст. 185 КК України, громадянину ОСОБА_1 . Таким чином інформуємо, що у разі надходження юридично завірених паперових копій або оригіналів остаточного рішення по кримінальній справі № 4050803 від 25.04.2008 відносно гр.. ОСОБА_1 , ці данні невідкладно будуть внесені до інформаційно-аналітичної системи МВС України Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості.
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів, щодо не видалення з інформаційно-аналітичної системи Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості інформації стосовно нього, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої і другої статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Закон України "Про інформацію" від 02.10.1992 № 2657-XII визначає інформацію про фізичну особу (персональні дані) як відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (частина перша статті 11).
Інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, є конфіденційною та може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом (частини друга статті 21 Закону України "Про інформацію").
В силу статті 1 Закону України "Про захист персональних даних" від 01.06.2010 № 2297-VI (далі - Закон № 2297) цей Закон регулює правові відносини, пов`язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв`язку з обробкою персональних даних. Цей Закон поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється повністю або частково із застосуванням автоматизованих засобів, а також на обробку персональних даних, що містяться у картотеці чи призначені до внесення до картотеки, із застосуванням неавтоматизованих засобів.
Під обробкою персональних даних розуміється будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем (абзац восьмий статті 2 Закону № 2297).
Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 2297 володільцем чи розпорядником персональних даних можуть бути підприємства, установи і організації усіх форм власності, органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні особи - підприємці, які обробляють персональні дані відповідно до закону.
У частині другій статті 5 Закону № 2297 закріплено, що персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою.
Статтею 6 Закону № 2297 передбачено, що: мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних (частина перша); склад та зміст персональних даних мають бути відповідними, адекватними та ненадмірними стосовно визначеної мети їх обробки (частина третя); обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством (частина п`ята); не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина шоста).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2297 забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров`я, статевого життя, біометричних або генетичних даних.
Положення частини першої цієї статті не застосовується, якщо обробка персональних даних здійснюється за умови надання суб`єктом персональних даних однозначної згоди на обробку таких даних (пункт 1 частини другої статті 7 Закону № 2297).
За приписами частини другої статті 14 Закону № 2297 поширення персональних даних без згоди суб`єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Наведеним положенням Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних" кореспондують норми Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939), згідно з яким публічною інформацією є відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (частина перша статті 1).
За загальним правилом публічна інформація є відкритою (частина друга статті 1 Закону № 2939). Виняток становить інформація з обмеженим доступом, яка поділяється на конфіденційну, таємну та службову інформацію (частина перша статті 6 Закону № 2939).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2939 конфіденційною є інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 7 Закону № 2939).
Таким чином, лише фізична особа, якої стосується конфіденційна інформація, відповідно до конституційного та законодавчого регулювання права особи на збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації має право вільно, на власний розсуд визначати порядок ознайомлення з нею інших осіб, держави та органів місцевого самоврядування, а також право на збереження її у таємниці.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939, розпорядники інформації зобов`язані: надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
У п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 №1 Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи визначено, що недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).
Відповідно до пунктів 1-8 розділу 1 Положення про інформаційно-аналітичну систему Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, яке затверджене наказом МВС України від 30.03.2022 №207, це Положення визначає структуру, основні завдання, мету, функції та порядок роботи інформаційно-аналітичної системи Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, яка є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ (далі - ЄІС МВС).
Інформаційно-аналітична система Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості (далі - ІАС) - це структурована автоматизована база даних, яка використовується для збирання, зберігання, обліку, пошуку, узагальнення, захисту, перевірки достовірності відомостей, перетворення та відображення інформації, забезпечення доступу до даних про притягнення особи до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України.
У цьому Положенні терміни вжито в таких значеннях:
користувачі робочого місця віддаленого доступу до ІАС (далі - користувачі ІАС) - посадові особи Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України, уповноважених структурних підрозділів центрального органу управління поліції та територіальних органів Національної поліції України, Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства економіки України. Міністерства юстиції України, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, уповноважених органів з питань пробації. Державної судової адміністрації України, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур. Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, регіональних сервісних центрів МВС. працівники віддалених пунктів реєстрації акредитованого центру сертифікації ключів МВС, які формують та надсилають запити щодо перевірки фізичних осіб за ІАС;
робоче місце віддаленого доступу до ІАС - спеціалізоване програмне забезпечення, що дозволяє надсилати запити, електронні документи та отримувати відомості з ІАС:
суб`єкти наповнення ІАС - Офіс Генерального прокурора, Міністерство внутрішніх справ України, Департамент з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Державна судова адміністрація України, Служба безпеки України, Національна поліція України, Національне антикорупційне бюро України, Державне бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються у значеннях, визначених у Положенні про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року №1024.
Власником ІАС та володільцем інформації, що обробляється в ІАС, є держава в особі Міністерства внутрішніх справ України, що здійснює організаційне, нормативно-правове забезпечення функціонування ІАС та контроль за дотриманням вимог законодавства ведення ІАС.
Департамент інформатизації Міністерства внутрішніх справ України (далі - служба ЄІС МВС) забезпечує:
методичне та методологічне забезпечення функціонування ІАС;
проведення аналізу структури та змісту інформаційних ресурсів ІАС з метою підвищення рівня інформаційної взаємодії з іншими державними інформаційними системами;
проведення перевірки повноти та актуальності відомостей, які містяться в ІАС, вжиття заходів щодо усунення недоліків, виявлених у роботі ІАС;
визначення механізмів інформаційного обміну;
проведення моніторингу та аналізу якості функціонування ІАС;
здійснення контролю за дотриманням користувачами ІАС вимог законодавства щодо доступу до інформаційних ресурсів у межах їх повноважень;
проведення корегування інформації в ІАС;
впровадження та модернізацію програмного забезпечення з централізованою технологією обробки запитів фізичних осіб за ІАС, яке дозволяє формувати витяги в електронному вигляді (у форматі PDF);
надання користувачам робочого місця віддаленого доступу до ІАС спеціалізованого програмного забезпечення, що дозволяє надсилати запити та отримувати відомості з ІАС;
ведення електронного реєстру запитів, отриманих з робочих місць віддаленого доступу, витягів в електронному вигляді;
упровадження та модернізацію сервісу з перевірки достовірності виданих витягів на офіційному вебсайті МВС;
виконання інших завдань, покладених на нього власником ІАС, що необхідні для реалізації цілей, визначених цим Положенням.
Адміністратором ІАС є державне підприємство, яке належить до сфери управління МВС, що забезпечує:
створення та функціонування ІАС;
реалізацію заходів з інформаційного, технічного, програмно-технологічного функціонування ІАС;
визначення порядку або правил управління інформаційною безпекою, політики та підходів до управління ризиками;
технічне супроводження інформаційного обміну із суб`єктами наповнення ІАС; проведення аналізу та діагностики збоїв або припинення роботи апаратно-програмних інформаційних ресурсів ІАС;
інформування служби ЄІС МВС про виявлені факти несанкціонованих дій щодо інформації в ІАС;
надання користувачам ІАС доступу до інформаційних ресурсів;
виконання інших завдань, покладених на нього службою ЄІС МВС, необхідних для забезпечення ефективного функціонування ІАС.
Об`єктами обліку ІАС (далі - об`єкти обліку) є:
фізичні особи, які відповідно до Кримінального процесуального кодексу України набули статусу підозрюваного, обвинуваченого (підсудного), засудженого;
фізичні особи, щодо яких застосовано примусові заходи медичного чи виховного характеру;
фізичні особи, яких звільнено від кримінальної відповідальності згідно із статтями 44-49, 97 Кримінального кодексу України;
фізичні особи, яких оголошено в розшук;
громадяни України, яких засуджено судами інших держав;
архівна інформація репресивних органів.
В ІАС обробляються такі відомості про об`єкти обліку:
установчі дані: прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження;
громадянство, стать, реєстрація місця проживання, реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, реєстраційний номер облікової картки платника податку, дактилоскопічна формула (за наявності);
повідомлення особі про підозру (пред`явлення обвинувачення);
застосування щодо особи запобіжних заходів; оголошення особи у розшук;
наслідки досудового розслідування кримінальних правопорушень (закриття кримінального провадження; звернення до суду з обвинувальним актом; з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; з клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру);
судове рішення: дата, найменування суду, статті Кримінального кодексу України вид та строк покарання, дата набрання законної сили;
виконання покарання;
здійснення Президентом України помилування щодо засудженого;
застосування заходів пробації;
засудження громадян України на території іноземних держав;
зняття/погашення судимості.
Згідно з п. 3 розділу ІІ Положення про інформаційно-аналітичну систему Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, яке затверджене Наказом МВС України від 30.03.2022 №207, підрозділи інформаційно-аналітичної підтримки територіальних органів поліції здійснюють наповнення ІАС відомостями шляхом цифровізації з регіональних алфавітних оперативно-довідкових картотек.
Наповнення ІАС та зберігання паперової алфавітної оперативно-довідкової картотеки міста Києва та Київської області покладається на службу ЄІС МВС.
Відповідно до пункту 10 розділу II Положення про інформаційно-аналітичну систему Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, яке затверджене Наказом МВС України від 30.03.2022 №207, підставою для корегування, видалення запису чи окремих відомостей є відповідні зміни в інформаційних системах, які є джерелами наповнення ІАС, завірені належним чином копії процесуальних документів, рішень суду, офіційні листи органів досудового розслідування, у проваджені яких знаходяться кримінальні провадження, або органі в прокуратури.
У разі здійснення корегування запису, видалення запису або окремих відомостей засобами ІАС забезпечується фіксація історії таких змін з можливістю ідентифікації посадової особи, яка їх здійснила.
Частиною 1 статті 8 Закону України Про Національну поліцію (далі - Закон №580-VІІІ) передбачено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Повноваження поліції у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення та формування інформаційних ресурсів визначені статтями 25. 26 Законом №580-VІІІ.
Пунктом 1 частини 2 статті 25 Закону №580-VІІІ визначено, що в рамках інформаційно-аналітичної діяльності поліція формує бази даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України.
Частина 2 статті 25 Закону №580-VІІІ регламентує, що поліція в рамках інформаційно-аналітичної діяльності формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України.
Пунктом 2 частини 1 статті 26 Закону №580-VІІІ визначено, що поліція наповнює та підтримує в актуальному стані бази даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили, руху кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт щодо яких направлено до суду.
Наказом МВС України та ДДУПВП від 23.08.2002 №823/188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.09.2002 за №38/7026, затверджено Інструкцію про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України (далі-Інструкція №823/188).
Пунктом 4 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VІІІ передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечать ньому Закону.
Таким чином, вказана Інструкція №823/188 застосовується в діяльності органів Національної поліції.
За положеннями п. 2.1 Інструкції №823/188, об`єктами оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку є особи, які на території України обвинувачуються у вчиненні злочинів або засуджені, розшукуються, затримані за підозрою в занятті бродяжництвом, а також громадяни України, що вчинили злочини за її межами і відомості про яких надійшли офіційними каналами згідно з міжнародними договорами у сфері обміну інформацією, які набрали чинності в установленому порядку.
Облік здійснюється шляхом ведення алфавітних оперативно-довідкових картотек (далі - ОДК) і дактилоскопічних картотек (далі - ДК), у тому числі з використанням автоматизованих банків даних та автоматизованих дактилоскопічних інформаційних систем.
Пункт п. 3.1 Інструкції №823/188 визначає підстави для поставлення па облік осіб, які засуджені або притягаються до кримінальної відповідальності, оголошені в розшук, затримані за підозрою в занятті бродяжництвом, якими є: а) постанова про притягнення як обвинувачуваного; б) вирок суду; в) санкціоновані прокурором протоколи, складені відповідно до статті 426 КПК України; г) постанова про заведення оперативно-розшукової справи; г) постанова про затримання особи, яка підозрюється в занятті бродяжництвом.
Відповідно до пункту 11.1 Інструкції №823/188 з оперативно-довідкових картотек ДІТ при МВС та територіальних УОІ-ВОІ вилучаються: а) раніше складені облікові документи у разі їх переоформлення на підставі постанов органів слідства (дізнання) або ухвал судів про уточнення (зміну) анкетних даних осіб, що стоять на обліку; б) алфавітні картки на осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності, до яких не застосовувався запобіжний захід у вигляді взяття під варту, при заміні цих карток на арештантські або картки з рішенням суду; в) облікові документи на осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності як обвинувачені, кримінальні справи стосовно яких припинені на стадії досудового слідства па підставі реабілітації або відносно яких судом прийнято виправдувальний вирок; г) облікові документи, що підлягають вилученню у зв`язку із закінченням строку їх зберігання відповідно до п.10 Інструкції.
В пункті 14 статті 3 Кримінального процесуального кодексу України наведене наступне визначення:
притягнення до кримінальної відповідальності - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Отже, в силу приписів наведеної вище норми з повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення розпочинається така стадія кримінального провадження як притягнення до кримінальної відповідальності.
За приписами ч. 1 ст. 43 КПК України (в редакції, яка втратила чинність з 19.11.2012, але була чинною станом на дату пред`явлення позивачу обвинувачення у скоєнні злочину 25.04.2008, відповідно до витягу з ІАС) обвинуваченим є особа, щодо якої в установленому цим Кодексом порядку винесена постанова про притягнення як обвинуваченого. Після призначення справи до судового розгляду обвинувачений називається підсудним.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 6 зазначеного кодексу кримінальну справу не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю за відсутністю в діянні складу злочину.
Суд зазначає, що відповідно до листа-відповіді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 18.06.2025 за вих.№01/155/2025 встановлено, що в провадженні Жовтневого районного суду м. Запоріжжя будь-яких кримінальних, цивільних та адміністративних справ, за участю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не перебувало. Рішень відносно ОСОБА_1 не приймалось.
Відповідачами не надано суду жодного доказу на спростування даного факту.
За приписами ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Таким чином, на поліцію покладено обов`язок наповнення та підтримання в актуальному стані бази даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС України, стосовно виявлених кримінальних правопорушень, осіб, які їх учинили, руху кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт щодо яких направлено до суду.
При цьому, вищенаведеними положеннями Інструкції №823/188 чітко визначені підстави для поставлення на облік осіб, які засуджені або притягаються до кримінальної відповідальності, оголошені в розшук, затримані за підозрою в занятті бродяжництвом, якими є: постанова про притягнення як обвинувачуваного; вирок суду; санкціоновані прокурором протоколи, складені відповідно до статті 426 КІІК України; постанова про заведення оперативно-розшукової справи; постанова про затримання особи, яка підозрюється в занятті бродяжництвом.
У ч. 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, па підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачається, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, відповідачами не надано жодного доказу па підтвердження правомірності наявності в базі даних оперативно-довідкової картотеки станом на 22.07.2025 відомостей про те, що ОСОБА_1 є особою, яка притягується до кримінальної відповідальності за скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України.
Згідно з п. 7.1 Інструкції №823/188 з метою забезпечення повноти подання і якості оформлення обліково-реєстраційних документів здійснюється постійний контроль за належною фіксацією в них інформації про об`єкти обліку.
Управління (відділи) оперативної інформації використовують такі форми контролю за повнотою і достовірністю облікових документів: ведення контрольних картотек на осіб, щодо яких запобіжним заходом обрано взяття під варту (по кожному СІЗО, тюрмі, УВП окремо); приймання від слідчих та дізнавачів правоохоронних органів, перелічених у пункті 4.1. статистичних карток на осіб, які скоїли злочини (форма 2), та на злочини, за вчинення яких особам пред`явлено обвинувачення (форма 4), - здійснюється за наявності алфавітних карток ф.1 (додаток І) на цих осіб; проведення звірень з обліками зацікавлених служб не рідше одного разу на рік.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В зв`язку з вищевикладеним, суд наголошує на наявність підстав для задоволення позовних вимог та помилковістю доводів відповідача, що підставою для вилучення з картотеки УІЗ документів є виключно постанова органу досудового слідства або вирок суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 квітня 2020 року у справі №199/5324/19.
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява №65518/01; пункт 89), Проніна проти України (заява №63566/00; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; пункт 29).
Суд констатує, що в даному випадку наявна бездіяльність відповідачів щодо належного ведення ІАС та не видалення з неї недостовірної інформації щодо позивача.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
З урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в особі Управління інформаційно-аналітичної підтримки (69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Апухтіна Дмитра, буд. 29, код ЄДРПОУ 40108688), Міністерства внутрішніх справ України в особі структурного підрозділу Департаменту інформатизації МВС (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в особі Управління інформаційно-аналітичної підтримки та Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України щодо не видалення з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» недостовірної інформації наступного змісту: «КС 08003212008000405 від 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення 24.04.2008. Орган: Жовтневий РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій обл. Статті: 185 ч. 3 КК України».
Зобов`язати Департамент інформатизації Міністерства внутрішніх справ України, видалити з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» недостовірну інформацію наступного змісту: «КС 08003212008000405 від 25.04.2008 пред`явлено обвинувачення 24.04.2008. Орган: Жовтневий РВ Запорізького МУ УМВСУ в Запорізькій обл. Статті: 185 ч. 3 КК України».
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в особі Управління інформаційно-аналітичної підтримки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 27.04.2026.
Суддя Р.В. Сацький