Постановление суда № 135411940, 02.04.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата принятия
02.04.2026
Номер дела
440/5795/24
Номер документа
135411940
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

02 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5795/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2025 року у справі №440/5795/24, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження з 20 березня 2024 року пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат.

23 жовтня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 /том 1 а.с. 179-183/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 - задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати протягом двох місяців з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24.

15 грудня 2025 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 /том 1 а.с. 229-233/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24. ВстановленоГоловному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/5795/24 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у строк протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24.

23 березня 2026 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24, у якому відповідач просить прийняти звіт про виконання рішення суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 /том 2 а.с. 6-10/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 березня 2026 року призначено до розгляду у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у звіті про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 зазначило, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №440/5795/24 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 по 28.02.2025 в сумі 55126,49 грн. Із 20.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 без обмеження загального розміру пенсії максимальним склав 28975,05 грн. За період з 20.03.2024 по 28.02.2025 нараховано заборгованість в сумі 55126,49 грн., яку обліковано Головним управлінням в "Інтегрованій комплексній інформаційній системі" підсистемі "Реєстр судових рішень" для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою. Із 20.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 без обмеження загального розміру пенсії максимальним склав 28975,05 грн. Зазначає, що протягом 2025 року розроблено та затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління на І квартал 2025 та на ІI квартал 2025, ІІІ квартал 2025, проте коштів Державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не передбачено.

Як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24, що набрало законної сили 10 січня 2025 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області нараховано ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії, що підтверджено рішенням про перерахунок пенсії №916010167982 від 06.03.2025, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 215, том 2 а.с. 24/.

За результатом проведеного перерахунку пенсії з 20 березня 2024 року підсумок пенсії (з надбавками) становить 28975,05 грн.

За період з 20.03.2024 по 28.02.2025 позивачу нараховано заборгованість по пенсії в загальній сумі 55126,49 грн., що підтверджується довідкою про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 /том 1 зворот а.с. 238, том 2 зворот а.с. 16/.

Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 виконано в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії.

Разом з тим, позивачу не виплачено суму заборгованості з пенсії, що виникла внаслідок проведеного на виконання рішення суду перерахунку з 20 березня 2024 року.

Невиплату коштів позивачу відповідач пояснює неналежним фінансуванням.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1152 від 17.09.2025 "Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік".

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень на 2025 рік затверджені в розмірі 250000 грн.

У плані доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за рахунок власних доходів: кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень на 2025 рік визначенні в розмірі 11813,1 грн., кошти на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, визначені в сумі 12166,5 грн., а за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, кошти визначені в розмірі 15587,1 грн., на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень, кошти передбачені в розмірі 7511,7 грн. Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2026 р. № 127.

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2026 рік кошти на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень затверджені в розмірі 500 000 грн.

У плані доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на 2026 рік кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень на 2026 рік визначенні в розмірі 14262,6 грн., а кошти на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, визначені в сумі 22509,3 грн.

Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики, сім`ї та єдності для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Відтак, саме на Пенсійний фонд України, в не на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, покладено обов`язок розробки проект бюджету Пенсійного фонду України та здійснення ефективного розподілу фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, тому суд погоджується з доводами Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, яке є територіальним органом Пенсійного фонду України та у яке у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати пов`язане з об`єктивними причинами, які не залежать від волі відповідача, оскільки виділення коштів відбувається за відповідними бюджетними асигнуваннями. При цьому, на виконанні Пенсійного фонду України та його територіальних органів знаходяться десятки тисяч рішень судів про нарахування та здійснення пенсійних виплат, в той час як заборгованість перед пенсіонерами зросла, що відповідно ускладнює її своєчасне погашення.

Таким чином, аналізуючи причинно-наслідковий зв`язок невиконання у повному обсязі рішення суду, суд вважає відсутніми ознаки вини та умислу у діях відповідача та його керівника та відповідно робить висновок про недоцільність застосування до нього штрафних санкцій.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 13.11.2025 у справі №640/16655/21.

Судове рішення у цій справі стосується здійснення пенсійних виплат та відповідачем надано до суду докази, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для виплати коштів пенсії на виконання цього рішення суду.

Водночас, оскільки рішення суду у цій справі у повному обсязі не виконано, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини третьої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/5795/24 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у строк протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24.

На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 294, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/5795/24 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у строк протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.С. Сич