Решение № 134898721, 17.03.2026, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата принятия
17.03.2026
Номер дела
600/2447/25-а
Номер документа
134898721
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/2447/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії з врахуванням архівної довідки від 06.11.2020 №03-01/П-1250 та від 06.11.2020 №03-01/П-1249, видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка", ОСОБА_1 при розгляді заяви про перерахунок пенсії від 23.04.2025;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зробити перерахунок пенсії з урахуванням архівної довідки від 06.11.2020 №03-01/П-1250 та від 06.11.2020 №03-01/П-1249 ОСОБА_1 з дати подання заяви про перерахунок пенсії, а саме з 23.04.2025.

В обґрунтування поданого позову вказував, що отримує пенсію за віком, яка призначена мені за віком на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Про те, відповідачем при призначенні пенсії за віком не були враховані архівні довідки від 06.11.2020 №03-01/П-1250 та від 06.11.2020 №03-01/П-1249, які містили відомості про розмір її заробітної плати за період 1990-1994 та 1995-1998 роки відповідно. Позивач, вважає такі дії протиправними, оскільки довідки, які були надані відповідачу, мають всі необхідні реквізити. Окрім того, вказані довідки отримані за період роботи, який підтверджується записами в трудовій книжці НОМЕР_1 без будь яких виправлень та у відповідача відсутня будь-яка інформація про те, що надані довідки використані із виготовленням підробленої печатки та/або підписані не уповноваженими особами. Відмова відповідача в перерахунку пенсії до надходження акту зустрічної перевірки не може бути підставою для позбавлення позивача, права на отримання пенсії з врахуванням заробітної плати за період її роботи.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.05.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". За результатами розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії, 29.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії, оскільки надані довідки про заробітну плату №03-01/П та №03-01/П-1250 від 06.11.2020, за період роботи з січня 1990 по лютий 1998 рік, не підтверджені первинними документами, а Акт позапланової перевірки достовірності документів про заробітну плату за вищезгаданий період в матеріалах електронної пенсійної справи відсутній. Таким чином, правових підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058).

23.04.2025 позивач звернулася через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності виконавцем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийняло рішення №211530007272 від 29.04.2025, яким позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, до надходження акту зустрічної звірки. Роз`яснено, що додані до заяви довідки про заробітну плату №03-01/П та №03-01/П-1250 від 06.11.2020, за період роботи з січня 1990 року по лютий 1998 року, які видані Комунальною установою "Трудовий архів" м. Нова Каховка, не підтверджені первинними документами. Акт позапланової перевірки достовірності документів про заробітну плату за вищезгаданий період в матеріалах електронної пенсійної справи відсутній. Таким чином, враховуючи вищезазначене, правових підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає до надходження акту зустрічної перевірки.

Не погодившись з діями відповідача щодо невключення для обчислення пенсії її заробітної плати за період 1990-1994 роки та 1995-1998 роки з урахуванням наданих архівних довідок, позивач звернулася до суду з цим позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті пору.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон від 09,07.2003 №1058-ІV).

Відповідно до ст. 8 Закону від 09.07.2003 №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Відповідно до частини 2 статті 41 Закону № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема враховується: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Ключовим та досліджуваним у спірній ситуації є право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням його заробітної плати за період роботи за період 1990-1994 роки та з 1995 по 1998 роки згідно наданих Архівих довідок від 06.11.2020 №03-01/П-1250 та №03-01/П-1249, які видані Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка".

Спірним рішенням позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю первинних документів, заробітна плата буде врахована лише після надходження актів зустрічних перевірок.

Суд зазначає, що згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з абзацом другим підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

З аналізу наведеного вище слідує, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, а перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган.

Відповідно до матеріалів справи, позивачу Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка" видані архівні довідки від 06.11.2020 №03-01/П-1250 та №03-01/П-1249. Відповідно до указаних довідок із покликанням на фонди, описи, справи та сторінки вказано про заробітну плату позивача за період роботи з 1990-1994 роки та з 1995 по 1998 роки, містять підписи керівника, архівіста та печатки установи.

Зазначені документи містять відомості, що є необхідними для перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком, тому відповідачем протиправно не враховано зазначені довідки при перерахунку пенсії.

З приводу того, що відповідач вказує про відсутність первинних документів, то суд критично оцінює такі доводи, оскільки відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1, якщо підприємства, установи, організації, де працювала особа, яка звертається за пенсією, ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відтак, довідки архівної установи, виданих на підставі архівних фондів, є допустимими та належними первинними документами про нараховану та сплачену заробітну плату.

В контексті спірних правовідносин суд зазначає, що неможливість проведення перевірки не ставить у залежність питання про перерахунок пенсії відповідній особі, оскільки це не може бути підставою для відмови у врахуванні заробітної плати.

Така позиція узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 18.05.2020 у справі №607/1967/17, у постанові від 2312.2020 у справі №520/7125/17.

За наведених вище обставин, суд доходить висновку про протиправність дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з врахуванням архівних довідок від 06.11.2020 №03-01/П-1250 та від 06.11.2020 №03-01/П-1249, виданих Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка", ОСОБА_1 при розгляді заяви про перерахунок пенсії від 23.04.2025.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №211530007272 від 29.04.2025, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням архівних довідок від 06.11.2020 №03-01/П-1249 та №03-01/П-1250, виданих Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка", з дати подання заяви про перерахунок пенсії, а саме з 23.04.2025.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Стосовно розподілу судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №211530007272 від 29.04.2025, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням архівних довідок від 06.11.2020 №03-01/П-1249 та №03-01/П-1250, виданих Комунальною установою "Трудовий архів м. Нова Каховка", з дати подання заяви про перерахунок пенсії, а саме з 23.04.2025.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 КАС України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецький район, Чернівецька область, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Григораш