Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 159/1085/26
Провадження № 3/159/665/26
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., з участю особи, щодо якої складений протокол ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 16.02.2026 о 16.15 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_1 , зберігалатютюнові вироби 78 пачок цигарок без марок акцизного податку встановленого зразка.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді вину визнала, вказала, що є ФОП, здійснює господарську діяльність в магазині за адресою: АДРЕСА_1 . Виявлені державним інспектором ДПС тютюнові вироби придбала в м.Ковелі у невідомої особи для власних потреб без мети збуту, зберігала в магазині, не встигла віднести додому.
Заслухавши пояснення особи, дослідивши письмові докази у справі, суддя дійшов такого висновку.
В силу статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов`язковому порядку має бути з`ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.251 КУпАП).
Диспозиція ч.1 ст. 164-5 КУпАП передбачає відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Окрім визнання вини, провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, повністю доводиться зібраними у справі письмовими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №207811 від 16.02.2026, в якому вказані дата, час і місце вчинення правопорушення; електронним рапортом поліції від 16.02.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 16.02.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.02.2026.
Сукупність досліджених судом доказів є достатньою для доведеності винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
Визначаючи вид стягнення для ОСОБА_1 , враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, її майновий стан, обставини, що пом`якшують відповідальність (визнання вини) та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що відносно останнього необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вирішуючи долю вилучених тютюнових виробів в кількості 78 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка, належить виходити із таких законодавчих норм.
Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують.
За матеріалами справи 16.02.2026 з магазину ФОП ОСОБА_1 вилучено 78 пачок цигарок без марок акцизного податку: цигарки «Compliment» червоні 30 пачок; цигарки «Compliment BLUE» 15 пачок; цигарки марки «Прима» без фільтру 16 пачок; цигарки марки «Richmond 1903» 17 пачок, які відповідно до квитанції №120 зберігаються у Ковельському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області (а.с.8).
Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», що набрав чинності 27.07.2024 (далі Закон 3817-IX) до тютюнових виробів віднесені - сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Закон №3817-IX окрім іншого встановлює правила обігу на території України тютюнових виробів, передбачаючи ліцензування діяльності, маркування продукції та перелік документів, якими підтверджується правомірність перебування продукції на території України, задля обмеження шкідливого впливу зокрема тютюнових виробів, передбачає заходи протидії незаконному їх обігу (статті 20-25, 65, 69).
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (п.п.14.1.107 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення» №2899-IV визначені вимоги до якості тютюнових виробів, правилами введення їх в обіг на території України, внесені зміни до КУпАП і встановлена відповідальність за торгівлю цигарками без марок акцизного податку.
Маркування продукції має на меті не лише податковий облік товарів, але й реалізацію функцій контролю держави за якістю товарів, які мають підвищений шкідливий вплив на здоров`я населення.
Згідно зі ст. 226.11 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Окрім цього, відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов`язковому вилученню з обігу.
Вилучені у ОСОБА_1 цигарки не мають марок акцизного податку, тому відносяться до неякісної та небезпечної продукції, яка вилучена з обігу, а відтак підлягають знищенню.
На підставіст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень.
Керуючись статтями 33, 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
у х в а л и в :
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень (штраф підлягає сплаті за такими реквізитами Отримувач: ГУК у Волин.обл/смтГолоби/21081100, Номер рахунку (IBAN): UA188999980313040106000003452, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371. Справа № 159/1085/26, протокол серії ВБА №207811 від 16.02.2026).
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, відповідно до ч.2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови штраф підлягає стягненню в подвійному розмірі.
Вилучені у ОСОБА_1 78 (сімдесят вісім) пачок цигарок, а саме:
- цигарки марки «Compliment» червоні 30 пачок;
- цигарки марки «Compliment BLUE» 15 пачок;
- цигарки марки «Прима» без фільтру 16 пачок;
- цигарки марки «Richmond 1903» 17 пачок,
які відповідно до квитанції №120 зберігаються у Ковельському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області знищити.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (Судовий збір підлягає сплаті за такими реквізитами Отримувач коштів : ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету : 22030106. Справа № 159/1085/26, протокол серії ВБА №207811 від 16.02.2026).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк