Постановление суда № 134583607, 05.03.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата принятия
05.03.2026
Номер дела
560/12436/24
Номер документа
134583607
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/12436/24

УХВАЛА

05 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.12.2019.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24 протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

До суду 24.02.2026 через електронний суд надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24, яке набрало законної сили 19.11.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав:

- з 01.12.2019 - 16826,45 грн. (без обмеження максимальним розміром);

- з 01.01.2022 - 18589,46 грн. (з урахуванням щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі №560/5872/23);

- з 01.03.2022 - 21182,15 грн. (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році");

- з 01.03.2023 - 22682,15 грн. (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році");

- з 01.03.2024 - 24182,15 грн. (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році").

За період з 01.12.2019 по 30.06.2020 нарахована доплата в розмірі 3125,15 грн.

Водночас, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначає, що оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі №560/12436/24 не зобов`язано проводити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром в подальшому, розмір пенсії до виплати з урахуванням норм ст.43 Закону України №2262-ІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становить: з 01.03.2022 - 19340,00 грн., з 01.07.2022 - 20270,00 грн., з 01.12.2022 - 20930,00 грн., з 01.03.2024 - 23610,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі - Порядок № 821) затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Пунктом 5 та 6 Порядку № 821 визначено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Виплата залишку нарахованої заборгованості по рішеннях суду, у тому числі по справі № 560/12436/24, буде здійснена ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування.

Також від відповідача надійшло клопотання, в якому просить суд звільнити Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від накладення штрафу за невиконання рішення суду в частині виплати доплати у розмірі 3125,15 грн, на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.12.2019 становив 16826,45 грн.

За період з 01.12.2019 по 30.06.2020 нарахована доплата в розмірі 3125,15 грн.

Суд зазначає, що питання правомірності обмеження позивачу з 01.03.2022 пенсії максимальним розміром не було предметом розгляду у справі № 560/12436/24 та може бути предметом окремого судового оскарження.

Суд не зобов`язував відповідача виплачувати позивачу пенсію з 01.03.2022 без обмеження її максимальним розміром, у тому числі під час подальших перерахунків.

Отже, питання обмеження позивачу з 01.03.2022 пенсії максимальним розміром виходять за межі предмету розгляду даної справи.

З матеріалів справи вбачається, що рішення суду в адміністративній справі № 560/12436/24 залишається невиконаним у частині виплати позивачу заборгованості з пенсії за період з 01.12.2019 по 30.06.2020 у розмірі 3125,15 грн.

Отже, зважаючи на часткове виконання судового рішення та наведення відповідачем обставин, що ускладнюють виконання рішення суду, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення потрібно прийняти.

Щодо клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про звільнення від накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень за невиконання рішення суду в частині виплати доплати у розмірі 3125,15 грн., суд зазначає таке.

Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Враховуючи виконання відповідачем рішення суду щодо перерахунку пенсії позивача, а також звернення до Пенсійного фонду України щодо виплати згідно з рішенням суду від 01.01.2026 № 2200-0505-5/136, надання доказів відсутності бюджетних асигнувань для здійснення відповідних виплат та підтвердження вжиття керівником суб`єкта владних повноважень усіх необхідних заходів, спрямованих на їх отримання, суд вважає за можливе звільнити керівника відповідача від сплати штрафу за не повне виконання судового рішення.

Положеннями ч. 1 ст. 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Абзацом 2 ч. 3 ст. 378 КАС України передбачено, що невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.

Суд зауважує, що поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Натомість порядок виконання судового рішення означає визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Враховуючи те, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24 не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вже більше як два місяці, суд вважає, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з відповідача відповідних виплат.

Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.

Звільнити ОСОБА_2 від сплати штрафу за не повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2024 у справі № 560/12436/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів в сумі 3125,15 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Головуючий суддя Д.А. Божук