Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
24 лютого 2026 рокусправа № 380/18702/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач - 1), у якому просить:
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду у Львівській області та відділ обслуговування громадян (сервісний центр) призначити пенсію за віком на пільгових умовах, перерахувати пенсійні виплати та шкідливий стаж (професійний) з 2006 року, перерахувати регресні виплати за період з 2006 по 2022, оскільки за цей період не отримував регресні виплати та виплатити в повному обсязі згідно Конституції України та законів України;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду у Львівській області та відділ обслуговування громадян (сервісний центр) надати документи (довідки), які дають право синові навчатися та поступати до коледжу на пільговій основі.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є особою з інвалідністю ІІІ групи. 14.09.2022 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з підстав професійного захворювання. Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив перерахувати пенсійні виплати та шкідливий стаж (професійний) з 2006 року, перерахувати регресні виплати за період з 2006 по 2022, оскільки за цей період не отримував регресні виплати та виплатити в повному обсязі згідно Конституції України та законів України, проте отримав відмову. Для відновлення порушеного права звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 19.09.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 10.10.2025 продовжено ОСОБА_1 процесуальний строк, встановлений ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою судді від 24.10.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору.
10.11.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, з таких підстав.
Зазначає, що ОСОБА_1 звертався до територіальних Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка від 06.08.2025 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
За принципом екстериторіальності, документи ОСОБА_1 розглядалися і, відповідно, рішення про відмову № 913250145625 від 13.08.2025 приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області
З огляду на зазначене, наголошує та звертає увагу суду, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, не розглядало ані вищеозначеної заяви про призначення пенсійної виплати, ані документів доданих до цієї заяви, відповідно й не приймало жодних рішень щодо цього питання, а тому не може виступати відповідачем у даній справі, так як не вчиняло жодних протиправних дій та не порушувало жодних прав позивача.
Ухвалою суду від 20.01.2026 залучено до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач - 2).
Відповідач-2 відзиву на позов у встановлений строк не подав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання з 24.11.2006.
Позивачу згідно виписки з акту огляду МСЕК серія 12 ААВ № 609785 від 14.09.2022 продовжено (змінено) ІІІ групу інвалідності внаслідок професійного захворювання безтерміново.
06.08.2025 позивач звернувся в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
За результатами розгляду за принципом екстериторіальності заяви та наданих позивачем документів, відповідач-2 прийняв рішення від 13.08.2025 № 913250145625 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Рішення вмотивоване тим, що відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п?ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
За наданими документами та даними, що містяться в пенсійній справі, загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 19 років 1 місяць 6 днів в тому числі пільгового стажу 8 років 1 місяць 28 днів.
За таких обставин відмовити ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за - віком відповідно до ч.2 ст. 114 Закону 1058 у зв?язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Вважаючи протиправним рішення пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Змістом спірних правовідносин є рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Частиною 1 ст. 33 Закону № 1058-ІV установлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Водночас ст. 28 Закону № 1058-IV визначено мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В абзаці п`ятому ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV зазначено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників передбачені ст. 114 Закону № 1058-IV.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
З наведеного висновується, що передбачене абзацом четвертим ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV правило зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до відповідного стажу роботи із шкідливими умовами застосовується лише при призначенні пенсій на пільгових умовах, зокрема пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з правовим висновком, який наведений Верховним Судом у постанові від 18.04.2019 у справі № 392/17/17, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання з 24.11.2006. Водночас згідно виписки з акту огляду МСЕК серія 12 ААВ № 609785 від 14.09.2022 продовжено (змінено) ІІІ групу інвалідності внаслідок професійного захворювання безтерміново.
Отже, у відповідача були відсутні підстави для зарахування до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, часу перебування на інвалідності у зв`язку із загальним захворюванням з 2006 по 2022 роки.
Як наслідок, позовні вимоги щодо перерахунку пенсійних виплат, шкідливого стажу (професійний) з 2006 року та регресних виплат за період з 2006 по 2022, задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.08.2025 № 913250145625 за наданими документами та даними, що містяться в пенсійній справі, загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 19 років 1 місяць 6 днів, в тому числі, пільгового стажу 8 років 1 місяць 28 днів.
Як вже згадано судом, за приписами п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Отже, на момент звернення із заявою про призначення пенсії у позивача був відсутній необхідний страховий стаж.
Доказів визнання протиправним чи скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.08.2025 № 913250145625, суду не надано.
З огляду на наведене, позовні вимоги щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах задоволенню не підлягають.
Окремо слід звернути увагу на те, що в позовній заяві наведені аргументи щодо наявності підстав, на думку позивача, для зарахування періоду визнання позивача особою з інвалідністю до спеціального стажу. Водночас жодних доводів щодо необхідності зарахування певних періодів роботи до спеціального стажу не наведено. Тобто, спір між сторонами виник саме щодо періоду визнання позивача особою з інвалідністю у зв`язку із загальним захворюванням.
Позовні вимоги щодо надання документів (довідки), які дають право синові навчатися та поступати до коледжу на пільговій основі, задоволенню не підлягають як передчасні.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, тому у задоволенні позову потрібно відмовити.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про зобов`язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область; ЄРДПОУ 13486010).
Повне рішення суду складено 24.02.2026.
Суддя Кондратюк Юлія Степанівна