Єдиний державний реєстр судових рішень
22.01.2026
Справа № 721/28/26
Провадження № 3/721/238/2026
П О С Т А Н О В А
Іменем України
Суддя Путильського районного суду Чернівецької області Стефанко У. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні с-ще Путила матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, які надійшли з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
У С Т А Н О В И В :
24.11.2025 року о 16 год. 05 хв прикордонним нарядом "ПП" був виявлений та затриманий ОСОБА_1 в групі осіб спільно із ОСОБА_2 на напрямку 704 прикордонного знаку на відстані 1000 м до лінії державного кордону на околиці н.п. Руська, Вижницького району Чернівецької області, на ділянці відповідальності ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги cт. cт. 9, 12 ЗУ України «Про державний кордон України» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, від нього до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності у зв`язку із хворобою. Також надав копію (першої сторінки) медичної карти стаціонарного хворого № 301 від 19.01.2026 та довідку військової частини НОМЕР_1 №94 від 17.01.2026 року з якої убачається, що він проходить військову службу за контрактом з 15.01.2026 у вказаній військовій частині.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2. ст. 204-1 підтверджується наступними письмовими доказами наявними в матеріалах справи.
Так згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №012535Е від 24.11.2025 року, вбачається, що 24.11.2025 року о 16 год. 05 хв прикордонним нарядом "ПП" був виявлений та затриманий ОСОБА_1 в групі осіб спільно із ОСОБА_2 на напрямку 704 прикордонного знаку на відстані 1000 м до лінії державного кордону на околиці н.п. Руська, Вижницького району Чернівецької області, на ділянці відповідальності ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України (а.с.2).
З протоколу про адміністративне затримання від 24.11.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 був затриманий в групі осіб спільно із ОСОБА_2 на напрямку 704 прикордонного знаку на відстані 1000 м до лінії державного кордону на околиці АДРЕСА_2 , на ділянці відповідальності ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". ОСОБА_1 не потребує послуг захисника, в чому він особисто розписався (а.с.3).
З письмового пояснення ОСОБА_1 наявного в матеріалах справи вбачається, що він мав намір незаконно перетнути державний кордон України. Так 24.11.2025 року він спільно із ОСОБА_2 вирушили із с-ще Путила в напрямку державного кордону із Румунією для незаконного його перетину, в подальшому були затримані прикордонним нарядом та доставлені в ДПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (а.с.6).
З письмового пояснення заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби з МПЗ відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) ОСОБА_3 убачається, що 24.11.2025року о 15 год 20 хв. в межах контрольованого прикордонного району, на відстані 1000 метрів від лінії державного кордону, на напрямку 704 прикордонного знаку, на території Селятинської ОТГ, Вижницького району Чернівецької області, було виявлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який рухався в групі осіб із ОСОБА_2 в напрямку державного кордону України. Після проведення поверхневого огляду речей у ОСОБА_1 було виявлено декілька комплектів теплого одягу, засоби особистої гігієни, сухі продукти харчування на декілька днів, кусачки. В подальшому ОСОБА_1 зізнався, що мав намір перетнути державний кордон України з Румунією та добровільно показав маршрут запланованого руху зі свого особистого телефону (а.с.10).
Також у матеріалах справи наявні письмові пояснення ОСОБА_2 який згідно протоколу про адміністративне правопорушення мав намір спільно з ОСОБА_1 перетнути державний кордон поза встановленими пунктами пропуску. Вказує, що він із ОСОБА_1 24.11.2025 року вирушили із с-ще Путила в напрямку державного кордону із Румунією для незаконного його перетину, в подальшому були затримані прикордонним нарядом та доставлені в ДПС "Селятин" (а.с.7).
Диспозиція ч. 2 ст. 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України, в тому числі групою осіб, будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України вчинене групою осіб.
Диспозиція статті має бланкетний характер, у зв`язку з чим встановлення складу адміністративного правопорушення регулюється спеціальним нормативним актом, що регулює порядок перетинання державного кордону України, яким є Закон України «Про державний кордон України».
Так, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Крім того, ч. 3 ст. 9 вказаного Закону визначено що, пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна
Відповідно до ч. 1 ст. 12 зазначеного Закону пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України.
Суд враховує, що відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан (воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).
Суд також приймає до уваги, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків 18-60 років за кордон.
Досліджуючи наявні в матеріалах справи докази, зокрема протокол про адміністративне правопорушення, протокол про адміністративне затримання, враховуючи перебування ОСОБА_1 у прикордонній смузі на ділянці відповідальності ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", беручи до уваги його письмові пояснення та пояснення ОСОБА_2 , суд приходить до безумовного висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, а саме у спробі незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон групою осіб, доведена.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, його майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також військовий стан, який діє на всій території України, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення, оскільки такі знаряддя та засоби відсутні, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.
На підставі та керуючись ст. ст. 34, 40-1, 204-1 ч.2, 221, 283, 284, 285, 287-289, 294 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн 00 коп, без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення (отримувач коштів: Чернів. ГУК/Путильська ТГ /21081100 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37836095 Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача (IBAN): 718999980313070106000024375 Призначення платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (отримувач коштів: Чернівецький ГУК/Путильський ТГ /22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37836095 Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача (IBAN): UA828999980313161206000024375 Код класифікації доходів бюджету: 22030101 Призначений платежу: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Путильський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Уляна СТЕФАНКО