Постановление суда № 133456637, 15.01.2026, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Дата принятия
15.01.2026
Номер дела
201/10013/25
Номер документа
133456637
Форма судопроизводства
Уголовное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2026 року Соборний районний суд міста Дніпра

у складі: головуючого судді ОСОБА_1

з секретарем: ОСОБА_2

за участю: прокурора ОСОБА_3

захисників адвокатів ОСОБА_4 , ОСОБА_5

захисника адвоката ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції)

обвинуваченого ОСОБА_7

обвинуваченого ОСОБА_8 (в режимі відеоконференції)

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання захисника адвоката ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, заявлене у кримінальному провадженні № 201/10013/25 (пр. № 1-кп/201/1205/2025), відомості про яке 05 серпня 2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025000000000900, стосовно:

- ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Донецьк, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України;

- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у м. Дніпропетровськ, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Соборного районного суду міста Дніпра перебуває кримінальне провадження стосовно ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Захисником адвокатом ОСОБА_5 було подано письмове клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв`язку із направленням обвинувального акта до суду поза межами строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК України. В обґрунтування поданого клопотання було зазначено, що в провадженні Соборного районного суду міста Дніпра перебуває кримінальне провадження № 22025000000000900. Зазначене кримінальне провадження є виділеним провадженням з кримінального провадження № 2024000000000502, яке, у свою чергу, є виділеним провадженням з основного кримінального провадження № 22024000000000288 від 27 березня 2024 року, за підозрою ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України. Так, враховуючи положення ч. 7 ст. 217 КПК України, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000900 має обраховуватись з дати початку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000288, який почав свій перебіг 20 червня 2024 року з дня повідомлення ОСОБА_7 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України. При цьому, в рамках кримінального провадження № 22024000000000288, обвинувачених ОСОБА_8 та ОСОБА_7 було повідомлено про підозру за тими ж самими діями, які є предметом розслідування даного кримінального провадження. Таким чином, навіть враховуючи ухвалу слідчого судді про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000288 до одинадцяти місяців, тобто до 20 травня 2025 року, строк досудового розслідування у виділеному кримінальному провадженні № 22025000000000900 сплинув ще до повідомлення обвинуваченим ОСОБА_8 та ОСОБА_7 про підозру.

Захисник адвокат ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , а також обвинувачені ОСОБА_8 та ОСОБА_7 підтримали зазначене клопотання та просили закрити кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Прокурор заперечував проти закриття кримінального провадження, посилаючись на необґрунтованість поданого стороною захисту клопотання, враховуючи, що обвинувальний акт було направлено до суду в межах строку досудового розслідування, строк визначений ст. 219 КПК України стороною обвинувачення не порушено, у зв`язку з чим, просив відмовити в задоволенні клопотання сторони захисту.

Вислухавши доводи учасників судового провадження, дослідивши обвинувальний акт з реєстром матеріалів досудового розслідування та матеріали додані до клопотання сторони захисту про закриття кримінального провадження, суд приходить до наступних правових висновків.

Відповідно до ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 17 лютого 2025 року у справі 283/1638/23 визначила: «Суд першої інстанції в підготовчому судовому засіданні, з метою вирішення клопотання про закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, має право дослідити додані до клопотання процесуальні документи, в тому числі рішення слідчого, прокурора, слідчого судді. За наявності вмотивованих заперечень учасників провадження, перевірка обґрунтованості і достовірності інформації з таких процесуальних документів здійснюється судом під час судового розгляду».

Крім того, Верховний Суд у постанові від 15 вересня 2021 року, справа № 711/3111/19, наголосив на тому, що судам першої інстанції слід ретельно перевіряти не тільки дотримання прокурором вимог, передбачених ст.ст. 291-293 КПК України, а й виконання ним приписів ст. 219 КПК України, бо здійснення судового провадження при наявності підстав для закриття кримінального провадження, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 412 КПК України, становить істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, яке тягне за собою безумовне скасування судового рішення, ухваленого за результатами такого судового розгляду.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути питання про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у підготовчому судовому засіданні, дослідивши надані стороною захисту процесуальні документи на підтвердження свого клопотання.

Положеннями п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України передбачено, що досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Згідно зі статтею 113 КПК України процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії.

Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу (частина 2 статті 113 КПК України).

Відповідно до положень частини першої статті 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 КПК України і не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, виходячи з положень п. 3 ч. 4 ст. 219 КПК України.

Згідно ч. 7 ст. 217 КПК України, днем початку досудового розслідування у провадженні, виділеному в окреме провадження, є день, коли було розпочато розслідування, з якого виділено окремі матеріали.

Крім того, вищевикладене кореспондується із практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, у справі Іванов проти України зазначено, що стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в кримінальному провадженні застосовується у такий спосіб, щоб особа, яку звинувачену, не залишалася тривалий час у стані невизначеності щодо своєї долі (пункт 71). Аналогічні позиції ЄСПЛ висловив у справах Карт проти Туреччини (пункт 68), Вемхофф проти Німеччини (пункт 18). При цьому ЄСПЛ у справі Іванов проти України вказав, що період, який має прийматися до уваги повинен відраховуватися саме з порушення кримінальної справи проти особи (пункт 63).

В інтерпретації ж до чинного КПК України цей період необхідно відраховувати з дня притягнення до кримінальної відповідальності як стадії кримінального провадження, яка, згідно з пунктом 14 частини 1 статті 3 КПК України, починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

У відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру, закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.

Згідно з частиною 5 статті 294 КПК України строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.

Так судом встановлено, що 27 березня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про кримінальне провадження за № 22024000000000288, в рамках якого, 20 червня 2024 року ОСОБА_7 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, за фактом того, що ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , протягом 2022-2023 років, за попередньою змовою з невстановленими особами здійснили постачання в РФ через території сусідніх країн трубопрокатне обладнання, яке раніше було демонтоване з виробничих потужностей ПАТ «Дніпропетровський трубний завод».

Верховний суд у постанові від 05 серпня 2025 року, у справі № 363/4797/19 визнав невмотивованими доводи прокурора про те, що під час закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України необхідно обчислювати строки досудового розслідування щодо кожного обвинуваченого окремо, з урахуванням дати повідомлення кожному з них про підозру, оскільки на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України підлягає закриттю кримінальне провадження в цілому, а не щодо конкретного обвинуваченого в цьому провадженні.

Таким чином, строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні розпочав свій обрахунок з 20 червня 2024 року.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 14 березня 2025 року, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000288 продовжено до одинадцяти місяців, в подальшому строк досудового розслідування не продовжувався.

Постановою прокурора від 23 квітня 2025 року, з матеріалів кримінального провадження № 22024000000000288 було виділено кримінальне провадження № 2024000000000502, в рамках якого, 30 червня 2025 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, так само, за фактом постачання в РФ через території сусідніх країн трубопрокатного обладнання, яке раніше було демонтоване з виробничих потужностей ПАТ «Дніпропетровський трубний завод».

В подальшому, постановою прокурора від 05 серпня 2025 року, з кримінального провадження № 2024000000000502 виділено кримінальне провадження № 22025000000000900, за підозрою ОСОБА_8 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Таким чином, враховуючи положення ч. 7 ст. 217 КПК України, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000900 слід обраховувати з дня початку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 2024000000000502, який, у свою чергу, слід обраховувати з дня початку досудового розслідування у первинному кримінальному провадженні № 22024000000000288, тобто з дня повідомлення про підозру ОСОБА_7 20 червня 2024 року. При цьому, суд враховує, що як в рамках кримінального провадження № 22025000000000900, так і в рамках кримінального провадження № 22024000000000288, ОСОБА_8 та ОСОБА_7 було повідомлено про підозру за епізодами постачання в РФ через території сусідніх країн трубопрокатного обладнання, яке раніше було демонтоване з виробничих потужностей ПАТ «Дніпропетровський трубний завод».

Отже, підозра у дати її здійснення у виділеному провадженні не змінилася, як і строки досудового розслідування, які продовжили свій перебіг. У новому виділеному провадженні строк досудового розслідування теж не продовжувався прокурором. Подібний висновок викладено у постанові Касаційного кримінального суду Верховного суду від 05 серпня 2025 року у справі № 363/4797/19.

Таким чином, станом на момент складання обвинувального акта у кримінальному провадженні № 22025000000000900 та направлення його до суду 13 серпня 2025 року, строк досудового розслідування, навіть з урахуванням його продовження у первинному кримінальному провадженні № 22024000000000288 до одинадцяти місяців, тобто до 20 травня 2025 року, скінчився. При цьому, строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, виходячи з положень п. 3 ч. 4 ст. 219 КПК України, отже, граничною можливою датою строку досудового розслідування у виділеному кримінальному провадженні № 22025000000000900, враховуючи положення ч. 7 ст. 217 КПК України, є 20 червня 2025 року.

Строк досудового розслідування - не є простою формальністю. Визначення процесуальним законом обов`язку прокурора якнайшвидше, але не пізніше визначеного законом процесуального строку після повідомлення особі про підозру звернутись до суду з обвинувальним актом або закрити кримінальне провадження - є гарантією фундаментального права людини на розгляд її справи упродовж розумного строку, закріпленого в п. 1 ст. 6 Конвенції, передбаченого ст. 7, ч. 1 ст. 21 КПК України, що підтверджується усталеною практикою ЄСПЛ.

Отже, особа не може необмежений час перебувати в стані підозрюваного - якщо публічне обвинувачення з будь-яких причин не має можливості визначити обвинувачення, склавши обвинувальний акт, та спрямувати справу до суду протягом визначеного законом строку - особа має бути звільнена від підозри. Таким чином, такий процесуальний строк досудового розслідування - є одним із найважливіших проявів правового принципу верховенства права, який вимагає належної правової визначеності у такому особливо вразливому статусі людини як підозрюваний.

Тому суд переконаний, що застосування передбачених законом наслідків пропуску такого строку як строк досудового розслідування навіть на один або кілька днів не є зайвим формалізмом або "правовим пуризмом", оскільки строки досудового розслідування є граничними, а положення ч. 5 ст. 294 КПК України виключають можливість суду поновити строк досудового розслідування, що завершився.

При цьому суд виходить з позиції Верховного суду, яка виразилась у постанові від 15 вересня 2021 року № 711/3111/19 (провадження № 51-2890км19), відповідно до якої здійснення судового провадження при наявності підстав для закриття кримінального провадження відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 412 КПК України, становить істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, яке тягне за собою безумовне скасування судового рішення, ухваленого за результатами такого судового розгляду.

Таким чином, аналізуючи наведе у своїй сукупності, враховуючи усталену практику Верховного суду та дивлячись на той факт що діяння, яке інкриміноване ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , не відноситься до категорій тяжких чи особливо тяжких злочинів проти життя та здоров`я особи, суд приходить до висновку, що кримінальне провадження № 22025000000000900, стосовно ОСОБА_8 , та ОСОБА_7 , обвинувачених у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, підлягає закриттю на підставі пункту 10 частини 1 статті 284 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 21, 28, 111, 113, 115, 135, 217, 219, 283-284, 290, 314, 369-372, 376 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника адвоката ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України задовольнити.

Кримінальне провадження № 201/10013/25 (пр. № 1-кп/201/1205/2025), відомості про яке 05 серпня 2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025000000000900, стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обвинувачених у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України закрити на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування.

Повний текст ухвали суду буде складений і оголошений об 14.40 годині 20 січня 2026 року.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана учасниками кримінального провадження до Дніпровського апеляційного суду через Соборний районний суд міста Дніпра протягом семи днів з дня проголошення ухвали суду.

Головуючий - суддя: ОСОБА_1

Часті запитання

Який тип судового документу № 133456637 ?

Документ № 133456637 це Ухвала суду

Яка дата ухвалення судового документу № 133456637 ?

Дата ухвалення - 15.01.2026

Яка форма судочинства по судовому документу № 133456637 ?

Форма судочинства - Уголовное

Я не впевнений, що мені підходить повний доступ до системи YouControl. Які є варіанти?

Ми зацікавлені в тому, щоб ви були максимально задоволені нашими інструментами. Для того, щоб упевнитись в цінності і потребі системи YouControl саме для вас - замовляйте безкоштовну демонстрацію продукту. Також можна придбати доступ на 1 добу за 680 гривень.
Детальна інформація про ліцензії та тарифні плани.

В якому cуді було засідання по документу № 133456637 ?

У чому перевага платних тарифів?

У платних тарифах ви отримуєте іформацію зі 180 джерел даних, у той час як у безкоштовному - з 22. Також у платних тарифах доступно більше розділів даних та аналітичні інструменти миттєвої оцінки компаній, ФОП, та фізосіб.
Детальніше про різницю в доступах на сторінці тарифів.

Данные о судебном решении № 133456637, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Судебное решение № 133456637, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська было принято 15.01.2026. Форма судопроизводства - Уголовное, форма решения – Постановление суда. На этой странице вы сможете найти необходимые сведения об этом судебном решении. Мы предоставляем удобный и быстрый доступ к текущим судебным решениям, чтобы вы могли быть в курсе последних судебных прецедентов. Наша база данных охватывает полный спектр необходимой информации, позволяя вам быстро находить необходимые сведения.

Судебное решение № 133456637 относится к делу № 201/10013/25

то решение относится к делу № 201/10013/25. Юридические лица, указанные в тексте настоящего судебного документа:


Наша система поддерживает поиск по разным критериям, таким как регион или название суда. Также в личном кабинете есть возможность подробной настройки, что существенно ускоряет процесс поиска данных. Это позволяет продуктивно экономить ваше время при получении необходимой информации из реестра судебных решений и других официальных источников.

Предыдущий документ : 133456630
Следующий документ : 133456638