Дата принятия
14.01.2026
Номер дела
520/11895/25
Номер документа
133299652
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

14 січня 2026 року справа №520/11895/25

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар`єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом Керівника Богодухівської окружної прокуратури Харківської області до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, Відділу освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, Відділ освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, в якому просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397359) та відділу освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44131710) в частині невиконання вимог ст.ст.122, 123 Земельного кодексу України, щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,5475 га (5475 кв.м.), яку використовує Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, у тому числі під нежитловою будівлею за адресою: 62002, Харківська область, Богодухівський район, селище Краснокутськ, провулок Шкільний, 8.

2) зобов`язати Краснокутську селищну раду Богодухівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397359) та відділ освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44131710) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,5475 га (5475 кв.м), яку використовує Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, у тому числі під нежитловою будівлею за адресою: 62002, Харківська область, Богодухівський район, селище Краснокутськ, провулок Шкільний, 8.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на території Краснокутської селищної територіальної громади функціонує Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа, яка є комунальним закладом освіти та користується земельною ділянкою орієнтовною площею 0,5475 га під нежитловою будівлею за адресою: провулок Шкільний, 8, с-ще Краснокутськ, однак право постійного користування цією земельною ділянкою у встановленому Земельним кодексом України порядку не оформлено та не зареєстровано, що підтверджується відсутністю відповідних відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Таким чином відповідачі, будучи уповноваженими суб`єктами щодо управління та розпорядження землями комунальної власності і майном закладів освіти, тривалий час не вживають передбачених законом заходів щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою, його затвердження та передачі земельної ділянки у постійне користування закладу освіти, чим порушують вимоги ст.ст.122, 123 Земельного кодексу України, ст.80 Закону України "Про освіту", що свідчить про протиправну бездіяльність, створює ризики неналежного використання земельної ділянки та загрозу порушення інтересів держави у сфері охорони дитинства і забезпечення належних умов функціонування закладу освіти.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Представник відповідача - Відділу освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відділ освіти Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області діє в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, при цьому власником нежитлової будівлі Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи є Краснокутська селищна рада, а об`єкт нерухомого майна передано відділу освіти на праві оперативного управління, у зв`язку з чим відділом освіти у кошторисі на 2025 рік передбачено кошти на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, направлено до селищної ради лист від 26.05.2025 №01-17/682 про надання дозволу на розроблення такого проєкту, за результатами розгляду якого рішенням LVI сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради від 05.06.2025 №7407-VIII надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою з подальшим його погодженням та затвердженням у встановленому порядку. Відтак відповідач вважає, що вживає необхідних заходів для оформлення земельної ділянки, заперечує проти доводів позову та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача - Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області, в установлений в ухвалі суду строк, правом надати письмовий відзив не скористався.

Представник третьої особи - Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог не надсилала.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Листом від 12.03.2025 №56/7-706вих.25 керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області звернувся до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області із запитом, в якому просив повідомити щодо наявності правовстановлюючих документів на земельні ділянки під закладами освіти Краснокуської селищної ради, зокрема, Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

На вказаний запит, відповідач листом від 17.03.2023 №01-19/1954 надано інформацію щодо володіння, користування та розпорядження земельними ділянками під закладами освіти Краснокутської селищної ради, якими користується відділ освіти Краснокуської селищної ради Богодухівського району Харківської області станом на 12.03.2025.

Так, відповідно до інформації Краснокутської селищної ради від 17.03.2025 №01-19/1954, орієнтовна площа земельної ділянки під нежитловою будівлею Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи становить 0,5475 га.

Право власності на вказане нерухоме майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, на об`єкт наявний технічний паспорт, а право оперативного управління зареєстровано за відділом освіти Краснокутської селищної ради.

Разом з тим, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №421250757 від 04.04.2025, відомості про державну реєстрацію права власності або права постійного користування земельною ділянкою, на якій розташована зазначена нежитлова будівля, у Реєстрі відсутні.

Листом від 25.04.2025 №01-19/3024 Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області повідомила позивача, що власником нежитлової будівлі Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи, яка розташована за адресою: провулок Шкільний (до перейменування - провулок Заклепенка), 8, селище Краснокутськ Богодухівського району Харківської області, є Краснокутська селищна рада. Рішенням ХХІ сесії VІІІ скликання Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 16.02.2022 №4335-VІІІ "Про передачу на праві оперативного управління комунального майна - Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області" передано на праві оперативного управління відділу освіти (до перейменування - відділ освіти, молоді і спорту) об`єкт нерухомого комунального майна - Краснокутську дитячо-юнацьку спортивну школу Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області. У запланованому кошторисі на 2025 рік відділом освіти передбачено кошти на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого надання її в постійне користування.

Як зазначено відповідачем, відділом освіти Краснокутської селищної ради у кошторисі на 2025 рік передбачено кошти на розроблення проєкту землеустрою, у зв`язку з чим відділ освіти звернувся до Краснокутської селищної ради з листом від 26.05.2025 №01-17/682 про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням LVI сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 05.06.2025 №7407-VIII "Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Відділу освіти Краснокутської селищної ради" відділу освіти надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою з подальшим поданням виготовленого та погодженого проєкту на затвердження селищній раді.

Водночас, станом на момент звернення прокурора до суду та на час розгляду справи, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує заклад освіти не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено, що свідчить про протиправну бездіяльність уповноважених органів, та слугувало підставою звернення прокурора до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стосовно підстав представництва прокурором інтересів держави з даним позовом, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до частини третьої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

У Законі України "Про прокуратуру" закріплено вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у некримінальних провадженнях.

Відповідно до частини третьої статті 23 цього Закон прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття "інтерес держави".

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 лютого 2019 року у справі №826/13768/16, погоджуючись з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 25 квітня 2018 року у справі №806/1000/17, зазначила, що за змістом частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Перший виключний випадок передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює його неналежно.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Неналежність захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, зокрема, включає досудове з`ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Верховний Суд звернув увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Суд також враховує, що у постанові від 26 травня 2020 року у справі №912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону дитинства" забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити. Охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав.

Забезпечення якнайкращих інтересів дитини є одним із базових міжнародних принципів, який закріплений, зокрема, у статті 24 Хартії основних прав Європейського Союзу. Зміст цього принципу полягає у тому, що при здійсненні будь-яких дій по відношенню до дітей, як з боку органів державної влади, так і з боку приватних установ, вищі інтереси дитини повинні розглядатися як пріоритетні.

Згідно з положеннями частини другої статті 4 Закону України "Про освіту" право на безоплатну освіту забезпечується: для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України.

Відтак, обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що у цій справі подання керівником Богодухівської окружної прокуратури Харківської області позову мало на меті захист "інтересів держави".

Вказана правова позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 14.02.2023 у справі №580/1374/22, яка відповідно до частини 5 статті 242 КАС України підлягає врахуванню при розгляді аналогічних справ.

Продовжуючи розгляд справи по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України "Про освіту", державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Частинами 1, 5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, серед іншого, належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, заклади освіти, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Згідно з ч.3 ст.66 Закону України "Про освіту", сільські, селищні ради: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Частиною 2 ст.24 Закону України "Про освіту" встановлено, що управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

Частинами 2, 6 ст.25 Закону України "Про освіту" визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа, зокрема: затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов`язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

Рішенням III сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 22.12.2020 №37-VIII "Про прийняття у комунальну власність Краснокутської селищної ради зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Богодухівського району юридичних осіб закладів та установ освіти, культури, соціального захисту та охорони здоров`я", у зв`язку з адміністративно-територіальною реформою та утворенням Краснокутської селищної територіальної громади, прийнято у комунальну власність Краснокутської селищної ради, зокрема Краснокутську дитячо-юнацьку спортивну школу Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області.

З цього часу Краснокутська селищна рада набула повноважень засновника закладів освіти, а відділ освіти Краснокутської селищної ради визначено уповноваженим органом управління закладом освіти та майном, у тому числі тим, що розміщене на відповідній земельній ділянці.

Відповідно до пункту 1.1 Статуту, Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області є юридичною особою, бюджетною неприбутковою установою, доходи (надходження до спеціального фонду) якої використовуються виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети, цілей, завдань та напрямів діяльності, визначених установчими документами, має печатку, штампи, ідентифікаційний код та власні бланки.

Згідно з пунктом 1.2 Статуту, засновником Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи є Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області, а уповноваженим органом управління закладом освіти визначено відділ освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради.

Відповідно до пункту 1.4 Статуту, Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа перебуває у комунальній власності Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

Згідно з положеннями Статуту, управління закладом освіти здійснюється засновником та уповноваженим ним органом управління у межах повноважень, визначених законодавством та Статутом.

Так, відповідно до пункту 5.4 Статуту, заклад освіти у процесі провадження фінансово-господарської діяльності має право володіти, користуватися і розпоряджатися майном відповідно до законодавства та Статуту.

Згідно з пунктом 5.5 Статуту, матеріально-технічна база Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи включає адміністративні приміщення, спортивні бази (ігрові поля, спортивні зали, споруди тощо), оздоровчо-спортивні табори, підсобні приміщення, обладнання, засоби зв`язку, оргтехніку, транспортні засоби, майданчики, а також земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває в її користуванні.

Таким чином, Статутом прямо передбачено використання закладом освіти земельних ділянок у процесі здійснення його статутної діяльності.

Фінансування Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законом, при цьому доходи установи використовуються виключно для забезпечення її діяльності та утримання відповідної матеріально-технічної бази.

Рішенням XXI сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 16.02.2022 №4335-VIII "Про передачу на праві оперативного управління комунального майна - Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області" передано на праві оперативного управління відділу освіти Краснокутської селищної ради об`єкт нерухомого комунального майна - Краснокутську дитячо-юнацьку спортивну школу Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

З моменту прийняття зазначеного рішення від 16.02.2022 відділ освіти Краснокутської селищної ради став балансоутримувачем нерухомого майна закладу освіти та уповноваженим органом щодо управління цим майном.

З інформації Краснокутської селищної ради від 17.03.2025 №01-19/1954 вбачається, що орієнтовна площа земельної ділянки під нежитловою будівлею Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи становить 0,5475 га.

Згідно з інформацією Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 25.04.2025 №01-19/3034, власником нежитлової будівлі Краснокутської дитячо-юнацької спортивної школи, розташованої за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с-ще Краснокутськ, провулок Шкільний (до перейменування - провулок Заклепенка), 8, є Краснокутська селищна рада.

Право власності на вказане нерухоме майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, на об`єкт наявний технічний паспорт, а право оперативного управління зареєстровано за відділом освіти Краснокутської селищної ради.

Разом з тим, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №421250757 від 04.04.2025, відомості про державну реєстрацію права власності або права постійного користування земельною ділянкою, на якій розташована зазначена нежитлова будівля, у Реєстрі відсутні.

Частиною 1 ст.80 Закону України "Про освіту" встановлено, що матеріально- технічна база закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Так, ч.2 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч.1 ст.181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ч.4 ст.334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

На підставі ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з п."а" ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч.1 ст.125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтями 2, 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов`язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Крім того, статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов`язковій державній реєстрації.

У Державному реєстрі прав, відповідно до ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.

Згідно пунктів 6, 7, 44 "Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об`єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

17.10.2012 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження №802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.

Тому необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та будівлі закладу освіти прямо передбачена вищевказаними нормами.

Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.

Частиною 1 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Сільські, селищні, міські ради, згідно ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування", є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п.п.3 та 5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування", є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст.29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Права суб`єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області, як засновник закладу освіти, та відділ освіти Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, як уповноважений орган управління, будучи наділеними відповідними повноваженнями щодо управління майном закладу освіти, у тому числі земельними ділянками, на яких розміщені об`єкти цього майна, протягом тривалого часу не вжили належних та достатніх заходів, передбачених земельним законодавством, для оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою, яку використовує Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, що свідчить про наявність протиправної бездіяльності відповідачів у спірних правовідносинах.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Витрати зі сплати судового збору не підлягають розподілу з огляду на приписи частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Керівника Богодухівської окружної прокуратури Харківської області (пл.Свято-Духівська, буд.1, м.Богодухів, Харківська область, 62103) до Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (вул.Охтирська, буд.1, смт Краснокутськ, Богодухівський район, Харківська область, 62002, код ЄДРПОУ 04397359), Відділу освіти, молоді та спорту Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (вул.Охтирська, буд.2, с-ще Краснокутськ, Богодухівський район, Харківська область, 62002, код ЄДРПОУ 44131710), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (пров.Шкільний, буд.8, с-ще Краснокутськ, Богодухівський район, Харківська область, 62002, код ЄДРПОУ 35659073) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області та відділу освіти Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області щодо невиконання вимог земельного законодавства в частині неоформлення правовстановлюючих документів та нездійснення державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою орієнтовною площею 0,5475 га, яку використовує Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, у тому числі під нежитловою будівлею закладу освіти за адресою: Харківська область, Богодухівський район, селище Краснокутськ, провулок Шкільний, 8.

Зобов`язати Краснокутську селищну ради Богодухівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397359) та відділ освіти Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44131710) вжити заходів, передбачених земельним законодавством, щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою орієнтовною площею 0,5475 га, яку використовує Краснокутська дитячо-юнацька спортивна школа Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, у тому числі під нежитловою будівлею закладу освіти за адресою: Харківська область, Богодухівський район, селище Краснокутськ, провулок Шкільний, 8.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв`язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 14 січня 2025 року.

Суддя Лариса МАР`ЄНКО