Постановление суда № 129786208, 25.08.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата принятия
25.08.2025
Номер дела
640/27007/21
Номер документа
129786208
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 640/27007/21

У Х В А Л А

25 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Будіндустрія-2003» про застосування заходів реагування,

встановив:

Управління Держпраці у Полтавській області (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Будіндустрія-2003» (далі - відповідач), у якому просить застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Будіндустрія-2003» (далі відповідач, ТОВ «Будіндустрія-2003», Товариство) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення обладнання до усунення порушень, а саме:

- виконання робіт по виробництву цегли;

- роботи по ремонту технологічного обладнання;

- роботи на висоті 1,3 метра;

- роботи за допомогою ручного електрифікованого інструменту;

- електрозварювальні роботи;

- відкриті гірничі роботи по розробці Сазонівського родовища суглинків;

- маркшейдерські роботи;

- роботи по монтажу та демонтажу електричного насосного агрегату ЕЦВ водозабірної свердловини;

- експлуатацію технологічного обладнання для виробництва цегли;

- експлуатацію деревообробного верстата інв. №б/н;

- експлуатацію колісних транспортних засобів, а саме екскаватору ЕМ-201А, бульдозер ДТ-75, самоскида ЗИЛ-ММЗ;

- експлуатацію автонавантажувача вилкового інв. №б/н;

- експлуатацію водозабірної свердловини.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

28.12.2021 відповідачем подано відзив, у якому він просить відмовити у задоволенні позову, оскільки частина зазначених позивачем порушень не відповідала дійсним обставинам перевірки, а частина усунута після перевірки, що робить позовні вимоги безпідставними.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» №2825-ІХ, визначено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, акту приймання-передачі від 29.01.2025, розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду №1 від 03.02.2025 «Про здійснення реєстрації та автоматизованого розподілу судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва» та протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 13.03.2025 головуючим суддею у справі № 640/27007/21 визначено суддю Пекного А.С.

Ухвалою від 18.03.2025 справу прийнято до провадження Одеського окружного адміністративного суду, розпочато її розгляд спочатку та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В ході розгляду справи судом встановлено, що відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За приписами пункту 3 цього Положення основними завданнями Держпраці є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю щодо охорони праці та промислової безпеки у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 7 цього Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 11лютого 2015 року №100 утворено Управління Держпраці у Полтавській області внаслідок реорганізації Територіального управління Держгірпромнагляду у Полтавській області, Територіальної державної інспекції з питань праці у Полтавській області.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12 січня 2022 року №14 (надалі - Постанова №14) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком 1, зокрема, Управління Держпраці у Полтавській області.

Утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком 2 (пункт 2 цієї Постанови №14), зокрема Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.

Підпунктами 1, 3 пункту 3 Постанови №14 установлено, що:

територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною службою з питань праці після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно з пунктом 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;

міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1, зокрема: Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Сумській області, Управління Держпраці у Полтавській області, Головного управління Держпраці у Харківській області.

За приписами пункту 5 Постанови №14 постановлено Державній службі з питань праці забезпечити передачу майна територіальних органів Державної служби з питань праці, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, міжрегіональним територіальним органам Державної служби з питань праці, утвореним згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Як видно з відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.08.2025 №1699968 щодо Управління Держпраці у Полтавській області, 26 грудня 2023 року здійснена державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, запис №1009571110010006295, підстава: рішення щодо припинення.

При цьому відповіддю з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.08.2025 №1700000 підтверджено, що 29 вересня 2022 року зареєстровано як юридичну особу Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (ідентифікаційний код 44730367), місцезнаходження - м. Полтава, вул. Матвійчука Юліана, 119, Полтавська область, 36014.

Таким чином, Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці на цей час виконує завдання і функції таких територіальних органів Державної служби з питань праці як: Управління Держпраці у Сумській області, Управління Держпраці у Полтавській області, Управління Держпраці у Харківській області.

Суд враховує, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі №805/4361/17-а.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що правонаступником Управління Держпраці у Полтавській області є Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (ідентифікаційний код 44730367).

Згідно із статтею 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про наявність підстав для заміни позивача у справі - Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39777136) на його правонаступника - Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (вул. Матвійчука Юліана, буд. 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 44730367).

Керуючись ст.ст. 52, 243, 248, 262 КАС України, суддя

ухвалив:

Допустити заміну позивача - Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39777136) на його правонаступника - Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (вул. Матвійчука Юліана, буд. 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 44730367).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя А.С. Пекний