Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/18658/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області, Код ЄДРПОУ: 04377888, яка полягає у ненаданні відповіді на адвокатський запит від 02.06.2025 року адвоката Ковальчука Олега Миколайовича, діючого на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у встановлений законом строк;
- зобов`язати Усатівську сільську раду Одеського району Одеської області, Код ЄДРПОУ: 04377888, надати відповідь на адвокатський запит від 02.06.2025 року адвоката Ковальчука Олега Миколайовича, діючого на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 в порядку і строки, визначені ст. 24 Закону України № 5076-VI від 05.07.2012р. «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду).
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що представник позивача звернувся до Усатівської сільської ради із адвокатським запитом в якому просив надати вичерпну інформацію та копії документів щодо наступних запитань: - копію Рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність та зараз має кадастровий номер 5121080300 03 001 1242, загальною площею 0,1177 га.; - копію проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність яка зараз має кадастровий номер 5121080300:03:001:1242, загальною площею 0,1177 га.; - копію Рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність яка зараз має кадастровий номер 5121080300:03:001:1242, загальною площею 0,1177 га.; - надати інформацію, щодо листа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Голови ТГ Усатівської сільської ради (вхідний номер 845 від 24.02.2025 р.). Проте жодної відповіді ані позивач ані його представник не отримали, у зв`язку з чим звернулися до суду з цим позовом.
Заяви чи клопотання від сторін не надходили.
Процесуальні дії вчинені судом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Станом на час розгляду справи відзиву на позовну заяву від відповідача до суду не надходило.
Згідно з ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У зв`язку із знаходженням судді Бутенка А.В. у відпустці, справу розглянуту 25.08.2025 року.
Відповідно до ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Обставини справи.
03.04.2025 року представник ОСОБА_1 звернувся до Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області із запитом, в якому просив надати вичерпну інформацію та копії наступних документів:
- копію Рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність та зараз має кадастровий номер 5121080300:03:001:1242, загальною площею 0,1177 га.;
- копію проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність яка зараз мас кадастровий номер 5121080300:03:001:1242, загальною площею 0,1177 га.;
- копію Рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 . У власність яка зараз має кадастровий номер 5121080300:03:001:1242 загальною площею 0,1177 га.;
- надати інформацію, щодо листа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Голови ТГ Усатівської сільської ради (вхідний номер 845 від 24.02.2025 р.), та прийнятим рішенням по питанням, щодо 1. Скасувати рішення органу місцевого самоврядування, яким надано дозвіл та затвердження проекту землеустрою громадянину ОСОБА_2 на земельну ділянку, кадастровий номер 5121080300:03:001:1242, 2. загальною площею 0,1177 га. Усунути перешкоди в користуванні проходу та проїзду до моєї земельної ділянки, кадастровий номер 5121080300:03:001:0249 загальною площею 0,150 га за адресою: АДРЕСА_1 .
До запиту були додані належним чином засвідчені копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордеру на надання правової допомоги.
У свою чергу жодної відповіді на вказаний адвокатський запит від 03.04.2025 року від Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області на адресу позивача не надійшло.
02.06.2025 року представник позивача повторно направив на адресу Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області адвокатський запит аналогічного змісту, що і запит від 03.04.2025 року, до якого були додані належним чином засвідчені копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордеру на надання правової допомоги.
Проте, жодної відповіді на адвокатський запит від 02.06.2025 року від Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області на адресу позивача не надійшло.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 40 Конституції України закріплено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права на звернення регулює Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року
№ 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР), за приписами частини першої статті 1 якого громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
У статті 3 Закону № 393/96-ВР визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (частина перша). Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства (частина друга). Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (частина третя). Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб (частина четверта).
За приписами статті 4 Закону № 393/96-ВР до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
У частині 1 статті 5 Закону № 393/96-ВР передбачено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про інформацію» встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1 статті 3 Закону №2939-VI).
За приписами ч. 1 статті 22 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією; 2) інформація, що запитується, належить до категорії (інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Згідно частини 2 статті 22 Закону №2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
За змістом пункту 1 частини 1 статті 23 цього Закону професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією України, цим Законом та іншими законами, зокрема, забороняються будь-які втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності.
Частиною 1 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз`яснень положень законодавства.
Відповідно до частин 2, 3 вказаної статті Закону орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.
У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Висновки суду.
Виходячи зі змісту вказаних норм законодавства, можна дійти висновку, що визначальною ознакою для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях і знаходилася у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник не володіє запитуваною інформацією, але зобов`язаний нею володіти.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, представником позивача до направленого Усатівській сільській раді Одеського району Одеської області адвокатського запиту від 02.06.2025 року були додані належним чином засвідчені копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордеру на ведення справи.
Отже, адвокатський запит від 02.06.2025 року відповідав вимогам ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», що не заперечується іншими учасниками справи, та відповідно мав бути розглянутий відповідачем у встановленому законом порядку.
Зважаючи на те, що будь-яких доказів надання відповіді на адвокатський запит до суду не надано, тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання відповіді на адвокатський запит позивача від 02.06.2025 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованою також похідну позовну вимогу про зобов`язання відповідача надати відповідь на адвокатський запит від 02.06.2025 року, діючого в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), в порядку і строки, визначені ст. 24 Закону України № 5076-VI від 05.07.2012 р. «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути з Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області (пров. Урядовий, 3, с. Усатове, Одеський р-н, Одеська область, 67663, код ЄДРПОУ 04377888) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області щодо надання відповіді на адвокатський запит адвоката Ковальчука Олега Миколайовича від 02.06.2025 року, діючого в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
3 Зобов`язати Усатівську сільську раду Одеського району Одеської області надати відповідь на адвокатський запит від 02.06.2025 року, діючого в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), в порядку і строки, визначені ст. 24 Закону України № 5076-VI від 05.07.2012 р. «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
4. Стягнути з Усатівської сільської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04377888) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
СуддяА.В. Бутенко