Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 314/3223/25
Провадження № 3/314/1766/2025
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.08.2025 м.Вільнянськ Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Швець О.В., розглянула адміністративний матеріал, який надійшов з відділення поліції № 2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працює у ФОП « ОСОБА_2 », мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості в матеріалах справи відсутні, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.173-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 002839 від 13.07.2025, громадянин ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп`яніння, вчинив домашнє насильство психологічного та економічного характеру по відношенню до неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: висловлювався нецензурною лайкою та виганяв з будинку, чим була завдана шкода психологічному здоров`ю особистості. Чим порушив п.7, п.2, ст.3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 002840 від 13.07.2025, громадянин ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного та економічного характеру по відношенню до своєї співмешканки ОСОБА_4 у присутності малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: ображав, висловлювався нецензурною лайкою, виганяв її з дітьми з будинку, чим була завдана шкода психологічному здоров`ю співмешканки та дитини. Чим порушив п.7, п.2, ст.3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
У зв`язку з тим, що вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, зазначені справи слід об`єднати в одне провадження, матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 002839 від 13.07.2025 (справа №314/3223/25), за протоколом про адміністративне правопорушення ВАВ № 002840 від 13.07.2025 (справа № 314/3226/25), та присвоїти єдиний номер справи № 314/3223/25.
28.07.2025 потерпіла ОСОБА_4 надіслала на електронну пошту суду заяву, в якій вказала, що претензій до ОСОБА_1 не має, просила не притягувати останнього до адміністративної відповідальності, зазначила, що подальші питання будуть вирішувати мирним шляхом.
У судове засідання 06.08.2025 року о 14:00 ОСОБА_1 не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, шляхом отримання судових повісток в приміщенні суду. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вказане узгоджується також з практикою Європейського суду з прав людини. Так, в рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України» зазначено, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Крім того, інформація щодо дати призначення справи до судового розгляду була розміщена на сайті https://vl.zp.court.gov.ua/sud0805/.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Стаття 173-2 КУпАП, передбачає настання адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Частина 2ст. 173-2 КУпАП,за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Згідно п. 3 ч. 1 ст.1Закону України"Прозапобігання тапротидію домашньомунасильству" встановлено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно п.14 ч.1ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Згідно п.4 ч.1ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Досліджені в судовому засіданні протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 002839 від 13.07.2025 та серії ВАВ № 002840 від 13.07.2025; протоколи прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 03.07.2025 року; рапорти чергового поліцейського; протоколи прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію; письмові пояснення ОСОБА_4 , ОСОБА_3 ; форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства; направлення №1037 до притулку, дані матеріали підтверджують доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.173-2 КУпАП підтверджується відеозаписом із нагрудної камери поліцейського де зафіксовано прибуття екіпажу патрульної поліції на місце виклику. На місці ОСОБА_4 заявила про факт домашнього насильства, вчиненого щодо неї ОСОБА_1 . У записі помітна присутність дітей: старшої доньки ОСОБА_3 і молодшої дитини, яка через свій вік не могла зрозуміти, що відбувається. Також відеоматеріали показують, що ОСОБА_1 перешкоджав доступу до будинку своїй співмешканці ОСОБА_4 та її старшій доньці, відмовляючи їм у поверненні речей. У подальшому, за підтримки працівників поліції, постраждалі зібрали свої речі. Через заборону ОСОБА_1 перебувати в будинку, потерпілих було відправлено до центру тимчасового проживання, адже вони є внутрішньо переміщеними особами (ВПО) і не мали іншого місця для проживання.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст.33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
На день розгляду справи до суду надійшла заява ОСОБА_4 , в якій вона просить закрити справу, оскільки претензій до ОСОБА_1 не має, просить не притягувати його до адміністративної відповідальності.
З огляду на те, що судом встановлено факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , що підтверджено матеріалами справи, то суд не має законного правового обґрунтування для закриття справи, але приймає до уваги вказану заяву під час визначення виду та міри адміністративного стягнення і вважає можливим призначити мінімальне стягнення у вигляді штрафу.
ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності, оскільки досяг віку, з якого настає адміністративна відповідальність, відомості про її неосудність відсутні.
Вирішуючи питання щодо виду та міри адміністративного стягнення, необхідного і достатнього для виправлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нею, а також іншими особами нових правопорушень, суд враховує: характер вчиненого правопорушення,ступінь його суспільної шкідливості, особу порушника, ступінь його виниа також те, що вчинене ним правопорушення завдало шкоди економічному та психічному здоров`ю потерпілим, а тому суд вважає за доцільне задля досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної у статті 23 КУпАП, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, визначеному в межах санкції статті.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, із ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 605 грн 60 коп., сплата якого передбачена п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно зі ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі, суд, під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Відповідно до ч. 6 ст. Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.
Наявна в матеріалах справи форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства не містить достатнього обґрунтування необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, а інших доказів суду не надано. Тому необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, відповідно до статті 39-1 КУпАП, суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 39-1,ч. 2 ст.173-2, ст.283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 40-1 Закону України «Про судовий збір», суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати в одне провадження матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення ВАВ № 002839 від 13.07.2025 (справа №314/3223/25), за протоколом про адміністративне правопорушення ВАВ № 002840 від 13.07.2025 (справа № 314/3226/25), та присвоїти єдиний номер справи № 314/3223/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 510 (п`ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок на користь держави.
Роз`яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП, штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП, та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Для сплати штрафу кошти перераховувати на розрахунковий рахунок:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Вільнянськ/21081100, код ЄДРПОУ 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA578999980313040106000008473.
Для сплати судового збору кошти перерахувати:
Стягнення судового збору на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Суддя О.В.Швець
06.08.2025