Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/9560/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ЛД» (вул.Болгарська,1, м.Одеса, 65007) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ЛД» до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом якого позивач просить:
скасувати податкове повідомлення-рішення №9771/15-32-23-02-19 від 06 березня 2025 року у прийняте Головним управління ДПС в Одеській області;
стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ТОВ «СПРУТ-ЛД» суму сплаченого судового збору за подачу позовної заяви в розмірі 3028,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що податкове повідомлення-рішення №9771/15-32-23-02-19 від 06 березня 2025 року є протиправним оскільки висновки відповідача щодо порушення позивачем пункт 103.2 статті 103, підпункт 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК при виплаті доходу (процентів) компанії «UNICMOVE LIMITED», занизив податок на доходи нерезидента на 67493 грн., оскільки мав би застосовувати ставку податку 15%, а не 2% є необґрунтованими та суперечать нормам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 03 квітня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, тел. (048) 725-83-58, факс:(048) 707-28-07, e-mail: od.official@tax.gov.ua) від 12.12.2024 №12960-п, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п.78.1.21 п.78.1 ст.78, п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), ОСОБА_1 , головним державним інспектором відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області, Легкою Вікторією Володимирівною, головним державним інспектором відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ЛД» (код за ЄДРПОУ 36553433) /далі ТОВ «СПРУТ-ЛД», з питання здійснення податкового контролю за оподаткуванням ТОВ «СПРУТ-ЛД» при виплаті доходів у вигляді процентів на користь компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр), за період з 01.01.2019 по 31.12.2019, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (Додаток № 1 до акту перевірки, який є його невід`ємною частиною).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «СПРУТ-ЛД» пп. 141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), в частині не утримання та не перерахування до бюджету податку за ставкою 15% від суми сплаченого доходу нерезиденту (з урахуванням сплаченого податку за ставкою 2%), в результаті чого занижено податок з доходу нерезидента у сумі 67 493 грн., в т.ч. 2019 рік 67 493 грн.
Свідоме невиконання встановлених законодавством правил, є наслідком дій (бездіяльності) платника податків, які кваліфікуються як умисні:
- п. 103.2 та 103.3 ст. 103, пп. 141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме при виплаті процентних доходів нерезиденту «UNICMOVE LIMITED» платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, внаслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі - 67 493 грн., в т.ч. 2019 рік 67 493 грн.
Враховуючи викладене оскаржуване рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ГУ ДПС в Одеській області направило ТОВ «СПРУТ-ЛД» запит №41141/6/15-32-23-02-06 від 30 жовтня 2024 року про надання письмових пояснень та документальних підтверджень щодо задекларованих в Податковій декларації з податку на прибуток за 2019 рік сум виплачених доходів у вигляді процентів на користь компанії «UNICMOVE LIMITED».
26 листопада 2024 року ТОВ «СПРУТ-ЛД» у Відповіді №18/11/24-1 від 18 листопада 2024 року, було надано ГУ ДПС в Одеській області відповідні пояснення та докази застосування спеціальної ставки податку, передбаченої відповідним міжнародним договором України з Республікою Кіпр та Податковим кодексом України й надано: Договір позики №CPR/1113 від 29 листопада 2013 року; Засвідчене територіальним органом НБУ Повідомлення про реєстрацію договору №152 від 18.12.2013 року; Додаткова угода від 25.06.2015 року до Договору позики №CPR/1113 від 29 листопада 2013 року; Засвідчене територіальним органом НБУ Повідомлення про реєстрацію Додаткової угод до Договору позики від 25.06.2015 та змін до договору від 27.07.2015 року; Свідоцтво про статус податкового резидента з апостилем та перекладом на українську мову №123240080 від 31.01.2019 року; Платіжна інструкція №9 від 29 липня 2019 року; Виписка по рахунку ПАТ «БАНК ВОСТОК» з контрагентом «UNICMOVE LIMITED» за липень 2019 року; Довідка видана «UNICMOVE LIMITED» про бенефіціарний статус віл 11.02.2024; Оборотно-сальдові відомості за запитуваний період.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, тел. (048) 725-83-58, факс:(048) 707-28-07, e-mail: od.official@tax.gov.ua) від 12.12.2024 №12960-п, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п.78.1.21 п.78.1 ст.78, п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), ОСОБА_1 , головним державним інспектором відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області, Легкою Вікторією Володимирівною, головним державним інспектором відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ЛД» (код за ЄДРПОУ 36553433) далі ТОВ «СПРУТ-ЛД», з питання здійснення податкового контролю за оподаткуванням ТОВ «СПРУТ-ЛД» при виплаті доходів у вигляді процентів на користь компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр), за період з 01.01.2019 по 31.12.2019, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (Додаток № 1 до акту перевірки, який є його невід`ємною частиною).
Наказ на проведення перевірки від 12.12.2024 №12960-п та повідомлення від 16.12.2024 року № 1362/15-32-23-02-11 направлені поштовим відправленням № 0600993802724 від 16.12.2024 року та отримані ТОВ «СПРУТ-ЛД» 24.12.2024 року.
21 січня 2025 року, в межах позапланової невиїзної документальної перевірки (з 20.01.2025 року 5 робочих днів), яку призначено наказом ГУ ДПС в Одеській області від 12.12.2024 №12960-п, в електронному кабінеті платника податків нами було отримано запит ГУ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ №796/КПР/15-32-23-02-06 від 21 січня 2025 року про надання документів і пояснень стосовно справляння податку на прибуток у 2019 році з сум виплачених доходів у вигляді процентів на користь компанії «UNICMOVE LIMITED», а також надання копій документів в зв`язку із необхідністю складання протоколу про адміністративне правопорушення.
23 січня 2025 року ТОВ «СПРУТ-ЛД» було надано ГУ ДПС в Одеській області запитувану інформацію та докази в обґрунтування застосування відповідних ставок при виплаті податків, й повідомлено наступне:
29 листопада 2013 року між ТОВ «СПРУТ-ЛД» та компанією «UNICMOVE LIMITED» було укладено Договір позики №CPR/1113, відповідно до якого «UNICMOVE LIMITED» зобов`язується надати ТОВ «СПРУТ-ЛД» позику зі сплатою 4 відсотків річних на термін з 01 грудня 2013 року по 31 грудня 2028 року включно, але не раніше реєстрації цього Договору в Національному Банку України.
Відповідно до Розділу 2 Договору позики, «UNICMOVE LIMITED» може надати позику в розмірі 4 000 000 (чотири мільйони) доларів США ТОВ «СПРУТ-ЛД» на підставі відповідного письмового замовлення ТОВ «СПРУТ-ЛД» та копії Реєстраційного свідоцтва, виданого НБУ у підтвердження реєстрації цього Договору позики в НБУ. ТОВ «СПРУТ-ЛД», в свою чергу (відповідно до умов Договору позики) зобов`язаний повернути «UNICMOVE LIMITED» фактично отриману суму позики і сплатити нараховані відсотки за фактичний час користування позиковими коштами, шляхом перерахування коштів на рахунок Позикодавця.
На виконання вимог Договору позики, податкового та фінансового законодавства, Управлінням Національного Банку України в Одеській області було зареєстровано Повідомлення про договір, укладений резидентом-позичальником, який не є банком з нерезидентом та засвідчене територіальним управлінням 18 грудня 2013 року за №152.
25 червня 2015 року до вказаного Договору позики була укладена Додаткова угода, якою уточнили окремі умови Договору, яка так само зареєстрована 27.07.2015 року в НБУ (Повідомлення вих. №39 від 17 липня 2015 року).
При укладенні договору нами як сумлінним платником податків було витребувано та отримано у «UNICMOVE LIMITED» Свідоцтво (Сертифікат) про їх реєстрацію 30 липня 2013 року №НЕ324008 та Свідоцтво про статус податкового резидента №12324008D від 31 жовтня 2013 року, яке було апостильоване та перекладено на українську мову в порядку, передбаченому податковим законодавством.
В подальшому, при здійсненні ТОВ «СПРУТ-ЛД» оплати на користь «UNICMOVE LIMITED» процентів, з метою визначення розміру ставки податку для такого роду платежів, відповідно до положень пп.141.4.2. пункту 141.4. статті 141 ПКУ та статті 11 Конвенції, нами так само було отримано видане Міністерством Фінансів Республіки Кіпр було видано Свідоцтво (довідку) про статус податкового резидента апостильоване від 31 січня 2019 року за №123240080 та перекладене на українську мову (додається), відповідно до якої компанія «UNICMOVE LIMITED» зареєстрована у Республіці Кіпр, є резидентом Кіпру відповідно до Конвенції між Республікою Кіпр та Україною про запобігання подвійного оподаткування з дати її реєстрації від 30 липня 2013 року (додається).
Керуючись положеннями податкового пп.141.4.2. пункту 141.4. статті 141 ПКУ та статті 11 Конвенції, з метою виконання взятих на себе зобов`язань за Договором позики, ТОВ «СПРУТ-ЛД» 29 липня 2019 року після придбання валюти здійснило сплату належних платежів за договором, які у гривневому еквіваленті складають 508794 грн 56 коп. та з вказаної суми було утримано та перераховано в бюджет України податок на прибуток «UNICMOVE LIMITED» у сумі 10383 грн 47 коп, тобто у розмірі 2% від суми прибутку іноземної компанії, що кореспондує положенням діючого законодавства, а саме пп.141.4.2. пункту 141.4. статті 141 ПКУ та статті 11 Конвенції. Зазначене підтверджується доданими до цієї відповіді Виписками та платіжними інструкціями.
Окремо зазначено, що у 2024 році, при проведенні ГУ ДПС в Одеській області планової перевірки дотримання податкового законодавства ТОВ «СПРУТ-ЛД» в період з 2017 по 2023 рік, на запит ТОВ «СПРУТ-ЛД» компанією «UNICMOVE LIMITED» було надано Довідку від 11.02.2024, відповідно до якої вона не укладала агентських чи інших посередницьких договорів, а всі права на використання та розпорядження отриманих нею прибутків належать виключно компанії «UNICMOVE LIMITED», вказана довідка надавалась контролюючому органу в межах перевірки (додається). За результатами вказаної перевірки ГУ ДПС в Одеській області було складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки №5888/15-32-07-01-14/36553433 від 21 лютого 2024, відповідно до якого не було виявлено порушень податкового законодавства при справлянні податків при виплаті доходів у вигляді процентів на користь компанії «UNICMOVE LIMITED».
08 лютого 2025 року ТОВ «СПРУТ-ЛД» було отримано Акт №3884/15-32-23-02-14 від 31.01.2025 року, складений за результатами позапланової невиїзної документальної перевірки (з 20.01.2025 року -5 робочих днів), яку призначено наказом ГУ ДПС в Одеській області від 12.12.2024 №12960-п.
У вказаному Акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення: п. 103.2 та 103.3 ст. 103, пп. 141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме при виплаті процентних доходів нерезиденту «UNICMOVE LIMITED» платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, внаслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі - 67 493 грн., в т.ч. 2019 рік 67 493 грн.
Крім того, до вказаного Акту з листом надійшла копія протоколу про адміністративне правопорушення №1/15-32-12-02-21 від 31 січня 2025 року, складеного на підставі зазначеного Акту, відносно директора ТОВ «СПРУТ-ЛД» за ч.1 статті 163-1 КУПАП.
На підставі акту перевірки 3884/15-32-23-02-14 від 31.01.2025 року та відповіді на заперечення від 05.03.2025 № 3383/КПР/15-32-23-02-06 Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №9771/15-32-23-02-19 від 06 березня 2025 року яким згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, статтею 58 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141, пункту 125-1.2 статті 125-1 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) збільшено на вісімдесят чотири тисячі триста шістдесят шість грн. 00 коп.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №9771/15-32-23-02-19 від 06 березня 2025 року протиправним та за його скасуванням звернувся до суду.
Перевіряючи правомірність оскаржуваних постанов та дій відповідача, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст.2 КАС України, суд виходить із застосування таких норм матеріального права.
Так, спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України (далі ПК України).
Згідно з пп.15.1 -15.2 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України регулюється ст. 103 Податкового кодексу України (далі, - ПК України).
Відповідно до пунктів 103.1, 103.2 статті 103 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. У разі отримання синдикованого фінансового кредиту особа (податковий агент) застосовує ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, на дату виплати процентів або інших доходів, отриманих із джерел в Україні, учасникам синдикату кредиторів з урахуванням того, резидентом якої юрисдикції є кожен учасник синдикованого кредиту, та пропорційно до його частки у межах кредитного договору, за умови що він є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, незалежно від того, виплата здійснюється через агента чи напряму.
Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.
Пунктом 103.3 статті 103 Податкового кодексу України визначено, що бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів. При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.
Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (пункт 103.4 статті 103 Податкового кодексу України).
Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (пункт 103.5 статті 103 цього Кодексу).
Відповідно до підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами, зокрема, є проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов`язаннями, випущеними (виданими) резидентом.
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (підпункт 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України).
За змістом положень частин першої та другої статті 11 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи проценти, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі, якщо такий резидент є особою - фактичним власником таких процентів.
Однак такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник процентів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 2 відсотків від загальної суми процентів. Спосіб застосування цих обмежень встановлюється компетентними органами Договірних Держав за взаємною домовленістю.
Таким чином, право на застосування зменшеної ставки податку, передбаченої відповідним міжнародним договором України, виникає, за умови одночасного виконання таких вимог: нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України; нерезидентом надано довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України; нерезидент є бенефіціарним власником доходу.
Для визначення особи як фактичного отримувача доходу така особа повинна володіти не тільки правом на отримання доходу, але повинна бути і особою, яка визначає подальшу економічну долю доходу.
Тобто, коли отримувач процентів має право отримувати вигоду та визначати подальшу економічну долю доходу і не пов`язаний договірними або юридичними зобов`язаннями щодо перерахування такого доходу іншій особі, отримувач є бенефіціарним власником доходу.
Разом з тим, передбачені міжнародними договорами пільги зі сплати податку не можуть бути застосовані у випадку, коли нерезидент діє як проміжна ланка в інтересах іншої особи, яка фактично отримує вигоду від доходу.
В момент виплати доходу достатньою підставою для застосування зниженої ставки податку є наявність довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України і така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.
Чинним законодавством не встановлено форми документу, що підтверджує статус контрагента як бенефіціарного власника доходу, та який повинна мати особа на момент проведення виплати.
Водночас у разі заперечення обставин щодо бенефіціарного власника, обов`язок доказування зворотного в силу положень Кодексу адміністративного судочинства України покладається на контролюючий орган як на суб`єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах №817/1045/17 та №803/1005/17.
Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що 29 листопада 2013 року між ТОВ «СПРУТ-ЛД» та компанією «UNICMOVE LIMITED» було укладено Договір позики №CPR/1113, відповідно до якого «UNICMOVE LIMITED» зобов`язується надати ТОВ «СПРУТ-ЛД» позику зі сплатою 4 відсотків річних на термін з 01 грудня 2013 року по 31 грудня 2028 року включно, але не раніше реєстрації цього Договору в Національному Банку України.
Відповідно до Розділу 2 Договору позики, «UNICMOVE LIMITED» може надати позику в розмірі 4 000 000 (чотири мільйони) доларів США ТОВ «СПРУТ-ЛД» на підставі відповідного письмового замовлення ТОВ «СПРУТ-ЛД» та копії Реєстраційного свідоцтва, виданого НБУ у підтвердження реєстрації цього Договору позики в НБУ. ТОВ «СПРУТ-ЛД», в свою чергу (відповідно до умов Договору позики) зобов`язаний повернути «UNICMOVE LIMITED» фактично отриману суму позики і сплатити нараховані відсотки за фактичний час користування позиковими коштами, шляхом перерахування коштів на рахунок Позикодавця.
На виконання вимог Договору позики, податкового та фінансового законодавства, Управлінням Національного Банку України в Одеській області було зареєстровано Повідомлення про договір, укладений резидентом-позичальником, який не є банком з нерезидентом та засвідчене територіальним управлінням 18 грудня 2013 року за №152.
25 червня 2015 року до вказаного Договору позики була укладена Додаткова угода, якою уточнили окремі умови Договору, яка так само зареєстрована 27.07.2015 року в НБУ (Повідомлення вих. №39 від 17 липня 2015 року).
ТОВ «СПРУТ-ЛД» подано до податкового органу Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2019 рік (реєстр.№ 9337113543 від 08.06.2023) та Додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (реєстр. № 9337113545 від 08.06.2023) за 2019 рік, в якому відображено у р.1 «Проценти, дисконтні доходи» виплату на користь компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр) за № CPR/1112 від 29.11.2013 в сумі 519 174,00 грн. та суму сплаченого до бюджету податку за ставкою 2% у розмірі 10 383,00 грн.
Виплати доходу з джерелом походження з України у вигляді процентів здійснювались на виконання умов договору позики №CPR/1113 від 29.11.2013 року, укладеного ТОВ "СПРУТ-ЛД" (Позичальник) з компанією «UNICMOVE LIMITED» (Позикодавець, Республіка Кіпр, код HE324008, адреса: Agias Fylaxeos & Zinonos Rossidi 2, 3082, Limassol, Cyprus, банківські реквізити: JSC "Regionala investiciju banka" Riga, Latvia IBAN: LV30RIBR00140810N0000).
Згідно умов договору Позикодавець зобов`язується надати Позичальнику позику у сумі 4 000 000,00 дол.США, зі сплатою 4 % відсотків річних, на термін з 01.12.2013 року по 31.12.2028 року включно. Позика надається на поповнення обігових коштів, фінансування витрат пов`язаних зі статутною діяльністю Позичальника та будівництва об`єктів нерухомості. Позичальник зобов`язується нараховувати та сплачувати відсотки за фактичний час користування грошовими коштами щоквартально протягом 5-ти банківських днів з 1-го числа місяця, наступного за кожним оплатним календарним кварталом, починаючи з 01.07.2015 року. Строк дії договору встановлюється від дня його реєстрації в управлінні НБУ в Одеській області і до повного погашення позики та відсотків за нею.
Згідно Додаткової угоди від 25.06.2015 року - Позикодавець зобов`язується надати Позичальнику позику у сумі 6 000 000,00 дол.США, зі сплатою 4 % відсотків річних, на термін з 01.12.2013 року по 31.12.2028 року включно. Позика надається на поповнення обігових коштів, фінансування витрат пов`язаних зі статутною діяльністю Позичальника, придбання, будівництва та ремонту об`єктів нерухомості.
Позичальник зобов`язується нараховувати та сплачувати відсотки за фактичний час користування грошовими коштами щоквартально з 1-го числа але не пізніше 15-го числа місяця, наступного за кожним оплатним календарним кварталом, починаючи з 01.07.2016 року.
Згідно Додаткової угоди від 28.02.2022 року Позикодавець зобов`язується надати Позичальнику позику у сумі 6 000 000,00 дол.США, відсоткова ставка за користування позикою складає: за період з дня отримання позики по 31.12.2021 року включно - 4 % річних, за період з 01.01.2022 року 0% річних.
За даними бухгалтерського обліку (рах. 502, 686) у ТОВ "СПРУТ-ЛД" за договором позики №CPR/1113 від 29.11.2013 рахувалась наступна заборгованість з компанією «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр):
станом на 01.01.2019 року:
- за позикою - 5 983 000,00 дол.США;
- за процентами 607 606,93 дол.США;
станом на 31.12.2019 року:
- за позикою 5 983 000,00 дол.США;
- за процентами 829 842,63 дол.США.
ТОВ "СПРУТ-ЛД" згідно умов договору позики №CPR/1113 від 29.11.2013 року здійснило перерахування на користь компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр) процентів 29.07.2019 року в сумі 20 000,00 дол.США (еквівалент 508 794,56 грн.).
Під час здійснення виплат процентів на користь компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр) ТОВ «СПРУТ-ЛД» здійснило нарахування та перерахування до бюджету податку на доходи нерезидента за ставкою 2% - 29.07.2019 року в сумі 10 383,47 грн.
ТОВ «СПРУТ-ЛД» до перевірки надано свідоцтво про статус резидента, видане Районним відділом м.Лімасол Департаменту податків Міністрества Фінансів Республіки Кіпр 31.01.2019 року та яким засвідчується, що «UNICMOVE LIMITED», компанія, зареєстрована у Республіці Кіпр з ідентифікаційним податковим № 12324008D, є резидентом Кіпру відповідно до Конвенції між Республікою Кіпр та Україною про уникнення подвійного оподаткування з дати її реєстрації, від 30.07.2013 року. Відповідно до цієї Конвенції, її прибуток за 2019 рік, незалежно від місця та джерел виникнення, підлягає оподаткуванню відповідно до закону про податок на прибуток Республіки Кіпр. Свідоцтво підписане комісаром з оподаткування E. Charalambous. Апостиль № 10402/19 від 31.01.2019 року, яким засвідчено справжність підпису E. Charalambous.
Головним управлінням ДПС в Одеській області отримана відповідь компетентного органу Республіки Кіпр та документи по нерезиденту «UNICMOVE LIMITED» (від 25.06.2024 справа № TD 3.10.43.2/A V349 P1205) на запит ДПС України від 07.03.2024 № 429/ІКО/99-00-23-01-01-05 щодо отримання податкової інформації (визначення бенефіціарного (фактичного) власника доходу) стосовно нерезидента «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр) за період з 01.01.2017 по 31.12.2023, надіслана листом ДПС України від 03.09.2024 № 1336/ІКО/99-00-23-01-02-07.
До відповіді компетентним органом Республіки Кіпр надані документи стосовно компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр), а саме: Меморандум та Статут компанії «UNICMOVE LIMITED», копія структури власності компанії «UNICMOVE LIMITED», Реєстр директорів та акціонерів компанії «UNICMOVE LIMITED», фінансова звітність «UNICMOVE LIMITED» за 2017-2021 роки, декларації з податку на прибуток «UNICMOVE LIMITED» за 2017-2020 роки, звіти незалежного аудитора Athos Fouttis & Co. Ltd (Республіка Кіпр), кредитний договір № CPR/1112 від 29.11.2013, укладений компанією «UNICMOVE LIMITED» з ТОВ «СПРУТ-ЛД», кредитний договір № НУ-01 від 27.11.2013 року укладений компанією «UNICMOVE LIMITED» з компанією «NOOSA HOLDINGS SA» (Республіка Панама), свідоцтва податкового резидента за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2021 рік.
На підставі інформації, наведеної у згаданих відповідях іноземного компетентного органу Республіки Кіпр, встановлено наступне :
Компанія «UNICMOVE LIMITED» зареєстрована на Кіпрі 03.07.2013 року за реєстраційним № 324008. Компанія активна. Основним видом діяльності компанії є фінансування пов`язаних компаній.
Згідно наданої до відповіді структури власності засновниками компанії «UNICMOVE LIMITED» (Республіка Кіпр) є фізичні особи - громадяни України: ОСОБА_2 50% частки, ОСОБА_3 - 50% частки.
Акціонери за період діяльності компанії:
ROYALA CONSALTING LIMITED (Кіпр) з 30.07.2013 по 24.10.2013;
NOOSA HOLDINGS SA (Панама) з 24.10.2013 по 01.02.2019;
Sunenergy Invest OU (Естонія) з 01.02.2019 по 23.04.2019;
ОСОБА_2 (Україна) з 23.04.2019 по теперішній час;
ОСОБА_3 (Україна) з 23.04.2019 по теперішній час.
Компанія не мала жодних приміщень у власності чи оренді, окрім юридичної адреси.
У компанії протягом 2017-2023 років не було інших працівників, крім директора.
Директором «UNICMOVE LIMITED» є компанія ROYALA CONSALTING LIMITED (Кіпр).
Компанія «UNICMOVE LIMITED» у періоді 2017-2023 роки надавала наступні довіреності:
- довіреності від 10.08.2018 року, 25.07.2019 року, 31.07.2020 року, 06.07.2021 року, 22.07.2022 року, на право представляти її інтереси, зокрема вирішувати питання, пов`язані з відкриттям, експлуатацією та закриттям банківських рахунків в AS «Regionala investiciju banka» - ОСОБА_4 .
- довіреність від 07.06.2021 року на право представляти її інтереси ОСОБА_4 , для ведення та управління бізнесом і справами з:
- ТОРГОВА КОМПАНІЯ «АЛМІ» (Україна);
- ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛМІ-ТРЕЙД» (Україна);
- ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СПРУТ-ЛТД» (Україна);
- ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТРАФФІК» (Україна).
Компетентним органом Республіки Кіпр надана фінансова звітність «UNICMOVE LIMITED» за 2017 2021 роки та декларації з податку на прибуток за 2017 2020 роки.
Згідно з фінансовою звітністю компанії за 2017 2021 роки, витрати компанії на суму понад 50 000 євро були непогашеними кредитами від «NOOSA HOLDINGS SA» (Панама) за кредитним договором № NU/01 від 27.11.2013 року.
Компетентним органом надані копії довідок про підтвердження податкового статусу резидента компанії «UNICMOVE LIMITED» за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2021 рік.
Компанією «UNICMOVE LIMITED» було надано Довідку від 11.02.2024, відповідно до якої вона не укладала агентських чи інших посередницьких договорів, а всі права на використання та розпорядження отриманих нею прибутків належать виключно компанії «UNICMOVE LIMITED».
Таким чином, суд доходить висновку, що позивачем правомірно при виплаті відсотків по кредиту за даним Договором, СТОВ застосовано зменшену ставку податку на репатріацію, а, саме: 2%, замість 15%. Застосовуючи зменшену ставку податку, підприємство керувалося Конвенцією між Урядом Республіки Кіпр і Урядом України про уникнення подвійного оподаткування, укладеною 08 листопада 2012 року.
Посилання відповідача на те, що компанія «UNICMOVE LIMITED» не є бенефіціарним власником стосовно доходу у вигляді процентів, отриманого від ТОВ «СПРУТ-ЛД», з огляду на наявність у «UNICMOVE LIMITED» фактичних обов`язків, щодо подальшого перерахування отримуваних процентів на користь кредиторів, відсутність у компанії можливості самостійного прийняття рішення щодо долі отримуваного доходу і контролю щодо отримуваного доходу та використовується лише як фінансовий механізм для кредитування українських підприємств та має формальний статус власника доходів у вигляді процентів, відхиляються судом, оскільки у цьому випадку доходом нерезидента було проценти по кредиту, що відповідно до п. 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України є доходом, отриманим нерезидентом із джерелом їх походження з України.
У свою чергу в матеріалах справи відсутні докази того, що відсотки по кредиту не є власністю будь-кого крім компанії «UNICMOVE LIMITED».
Інші доводи відповідача викладені у акті перевірки та відзиві на позовну заяву не впливають на зміст спірної господарської операції, тому відхиляються судом.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №9771/15-32-23-02-19 від 06 березня 2025 року, є правомірними та належать задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи вище встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.
У зв`язку з тим, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ЛД» (вул.Болгарська,1, м.Одеса, 65007) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №9771/15-32-23-02-19 від 06 березня 2025 року у прийняте Головним управління ДПС в Одеській області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ЛД» (вул.Болгарська,1, м.Одеса, 65007, ЄДРПОУ 36553433) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) судові витрати у сумі 3028,00 грн.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко