Дата принятия
13.12.2010
Номер дела
5328/10/1570
Номер документа
12849879
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 5328/10/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

за участю секретаря: Бжассо В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Роздільнянського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 770, 73 грн., -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов Роздільнянського районного центру зайнятості до ОСОБА_1, в якому позивач просив стягнути кошти, виплачені як допомога по безробіттю у сумі 770,73 грн.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач під час перебування в Роздільнянському районному центрі зайнятості на обліку як безробітний, з 14.03.2005 року згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що не повідомив Роздільнянський центр зайнятості та незаконно отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

У судовому засіданні представник позивача посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення судових повісток.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступні обставини та факти.

Громадянин ОСОБА_1 перебував на обліку в Роздільнянському районному центрі зайнятості з 03.02.2010 р. по 19.03.2010 р. На підставі заяви від 03.02.2010 року, відповідачу був наданий статус безробітного (а.с.8).

Як вбачається з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_1 14.03.2005р. був зареєстрований, як фізична особа-підприємець Роздільнянською районною державною адміністрацією, номер включення відомостей про ФОП до ЄДР №2544000 0000 000296 (а.с.10).

Під час перебування на обліку в центрі зайнятості відповідач отримав допомогу по безробіттю у розмірі 770,73 грн., що підтверджується довідкою Роздільнянського районного центру зайнятості від 12.05.2010р. (а.с.13).

За результатами розгляду розслідування страхового випадку директором Роздільнянського районного центру зайнятості видано наказ №4 від 02.04.2010 року про повернення відповідачем незаконно отриманих, як допомога по безробіттю коштів (а.с.11).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»із змінами і доповненнями передбачено, що Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Роздільнянський районний центр зайнятості згідно з п.2 ст. 12 вищевказаного закону є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, у звязку з чим, він виступає органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові і здатні приступити до підходящої роботи.

Пунктом 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у точу числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики №307 від 20.11.2000р. передбачено, що допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

На підставі п.п.п.5.5.1 п. 5.5. вищезазначеного порядку виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Частинами 1 та 2 ст. 31 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється у разі працевлаштування безробітного та відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, у період перебування на обліку у Роздільнянському центрі зайнятості та отримання допомоги, ОСОБА_1 згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був зареєстрований фізичною особою-підприємцем не повідомив центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг (а.с.10).

Під час перебування на обліку відповідач отримав допомогу у розмірі 770,73 грн.

Відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з неї з моменту виникнення цих обставин.

Пунктом 6.14 Порядку передбачено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1 визначено механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. За результатами розслідування страхового випадку директором Роздільнянського районного центру зайнятості було прийнято наказ №4 від 02.04.2010 року про повернення незаконно отриманих коштів, виплачених як допомога по безробіттю громадянином ОСОБА_1 (а.с.11). Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що до відповідача був направлений лист № 330/04-03 від 06.04.2010 р. щодо повернення коштів отриманих як допомога по безробіттю у сумі 770,73 грн., який був отриманий відповідачем 15.04.2010р.. (а.с.12), однак в добровільному порядку вищезазначена заборгованість відповідачем сплачена не була.

На час розгляду справи кошти, отримані відповідачем у сумі 770,73 грн. сплачені не були.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд вважає, що Роздільнянський районний центр зайнятості довів суду правомірність стягнення коштів.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази у сукупності, а також враховуючи те, що відповідачем добровільно не сплачено кошти у сумі 770, 72 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення коштів у розмірі 770, 73 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 159-164,167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Роздільнянського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 770, 73 грн., - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1, Одеська обл., АДРЕСА_1) на користь Роздільнянського районного центру зайнятості кошти у розмірі 770, 73 грн. (сімсот сімдесят гривень 73 копійки) до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на рахунок № 37171300900381, одержувач: Роздільнянський районний центр зайнятості, код 20995077, ГУДК в Одеській області, МФО 828011.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 13 грудня 2010 року

Суддя : Г.П. Самойлюк