Дата принятия
26.06.2025
Номер дела
461/4648/25
Номер документа
128408731
Форма судопроизводства
Про адмінправопорушення
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №461/4648/25

Провадження №3/461/1755/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у м. Вінниця; проживає: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 10.08.2021 органом № 0512, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ,

за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -

В С Т А Н О В И В :

25.08.2022 через пункт пропуску "Шегині-Медика" митного поста "Мостиська" Львівської митниці здійснено пропуск на митну територію України автомобіля марки VW Touareg, VIN НОМЕР_3 , який переміщувався транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 (паспорт № НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

До митного контролю громадянином України ОСОБА_3 було подано наступні документи:

декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.08.2022,

свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 , видане 15.09.2020 ОСОБА_4 (Республіка Польща),

звернення військової частини НОМЕР_7 від 20.08.2022 № 1310.

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.08.2022, автомобіль марки VW Touareg, VIN НОМЕР_3 , як гуманітарна допомога переміщується на адресу військової частини НОМЕР_7 ( АДРЕСА_1 ).

Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.08.2022, засвідчено підписом громадянина Україна ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 , виданого 15.09.2020 ОСОБА_4 (Республіка Польща), автомобіль VW Touareg має номер кузова НОМЕР_8 .

Відповідно до листа військової частини НОМЕР_9 від 28.12.2024 № 1579/13/11395 (лист Держмитслужби від 10.01.2025 № 20/20-02-01/7/49), військовою частиною НОМЕР_7 автомобіль марки VW Touareg, VIN НОМЕР_3 , не отримано.

Гр. ОСОБА_1 листом від 03.03.2025 (вх. Львівської митниці № 4603/10-20 від 03.03.2025) повідомив (пряма мова): «... вказане авто доставлено мною до м. Вінниця та передано військовослужбовцям на підставі документів щодо переміщення транспортного засобу, «Акту переміщення автомобілів (надається додатком). Акт прийому-передачі не складався, у зв язку з тим, що, на той час не було таких вимог і я не був обізнаний в необхідності оформлення такого документу. Факту неотримання військовою частиною означеного в листі товару пояснити не можу, контактів осіб, які отримували автомобіль не збереглось, що пов язано з тим, що подія відбулась майже 3 роки тому. В наявності залишились тільки документ, який надсилаю додатком.»

В доповнення до вказаного листа гр. України ОСОБА_5 надав Львівській митниці Акт про переміщення автомобілів від 01.09.2022, відповідно до якого автомобіль VW Touareg, VIN НОМЕР_8 , військовою частиною НОМЕР_7 було передано військовій частині НОМЕР_10 . Акт про переміщення автомобілів від 01.09.2022 засвідчено підписом командира ВЧ НОМЕР_10 полковника ОСОБА_6 та печаткою поліклініки військової частини НОМЕР_10 .

Військова частина НОМЕР_10 листами від 07.04.2025 № 1025 (вх. Львівської митниці № 12319/8.2-20 від 07.04.2025) та від 22.05.2025 № 1477 (вх. Львівської митниці № 18754/8.2/20 від 23.05.2025) повідомила, що автомобіль VW Touareg, VIN НОМЕР_3 (або НОМЕР_8 ), на обліку у військовій частині НОМЕР_10 не перебував і не перебуває, згідно з результатами проведеної перевірки облікової документації. У фактичне користування військової частини НОМЕР_10 такий автомобіль не надходив. Полковник ОСОБА_6 у списках військової частини НОМЕР_10 не значиться. Відтиск печатки на копії акту про переміщення автомобілів від 01.09.2022 має явні візуальні відмінності із наявною у військовій частині НОМЕР_10 печаткою, зокрема по геометричних межах взаємного розташування літер.

Військова частина НОМЕР_7 листами від 04.05.2025 № 1605/4042 (вх. Львівської митниці № 16237/8.2-20 від 07.05.2025) та від 27.05.2025 № 1605/4731 (вх. Львівської митниці № 19380/8.2/20 від 29.05.2025) повідомила, що автомобіль VW Touareg, VIN НОМЕР_3 (або НОМЕР_8 ), військовослужбовцями військової частини отримано не було. В користуванні військової частини НОМЕР_7 з постановкою на облік не перебував. Передачі з військової частини НОМЕР_7 до НОМЕР_10 не було.

Відповідно до службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Львівської митниці від 16.05.2025 № 15/15-02/21215 вартість автомобіля марки VW Touareg, VIN НОМЕР_3 , становить 9100 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 25.08.2022 відповідає сумі 330 378,23 гривень.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Вказаний автомобіль було ввезено відповідно до порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», якою встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

З метою отримання пояснень від гр. ОСОБА_1 та прийняття ним участі у складанні протоколу про порушення митних правил Львівською митницею на його адресу скеровано листи від 07.05.2025 № 20/20-01/10/11623 та від 21.05.2025 № 20/20- 01/10/12840, якими йому запропоновано прибути в терміни до 16.05.2025 та 29.05.2025 відповідно.

Гр. ОСОБА_1 листом від 13.05.2025 (вх. Львівської митниці № 16910/10-20 від 13.05.2025) повідомив, що прибути не має можливості, у зв`язку з тим, що з 2023 року знаходиться поза межами України (м. Ганновер, Федеративна Республіка Німеччина). Повної адреси для листування з ним не надав.

Таким чином громадянином України ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів та таких, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МКУ.

Представник ОСОБА_1 адвокат Клапоущак С.Ю. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з закінченням строків. Вважає, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч.1 ст.467 МК України, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

Перевіривши матеріали справи та надані докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.483 МК України.

За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Згідно ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ч.1 ст.483 МК України, відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).

Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №0819/UA209000/2025 від 30.05.2025 року; копією паспорта, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, декларації, витягом АСМО «Інспектор», листами ВЧ, описом предметів, висновком експерта та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Встановлено, що відповідно до службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Львівської митниці від 16.05.2025 № 15/15-02/21215 вартість автомобіля марки VW Touareg, VIN НОМЕР_3 , становить 9100 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 25.08.2022 відповідає сумі 330 378,23 гривень.

З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, ступеня його вини, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ч.1ст.483 МК України, у розмірі 50% вартості товару, що був предметом порушення митних правил, що становить 165189,12 грн., без конфіскації товару.

Щодо покликань представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності щодо пропуску строків накладення адміністративного стягнення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1ст.467 МКУ, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексурозглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

З наведеного вбачається, що строки накладення адміністративного стягнення розпочинаються не з моменту вчинення відповідного правопорушення, а з моменту його виявлення.

У цій справі такий строк фактично починається з дати отримання митним органом (03.01.2025) повідомлення військової частини від 28.12.2024, тобто він не минув та не закінчився.

Відтак, суд відхиляє наведені доводи сторони захисту.

Окрім цього, у відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,6 грн.

Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 487, 526, 528 МК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % вартості товару, що становить 165189,12 гривень, в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,6 грн судового збору.

На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.

Суддя І.Р.Волоско