Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2025 року Справа№200/3457/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У травні 2025 року ОСОБА_1 (далі позивачка) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії за віком на підставі довідки № 01-30/869 від 05.02.2024, яку видано Дружківською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області; - зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки № 01-30/869 від 05.02.2024, яку видано Дружківською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області, урахувавши зазначені в довідці відомості про заробітну плату з дати звернення із заявою про призначення пенсії.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на протиправне неврахування довідки № 01-30/869 від 05.02.2024 під час вирішення питання про перерахунок пенсії.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що ОСОБА_1 звернулася з заявою від 12.02.2024 про перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату 1-30/869 від 05.02.2024 року. Розгляд даної заяви, за принципом екстериторіальності було здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Рішенням управління від 15.02.2024 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії до підтвердження довідки про заробітну плату актом перевірки. Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області діяло на підставі діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії за віком на підставі довідки № 01-30/869 від 05.02.2024 відсутні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувані докази. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду. Відстрочено сплату судового збору.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 15.01.2002.
З протоколу (рішення) 052630004200 (дата розрахунку 25.02.2025) випливає, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, особовий рахунок відкритий 09.01.2024.
12 лютого 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою № 281 про перерахунок пенсії та надала довідку про заробітну плату, видану Дружківською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області №01-30/869 від 05.02.2024 року.
Розгляд даної заяви, за принципом екстериторіальності було здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.02.2024 про перерахунок пенсії, зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, ГУ ПФУ прийняло рішення №052630004200 від 15.02.2024 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до надходження акта перевірки. Зазначено, що надана довідка про заробітну плату, яка видана Дружківською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області №01-30/869 від 05.02.2024 року за період з 01.04.1995 по 31.12.1999, не підтверджена первинними документами.
До суду надана копія трудової книжки НОМЕР_2 , в якій наявні записи: № 8 і № 9 щодо роботи позивачки і Дружківській колективній промислово-торгівельній фірмі з виробництва фарфору «Ранок» у період з 03.04.1995 по 30.09.1996 в живописному цеху на посаді знімач-укладальник фарфорових виробів 3 розряду; №№ 9-10 щодо роботи позивачки в період з 01.10.1996 по 27.05.2002 у тому ж цеху відвідником 2 розряду.
До суду надана копія архівної довідки Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № 01-30/869 від 05.02.2024 про заробітну плату позивачки за періоди з квітня по грудень 1995 року, з січня по грудень 1996 року, з січня по грудень 1997 року, з січня по грудень 1998 року, з січня по грудень 1999 року. Підставою зазначено: ф. 63 ОС, оп. 1ОС, спр. 1290 арк. 5.
Також до суду надана копія акта Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.04.2024 № 0500-1104-1/1570 перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до якого дані, зазначені в довідці № 01-30/869 від 05.02.2024 на ім`я ОСОБА_2 за період з квітня 1995 року по грудень 1999 року відповідають первинним документам, які зберігаються в архівному відділі Дружківської міської військової адміністрації.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови в перерахунку пенсії.
Приписами ч. 1 ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі Порядок № 22-1) установлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Отже, позивачкою у відповідності до наведених приписів надана архівна довідка № 01-30/869 від 05.02.2024, в якій підстави її складання. У цій довідці зазначена адреса установи, яка видала довідку.
Посилання ГУ ПФУ в Полтавській області на те, що не було долучено надано первинних документів, на підставі яких видано довідку про заробітну плату суд вважає таким, що не впливає на обов`язок органу Пенсійного фонду України врахувати цю довідку, оскільки особа (пенсіонер) не повинна подавати такі первинні документи.
З огляд на викладене, суд дійшов висновку, про протиправність неврахування ГУ ПФУ в Донецькій області указаної довідки під час вирішення питання про перерахунок пенсії позивачки.
Відповідно до пункту 1.8 розділу I Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
При цьому, позивачем обрано неналежний спосіб захисту щодо оскарження бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії за віком на підставі довідки № 01-30/869 від 05.02.2024, оскільки наслідки для позивача створює саме рішення ГУ ПФУ №052630004200 від 15.02.2024 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яке є належною формою реалізації відповідачем владних повноважень у спірних правовідносинах.
Ураховуючи приписи ч. 2ст. 9 КАС України, з метою забезпечення правової визначеності в спірних правовідносинах, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог для захисту прав позивача і прийняти рішення про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №052630004200 від 15.02.2024 про відмову в перерахунку пенсії, що відповідає приписам п. 2 ч. 2ст. 245 КАС України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 19 травня 2025 року позивачці відстрочено сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі.
Частинами 1 та 3ст. 139 КАС Українивстановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Ураховуючи те, що позивачу було відстрочено сплату судового збору при поданні позовної заяви, а позов задоволено частково, судовий збір у 605,60 грн підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Інша частина судового збору в розмірі 605,60 грн підлягає стягненню на користь Державного бюджету України з позивача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код: 13967927, 36000, Україна, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Гоголя, будинок, 34) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №052630004200 від 15.02.2024.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки № 01-30/869 від 05.02.2024, яку видано Дружківською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області, починаючи з дати звернення із заявою про призначення пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Повне рішення суду складено 18 червня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков