Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/8609/24 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 про повернення документів для оформлення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканці АДРЕСА_2 , як члену сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
2) зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_6 прийняти документи від ОСОБА_1 для оформлення одноразової грошової допомоги, як члену сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», як члену сім`ї загиблого.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.10.2024 року ОСОБА_1 подала заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю її онука ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_7 помер в ході виконання бойових завдань, пов`язаних із захистом Батьківщини в районі н.п. Бердичі, Покровського р-ну Донецької області. Проте позивача повідомили, що документи для оформлення одноразової грошової допомоги родині загиблого повернуті у зв`язку із відсутністю підтверджуючих документів про перебування позивача на утриманні у загиблого військовослужбовця. Позивач вважає вказані дії ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, так як вона має право на отримання одноразової грошової допомоги як член сім`ї загиблого військовослужбовця відповідно до п.1, 2 Постанови Кабінету міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З цих підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
23 січня 2025 року відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, згідно якої заперечує щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі. Зокрема вказує, що 01.10.2024 року за вх.№Г-422 ІНФОРМАЦІЯ_8 отримав заяву позивача про нарахування та виплату ОСОБА_1 , бабусі (опікуну) загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу у розмірі та порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року. Вказує, що 03.10.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_8 виготовив доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (пункт 3.1 розділу III) та супровідним листом №7/14256 від 03.10.2024 року, разом з іншими копіями документів, надіслав для оформлення одноразової грошової допомоги. 22.10.2024 року за вх. № 21152 від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов лист №8/1/9108 від 19.10.2024 року про повернення документів ОСОБА_1 у зв`язку із відсутністю підтверджуючих документів про перебування позивача на утриманні у загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), про що доведено позивачу листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.10.2024 року вих.№ 7/15787.
27 січня 2025 року представником позивача подано відповідь на відзив відповідача 1, в якій представник вказує, що твердження відповідача про відсутність підтверджуючих документів про перебування позивача на утриманні у загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним Фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втраті годувальника або факт призначення пенсії за загиблим, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі) не відповідають дійсності, так як в позовній заяві наведені факти того, що позивач являється членом сім`ї загиблого військовослужбовця і має всі законні права на отримання ОГД у зв`язку з його смертю.
Ухвалою суду від 27 січня 2025 року залучено до участі в адміністративній справі № 260/8609/24 в якості другого відповідача Міністерство оборони України, та надано йому строк для подання відзиву на позов.
17 лютого 2025 року відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнає, вважає, що такий задоволенню не підлягає. Наголошує, що Міністерство оборони України (комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум) у відповідних правовідносинах не є платником, не має повноважень самостійно виплачувати набувачу суми допомоги, виходячи з обсягу наданих повноважень, а відповідає лише за прийняття управлінського рішення щодо призначення допомоги, на підставі отриманого пакету документів. Звертає увагу, що будь-яких документів з приводу виплати одноразової грошової допомоги позивачу на розгляд Комісії не надходило, а отже відсутні будь-які підстави для прийняття Міністерством оборони України рішення про виплату одноразової грошової допомоги позивачу.
18 лютого 2025 року представником позивача подано відповідь на відзив відповідача 2. Зазначає, що відповідач діяв всупереч Закону, позивач вважає за потрібне, повторно розглянути її заяву та призначити одноразову грошову допомогу за загибель її онука ОСОБА_2 відповідно до Закону та Порядку №45.
Ухвалою суду від 27 березня 2025 року залучено до участі в адміністративній справі № 260/8609/24 в якості відповідача 3 ІНФОРМАЦІЯ_9 , та надано йому строк для подання відзиву на позов.
02 квітня 2025 року на адресу суду надійшов відзив від відповідача 3, згідно якого просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що п. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено перелік осіб, які належать до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону. Позивач в даному випадку із згаданого переліку може бути утриманкою загиблої особи, однак про утримання як підставу для виплати допомоги в позові не зазначає і доказів цього суду не надала. Сам факт проживання однією сім`єю не передбачений п. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як підставу для проведення виплат члену сім`ї загиблого. За таких обставин позивач не відноситься до кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. З огляду на викладене ІНФОРМАЦІЯ_10 не вбачає підстав для задоволення позову.
07 квітня 2025 року представником позивача подано відповідь на відзив відповідача 2. Вказує, що твердження відповідача 3 про те, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю її внука, як члена сім`ї загиблого не відповідає дійсності. Позивач є рідною бабусею загиблого, була призначена опікуном, а отже виконувала всі функції (обов`язки), що притаманні батькам. Таким чином, позивач та загиблий були членами сім`ї, оскільки вони спільно проживали, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом та мали по відношенню один до одного взаємні права та обов`язки, та були пов`язані кровним спорідненням. Також звертає увагу суду, що сповіщення сім`ї про смерть ОСОБА_2 було адресоване сім`ї позивача, а саме: його бабусі ОСОБА_1 ..
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в складі Збройних Сил України та загинув ІНФОРМАЦІЯ_11 внаслідок отримання поранення 28.03.2024 в ході виконання бойового завдання під час оборонних дій в районі населеного пункту Бердичі Покровського району Донецької області, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 317н/784дон від 30.03.2024 року, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 04.04.2024 року та довідкою про причину смерті №317н/784дон від 30.03.2024.
ОСОБА_1 є бабусею та опікуном загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з рішення Виконавчого комітету Мукачівської міської ради №125 від 08.05.2018.
01 жовтня 2024 року позивач подала до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю онука ОСОБА_2 .
03 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_8 виготовив доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою (додаток 3 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (пункт 3.1 розділу III) та супровідним листом №7/14255 від 03.10.2024 року, разом з іншими копіями документів, надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення одноразової грошової допомоги.
19 жовтня 2024 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов лист №8/1/9108 про повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні у загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Листом від 25.10.2024 року № 7/15787 ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомив позивача, що документи для оформлення одноразової грошової допомоги повернуті у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів про перебування ОСОБА_1 на утриманні у загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі).
Вважаючи дії такі відповідача 1 протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята Постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Постанова набрала чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022 року.
Постановами Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 року, №754 від 01.07.2022 року, №1066 від 27.09.2022 року, №1146 від 08.10.2022 року, №43 від 20.01.2023 року до вказаної Постанови №168 від 28.02.2022 року були внесені відповідні зміни та доповнення.
Відповідні зміни та доповнення, що вносились до Постанови №168 підлягають застосуванню з 24.02.2022, інші - з моменту набрання чинності таких змін.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (у відповідній редакції, чинній на дату смерті військовослужбовця) установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пунктах 1-1-2 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім`ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім`я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Як встановлено судом, 01.10.2024 року позивач подала до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю онука.
Листом від 25.10.2024 року № 7/15787 ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомив, що підстави для реалізації заяви ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю онука відсутні, а документи додані до заяви підлягають поверненню.
Пунктом 2 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Згідно з абзацом тридцятим пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань оформлюють документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до абзацу шостого пункту 4.6 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України обласними ТЦКСП.
Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39232 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі Порядок № 45), які набули чинності 31.01.2023.
Згідно із пунктами 1.2-1.7 розділу I Порядку №45 ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).
Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.
Відповідно до пункту 2.1 розділу II Порядку №45 орган військового управління, військова частина, установа, військовий навчальний заклад (далі - військова частина):
1) після видання наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу у зв`язку з загибеллю (смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надсилає до відповідного районного (міського) ТЦКСП:
витяг з цього наказу;
витяг з послужного списку особової справи (обліково-послужної картки) про склад сім`ї загиблого (померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва));
грошовий атестат з інформацією про розмір виплаченої на дату загибелі (смерті) військовослужбовця додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», або витяг з наказу про виплату такої винагороди на дату загибелі (поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану) військовослужбовця.
У разі відсутності інформації про місце проживання батьків, дружини/чоловіка, неповнолітніх дітей або утриманців (далі - члени сім`ї) загиблого (померлого) військовослужбовця або якщо загиблий (померлий) військовослужбовець не мав сім`ї чи близьких родичів, військова частина надсилає документи, зазначені в цьому підпункті, до районного (міського) ТЦКСП за місцем прийняття (призову) загиблого (померлого) військовослужбовця на військову службу. Якщо районний (міський) ТЦКСП знаходиться на тимчасово окупованій території (в районах проведення бойових дій) військова частина надсилає до підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_12 документи, зазначені в підпункті 1 пункту 2.1 цього розділу, для подальшого надсилання їх районним (міським) ТЦКСП (за їх запитом);
2) у разі повернення військовослужбовця, включеного до іменного списку безповоротних втрат особового складу, або з`ясування, що він знаходиться на лікуванні (в полоні), про це в той самий день оголошується в наказі командира військової частини по стройовій частині і доповідається керівнику служби персоналу вищого штабу (органу військового управління) або кадрового центру за підпорядкованістю, а також негайно сповіщається Кадровий центр Збройних Сил України, районний (міський) ТЦКСП, якому було відправлено сповіщення командира військової частини про загибель (смерть), та Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі - Департамент соціального забезпечення);
3) за запитом районних (міських) ТЦКСП, до яких звернулися члени сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби), який помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надає документи, зазначені у підпункті 1 пункту 2.1 цього розділу.
Відповідно до пункту 3.1 розділу III Порядку №45 Районний (міський) ТЦКСП:
1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП;
2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ТЦКСП, ті обласні (Київський міський) ТЦКСП, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім`ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації;
3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв`язку та письмово за підпорядкованістю обласний (Київський міський) ТЦКСП для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення;
4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов`язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім`ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;
5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
Пунктом 3.2 розділу III Порядку №45 регламентовано, що Обласний (Київський міський) ТЦКСП:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;
3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов`язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім`ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;
4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
Положеннями пунктів 4.1 - 4.6 розділу IV Порядку №45 визначено, що члени сім`ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2. Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв`язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв`язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.
Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті -161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.
Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу XIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім`ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_12 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення - готує проекти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
Аналізуючи вказані положення Порядку № 45, суд формує наступні висновки.
Районний (міський) ТЦКСП, в даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_8 є органом, який уповноважений:
- приймати документи від осіб, які можуть звернутися за ОГД;
- оформлювати документи для її призначення та виплати.
При цьому, районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх обласному ТЦКСП за підпорядкуванням.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_8 прийняв від позивача документи про оформлення одноразової грошової допомоги та відповідно до Порядку №45, виготовив доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою (додаток 3 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (пункт 3.1 розділу III) та супровідним листом №7/14255 від 03.10.2024 року, разом з іншими копіями документів, надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення одноразової грошової допомоги. При цьому, в подальшому повідомив позивача про прийняте рішення за наслідками розгляду її заяви про призначення одноразової грошової допомоги.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач 1 діяв в межах повноважень, наданих чинним законодавством, з огляду на що судом не встановлено протиправність в його діях.
Однак, суд також вказує, що обласний ТЦКСП, в даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_9 є органом, який уповноважений:
- подавати висновок щодо можливості призначення ОГД;
- надсилати опрацьовані документи до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) для подальшого розгляду;
- проводити перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляти про результати проведеної роботи.
В даному положенні відсутнє повноваження обласного ТЦКСП повертати документи заявнику на доопрацювання.
Суд наголошує, що обласний ТЦКСП, який перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи, після чого результати опрацювання документів обласним ТЦКСП зазначаються у висновку та доповіді, які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки).
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Суд вказує, що в матеріалах справи відсутні докази оформлення висновку та доповіді щодо можливості призначення ОГД позивачу та надіслання таких разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 Порядку №45 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду.
Отже, судом встановлено, що відповідач 3 вийшов за межі наданих йому повноважень, не направивши документи позивача про оформлення ОГД разом з висновком та доповіддю до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду, натомість повернувши такі позивачу на доопрацювання.
Верховний Суд у постанові від 15 грудня 2021 року у справі № 1840/2970/18 зазначив, що дискреція це не обов`язок, а повноваження адміністративного органу, оскільки юридична концепція дискреції передбачає можливість вибору між альтернативними способами дій та/або бездіяльністю. У разі, якщо законодавство передбачає прийняття лише певного конкретного рішення, то це не є реалізацією дискреції (повноважень), а є виконанням обов`язку.
У рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі «Hasan and Chaush v.Bulgaria» № 30985/96).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії», п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», п. 58, а також рішення у справі «Ґаші проти Хорватії», заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі «Трґо проти Хорватії», заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).
Крім цього, суд зазначає, що не надає правову оцінку зазначеним відповідачем 3 у листі підставам відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки, як зазначалося вище, у відповідача 3 відсутні повноваження щодо повернення документів на доопрацювання, наявність чи відсутність права на виплату ОДГ вказується у висновку та доповіді, які надсилаються до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду, що відповідачем 3 здійснено не було.
Разом з тим, згідно загальних засад права, бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
В свою чергу, дії - це юридично значуща активна (тобто врегульована нормами права) поведінка суб`єкта владних повноважень, що спричиняє юридичні наслідки.
Суд зазначає, що відповідач 3, повідомивши позивача листом про відсутність права на виплату одноразової грошової допомоги, вчинив саме протиправні дії щодо не оформлення висновку та доповіді щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги позивачу, та не подання таких разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не оформлення висновку та доповіді щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги позивачу, та не подання таких разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 Порядку 45, до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду, та зобов`язання оформити висновок та доповідь щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги позивачу та надіслати такі разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 Порядку 45 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду.
При цьому позовна вимога позивача про призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю онука задоволенню не підлягає, так як заява позивача від 01.10.2024 не розглянута уповноваженим на це суб`єктом, при цьому головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання) не приймалося, а тому вказані вимоги є передчасними.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн. Враховуючи часткове задоволення позову, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача 3 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не оформлення висновку та доповіді щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно пункту 3.2 розділу III та 4-3 розділу IV Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45, та не подання висновку та доповіді разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 цього Порядку, до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_9 оформити висновок та доповідь щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно пункту 3.2 розділу III та 4-3 розділу IV Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45, та надіслати висновок та доповідь разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 цього Порядку до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для подальшого розгляду.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) судові витрати у розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяМ.М. Луцович