Дата принятия
01.05.2025
Номер дела
389/1299/25
Номер документа
127310751
Форма судопроизводства
Про адмінправопорушення
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

01.05.2025

Провадження №3/389/465/25

ЄУН 389/1299/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2025 року місто Знам`янка

Суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Ябчик Наталія Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції№1(м.Знам`янка)Кропивницького РУПГУНП вКіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 14 квітня 2025 року о 21 годині 15 хвилин, в сел.Знам`янка Друга, Кропивницького району, Кіровоградської області по вул.Степова, керуючи транспортним засобом ВАЗ 21051, державний номерний знак НОМЕР_2 не мав при собі посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії та не мав права керування транспортними засобами. Дане правопорушення вчинено повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 «А» ПДР України, вчинивши тим самим правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.

За даним фактом складено протокол серії ЕПР1 №300743 від 14 квітня 2025 року від підпису якого ОСОБА_1 відмовився.

До суду ОСОБА_1 не з`явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, про що в матеріалах справи міститься довідка про доставлення йому СМС повідомлення на вказаний у його заяві номер телефону, причина його неявки не відома.

З огляду на те, що ОСОБА_1 ,будучи повідомленийпро дату,час тамісце розглядусправи та будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення та про те, що дана справа буде розглядатися у Знам`янському міськрайонному суді, не вжив заходів для явки до суду, суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи.

Слід також відзначити, що і Європейський Суд з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Тим більше, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтями ч.5 ст.126 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Пункт п.2.1«А»Правил дорожнього руху передбачає, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Частини 2-4 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом ; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами ; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Частина 5 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбаченихчастинами другою - четвертоюцієї статті.

Суддя, дослідив письмові матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення; рапорт; копію постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автомоатичному режимі серії ЕНА №4502970 від 14 квітня 2025 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 510 грн.; копію постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автомоатичному режимі серії ЕНА №1922424 від 16 квітня 2024 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 3400 грн. та довідку до неї, з якої вбачається, що відповідно до офіційного веб-порталу судової влади України, станом на 15 квітня 2025 року відсутня інформація щодо ОСОБА_1 про оскарженнявищезазначеної постанови;довідку ВП №1 (м.Знам`янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області встановлено, що відповідно до бази даних підсистеми «ГСЦ Посвідчення водія» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з якої вбачається, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідчення водія будь якої категорії не отримував; долучені до матеріалів справи та перглянуті під час розгляду справи DVD диски з відеофіксацією вчиненого правопорушення, на яких зафіксований факт керування ОСОБА_1 вищезазначеним транспортним засобом.

Аналізуючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає,що винаостаннього у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, доведена в повному обсязі.

Вчинені ОСОБА_1 дії характеризуються умисною формою вини, є неповагою правопорушника до безпеки руху та потенційною загрозою для інших транспортних засобів, їх водіїв, пасажирів та пішоходів, зрештою і для нього самого. Керування транспортним засобом особою, яка не має такого права, за своїм характером є грубим порушенням у розумінні положень ч.5 126 КУпАП, адже умисні протиправні дії правопорушника безпосередньо створюють загрозу для інших учасників дорожнього руху, що свідчить про підвищену суспільну небезпеку зазначеного адміністративного правопорушення. Правопорушник незважаючи на загально прийняті норми поведінки та співжиття в суспільстві, вчинив грубе порушення правил дорожнього руху.

Санкція ч.5 ст.126КУпАП передбачає адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п`яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

У законі не вживається поняття наявність посвідчення водія чи його відсутність, мова йде про право керування транспортним засобом.

Отже, оскільки не передбачено альтернативного застосування стягнення, суд дотримуючись вимог ч.5 ст.126КУпАП вважає, що до особи, яка взагалі не отримувала посвідчення водія застосовується адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на певний строк.

Стаття 30КУпАП зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 1251-ІХ від 16 лютого 2021 року, не перешкоджає застосування судами стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобами щодо осіб, які не мають посвідчення водія.

Зважаючи на викладене вище, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, яке є грубим, умисним порушенням Правил дорожнього руху та має підвищену суспільну небезпеку, оскільки відсутність водійського посвідчення свідчить про не проходження особою належної підготовки в спеціалізованих установах (автошколах), а відтак наявності у неї відповідних навиків і знань щодо керування транспортними засобами, що є загрозою для життя та здоров`я як водія який керує без відповідного права так і інших учасників дорожнього руху: водіїв, пасажирів, пішоходів велосипедистів, власності третіх осіб, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення передбаченого санкцією ч.5 ст.126 КУпАП у виді штрафу з позбавленнямправа керуваннятранспортним засобомна строкпередбачений санкцієювказаної нормита без оплатноговилучення транспортногозасобу,оскільки данихпро те,що автомобіль належить останньому до матеріалів справи не долучено, а відтак підстави для оплатного вилучення транспортного засобу відсутні. На думку суду накладення такого стягнення є необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Керуючись ст.ст.33, 40-1, 283-285 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу у розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн., який підлягає стягненню в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п`ять) років.

Стягнути зі ОСОБА_1 судовийзбір накористь державив сумі605(шістсот п`ять) грн. 60 коп.

Постанова можебути оскарженапротягом десятиднів здня винесеннядо Кропивницького апеляційного суду.

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).

Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Роз`яснити порушнику, що виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено судом за його заявою за наявності відповідних обставин, що утруднюють виконання рішення.

Стягувач за рішенням в частині стягнення штрафу Держава в особі, відділу поліції №1 (м.Знам`янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам`янка Кіровоградська область, 27406). Ідентифікаційний код юридичної особи Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області в Єдиному державномуреєстрі юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формувань (код ЄДРПОУ) 40108709.

Реквізити для сплати штрафу:

ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300

КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230

БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)

КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998

РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA658999980313000149000011001

КОД класифікації доходів бюджету: 21081300

Стягувач за рішенням в частині стягнення судового збору - Держава в особі, Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м.Київ, 01601, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 26255795).

Реквізити для сплати судового збору:

ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783

БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)

КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998

РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001

КОД класифікації доходів бюджету: 22030106

Строк пред`явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя Знам`янського міськрайонного суду Н.М.Ябчик

Кіровоградської області