Дата принятия
24.04.2025
Номер дела
760/31559/24
Номер документа
127309021
Форма судопроизводства
Про адмінправопорушення
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №760/31559/24

3/760/1190/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року місто Київ

Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Кратко Д.М., розглянувши адміністративний матеріал, який направлений Солом`янським УП ГУ НП у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою місця проживання: АДРЕСА_2 , працюючого на АЗС «КЛО» ТОВ «Конверс Лінкс», у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

в с т а н о в и в:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ серії № 583960 від 27 листопада 2024 року, 27 листопада 2024 року о 14 год. 31 хв. за адресою: АДРЕСА_3 , громадянин ОСОБА_1 , будучи начальником АЗС «КЛО» організував роздрібну торгівлю пальним без отриманої ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, чим порушено частину 2 статті 29 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 18 червня 2024 року № 3817-IX, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною 1 статті 164 КУпАП.

Особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та його представником - адвокатом Зоценко І.В. були подані письмові клопотання про закриття провадження у справі від 06 лютого 2025 року та 24 березня 2025 року, виклавши у них відповідні доводи.

Зокрема стороною захисту зазначається, що між ТОВ «Конверс Лінкс», яке є власником мережі АЗС «КЛО», та Головним управлінням ДПС у місті Києві в Київському окружному адміністративному суду розглядається спір щодо неправомірності дій представників органу державної податкової служби та зобов`язання вчинити дії. Крім того, громадянин ОСОБА_1 не є суб`єктом вчинення даного адміністративного правопорушення.

Судом неодноразово здійснювався виклик в судові засідання працівника поліції, який склав протокол про адміністративне правопорушення - дільничного офіцера поліції СДОП ВП Солом`янського УП ГУ НП у місті Києві старшого лейтенанта поліції Іщенко І.С., однак останній не з`являвся в судові засідання.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про те, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за частиною 1 статті 164 КУпАП підлягає закриттю з наступних підстав.

Так, статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень статті 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.

Згідно статті 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до статті 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.

Приписами частини 23 статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами і доповненнями) (далі - Закон № 481) передбачено, що роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно положень частини 38 статті 18 Закону № 481 вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (зміни внесені згідно із Законом України від 29.06.2023 р. № 3193-ІХ).

Відповідно до вимог частини 2 розділу XII Прикінцеві положення Закону № 3817 положення Закону № 481 застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817 до дня втрати ним чинності (1 січня 2025 року).

Суд констатує, що події мали місце 27 листопада 2024 року, воєнний стан на території України діяв на момент проведення фактичної перевірки ГУ ДПС у м. Києві та продовжує діяти станом на момент судового розгляду, а Закон № 3817 втратив чинність 01 січня 2025 року.

Крім того, згідно з наданими матеріалами, у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває на розгляді справа № 320/61890/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Конверс Лінкс» до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправними дії та зобов`язати вчинити дії. Предметом спору у цій справі, є оскарження дій та рішень щодо визнання не діючими ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.

Тобто, станом на дату притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, питання щодо наявності та/або відсутності відповідної ліцензції щодо продажу пального є спірним, а тому складання протоколу серії ВАВ № 583960, не відповідає дійсним та істотним обставинам справи та є передчасним.

Окрему увагу, суд звертає також і на наступне.

Згідно диспозиції частини 1 статті 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Суб`єктом відповідальності даного правопорушення являється спеціальний суб`єкт - посадова особа суб`єкта господарювання, який здійснює господарську діяльність без відповідного дозволу (ліцензії).

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб`єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Разом із тим, матеріали справи не містять належних письмових доказів того, що ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вказаним правопорушенням, оскільки він є лише найманим працівником у Товаристві.

Таким чином, суд вважає, що докази, які би підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, в матеріалах справи відсутні, не здобуто таких доказів і під час розгляду справи в суді.

Також, суд зазначає, що КУпАП містить статтю 161-1, яка передбачає відповідальність за порушення порядку торгівлі пальним.

Згідно з пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Крім того, згідно приписів статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відтак, провадження у справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі частини 1 статті 247 КУпАП, за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 62, частиною 3 статті 129 Конституції України, статтями 9, 126, 164, 247, 245, 251, 252 КУпАП, суд -

п о с т а н о в и в:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.

Суддя Дмитро Михайлович Кратко