Дата принятия
03.04.2025
Номер дела
620/1112/25
Номер документа
126342147
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/1112/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Козелецької окружної прокуратури до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа - Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Козелецька окружна прокуратура 28.01.2025 звернулась до суду з адміністративним позовом до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (далі Селищна рада, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, з метою внесення об`єкта культурної спадщини: поселення «Пушкарі-1» (охоронний номер 6606-Чр), який знаходиться на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, до Державного реєстру нерухомих пам`яток України;

- зобов`язати відповідача подати пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, про занесення об`єкта культурної спадщини: поселення «Пушкарі-1» (охоронний номер 6606-Чр), який знаходиться на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Свої вимоги мотивує тим, що всупереч вимог законодавства України відповідач, як уповноважений орган, не вжив жодних заходів, спрямованих на подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Ухвалою судді від 03.02.2025 залучено до участі в справі як третю особу Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації (далі Департамент), відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Також запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подав.

Від третьої особи пояснення по суті спору не надійшли.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

На території с. Пушкарі, Скрипчинської сільської ради, у межах Козелецької територіальної громади, виявлений археологічний об`єкт культурної спадщини поселення «Пушкарі 1», що містить фрагменти кераміки 2-1 тис. до н.е.-1 тис. н.е., ХІ-ХІІ, ХVІІ ст. н.е. (а.с. 24-25).

У відповідності до наказу Мінкультури та Держбуду від 13.05.2004 №295/104 на вказаний об`єкт культурної спадщини заведено Облікову картку (а.с. 21-22).

Відповідно до актів технічного огляду об`єкту археологічної спадщини від 05.07.2007 та від 14.01.2009 загальний стан об`єкту «задовільний» (а.с. 22-23).

Наказом управління культури і туризму Чернігівської обласної державної адміністрації від 29.10.2007 № 305 (зі змінами, внесеними наказом від 17.06.2016 №188) вказаний археологічний об`єкт віднесено до нововиявлених об`єктів культурної спадщини Чернігівської області, охоронний №6606 (а.с. 16-20).

Разом з тим, за результатами здійснення окружною прокуратурою моніторингу Державного реєстру нерухомих пам`яток України, який розміщений на офіційному сайті Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, встановлено, що до вказаного Реєстру об`єкт культурної спадщини - поселення «Пушкарі-1» не внесено.

Відповідно до листа Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації від 10.01.2025 №15-131/8 (а.с. 15 зворот) пропозиції від Селищної ради про занесення поселення до Реєстру до Департаменту не надходили.

Листом від 20.12.2024 №3198/03-09 Селищна рада повідомила, що пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення пам`ятки археології місцевого значення поселення «Пушкарі-1» до Державного реєстру не подавалися, у зв`язку з відсутністю в Раді органу охорони культурної спадщини та відповідальної особи у сфері культурної спадщини, до повноважень якої належить подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України. Одночасно повідомлено, що завдання щодо подання пропозицій органу охорони культурної спадщини до Реєстру не входить до повноважень відділу культури управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Селищної ради (а.с. 13).

Оскільки відповідач не вжив заходи, спрямовані на подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єкту культурної спадщини - поселення «Пушкарі-1» до Реєстру, прокурор звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України Про прокуратуру та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із положеннями статті 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

В частині 4 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Предметом даного позову є бездіяльність Селищної ради, яка полягає у неподані пропозиції органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України щойно виявленого об`єкту культурної спадщини. Бездіяльність відповідача сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері охорони культурної спадщини, що у свою чергу є порушенням загальнодержавних інтересів та відповідно до статті 131-1 Конституції України надає прокурору здійснювати захист таких інтересів у суді.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини регулює Закон України від 08.06.2000 №1805-III «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон №1805-III).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №1805-III:

- об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;

- пам`ятка культурної спадщини (далі пам`ятка) об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України;

- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об`єктів культурної спадщини;

- щойно виявлений об`єкт культурної спадщини об`єкт культурної спадщини, який занесено до Переліку об`єктів культурної спадщини відповідно до цього Закону.

Згідно з статтею 3 Закону №1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради з питань, передбачених підпунктом 5 пункту "б" частини першої статті 31 і підпунктом 10 пункту "б" статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", підконтрольний відповідним органам виконавчої влади (частина п`ята статті 3 Закону №1805-ІІІ).

Відповідно до частини другої статті 6 Закону №1805-ІІІ до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить:1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; 2) подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; 5) забезпечення захисту об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; 6) організація розроблення відповідних програм охорони культурної спадщини.

Відповідно до частини другої статті 14 Закону №1805-ІІІ об`єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам`ятки вноситься до Переліку об`єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об`єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об`єкта або уповноважений ним орган (особу). Перелік щойно виявлених об`єктів культурної спадщини ведеться органами охорони культурної спадщини та публікується такими органами на своїх офіційних веб-сайтах. Включення об`єкта до такого переліку здійснюється одночасно з набуттям ним статусу щойно виявленого об`єкта культурної спадщини.

Переліки об`єктів культурної спадщини затверджуються рішеннями відповідних органів охорони культурної спадщини.

У відповідності до статті 1 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280) виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до статті 5 Закону №280 до системи місцевого самоврядування входять виконавчі органи рад.

Згідно з частиною першою статті 11 Закону №280 виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи

Порядок обліку об`єктів культурної спадщини затверджено наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 №158 (далі Порядок), пунктом 1.3 Розділу І якого передбачено, що система обліку об`єктів культурної спадщини включає комплекс заходів із виявлення нерухомих об`єктів культурної спадщини, складання облікової документації, взяття нерухомих об`єктів культурної спадщини на державний облік, занесення чи незанесення нерухомого об`єкта культурної спадщини до Реєстру, ведення Реєстру, порядок присвоєння охоронних номерів, включення до Реєстру об`єкта культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом, внесення змін до Реєстру (зміна категорії пам`ятки та вилучення пам`ятки з Реєстру), моніторинг та інвентаризацію нерухомих об`єктів культурної спадщини, формування облікових справ, порядок переміщення (перенесення) пам`яток.

Виявлення нерухомих об`єктів культурної спадщини та складання на них відповідної облікової документації забезпечують уповноважені органи, а також районні державні адміністрації, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини, зокрема виконують функції Замовника та укладають з цією метою контракти на виявлення, дослідження нерухомих об`єктів культурної спадщини для їх взяття на облік та подальшої державної реєстрації (пункт 2.1 Розділу ІІ Порядку).

Відповідно до пункту 3.1 Порядку на об`єкт, який виявлено в процесі досліджень і щодо якого подано Картку до органу охорони культурної спадщини, складається облікова документація у складі облікової картки за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку, до якої додаються коротка історична довідка та фотофіксація.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку розробником облікової документації є наукові установи та громадські організації, юридичні особи та суб`єкти господарювання, в тому числі заклади культури, одним із видів діяльності яких є проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень фахівців, що мають вищу освіту за спеціальністю «Музеєзнавство, пам`яткознавство», та/або фахівця-архітектора (для пам`яток та об`єктів архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва), та/або дипломованого фахівця-археолога (для пам`яток та об`єктів археології), та/або фахівця, який має науковий ступінь кандидата наук (доктора філософії) або доктора наук за спеціальністю «Музеєзнавство, пам`яткознавство» або таких наук як, зокрема, історії - для археологічних, історичних об`єктів та об`єктів науки і техніки.

Облікова документація складається у двох примірниках. Один примірник залишається у розробника, а другий разом з електронною версією передається для подальшого розгляду на Науково-методичній раді з питань охорони культурної спадщини органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, Консультативних рад органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних (військових) адміністрацій (далі - Консультативна рада) та/або Експертній комісії (пункт 3.4 Порядку).

З огляду на вищенаведені положення чинного законодавства України, занесенню об`єкта культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України передує певна робота спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини. Разом з тим, складання на об`єкти культурної спадщини відповідної облікової документації забезпечують зокрема, але не виключно, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради які виконують функції замовника.

Згідно з пунктами 8.2-8.3 Порядку нерухомі об`єкти культурної спадщини, включені до списків (переліків) пам`яток всесоюзного, республіканського чи місцевого значення, до вирішення питання про їх включення (невключення) до Реєстру вважаються пам`ятками культурної спадщини відповідно національного чи місцевого значення.

Для вирішення питання про занесення (незанесення) до Реєстру нерухомих об`єктів культурної спадщини, включених до списків (переліків) пам`яток, зазначених у пункті 8.2 цього розділу, уповноважені органи забезпечують проведення перегляду цих списків (переліків) (далі - перегляд).

У той же час, вищевказані вимоги відповідачем не дотримані, що свідчить про його бездіяльність з питань забезпечення належного виконання повноважень у сфері охорони культурної спадщини.

Разом з тим, суд зазначає, що об`єкти культурної спадщини є надбанням українського народу загалом та відповідної територіальної громади зокрема, оскільки несуть собою велику цінність для розвитку історичної, етнічної, культурної самобутності держави і саме на органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладено обов`язок щодо їх охорони та забезпечення їх належного догляду та збереження, що відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 29.01.2024 по справі №260/2285/21.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на сукупність вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Козелецької окружної прокуратури до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа - Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо не подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, з метою внесення об`єкта культурної спадщини: поселення «Пушкарі-1» (охоронний номер 6606-Чр), який знаходиться на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Зобов`язати Козелецьку селищну раду Чернігівського району Чернігівської області подати пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації про занесення об`єкта культурної спадщини: поселення «Пушкарі-1» (охоронний номер 6606-Чр), який знаходиться на території Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 03 квітня 2025 року.

Позивач: Козелецька окружна прокуратура (код ЄДРПОУ 02910114, вул. Євгенія Лоскота, 1, с-ще Козелець, Чернігівський район, Чернігівська область, 17000).

Відповідач: Козелецька селищна рада Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412419, вул. Соборності, 27, смт Козелець, Чернігівський район, Чернігівська область, 17000).

Третя особа: Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02231672, вул. Коцюбинського, 70, м. Чернігів, 14000).

Суддя С.В. Бородавкіна