Єдиний державний реєстр судових рішень
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41а, селище Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9 17 39, факс (05341) 9 17 39, 9 15 37,
e-mail: inbox@sm.pl.court.gov.ua, web: https://sm.pl.court.gov.ua
ідентифікаційний код 02886143
Справа №547/72/25
Провадження №3/547/71/25
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року с-ще Семенівка, Полтавська область
Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , генеральний директор ПСП "Дружба", РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до рішення Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області восьмого скликання від 01.12.2020 № 1 ОСОБА_1 набрав повноважень депутата Семенівської селищної ради восьмого скликання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як депутат місцевої ради, є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов`язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Семенівської селищної ради восьмого скликання, зобов`язаний був подати щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 01 квітня 2024 року.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстр), ОСОБА_1 неодноразово подавав «щорічні» декларації, а саме за 2016-2022 роки, тобто останньому достовірно відомі зобов`язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 12 год. 28 хв. 24.04.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Семенівської селищної ради восьмого скликання, відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 1726 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 12 год. 28 хв. 24.04.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення з провиною погодився частково. Пояснив, що у грудні 2023 року отримав рішення Семенівського районного суду Полтавської області, яким з нього і з ПСП "Дружба" було стягнуто 29564,38 доларів США. Рішення він оскаржив. Очікував на рішення апеляційного суду. Через існування боргу за рішенням, яке він оскаржив, не міг достовірно визначити обсяг свого декларування на 1 квітня. Із аналогічного питання ПСП"Дружба" отримало роз`яснення від ДФС України про те, що спочатку слід отримати постанову апеляційного суду, а потім декларувати кошти. У справі був також накладений арешт на майно ПСП "Дружба" і майно ОСОБА_1 . Декларацію подав через кілька днів після того як отримав постанову апеляційного суду. До цього стояв перед вибором: не подати декларацію до 1 квітня через відсутність повних даних чи подати до 1 квітня помилкову декларацію із можливою помилкою на вказану суму. Вважав, що у другому випадку вчинив би недостовірне декларування на значну суму. Додав, що у спорі йшлося про його борг на суму 300000,00 доларів США, який він оспорював. Декларуючи не існуючий борг, що він потім довів у суді, він би вчинив недостовірне декларування у сумі що еквівалентна майже 12 млн грн, що потягло б значно суворішу відповідальність.
Прокурор Данко К.С. вважав, що незалежно він судового спору ОСОБА_1 мав би подати декларацію до 01.04.2024 про свій фінансовий стан станом на 01.01. 2024 і відобразити у ній всі відомості. Напропозицію судді не зміг визначитися як, на його думку, мала б бути відображена у декларації розписка про борг на 300000,00 доларів США, яка перебувала у розпорядженні позикодавця і щодо якої існував тривалий спір, за умови відсутності боргу, що встановлено постановою апеляційного суду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення також підтверджується відповідними даними:
- протоколу про адміністративне правопорушення № 38 від 09.01.2025 з поясненням про неможливість своєчасного подання декларації через відсутність повного звіту по бухгалтерії і відповідне роз`яснення податкової;
- рапорта ст. о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Полтавській області капітана поліції М.Шеремет від 09.01.2025 про виявлення факту несвоєчасного подання декларації;
- письмового пояснення ОСОБА_1 від 09.01.2025 згідно якого відповідальності підлягає лише особа, яка вчинила відповідне правопорушення. Його провина у діянні відсутня;
- рішення Семенівської селищної ради першої сесії селищної ради восьмого скликання № 1 від 01.12.2020 "Про початок повноважень депутатів Селищної ради" яким визначено факт початку повноважень 26-ти депутатів, зокрема і ОСОБА_1 ;
- листа КП "Семенівська лікарня" від 28.11.2024 № 01-04/705 згідно якого ОСОБА_1 в період часу з 01.01.2024 по 31.03.2024 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні не перебував;
- щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік, як особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, яка подана 24.04.2024 о 12:28 год. Декларація вказує, зокрема, що ОСОБА_1 має у власності 100,00 % корпоративних прав і є кінцевим бенефіціарним власником ПСП "Дружба";
- службової записки головного бухгалтера ПСП "Дружба" ОСОБА_2 від 20.01.2025 згідно якого підприємство очікувало на набрання законної сили рішенням суду у спорі про солідарне стягнення з ПСП "Дружба" і ОСОБА_1 300000,00 і 33312,33 доларів США, що пливало на його фінансові зобов`язання у сумі 166656,17 доларів США. Згідно консультації "гарячої лінії" ДПС України їм слід було дочекатися рішення суду і на його підставі вносити відповідні дані до декларацій.
- постанови Полтавського апеляційного суду від 11.09.2024, повний текст якої складено 19.04.2024, яким встановлено існування у ОСОБА_1 боргу 29564,38 доларів США перед ОСОБА_3 . У справі оскаржувалося рішення Семенівського районного суду Полтавської області від 19.12.2023 щодо вказаної солідарної заборгованості ОСОБА_1 та ПСП "Дружба" перед ОСОБА_3 за договором позики від 30.09.2019 на суму 300000,00доларів США;
- письмового поясненням ОСОБА_1 яким, зокрема зазначає, що декларацію подано 24.04.2024, а протокол складено 09.01.2025. Ставить під сумнів факт виявлення порушення саме 09.01.2025, оскільки його вчинено 01.04.2024. Просить врахувати малозначність свого порушення.
Ураховуючи зазначене, роблю висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, за зазначених обставин, за яке він підлягає адміністративній відповідальності.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення враховуються межі стягнення, установлені КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, причина несвоєчасного подання декларації.
З урахуванням викладеного вважаю, що відповідно до ст. 22 КУпАП вчинене ОСОБА_1 правопорушення є малозначним, тому його слід звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 22, 33, 1726, 251, 252, 283-285, 294 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відповідно дост.22Кодексу Українипро адміністративніправопорушення звільнити ОСОБА_1 відадміністративної відповідальностіза ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв`язку з малозначністю правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Копію постанови протягом 3 днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.
Суддя В.Ф.Харченко