Решение № 124729331, 24.01.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
24.01.2025
Номер дела
380/16595/24
Номер документа
124729331
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2025 рокусправа № 380/16595/24Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПІ НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за попереднього перерахунку пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 02.06.2009 отримє пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 01.02.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зі заявою, у якій просив перерахувати його пенсію, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки, а не за 2014-2016 роки.

За результатом розгляду заяви позивача, відповідач листом від 16.02.2024 відмовив у такому перерахунку, повідомивши, що пенсію позивача обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді від 05.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що частиною 4 ст. 42 Закону 1058 установлено порядок проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Розмір пенсії позивача призначений і обчислений на підставі документів, що знаходяться у пенсійній справі, відповідно до норм чинного законодавства і нормативно-правових актів України. Здійснити позивачу з 01.02.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст. 40 Закону 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за попереднього перерахунку пенсії за віком, тобто за 2019-2021 роки підстави відсутні.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 з 02.06.2009 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У зв`язку з тим, що позивач після призначення пенсії продовжував працювати, останній 01.02.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зі заявою про здійснення перерахунку його пенсії, у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки.

Листом від 16.02.2024 відповідач повідомив позивача, що для забезпечення індексації пенсії починаючи з 2019 року щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.

Рішенням від 24.05.2022 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2022 відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону 1058. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 48 років 09 місяців 07 днів (зараховано по 28.02.2022).

До загального страхового стажу зараховано додаткові роки за списком №1 - 06 років.

Коефіцієнт страхового стажу - 0,48750 ((585/100*12)*1).

Середньомісячний заробіток, обчислений із заробітної плати з 01.01.1987 по 31.12.1991 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 28.02.2022, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки - 6186,32 грн. (3764,40 грн.*1,17*1,11*1,11*1,14), становив 6357,74 грн. (6186,32 грн. х 1,02771 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсії з 01.04.2022 складав 3239,02 грн., а саме:

3099,40 грн. - розмір пенсії за віком (6357,74 грн. х 0,48750);

139,62 грн. - доплата за понаднормовий стаж, тобто за 13 років (1074,00 грн. х 13%).

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01 березня 2023 року проведено перерахунок пенсії, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Середньомісячний заробіток, обчислений із заробітної плати з 01.01.1987 по 31.12.1991 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 28.02.2022, із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки - 7405,03 грн. (3764,40 грн.*1,17*1,11*1,11*1,14,*1,197), становить 7610,22 грн. (7405,03 грн. Ч 1,02771 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) у 2023 році та 7994,47 (3764,40 грн.*1,17*1,11*1,11*1,14,*1,197*1,0796), становить 8216,00 грн. (7994,47 грн. х 1,02771 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) з 01.03.2024.

Розмір пенсії з 01.03.2023 складав 3849,60 грн., а саме:

3709,98 грн. - розмір пенсії за віком (7610,22 грн. х 0,48750);

139,62 грн. - доплата за понаднормовий стаж, тобто за 13 років (1074,00 грн. х 13%).

Пенсійна виплата призначена і обчислена на підставі документів, що знаходяться у пенсійній справі позивача, відповідно до норм чинного законодавства.

У зв`язку з вищенаведеним, відповідач вказав про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки.

Вважаючи відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Зі змісту статті 5 Закону №1058-IV слідує, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено порядок проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Детальний аналіз змісту наведеної вище норми права дозволяє прийти до висновку про те, що у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками є лише «Ск» та «К».

Натомість, показник «Зс» є сталим.

Відтак, виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058, цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення попереднього перерахунку) пенсії.

11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, яким, зокрема, доповнено розділ XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пунктами 4-3, 4-4 та 4-7.

Згідно з пункту 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Так, як встановлено судом, ОСОБА_1 з 02.06.2009 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1, призначену відповідно до Закону №1058-IV.

Середньомісячний заробіток позивача, обчислений із заробітної плати з 01.01.1987 по 31.12.1991 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 28.02.2022, із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що при перерахунку пенсії за віком пенсіонер не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відмінного від того, що був застосований при первісному призначенні (попередньому перерахунку) пенсії за віком (в тому числі, якщо така пенсія була призначена на пільгових умовах), а тому відповідач у відповідь на заяву позивача від 01.02.2024 обґрунтовано не застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2019-2021 роки.

Тотожна за змістом правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 11 грудня 2018 року у справі № 235/2884/14-а (провадження № К/9901/3617/18) та від 10 квітня 2020 року у справі № 311/1809/16-а (провадження № К/9901/22543/18).

Верховний Суд у справах №21-343а12, №235/2884/14-а, №311/1809/16-а та №643/14888/15-а дійшов висновку, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Таким чином, показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсії, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення або ж попереднього перерахунку пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV, що прямо встановлено частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

у задоволені позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяБратичак Уляна Володимирівна