Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №766/15483/24
н/п 3/766/7994/24
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2024 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130Кодексу Українипро адміністративніправопорушення (КУпАП) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Східне Білозерського району Херсонської області, РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 12.09.2024 о 05:55 годині на автодорозі Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 206 км, блокпост 11, керував транспортним засобом «ВАЗ 21093», реєстраційний номер НОМЕР_2 , у стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу газоаналізатора «Алкофор 507», результат тесту №00025 позитивний 1,90 проміле. Своїми діями, ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі по тексту ПДР).
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, заяв та клопотань не подавав, проте захисником було подано письмове клопотання про закриття провадження у справі щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 та захисника до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду справи про адміністративне правопорушення, а тому вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.
У клопотанні про закриття провадження у справі захисник ЯрмушВ.В. заперечив проти складеного щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, просив провадження у справі закрити. Обґрунтовуючи свою позицію, зазначив, що:
1. протокол не містить ознак алкогольного сп`яніння, які були встановлені у ОСОБА_1 , крім того відсутнє посилання на те, що водію пропонували пройти огляд в медичному закладі, а ОСОБА_1 від того відмовився;
2. матеріали справи не містять направлення водія для проходження огляду на визначення стану алкогольного сп`яніння, хоча ОСОБА_1 вимагав направити його до медичного закладу, проте його прохання було проігноровано;
3. водій ОСОБА_1 не був відсторонений від керування транспортним засобом, про що свідчить відсутність відповідних доказів в матеріалах справи;
4. водію працівники поліції не надали можливість за його клопотанням пройти огляд у закладі охорони здоров`я шляхом умовляння, переконання та неправильного трактування чинного законодавства;
5. долучене до матеріалів справи відео містить підтвердження порушення працівниками поліції вимог чинного законодавства, якими врегульовано порядок проходження огляду на визначення стану алкогольного сп`яніння. Крім того відео не є безперервним та не містить дати та часу його створення;
6. працівник поліції не провів калібрування приладу перед його використанням, а отриманий результат не роздрукував із застосуванням відеозапису відповідної процедури
7. досліджене відео не містить підтвердження факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 .
Не зважаючи на заперечення захисником вини ОСОБА_1 , суд дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що вина останнього підтверджена наступними дослідженими та перевіреними судом доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушеннясерії ААБ №248337 від 12.09.2024, в якому викладені дата та час (12.09.2024 о 05:55 годині), місце (автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 206 км, блокпост 11) та обставини (керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння) вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Так, встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку за допомогою газоаналізатора «Алкофор 507», результат тесту №00025 від 12.09.2024 позитивний 1,90 проміле. Протрокол містить пояснення ОСОБА_1 щодо згоди з проведеним оглядом та підтвердження факту вживання алкоголю;
-актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд ОСОБА_1 проведений у зв`язку з виявленими ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, за допомогою приладу «Алкофор 507». Проба позитивна 1,90 проміле. Містить підпис ОСОБА_1 на підтвердження згоди з результатом огляду на місці зупинки;
-відео-файлами з нагрудних відео-реєстраторів поліцейських, з яких вбачається, що був зупинений транспортний засіб «ВАЗ 21093», реєстраційний номер НОМЕР_2 . Встановлено особу водія ОСОБА_1 , який підтвердив факт керування вищезазначеним транспортним засобом. Зафіксовано проходження огляду на місці зупинки з використанням технічного приладу та оголошено результат працівником поліції, який склав 1,9 проміле;
-чек-тестом алкотестера «Алкофор 507»№00025 від 12.09.2024, яким встановлено ступінь алкогольного сп`яніння, а саме:1,90 проміле,який містить підпис ОСОБА_1 ;
-довідкою начальника СРПП ВП №1 Генічеського РВП ГУНП в Херсонській області, відповідно до якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія НОМЕР_3 від 30.04.2013.
Оцінюючи наведені докази, судом врахуванню підлягають наступні норми діючого законодавства.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно дост. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно ст. 252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а»Правил дорожнього рухуУкраїни водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
Дії поліцейських в наведеній ситуації в першу чергу регламентовані нормамиНаказу МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», відповідно до п. 2 розділу І якого огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. До ознак алкогольного сп`яніння віднесено: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 розділу І Інструкції). За наявності ознак, передбачених п. 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Пунктом 7 Розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, передбачено, що установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно доп.4розділу Хнаказу Міністерствавнутрішніх справ№1395від 07.11.2015«Про затвердженняІнструкції зоформлення поліцейськимиматеріалів проадміністративні правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,зафіксовані нев автоматичномурежимі» оглядна станалкогольного,наркотичного чиіншого сп`янінняабо перебуванняпід впливомлікарських препаратів,що знижуютьувагу ташвидкість реакції,проводиться поліцейськимз використаннямспеціальних технічнихзасобів.Під часпроведення оглядуосіб поліцейськийзастосовує технічнізасоби відеозапису,а вразі неможливостізастосування такихзасобів оглядпроводиться уприсутності двохсвідків.Наявні матеріаливідеозапису долучаютьсядо протоколупро адміністративнеправопорушення. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів.Акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп`яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп`яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Оцінюючи заперечення захисника,суд приходить до наступних висновків.
1. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (п. 6 розділу ІХ наказу МВС України від 07.11.2015 №1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі»).
Оскільки ж відносно ОСОБА_1 було складено протокол саме за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, відповідні ознаки у протоколі не зазначаються, а тому заперечення захисника в цій частині є неспроможними.
2. Як зазначено вище, про що свідчить норма ч. 3 ст. 266 КУпАП, у разі незгоди водія з результатом огляду на місці зупинки або у разі незгоди на проходження відповідного огляду на місці зупинки, водій направляється до найближчого медичного закладу.
Оскільки ж протокол про адміністративне правопорушення містить пояснення ОСОБА_1 про згоду з проведеним оглядом, відповідні відомості зазначені і в акті огляду, проведеного поліцейськими на місці зупинки, особа, уповноважена на складання протоколу, не має беззаперечного обов`язку для оформлення направлення до медичного закладу, що у свою чергу жодним чином не спростовує висновків, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. Не погоджується суд з твердженням захисника і про вимогу зі сторони ОСОБА_1 про направлення до медичного закладу, оскільки жодні відомості про відповідний факт матеріали справи не містять, як то заперечення зафіксовані на дослідженому відео або заперечення у протоколі про адміністративне правопорушення.
3. Не заслуговує на увагу і заперечення захисника щодо невідсторонення ОСОБА_1 від керування транспортним засобом, оскільки це є лише суб`єктивним твердженням захисника, яке жодними доказами не підтверджено.
4. Твердження захисника про вимогу ОСОБА_1 щодо проходження огляду в умовах саме медичного закладу свого підтвердження під час судового розгляду не знайшло, оскільки як вже зазначалось вище і протокол про адміністративне правопорушення, і акт щодо проведеного огляду містять підпис ОСОБА_1 , який свідчить про згоду з результатами проведеного огляду, що у свою чергу не створює обов`язку в особи, уповноваженої на складання протоколу, направляти правопорушника до медичного закладу.
5. Заперечення захисника щодо долученого до матеріалів справи відеозапису суд до уваги не приймає, оскільки обов`язковість долучення матеріалів відеозапису до протоколу про адміністративне правопорушення встановлена ч. 2 ст. 266 КУпАП та п. 4 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395, які у свою чергу особливих вимог до здійсненого відеозапису не встановлюють, що також кореспондується і з положеннями ч. 1 ст. 251 КУпАП, відповідно до якої доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються серед іншого встановлюються показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів.
У свою чергу, досліджене судом відео надає можливість суду встановити всі обставини подій, які мали місце 12.09.2024 за участю ОСОБА_1 .
6. Крім того суд звертає увагу і на ту обставину, що вищезазначені норми підзаконних нормативно-правових актів, якими врегульовано порядок та процедуру проведення огляду на визначення стану алкогольного сп`яніння, не містить жодних вимог щодо проведення калібрування технічного засобу перед його використанням.
7. Відповідальність заст.130КУпАП несутьособи,якікеруютьтранспортними засобамиустані алкогольного,наркотичного чиіншого сп`янінняабо підвпливом лікарськихпрепаратів,що знижуютьїхувагута швидкістьреакції.Керуваннятранспортним засобомслідрозуміти яквиконанняфункційводія підчасрухутакого засобуабоінструктора-водіяпідчаснавчання учнів-водіїв,незалежновідтого,керуєособатранспортним засобом,якийрухаєтьсясвоїм ходомчизадопомогою буксирування(п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 « Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті»). Отже, за конструкцією норми ст. 130 КУпАП відповідальності підлягають саме особи, що керують транспортним засобом, а тому вказана обставина підлягає першочерговому з`ясуванню, а в подальшому і доказуванню при складанні протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Хоча матеріали відеозапису не містять чіткого відображення факту керування транспортним засобом саме ОСОБА_1 , проте останній на питання працівника поліції підтвердив факт керування транспортним засобом до моменту зупинки, а безпосередня обстановка, яка супроводжувала складання протоколу щодо останнього свідчить про те, що саме ОСОБА_1 був водієм, оскільки інших осіб, які б могли керувати транспортним засобом на місці зупинки не було присутніми.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що огляд ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп`яніння проведено з дотриманням встановленої процедури, а результати огляду мали цифровий показник більше 0,2 проміле, про що свідчить сукупність досліджених судом доказів, підстав ставити під сумнів які немає, а тому останні доводять факт інкримінованих ОСОБА_1 протиправних дій, а заперечення захисника висновків суду не спростовують і не є беззаперечними умовами для закриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного вище приходжу до висновку про необхідність застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, що відповідає санкції ч. 1ст. 130 КУпАП.
Відповідно дост.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв`язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 130, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000(сімнадцятьтисяч)гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк1 (один) рік.
(Рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001, Одержувач ГУК у м. Херсон обл./Херсон обл./21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10(десяти)днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: Людмила ВАЛІГУРСЬКА