Решение № 123729819, 12.12.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата принятия
12.12.2024
Номер дела
560/13006/24
Номер документа
123729819
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/13006/24

РІШЕННЯ

іменем України

12 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Кам`янець-Подільського відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Кам`янець-Подільського відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову та зобов`язати відповідача оформити і видати неповнолітній паспорт у формі паспортної книжечки. В обґрунтування позову зазначає, що у зв`язку з досягненням ОСОБА_2 16-річного віку вони звернулись до відповідача з заявою про видачу їй паспорта громадянина України у формі книжечки. Територіальний орган листом повідомив про перелік документів, необхідних для оформлення паспорта, зокрема про відповідне рішення суду. Позивач зазначає, що для оформлення паспорта були подані заява встановленого зразка, а також інші необхідні документи, відтак невирішення питання є необґрунтованим.

У відзиві відповідач позов не визнає, зазначаючи, що видача паспорта у вигляді книжечки можлива особам, стосовно яких прийняте рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов`язання органів ДМС оформити та видати паспорт зразка 1994 року. Також покликається на те, що відповідь була надана у порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян", і у ній роз`яснений порядок реалізації права на отримання паспорта у формі книжечки. Вважаючи свої дії правомірними, у задоволенні позову просить відмовити.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 2008 року народження відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 є донькою позивачки, ОСОБА_1 , яка діє в її інтересах.

ОСОБА_2 звернулась до Кам`янець-Подільського відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про видачу їй паспорта громадянина України зразка 1994 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

До заяви було додано копію свідоцтва про народження, дві фотокартки 3,5 х 4,5 см, копію сторінок паспорта матері, заяву про видачу паспорта згідно з додатком 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, довідку про реєстрацію місця проживання від 06.09.2021 №939. Заявницею було зазначено про наявність оригіналів документів.

За результатами розгляду заяви відповідач листом від 16.08.2024 №КО-99/6/6802-24/6834.27.2/111-24 повідомив про перелік документів, які повинні бути подані разом із заявою встановленого зразка, серед яких зазначається рішення суду. Будь-які підстави відмови у видачі паспорта або оцінка наданим заявницею документам у вказаному повідомленні не зазначені.

Суд також встановив, що у заяві про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_2 зазначила про відмову у наданні згоди на обробку її персональних даних та застосування засобів електронних реєстрів для оформлення паспорта у формі ID картки.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (Закон № 5492-VI) одним з документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, є паспорт громадянина України. Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Відтак, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Відповідно до п. 3 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Згідно із ст. 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод від 04 листопада 1950 (далі - Конвенція) була ратифікована Законом України від 17 липня 1997 № 475/97-ВР, та відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Стаття 8 Конвенції передбачає, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Будь-яке втручання у право особи на повагу до її приватного та сімейного життя становитиме порушення ст. 8 Конвенції, якщо воно не здійснювалося "згідно із законом", не переслідувало легітимну ціль або цілі згідно з пунктом 2 та було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було пропорційним цілям, які мали бути досягнуті (рішення ЄСПЛ у справі "Ельсхольц проти Німеччини" (Elsholz v. Germany) [ВП], заява № 25735/94, п. 45, ECHR 2000-VIII). У ст. 8 Конвенції про захист осіб у зв`язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікованій Законом України від 06 липня 2010 №2438-VI, зазначено, що будь-якій особі надається можливість: a) з`ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу; б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі; c) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції.

Відповідно до розділу IХ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

Суд встановив, що позиція відповідача фактично ґрунтувалась на тому, що заява неповнолітньої про видачу паспорта за своєю формою була типовим зверненням із проханням про сприяння у реалізації прав та інтересів.

У той же час, як свідчить зміст заяви ОСОБА_2 , вона просила оформити та видати паспорт відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, тобто звернулась щодо отримання конкретної адміністративної послуги, а не за роз`ясненням у порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян".

Подана неповнолітньою заява містила уточнення причин небажання/неможливості отримати паспорт у формі картки. Крім того, нею було подано заяву за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, фотокартки, свідоцтво про народження, копію паспорта матері, довідку про реєстрацію місця проживання, тобто необхідні для видачі паспорта документи.

Разом з тим, про будь-які визначені Законом або Порядком підстави відмови у видачі паспорта у повідомленні відповідача не зазначається. З урахуванням цього, фактичне невирішення питання видачі паспорта та відсутність посилання на конкретну, передбачену законом підставу бездіяльності або відмови, є протиправним.

Відповідач протилежне суду не довів і доводи позивача належними доказами не спростував.

Оскільки відповідач не довів обґрунтованість прийнятого рішення, позов слід задоволити шляхом зобов`язання оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним невирішення Кам`янець-Подільським відділом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ.

Зобов`язати Кам`янець-Подільський відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 грудня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) Відповідач:Кам`янець-Подільський відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Князів Коріатовичів, 68,м. Кам`янець-Подільський,Хмельницька обл., Кам`янець-Подільський р-н,32302 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя І.С. Козачок