Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 712/14083/24
Провадження № 3/712/4219/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНА
10 грудня 2024 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., за участю прокурора Лисика М.А., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої директором КЗ «База спеціального медичного постачання» про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 1726 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 10.12.2024 адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 об`єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 , будучидиректором Комунальногозакладу«База спеціального медичного постачання»та відповідно допідпункту«а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»(далі Закону)суб`єктом відповідальностіза правопорушення, пов`язані з корупцієюв порушення вимогч.1 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положеньЗакону України«Про запобігання корупції»без поважних причин, несвоєчасно подаладо Національного агентства з питань запобігання корупціїдеклараціюособи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 07.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Крім цього, вона ж, будучи директором Комунального закладу «База спеціального медичного постачання» та відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»(далі Закону)суб`єктом відповідальностіза правопорушення, пов`язані з корупцієюв порушення вимогч.1 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положеньЗакону України«Про запобігання корупції»без поважних причин, несвоєчасно подаладо Національного агентства з питань запобігання корупціїдеклараціюособи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняза 2022рік,оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана07.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні адміністративних правопорушень визнала. У вчиненому розкаюється.
Прокурор підтримав протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 та просив притягнути до адміністративної відповідальності.
Суд, заслухавши ОСОБА_1 , врахувавши думку прокурора та вивчивши матеріали адміністративних справ вважає наступне.
Згідно з частинами 1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За частиною 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
За положеннями ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до оСтатуту Комунальний заклад «База спеціального медичного постачання» це заклад спеціального призначення для забезпечення, зберігання та обслуговування матеріальних цінностей Державного матеріального резерву мобілізаційного призначення. Засновником бази є Черкаська обласна рада (далі -Засновник), яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та здійснює управління об`єктом комунальної власності.
База у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів, наказами Міністерства охорони здоров`я України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного агентства резерву України, рішеннями обласної ради та розпорядженнями Черкаської обласної державної адміністрації, наказами Управління та цим Статутом.
База набуває прав юридичної особи з моменту державної реєстраціїв Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має самостійний баланс, відокремлене майно, розрахунковий та інші рахунки у відділеннях Державної казначейської служби України, печатку зі своїм найменуванням, печатки, штампи, бланки та інші реквізити зі своїм найменуванням.
База має свою структуру та штатний розпис, які затверджуються Управлінням. Безпосереднє управління Базою та його структурним підрозділом здійснює Директор. Директор призначається на посаду та звільняється з посади відповідно до рішення Засновника. З Директором укладається контракт, у якому встановлені права та обов`язки сторін, термін перебування на посаді, відповідальність, умови його матеріального забезпечення, звільнення з посадиз урахуванням гарантійпередбачених чинним законодавством України. Директор самостійно вирішує питання діяльності Бази, завиняткомтих, які належать до компетенції Управління, Засновника та трудового колективу, несе відповідальність за діяльність Бази та звітує про це передЗасновником і Управлінням.
Установлено, щоРішенням Черкаської обласної ради №29-2/VIIвід 01.03.2019«Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора комунального закладу «База спеціального медичного постачання» призначено ОСОБА_1 директором комунального закладу «База спеціального медичного постачання» з 11 березня2019року шляхом укладення контракту на п`ять років за результатами конкурсу.
Відповідно до Контракту з директором комунальногозакладу«База спеціального медичного постачання»Черкаська обласна рада в особі першого заступника голови обласної ради ОСОБА_2 , що діє відповідно достатті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні » та підпункту 4 пункту 4 рішення Черкаської обласної ради від 16.12.2016№10-22/VII«Про порядок укладання контрактів з керівниками підприємств, установ, закладів спільної власності, територіальних громадсіл, селищ міст Черкаської області та затвердження типових форм контрактів, із змінами (далі-орган управління майном), з однієї сторони, та громадянка ОСОБА_1 , що діє відповідно до Статут Комунального закладу «база спеціального медичного постачання», затвердженого розпорядженням обласної ради від 21.12.2016№347-р (далі Керівник), з іншої сторони, разом Сторони, уклали цей контракт (далі-Контракт), про те, що відповідно до рішення Черкаської обласної ради 01.03.2019№29-2/VII«Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора комунального закладу «База спеціального медичного постачання» ОСОБА_1 призначається на посаду директора Комунального закладу «База спеціального медичного постачання» на термін з 11 березня2019року до 11 березня2024року (включно).
Відповідно доКонтракту керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво Закладом, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання Закладом завдань, передбачених законодавством, статутом Закладу і цим Контрактом.
Керівник закладу зобов`язується: організовувати роботу Закладу щодо забезпечення, зберігання і обслуговування матеріальних цінностей Державного матеріального резерву мобілізаційного призначення в порядку та обсязі, встановлених законодавством відповідно до статуту; забезпечує раціональний добір кадрів, створює умови для підвищення фахового і кваліфікованого рівня працівників згідно із затвердженим в установленому порядку штатним розписом; подає в установленому порядку Органу галузевого управління квартальну, річнуфінансову та інші звітності; забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за Закладом майна з метою належного виконання закладом покладених на нього завдань, задоволення соціально-побутових потреб працівників закладу; вживати заходів до ефективного використання за призначенням і збереження та відновлення закріплених за Закладом на праві оперативного управління основних засобів; забезпечення виконання планових показників діяльності закладу та інші обов`язки передбачені контрактом.
Посадова особа юридичної особи публічного права обіймає посаду, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчихта адміністративно-господарських функцій.
В свою чергуадміністративно-господарські функції (обов`язки) це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).До організаційно-розпорядчих функцій відносяться обов`язкищодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності.
ОСОБА_1 , якдиректор Комунальногозакладу «База спеціального медичного постачання», є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно із ч.1ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.2-7Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у2022-2023роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України«Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня2024року. Суб`єкти декларування, зазначені участинах сьомій - чотирнадцятійстатті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування затвердженого НаказомНаціонального агентстваз питань запобігання корупції23липня2021року № 449/21,Зареєстровано в Міністерствіюстиції України29 липня2021р.за № 987/36609(далі Порядок449/21)передбачено три види декларацій, зокрема:
1)щорічнадекларація декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Законом України«Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024слід подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за20212022звітні періоди;декларацію при звільненні за20222023роки (якщо обов`язок подання декларації настав до 11.10.2023включно);декларацію кандидата на посаду за2021та2022звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022по 11.10.2023включно).
Особливості подання декларацій кандидата на посаду та декларацій при звільненні наведено у відповідях назапитання 2-1та2-2 цих Роз`яснень. З 1 січня до 31 березня2024року включно суб`єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за2023звітний період.
Декларації, подані в період з 24.02.2022до 11.10.2023включно вважаються такими, що були подані на виконання обов`язку, передбаченого ст. 45 Закону(абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону).Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 здійснювала свою діяльність,якпосадова особа юридичної особи публічного правапротягом2021року, а тому граничний термін подачіщорічноїдеклараціїза 2021рік є31.01.2024включно.
УСР в Черкаській області,згідно з вимогамист.251 КУпАП встановленофактичніобставини, що можуть свідчити пронаявністьадміністративного правопорушення, та іншіаспекти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зокрема, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені наофіційномувеб-сайті Національного агентства,установлено, ОСОБА_3 лише07.02.2024в порушення вимог ч.1ст.45,п.2-7 Прикінцевих положеньЗакону подаладеклараціюособи,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняза 2021рік.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП, передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак, вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особою, уповноваженою на виконання функцій держави слід враховувати:
-об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Для розкриття об`єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб`єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно - правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст.172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Так, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст.172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом;
-конструктивну ознаку правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; 2) предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; 3) суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
На виконання вище зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 була зобов`язана подати щорічну декларацію, як державний службовець за 2021-2022 р.р. не пізніше 31.01.2024.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов`язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, подала щорічну декларацію як посадова особа юридичної особи публічного права за 2021-20022 р.р. 07.02.2024, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставини правопорушення та вина ОСОБА_1 підтверджуються її поясненнями наданими в судовому засіданні та зібраними в порядку ст.251 КУпАП доказами, а саме: протоколами № 682/2024, № 683/2024 про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією від 21.11.2024,роздруківками та деклараціями, документами про призначення ОСОБА_1 (рішення, контракт, розпорядження), статутом КЗ «База спеціального медичного постачання», листами НАЗКа, матеріалами з національного агентства з питань запобігання корупції , рапортами.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Суд, оцінивши вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Обставини, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 суд визнає визнання вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При призначенні виду адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини в скоєнні правопорушення, відношення до скоєного, суд вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу, але в межах мінімального розміру, передбаченого санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП, а саме у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850,00 (вісімсот п`ятдесят ) гривень 00 копійок.
Крім того, суд дійшов до висновку, що в даному випадку застосування виду адміністративного стягнення у виді штрафу буде достатньою та необхідною мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Також, відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір», а також статті 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особа, на яку накладено таке стягнення, сплачує судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 245, 268, 283, 284, 285, 287-289, 294 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1 700,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси О.І.Кончина