Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2024 року справа № 580/9395/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави до Кам`янської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Смілянської окружної прокуратури (далі позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Кам`янської міської ради (далі відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кам`янської міської ради щодо невжиття дій стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об`єкт нерухомого майна - пам`ятку архітектури місцевого значення - Маєток поміщика Володимира Ростішевського, розташовану за адресою: вулиця Модестова, 53, в селі Косарі, Кам`янської територіальної громади, Черкаського району, Черкаської області площею 721,6 м.кв., зобов`язавши Кам`янську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об`єкт нерухомого майна - пам`ятку архітектури місцевого значення - Маєток поміщика Володимира Ростішевського, розташовану за адресою: вулиця Модестова,53, в селі Косарі, Кам`янської територіальної громади, Черкаського району, Черкаської області площею 721,6 кв.м.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до інформації наданої Кам`янською міською радою від 08.03.2024 за № 754/02-11, на баланс міської ради приймався цілісний майновий комплекс без будь якої згадки про об`єкт культурної спадщини та без правовстановлюючих документів. Разом із тим, з часу прийняття вищевказаного рішення Кам`янською міською радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначене приміщення. За інформацією Кам`янської міської ради від 17.06.2024 право комунальної власності на будівлю по АДРЕСА_1 не оформлено, технічні паспорти не розроблялися. Невжиття Кам`янською міською радою заходів щодо оформлення на вищезазначений об`єкт культурної спадщини правовстановлюючих документів сприяє руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпеченню захисту, збереження, утриманню, відповідному користуванню, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосуванню та музефікації об`єктів культурної спадщини.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що в с. Косарі, Кам`янської міської територіальної громади Черкаського району, Черкаської області розташована історична пам`ятка архітектури місцевого значення - маєток поміщика Володимира Ростішевського.
Розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 12.03.1996 №129 «Про доповнення списку пам`яток історії та культури області, що перебувають під охороною держави» та п. 4317 Списку нововиявлених пам`яток археології та історії, прийнятих на державний облік, житловий будинок поміщика II пол. XIX ст., розташований у с. Косарі, внесено до Переліку об`єктів для включення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, які взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон України № 1805-ІІІ).
Згідно наданої інформації Кам`янського виробничого відділку Комунального підприємства «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» маєток поміщика Володимира Ростішевського побудований в другій половині XIX та розташований за адресою: вул. Модестова, 53, с.КосарІ, Кам`янської територіальної громади, Черкаського району, Черкаської області.
За вказаною адресою, крім зазначеного маєтку розташовані інші споруди, які згідно наданої копії інвентарної справи позначені наступними літерами: А-2 - лікувальний корпус 1905 року побудови (маєток поміщика Володимира Ростішевського) площею 559,1 кв.м. та П\д - підвал, приямок цегляний, ганок бутовий, балкон металевий, загальною площею 162,5 кв.м.; Б-2 - лікувальний корпус побудований 1982 року побудови загальною площею 1062,0 кв.м, б- перехід, який сполучає вказане приміщення з маєтком , площею 71,5 кв.м., 61 - перехід і ганок бетонний загальною площею 74,8 кв.м., П/дІ - підвал з приямками загальною площею 949,2 кв.м.; В - столова з ганками 1984 року побудови загальною площею 491,8 кв.м., П\д2 - підвал загальною площею 460,8 кв.м.; І - навіс 2013 року побудови загальною площею 13,6 кв.м.; Г - поліклініка з ганком 1967 року побудови загальною площею 258,1 кв.м.; Д - сарай 1978 року побудови загальною площею 90,2 кв.м.; Е - котельня 1967 року побудови загальною площею 128,9 кв.м.; Є - гараж 1983 року побудови загальною площею 179,1 кв.м.; Ж - котельня 1986 року побудови загальною площею 233,8 кв.м.; З - будівля біологічної очистки 1984 року побудови загальною площею 66,0 кв.м.; И - убиральня 1967 року побудови загальною площею 5,1 кв.м.
Згідно з інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на маєток ОСОБА_1 не оформлялось.
Відповідно до рішення Кам`янської районної ради № 56-6Л/ІІ від 09.11.2020 передано безоплатно з 31.12.2020 із спільної власності територіальних громад сіл та міста Кам`янського району у комунальну власність Кам`янської міської ради з балансу територіального центру соціального обслуговування Кам`янської районної державної адміністрації на баланс Кам`янської міської ради цілісний майновий комплекс приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини площею 1730,5 кв.м. та підвальне приміщення площею 735,1 кв.м. Рішенням Кам`янської міської ради № 2-26 від 11.12.2020 прийнято на баланс зазначений вище цілісний майновий комплекс.
Відповідно до інформації наданої Кам`янською міською радою від 08.03.2024 за № 754/02-11, на баланс міської ради приймався цілісний майновий комплекс без будь якої згадки про об`єкт культурної спадщини та без правовстановлюючих документів.
Разом із тим, з часу прийняття вищевказаного рішення Кам`янською міською радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначене приміщення.
За інформацією Кам`янської міської ради від 17.06.2024 право комунальної власності на будівлю по АДРЕСА_1 не оформлено, технічні паспорти не розроблялися.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України Про прокуратуру та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. ст. 6, 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 54 Конституції України, культурна спадщина охороняється законом.
Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Зі змісту Закону України «Про охорону культурної спадщини» вбачається, що об`єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, охороняються державою. Охорона об`єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.
Згідно з ч. 1 ст. З Закону України «Про охорону культурної спадщини», до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належить, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із частиною п`ятою статті 16 Закону №280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону визначено статус сільських рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами частин першої, другої, п`ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно із частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно із пунктом першим частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV (далі Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
За приписами пунктів 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Таким чином, аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Кам`янська міська рада як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов`язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна - пам`ятку архітектури місцевого значення - Маєток поміщика Володимира Ростішевського, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 площею 721,6 м.кв.
Відтак, суд погоджується із доводами прокурора, що всупереч вимогам законодавства, відповідачем упродовж тривалого проміжку часу не вжито належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна - пам`ятку архітектури місцевого значення - Маєток поміщика Володимира Ростішевського, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 площею 721,6 м.кв., чим допущено його протиправну бездіяльність.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Кам`янської міської ради щодо невжиття дій стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об`єкт нерухомого майна - пам`ятку архітектури місцевого значення - Маєток поміщика Володимира Ростішевського, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 площею 721,6 м.кв.
Зобов`язати Кам`янську міську раду (20801, Черкаська область, Черкаський район, м. Кам`янка, вул. Героїв Майдану, 37, код ЄДРПОУ 25872304) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об`єкт нерухомого майна - пам`ятку архітектури місцевого значення - Маєток поміщика Володимира Ростішевського, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 площею 721,6 кв.м.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА