Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5337/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому, з урахуванням уточнень /а.с. 100 - 106, т.1/, просила:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які відповідно до листа № 7720-6006/Г-02/18-1600/24 від 05.04.2024 відмовили ОСОБА_1 відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 13.03.2024, здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, а саме:
- перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
- періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - оскільки позивач не працювала, не отримувала заробітну плату і не платила страхові внески) - не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, (ст.41 Закону);
- додатково виключити період навчання в аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (сг. 40. ч.І. абзац 3 Закону);
- провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
- для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. І абзац 3 Закону1058);
- виплатити недоплачені суми за період з 01.10.2017 по 01.04.2024 - у розмірі 67 300 грн. 43 коп;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - вчинити певні дії, а саме:
- перерахувати пенсію з 01.10.2017, для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40, ч. І, абзац 1 Закону 1058);
- перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
- періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 р - оскільки Позивач не працювала, не отримувала заробітну плату і не платила страхові внески) - не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, (ст.41 Закону).
- додатково виключити період навчання в аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40. ч. І, абзац 3 Закону);
- провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
- для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40. ч. І. абзац 3 Закону1058);
- виплатити недоплачені суми за період з 01.10.2017 по 01.04.2024 - у розмірі 67 300 грн. 43 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач по суті не розглянув заяву позивача про перерахунок пенсії, а лише формально послався на ті обставини, що пенсійну справу приведено у відповідність до норм чинного законодавства у сфері пенсійного забезпечення. Рішення відповідача від 05.04.2024 за № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 про відмову у перерахунку пенсії згідно заяви від 13.03.2024 позивач вважає незаконним, необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У наданому до суду відзиві на позовну заяву /а.с. 119 - 122, т.1/ представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що заява позивача від 13.03.2024 Управлінням розглянута у порядку Закону України "Про звернення громадян" та надана відповідь від 05.04.2024 за № 7720-6606/Г-02/8-1600/24, натомість заява встановленої форми щодо здійснення перерахунку пенсії до Управління не подавалась. Також зауважено, що у позовній заяві позивач самостійно обчислив недоплачені суми заборгованості за період з 01.10.2017 по 01.04.2024 у розмірі 67300,43 грн, вважаючи, що перерахунок її пенсії має бути здійснено з 01.10.2017, при цьому позивачем не спростовано належними та достовірними доказами розрахунок розміру вказаної суми та на чому він ґрунтується. Вважає, що управлінням ніяким чином не порушено права позивача, управління діяло виключно у межах визначених чинним законодавством, а отже вказані позовні вимоги не можуть бути задоволені.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою суду від 07 травня 2024 року позовну заяву було залишено без руху.
21.05.2024 до суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви та уточнена позовна заява.
Ухвалою суду від 27.05.2024 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
31.05.2024 представник позивача подав до суду уточнену позовну заяву.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 18.09.2024 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області докази у справі.
Ухвалою суду від 30.09.2024 задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про продовження строку для подання пояснень та витребуваних документів. Продовжено відповідачу строк для подання пояснень та витребуваних документів у справі до 10.10.2024.
01.10.2024 до суду надійшло клопотання від представника відповідача, в якому, зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку з 01.12.2014 на підставі електронної інформації в АСОПД-КОМТЕХ як внутрішньо переміщена особа. Раніше проживала в м. Донецьк. При взятті на облік було сформовано макет пенсійної справи. Паперова пенсійна справа не надходила, тобто документи з часу призначення пенсії та наступними з перерахунками відсутні.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Позивачу призначено пенсію за віком як науковому працівнику Управлінням Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області з 01.12.2014, що підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи /а.с. 126, том 1/.
З 01.10.2017 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", про що свідчить розпорядження № 132549 від 26.10.2017 /а.с. 152, т.1, зворотній бік/.
На підставі заяви позивача від 27.07.2018 про перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 167, т.1/ органом Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії з 01.08.2018, за яким стаж та заробіток позивача визначено згідно з абз. 1, 2 ч. 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 161 - 164, т.1/.
13.03.2019 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2018 та з 01.12.2018 у зв`язку з уточненням даних в ЕПС /а.с. 177 - 178, т. 1/.
21.03.2019 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 у зв`язку з уточненням даних в ЕПС /а.с. 179, зворот - 180, т.1/.
Надалі також проводилися перерахунки пенсії позивача, у тому числі, у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму та індексацією.
13.03.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії /а.с. 180 - 184, т. 2/, в якій просила:
1) перерахувати пенсію з 01.10.2017 згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40 ч. 1 абзац 1 Закону 1058);
2) перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
3) періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - людина не працювала, не отримувала зарплату і не платила страхові внески) не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону);
4) додатково виключити період навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону);
5) провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
6) для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону 1058);
7) виплатити недоплачені суми через незаконне заниження пенсії та численні порушення ГУ ПФУ Полтавської області при обчисленні пенсії.
Листом від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 /а.с. 186 - 188, т. 2/ на заяву позивача від 13.03.2024 ГУ ПФУ в Полтавській області повідомлено, що з 01.12.2014 при взятті на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області гр. ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком згідно Закону України "Про науково-технічну діяльність". Відповідно до внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII змін до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розпорядженням від 26.10.2017 за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017 на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При визначенні розміру пенсії гр. ОСОБА_1 до уваги взято страховий стаж тривалістю 41 рік 02 місяці 16 днів (коефіцієнт стажу 0,41167), який враховано 28.02.2010 та заробітну плату за період роботи з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 28.02.2010, коефіцієнт заробітної плати склав 2,28012 грн. Внаслідок переходу на пенсію за віком, призначеної до Закону, розмір пенсійної виплати з 01.10.2017 підвищився з 3083,59 грн до 3838,46 грн.
Також зазначено, що на підставі поданої гр. ОСОБА_1 заяви від 27.07.2018 про проведення перерахунку згідно ч. 4 ст. 42 Закону, розпорядженням від 03.08.2018 Управлінням проведено такий перерахунок пенсії з урахуванням набутого стажу і заробітної плати по 31.10.2012 та без врахування заробітної плати за 60 місяців за період з 01.07.1995 по 30.06.2000. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,43833. Пенсія обчислена із врахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.10.2012, коефіцієнт заробітної плати після оптимізації заробітку склав 2,38056. Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.08.2018 збільшився до 4116,80 грн.
Додатково повідомлено, що проведення перерахунку в зв`язку із врахуванням лише стажу роботи за період з 01.03.2010 по 19.10.2012 без урахування заробітної плати за період з 01.03.2010 по 19.10.2012 є недоцільним та призводить до зменшення розміру пенсії з 4116,80 грн до 4096,27 грн (з урахуванням доплати за понаднормовий стаж в розмірі 23%). Таким чином, перерахунок пенсії з 01.04.2018 проведено на найбільш вигідних умовах.
У зв`язку з надходженням звернення ОСОБА_1 щодо не проведення даного перерахунку автоматизованим способом, управлінням 13.03.2019 даний перерахунок проведений з 01.04.2018, доплату по проведеному перерахунку гр. Гладіліна отримала в квітні 2019 року.
Крім того, зазначено, що пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, а саме період заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000 занесено до її електронної пенсійної справи за даними інформації, яка була наявна на час взяття на облік. Внаслідок перегляду справи змінився період оптимізації заробітної плати, а саме кількість місяців виключених оптимізацією в межах 10% склала 52 місяці (період з 01.05.2001 по 31.08.2005) та кількість місяців виключено додатково за період навчання в аспірантурі, понад 10 відсотків склала 5 місяців (період з 01.12.2000 по 30.04.2001). Доплату пенсії гр. ОСОБА_1 було перераховано в березні 2024 року на її рахунок, відкритий в АТ КБ "Приватбанк".
Перерахунок пенсії з 01.03.2024 проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 7994,47 (7405,03 грн х 1,0796). Розмір виплачуваної гр. ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 складає 9162,58 грн.
Позивач, вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 13.03.2024, звернулася до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII, який втратив чинність 16.01.2016 ( у редакції, чинній на час призначення позивачу наукової пенсії з 01.12.2014), пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається
відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування (внески).
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менш як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що
зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості наукового стажу. У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим Законом, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Відповідно до приписів статті 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 26.11.2015 № 848-VIII, який набрав чинності з 16.10.2016, в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017, пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У свою чергу пунктом 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, визначено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
За приписами пункту 4-3 розділу XV Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-ІV (у редакції з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 4 статті 42 Закону № 1058-ІV (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII) передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених правових норм свідчить, що у зв`язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII особам, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 розділу XV Закону № 1058-ІV , розрахований за нормами цього Закону, буде більший, передбачено здійснення автоматичного, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Судом встановлено, що з 01.10.2017 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної як науковому працівнику, у зв`язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", про що свідчить розпорядження № 132549 від 26.10.2017 /а.с. 152, т.1, зворотній бік/.
13.03.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії /а.с. 180 - 184, т. 2/, в якій просила:
1) перерахувати пенсію з 01.10.2017 згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40 ч. 1 абзац 1 Закону 1058);
2) перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
3) періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - людина не працювала, не отримувала зарплату і не платила страхові внески) не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону);
4) додатково виключити період навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону);
5) провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
6) для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону 1058);
7) виплатити недоплачені суми через незаконне заниження пенсії та численні порушення ГУ ПФУ Полтавської області при обчисленні пенсії.
Листом від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 /а.с. 186 - 188, т. 2/ на заяву позивача від 13.03.2024 ГУ ПФУ в Полтавській області повідомлено, зокрема, що пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, а саме період заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000 занесено до її електронної пенсійної справи за даними інформації, яка була наявна на час взяття на облік. Внаслідок перегляду справи змінився період оптимізації заробітної плати, а саме кількість місяців виключених оптимізацією в межах 10% склала 52 місяці (період з 01.05.2001 по 31.08.2005) та кількість місяців виключено додатково за період навчання в аспірантурі, понад 10 відсотків склала 5 місяців (період з 01.12.2000 по 30.04.2001). Доплату пенсії гр. ОСОБА_1 було перераховано в березні 2024 року на її рахунок, відкритий в АТ КБ "Приватбанк".
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідачем у листі від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 не зазначено, з якої дати пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, у тому числі із врахуванням періоду заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000.
Із протоколу перерахунку пенсії позивача від 31.01.2024 з додатками /а.с. 14 - 22, т.2/ слідує, що Головним управлінням ПФУ в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії позивача 25.12.2023 у зв`язку з уточненням стажу та заробітної плати та перераховано пенсію з 01.04.2018 з урахуванням періоду заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000.
При цьому відповідачем у листі від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 не вказано та в ході розгляду справи не обґрунтовано відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача із врахуванням періоду заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000 з 01.10.2017, про що позивач просила у заяві від 13.03.2024.
Також відповідачем не розглянуто заяву позивача в частині питань щодо:
- не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону) періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004) ;
- додатково виключити період навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону);
- провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
- для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону 1058).
Суд наголошує, що за змістом заява позивача від 13.03.2024 стосувалася перерахунку пенсії, а тому орган Пенсійного фонду мав прийняти обґрунтоване рішення щодо наявності або відсутності підстав для такого перерахунку.
Зміст зазначеної заяви очевидно давав змогу оцінити намір заявника.
Не здійснивши розгляд такої заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20, від 09 серпня 2023 року у справі №520/5045/2020, від 23.09.2024 у справі №620/2027/23.
За таких обставин, суд критично оцінює доводи відповідача про те, що заява встановленої форми щодо здійснення перерахунку пенсії до Управління позивачем не подавалась.
Згідно з пунктом 4.7. розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Підсумовуючи викладене, суд констатує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не здійснено належним чином розгляд заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024, не вирішено повно та об`єктивно питання щодо перерахунку пенсії, порушені у заяві позивача, а відтак допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду відповідної заяви.
З огляду на те, що при розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024 виконано не всі умови, визначені законом, суд, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024, з урахуванням висновків суду.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - вчинити певні дії, а саме: перерахувати пенсію з 01.10.2017, для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40, ч. І, абзац 1 Закону 1058); перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000; періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 р - оскільки Позивач не працювала, не отримувала заробітну плату і не платила страхові внески) - не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, (ст.41 Закону); додатково виключити період навчання в аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40. ч. І, абзац 3 Закону); провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058); для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40. ч. І. абзац 3 Закону1058), суд зазначає наступне.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Отже, повноваження щодо призначення (перерахунку) пенсії належить до компетенції відповідача і суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому рішення суду про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію є формою втручання у повноваження.
Таким чином, суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення (перерахунку) пенсій громадянам, а враховуючи те, що судом встановлено неналежний розгляд заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024, тому позовні вимоги щодо перерахунку пенсії задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про виплату недоплаченої суми за період з 01.10.2017 по 01.04.2024, суд зауважує, що перерахунок пенсії належить до безпосередніх повноважень відповідача, відтак визначення розміру спірної доплати до пенсії належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати її розрахунок до моменту його проведення відповідачем. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого перерахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
Беручи до уваги те, що перерахунок пенсії позивача відповідно до заяви від 13.03.2024 не здійснено, позовні вимоги у частині зобов`язання відповідача виплатити недоплачені суми за період з 01.10.2017 по 01.04.2024 у розмірі 67300,43 грн, є передчасними і задоволенню не підлягають.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Водночас, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправні дії відповідача, суд вважає за необхідне компенсувати судові витрати позивача у повному розмірі.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.В. Довгопол