Єдиний державний реєстр судових рішень копія
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5112/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Притули К.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 04055251, 25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41) за участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) та комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 39318927, 25015, м. Кропивницький, вул. О.Єгорова,56) про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 14.05.2024 №486 "Про відмову в наданні дозволу на переведення квартири з житлового фонду у нежитловий";
- зобов`язати Виконавчий комітет Кіровоградської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на переведення житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , до категорії нежитлових.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.04.2024 позивач подала заяву про надання дозволу на переведення житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 до категорії нежитлових. Рішенням виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 14.05.2024 №485 позивачу відмовлено у задоволенні заяви, у звязку з відсутністю письмових згод балансоутримувача житлового будинку КП «ЖЕО №2» та повнолітніх власників суміжних квартир чи приміщень завірених ЖЕО. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки відмова відповідача у наданні дозволу на переведення житлового приміщення до категорії нежитлових порушує права позивача, як власника майна розпоряджатись квартирою на власний розсуд, зокрема для здійснення підприємницької діяльності та не відповідає законодавству, а відмови третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача є немотивованими та безпідставними, оскільки їх права та інтереси жодним чином не порушуються.
Ухвалою судді від 05.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Ухвалами судді від 27.09.2024 та 21.10.2024 витребовувались від відповідача додаткові докази.
21.08.2024 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується з позовними вимогами з тих підстав, що ОСОБА_1 не було подано усіх необхідних документів, а саме письмових згод балансоутримувача житлового будинку КП «ЖЕО №2» та повнолітніх суміжних квартир чи приміщень, в зв`язку з чим прийнято рішення виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 14.05.2024 №486 «Про відмову у наданні дозволу на переведення житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 до категорії нежитлових», а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
23.08.2024 представником позивача до суду подано відповідь на відзив, в якому представник позивача зазначає, відповідачем у відзиві не спростовано доводів позивача.
Письмові пояснення щодо позову треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та КП «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Кропивницької міської ради суду не подали.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником об`єкту житлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав від 10.08.2023 №342302894, і зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 2113114435101 (а.с. 10).
28.02.2024 ОСОБА_1 звернулась до міського голови з заявою, в якій просила надати дозвіл на переведення житлового приміщення за адресою АДРЕСА_3 в нежитлове під розміщення об`єктів невиробничої сфери стоматологічний кабінет.
Рішенням Виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 14.05.2024 №486 відмовлено у переведенні житлової квартири за адресою: АДРЕСА_3 , що належить на праві власності ОСОБА_1 , до категорії нежитлових під розміщення об`єкта невиробничої сфери, а саме стоматологічного кабінету, у зв`язку з відсутністю письмових згод балансоутримувача житлового будинку КП «ЖЕО №2» та повнолітніх власників суміжних квартир чи приміщень (на поверсі, вище та нижче на один поверх).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. При цьому використання власності не може завдати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 317 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено зміст права власності, зокрема це право власника володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном.
За правилами частини першої статті 320 цього ж Кодексу власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.
Частиною п`ятою статті 319 ЦК України передбачено, що власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Згідно з статтею 379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
Житло є специфічним об`єктом права власності, тому свобода використання житла його власниками обмежується нормами, спрямованими на схоронність жилих приміщень та не порушення прав інших осіб, зокрема, інших мешканців жилого будинку. При цьому, право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності в порядку та з обмеженнями, встановленими законом, прямо закріплене статтею 320 ЦК України.
Згідно з положеннями статті 6 Житлового кодексу України (далі ЖК України) жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Відповідно до статті 8 ЖК України переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень в нежилі, як правило, не допускається. У виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням органів, зазначених у частині другій статті 7 цього Кодексу.
За змістом частини другої статті 7, частини першої статті 8 ЖК України у виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням виконавчого комітету обласної і міської ради народних депутатів.
Статтею 5 Закону України Про основи містобудування від 16.11.1992 №2780-XII передбачено, що при здійснені містобудівної діяльності повинні бути забезпеченні, зокрема, урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів об`єктів нерухомості, що оточують місце будівництва.
Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572, передбачено, що власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових приміщень.
Отже, за нормами чинного законодавства для проведення перебудови та переобладнання житлових приміщень в нежитлові власники таких приміщень зобов`язані урахувати інтереси інших громадян, які проживають у цьому будинку.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР визначено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку. Зокрема, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Таким чином, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють безпосереднє управління лише житловим фондом, який віднесений до комунальної власності. В усіх інших випадках вони надають відповідні дозволи, здійснюючи при цьому контроль за дотриманням прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку. А відтак, виконавчий орган міської ради вправі вирішувати питання переведення житлових приміщень (квартир), що належать на праві власності юридичним або фізичним особам, у нежитлові за умови, що проведені зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Так, на виконання повноважень у сфері управління об`єктами житлово-комунального господарства рішенням виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 28.12.2021 №972 затверджено Порядок надання дозволу на переведення нежитлових приміщень у категорію житлових, а також переведення житлових будинків і житлових приміщень у нежитлові (далі Порядок №972).
Відповідно до пункту 3.1 Порядку №972 для отримання дозволу на переведення житлових приміщень та житлових будинків у нежитлові власник нерухомого майна або уповноважена ним особа за дорученням подає через ЦНАП до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради заяву про надання дозволу на переведення.
Власник житлових будинків (квартир) і приміщень або уповноважена ним особа за дорученням подає до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради наступні документи: заява на ім`я міського голови про надання дозволу на переведення житлових будинків (квартир) і приміщень у нежитлові із зазначенням функціонального призначення, в яке планується перевести приміщення (додаток 2); копія документа, що підтверджує право власності на об`єкт нерухомого майна; копія технічного паспорта; копія паспорта, якщо власником нерухомого майна є фізична особа, копії установчих документів, якщо власником є юридична особа (фізична особа підприємець); письмова згода з узгодженням функціонального призначення приміщень об`єкта невиробничої сфери: балансоутримувача (власника) житлового будинку, якщо приміщення розміщені у відомчому чи комунальному житловому фонді; орендодавця, якщо приміщення знаходиться в оренді; загальних зборів чи правління (рішення згідно зі Статутом) щодо надання згоди на переведення житлових приміщень із житлового фонду у нежитловий, якщо житлові приміщення розміщені у будинку, в якому створене об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ), погодження балансоутримувача про переведення житлових приміщень (квартир) до категорії нежитлових під розміщення приміщень відповідного цільового призначення; згода заінтересованої особи, якщо приміщення є предметом іпотеки, застави тощо (за небхідності); письмова згода повнолітніх власників суміжних квартир чи приміщень (на поверсі, вище та нижче на один поверх), завірена ЖЕО, ОСББ, якщо приміщення розміщені у багатоквартирному житловому будинку; довідка про реєстрацію місця проживання на кожну особу, зареєстровану в будинку/квартирі, та розмір житлової площі; довідка з відділу обліку житла Кропивницької міської ради про те, що власник квартири та члени його родини не перебувають на квартирному обліку; передпроєктні пропозиції: висновок спеціалізованого підприємства, що має ліцензію на проведення детального інженерно - технічного огляду, про технічний стан конструкцій будинку та можливість виконання робіт по реконструкції приміщення (за необхідності); позитивний висновок ГУ ДСНС України у Кіровоградській області; дозвіл (погодження) органів опіки та піклування (за необхідності); довідки про відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Згідно з пунктом 4.1 вказаного Порядку Виконавчий комітет Кропивницької міської ради може прийняти рішення про відмову у наданні дозволу на переведення житлових приміщень у нежитлові під розміщення об`єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові приміщення у таких випадках: - якщо приміщення є предметом забезпечення позову в суді або на нього накладено арешт; - відсутність згоди заінтересованої особи, якщо приміщення є предметом іпотеки, застави тощо; - неподання документів, зазначених у пунктах 2.1., 3.1. цього Порядку, або їх недостовірність; - наявність заборгованості заявника (заявників) за житлово-комунальні послуги; -заявлений об`єкт реконструкцій не відповідає будівельним, функціональним, санітарним, протипожежним нормам та ін.; - є вмотивовані скарги від мешканців будинку або міста; - подальша реконструкція або перепланування загрожує цілісності конструкції об`єкта; - негативний висновок органу охорони культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації; - відсутність або негативний висновок органу опіки та піклування; - невідповідність розміщення об`єкта містобудування генеральному плану міста та іншій містобудівній документації на місцевому рівні.
Порядком №972 не врегульовано питання щодо отримання невмотивованої відмови у надані згоди від власників прилеглих квартир житлового будинку для переведення житлових приміщень у нежитлові.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для відмови у переведенні житлової квартири за адресою: АДРЕСА_3 , що належить на праві власності ОСОБА_1 , до категорії нежитлових під розміщення об`єкта невиробничої сфери, а саме стоматологічного кабінету, є відсутність письмових згод балансоутримувача житлового будинку КП «ЖЕО №2» та повнолітніх власників суміжних квартир чи приміщень (на поверсі, вище та нижче на один поверх).
Судом встановлено, що позивачем разом із заявою про надання дозволу на переведення житлового приміщення у нежитлове під розміщення об`єкта невиробничої сфери, а саме стоматологічного кабінету подано усі передбачені вказаним Порядком №972 документи, окрім згоди власників суміжних квартир, а саме власницею квартири АДРЕСА_4 ОСОБА_2 та письмової згоди балансоутримувача житлового будинку КП «ЖЕО №2».
Як вбачається з відповіді на звернення позивача, ОСОБА_2 не надала дозволу переведення житлового приміщення у нежитлове під розміщення об`єкта невиробничої сфери, а саме стоматологічного кабінету у зв`язку з тим, що її хвилює ймовірне пошкодження та руйнування міжквартирних перегородок, стін, виникнення тріщин при здійсненні ремонтних робіт.
Також, листом від 20.02.2024 №78, КП «ЖЕО №2» повідомило позивача про не надання згоди на переведення житлової квартири за адресою: АДРЕСА_3 категорії нежитлових у зв`язку з тим, що власник суміжної квартири АДРЕСА_4 не надала письмової згоди.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, на замовлення позивача, експертом з технічного обстеження будівель і споруд ОСОБА_3 , виготовлений звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцй квартири АДРЕСА_5 .
За висновками зазначеного звіту, роботи з реконструкції квартири АДРЕСА_6 , ніяк не впливатимуть на безпеку людей в будинку. Враховуючи загальний технічний стан квартири і будівлі в цілому, а також виходячи з досвіду проектування, відповідальний виконавець в особі експерта ОСОБА_3 не бачить перешкод, з технічної сторони питання, при проведенні реконструкції.
Суд зазначає, що відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення не враховано, що на виконання Порядку №972 позивачем було отримано згоду власників всіх суміжних квартир, крім квартири АДРЕСА_4 . На замовлення позивача, експертом з технічного обстеження будівель і споруд ОСОБА_3 , виготовлений звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій квартири АДРЕСА_5 та можливості проведення реконструкції квартири під нежитлове приміщення.
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що квартири АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 за рішенням Виконавчого комітету Кропивницької міської ради переведено до категорії нежитлових.
Судом не встановлено та відповідачем не надано доказів того, що переведення вказаної житлової квартири в нежитлову призведе до порушення прав та інтересів власників суміжних квартир.
Таким чином суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 , як власницею суміжної квартири АДРЕСА_4 надана невмотивована відмова у надані дозволу, і як наслідок не вмотивована відмова КП «ЖЕО №2», а отже і рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 14.05.2024 №486 Про відмову в наданні дозволу на переведення квартири з житлового фонду у нежитловий також прийняте необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, нерозсудливо та без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, яке підлягає скасуванню. З метою відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Виконавчий комітет Кіровоградської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на переведення житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , до категорії нежитлових.
Відтак, позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211,20 грн., сплаченого за подання позову немайнового характеру. Доказів понесення інших судових витрат на час прийняття рішення позивач суду не надав.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 04055251, 25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41) за участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) та комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 39318927, 25015, м. Кропивницький, вул. О.Єгорова,56) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 14.05.2024 №486 «Про відмову в наданні дозволу на переведення квартири з житлового фонду у нежитловий».
Зобов`язати Виконавчий комітет Кіровоградської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на переведення житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , до категорії нежитлових.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
суддя-підпис
з оригіналом згідно
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА