Решение № 122392321, 16.10.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата принятия
16.10.2024
Номер дела
380/15015/24
Номер документа
122392321
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Львів

16 жовтня 2024 рокусправа № 380/15015/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі позивач, ФОП ОСОБА_1 ,) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ ДПС у Львівській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної №10829125/3171004778 від 02.04.2024; №10870932/3171004778 від 09.04.2024, №10801342/3171004778 від 28.03.2024, №10801344/3171004778 від 28.03.2024, №10844826/3171004778 від 04.04.2024, №10844825/3171004778 від 04.04.2024;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні: № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023, що складені фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 датою їх фактичного надходження до Єдиного реєстру податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що комісією відповідача-1, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН або реєстр) рішеннями від 02.04.2024 №10829125/3171004778, від 09.04.2024 №10870932/3171004778, від 09.04.2024 №10870933/3171004778, від 09.04.2024 №10870934/3171004778, 16.04.2024 №10908482/3171004778, від 16.04.2024 №10908483/3171004778 відмовлено в реєстрації податкових накладних № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023 відповідно. Позивач вказані рішення вважає протиправними та не погоджується з ними, адже вказує, що ним були надані контролюючому органу усі документи, необхідні для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та просить суд позов задовольнити.

Ухвалою від 18.07.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 29.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач-1 та відповідач-2 відзиву на позов у встановлений строк не подав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та перебуває на податковому обліку у відповідача-1.

Видами діяльності позивача є: 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (основний); 81.30 Надання ландшафтних послуг, 31.09 Виробництво інших меблів, 31.02 Виробництво кухонних меблів, 31.01 Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі, 18.12 Друкування іншої продукції, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду).

Між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сайпресс Семікондактор Україна» (Покупець) укладено Договір поставки № 206 від 14.06.2023 (далі Договір № 206).

Відповідно до п. 1.1 Договору № 206 Постачальник зобов`язується поставити меблі, а Покупець зобов`язується прийняти меблі та оплатити їх вартість. Під меблями мається на увазі будь-які меблі, які розроблені та виготовлені для комерційного встановлення в офісних приміщеннях Покупця, залах очікування, лоббі та інших приміщеннях.

Згідно з п. 1.2 Договору № 206 сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість Меблів викладено у додатку № 1 до Договору «Специфікації» (надалі Меблі), що є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору № 206 загальна вартість меблів становить 296 880,00 грн (двісті дев`яносто шість тисяч вісімсот вісімдесят гривень 00 коп.), в т. ч. ПДВ, та може бути зміненою виключно за спільною згодою сторін.

Згідно з пп.4.2.2 п. 4.2 Договору № 206 покупець зобов`язаний оплатити Меблі у строки, визначені даним Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору № 206 розрахунки за Договором здійснюються в безготівковому порядку шляхом переказу Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що визначений у цьому Договорі на підставі виставлених рахунків.

Згідно з п. 6.2 Договору № 206 оплата за меблі Покупцем здійснюється на підставі виставлених рахунків протягом 10 банківських днів з дати виставлення рахунків.

19.06.2023 Покупцеві було виставлено рахунок № 21 на суму 59040,00 (п`ятдесят дев`ять тисяч сорок гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 9 840,00 грн. на оплату згідно п.6.2 Договору (а.с. 53).

20.06.2023 Покупцем було здійснено оплату згідно рахунку №21 від 19.06.2023 на суму 59 040,00 (п`ятдесят дев`ять тисяч сорок гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 9 840,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №2488 (а.с. 41).

20.06.2023 позивач, на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, сформував податкову накладну № 4, яку подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 201).

Згідно з отриманою квитанцією від 13.07.2023 зазначена податкова накладна збережена, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з підстави: «Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в реєстрі.

11.03.2024 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 5 (а.с. 166).

Комісією з питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень/додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

29.03.2024 позивачем подано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За наслідками розгляду повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо податкової накладної № 4 від 20.06.2023, відповідачем-1 прийнято рішення від 02.04.2024 №10829125/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 20.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 146).

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 4 від 20.06.2023 вказано, у зв`язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

На оскаржуване рішення позивач подав скаргу за формою, передбаченою додатком 1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 15.04.2024 № 23335/3171004778/2 про залишення без задоволення скарги та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сайпресс Семікондактор Україна» (Покупець) укладено Договір поставки № 307 від 14.06.2023 (далі Договір № 307).

Відповідно до п. 1.1 Договору № 307 Постачальник зобов`язується поставити Меблі, а Покупець зобов`язується прийняти меблі та оплатити їх вартість. Під меблями мається на увазі будь-які меблі, які розроблені та виготовлені для комерційного встановлення в офісних приміщеннях Покупця, залах очікування, лоббі та інших приміщеннях.

Згідно з п. 1.2 Договору № 307 сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість Меблів викладено у додатку № 1 до Договору «Специфікації» (надалі Меблі), що є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору № 307 загальна вартість меблів становить 547 770,00 грн (п`ятсот сорок сім тисяч сімсот сімдесят гривень 00 коп.), в т. ч. ПДВ, та може бути зміненою виключно за спільною згодою Сторін.

Згідно з пп. 4.2.2 п. 4.2 Договору № 307 покупець зобов`язаний оплатити Меблі у строки, визначені даним Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору № 307 розрахунки за Договором здійснюються в безготівковому порядку шляхом переказу Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що визначений у цьому Договорі на підставі виставлених рахунків.

Згідно з п. 6.2 Договору № 307 оплата за меблі Покупцем здійснюється на підставі виставлених рахунків протягом 10 банківських днів з дати виставлення рахунків.

19.06.2023 Покупцеві було виставлено рахунок № 11 на суму 66330,00 (шістдесят шість тисяч триста тридцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 11055,00 грн на оплату згідно п.6.2 Договору (а.с. 45).

20.06.2023 Покупцем було здійснено оплату згідно рахунку № 11 від 19.06.2023 на суму 66330,00 (шістдесят шість тисяч триста тридцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 11055,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2490 (а.с. 54).

20.06.2023 позивач, на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, сформував податкову накладну № 6, яку подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 191).

Згідно з отриманою квитанцією від 13.07.2023 зазначена податкова накладна збережена, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з підстави: «Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в реєстрі.

22.03.2024 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 10 (а.с. 126).

Комісією з питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень/додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

10.04.2024 позивачем подано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За наслідками розгляду повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо податкової накладної № 6 від 20.06.2023, відповідачем-1 прийнято рішення від 09.04.2024 №10870932/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 20.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 141).

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 6 від 20.06.2023 вказано, у зв`язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

На оскаржуване рішення позивач подав скаргу за формою, передбаченою додатком 1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 25.04.2024 № 25893/3171004778/2 про залишення без задоволення скарги та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сайпресс Семікондактор Україна» (Покупець) укладено Договір поставки № 307 від 14.06.2023 (далі Договір № 307).

Відповідно до п. 1.1 Договору № 307 Постачальник зобов`язується поставити Меблі, а Покупець зобов`язується прийняти меблі та оплатити їх вартість. Під меблями мається на увазі будь-які меблі, які розроблені та виготовлені для комерційного встановлення в офісних приміщеннях Покупця, залах очікування, лоббі та інших приміщеннях.

Згідно з п. 1.2 Договору № 307 сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість Меблів викладено у додатку № 1 до Договору «Специфікації» (надалі Меблі), що є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору № 307 загальна вартість меблів становить 547 770,00 грн (п`ятсот сорок сім тисяч сімсот сімдесят гривень 00 коп.), в т. ч. ПДВ, та може бути зміненою виключно за спільною згодою Сторін.

Згідно з пп.4.2.2 п. 4.2 Договору № 307 покупець зобов`язаний оплатити Меблі у строки, визначені даним Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору № 307 розрахунки за Договором здійснюються в безготівковому порядку шляхом переказу Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що визначений у цьому Договорі на підставі виставлених рахунків.

Згідно з п. 6.2 Договору № 307 оплата за меблі Покупцем здійснюється на підставі виставлених рахунків протягом 10 банківських днів з дати виставлення рахунків.

19.06.2023 Покупцеві було виставлено рахунок № 12 на суму 61320,00 (шістдесят одна тисяча триста двадцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 10220,00 грн на оплату згідно п.6.2 Договору (а.с. 46).

20.06.2023 Покупцем було здійснено оплату згідно рахунку № 12 від 19.06.2023 на суму 61320,00 (шістдесят одна тисяча триста двадцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 10220,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2491 (а.с. 42).

20.06.2023 позивач, на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, сформував податкову накладну № 7, яку подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 193).

Згідно з отриманою квитанцією від 13.07.2023 зазначена податкова накладна збережена, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з підстави: «Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в реєстрі.

22.03.2024 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 8 (а.с. 166).

28.03.2024 Комісією з питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень/додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

04.04.2024 позивачем подано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 120).

За наслідками розгляду повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо податкової накладної № 7 від 20.06.2024, відповідачем-1 прийнято рішення від 09.04.2024 №10870933/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 20.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 143).

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 7 від 20.06.2023 вказано, у зв`язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

На оскаржуване рішення позивач подав скаргу за формою, передбаченою додатком 1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 25.04.2024 № 25870/3171004778/2 про залишення без задоволення скарги та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сайпресс Семікондактор Україна» (Покупець) укладено Договір поставки № 307 від 14.06.2023 (далі Договір № 307).

Відповідно до п. 1.1 Договору № 307 Постачальник зобов`язується поставити Меблі, а Покупець зобов`язується прийняти меблі та оплатити їх вартість. Під меблями мається на увазі будь-які меблі, які розроблені та виготовлені для комерційного встановлення в офісних приміщеннях Покупця, залах очікування, лоббі та інших приміщеннях.

Згідно з п. 1.2 Договору № 307 сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість Меблів викладено у додатку № 1 до Договору «Специфікації» (надалі Меблі), що є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору № 307 загальна вартість меблів становить 547 770,00 грн (п`ятсот сорок сім тисяч сімсот сімдесят гривень 00 коп.), в т. ч. ПДВ, та може бути зміненою виключно за спільною згодою Сторін.

Згідно з пп.4.2.2 п. 4.2 Договору № 307 покупець зобов`язаний оплатити Меблі у строки, визначені даним Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору № 307 розрахунки за Договором здійснюються в безготівковому порядку шляхом переказу Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що визначений у цьому Договорі на підставі виставлених рахунків.

Згідно з п. 6.2 Договору № 307 оплата за меблі Покупцем здійснюється на підставі виставлених рахунків протягом 10 банківських днів з дати виставлення рахунків.

19.06.2023 Покупцеві було виставлено рахунок № 12 на суму 66720,00 (шістдесят шість тисяч сімсот двадцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 11120,00 грн на оплату згідно п.6.2 Договору (а.с. 52).

20.06.2023 Покупцем було здійснено оплату згідно рахунку № 15 від 19.06.2023 на суму 66720,00 (шістдесят шість тисяч сімсот двадцять гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 11120,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2494 (а.с. 44).

20.06.2023 позивач, на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, сформував податкову накладну № 10, яку подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 195).

Згідно з отриманою квитанцією від 13.07.2023 зазначена податкова накладна збережена, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з підстави: «Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в реєстрі.

22.03.2024 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 9 (а.с. 123).

28.03.2024 Комісією з питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень/додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

03.04.2024 позивачем подано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 117).

За наслідками розгляду повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо податкової накладної № 10 від 20.06.2023, відповідачем-1 прийнято рішення від 09.04.2024 №10870934/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 20.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 142).

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 10 від 20.06.2023 вказано, у зв`язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

На оскаржуване рішення позивач подав скаргу за формою, передбаченою додатком 1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 25.04.2024 № 25871/3171004778/2 про залишення без задоволення скарги та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сайпресс Семікондактор Україна» (Покупець) укладено Договір поставки № 206 від 14.06.2023 (далі Договір № 206).

Відповідно до п. 1.1 Договору № 206 Постачальник зобов`язується поставити Меблі, а Покупець зобов`язується прийняти меблі та оплатити їх вартість. Під меблями мається на увазі будь-які меблі, які розроблені та виготовлені для комерційного встановлення в офісних приміщеннях Покупця, залах очікування, лоббі та інших приміщеннях.

Згідно з п. 1.2 Договору № 206 сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість Меблів викладено у додатку № 1 до Договору «Специфікації» (надалі Меблі), що є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору № 206 загальна вартість меблів становить 296 880,00 грн (двісті дев`яносто шість тисяч вісімсот вісімдесят гривень 00 коп.), в т. ч. ПДВ, та може бути зміненою виключно за спільною згодою сторін.

Згідно з пп.4.2.2 п. 4.2 Договору № 206 покупець зобов`язаний оплатити Меблі у строки, визначені даним Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору № 206 розрахунки за Договором здійснюються в безготівковому порядку шляхом переказу Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що визначений у цьому Договорі на підставі виставлених рахунків.

Згідно з п. 6.2 Договору № 206 оплата за меблі Покупцем здійснюється на підставі виставлених рахунків протягом 10 банківських днів з дати виставлення рахунків.

28.08.2023 Покупцеві було виставлено рахунок № 23 на суму 67290,00 (шістдесят сім тисяч двісті дев`яносто гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 11215,00 грн на оплату згідно п.6.2 Договору (а.с. 48).

31.08.2023 Покупцем було здійснено оплату згідно рахунку №23 від 28.08.2023 на суму 67290,00 (шістдесят сім тисяч двісті дев`яносто гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 11215,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2657 (а.с. 40).

31.08.2023 позивач, на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, сформував податкову накладну № 4, яку подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 201).

Згідно з отриманою квитанцією від 13.09.2023 зазначена податкова накладна збережена, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з підстави: «Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в реєстрі.

28.03.2024 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 15 (а.с. 163).

04.04.2024 Комісією з питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень/додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 134).

10.04.2024 позивачем подано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За наслідками розгляду повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо податкової накладної № 4 від 31.08.2023, відповідачем-1 прийнято рішення від 16.04.2024 №10908482/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 144а).

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 4 від 31.08.2023 вказано, у зв`язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

На оскаржуване рішення позивач подав скаргу за формою, передбаченою додатком 1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 05.05.2024 № 27914/3171004778/2 про залишення без задоволення скарги та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Між ФОП ОСОБА_1 (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сайпресс Семікондактор Україна» (Покупець) укладено Договір поставки № 307 від 14.06.2023 (далі Договір № 307).

Відповідно до п. 1.1 Договору № 307 Постачальник зобов`язується поставити Меблі, а Покупець зобов`язується прийняти меблі та оплатити їх вартість. Під меблями мається на увазі будь-які меблі, які розроблені та виготовлені для комерційного встановлення в офісних приміщеннях Покупця, залах очікування, лоббі та інших приміщеннях.

Згідно з п. 1.2 Договору № 307 сторони погодили, що найменування, асортимент, загальна кількість, ціна за одиницю, а також загальна вартість Меблів викладено у додатку № 1 до Договору «Специфікації» (надалі Меблі), що є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору № 307 загальна вартість меблів становить 547 770,00 грн (п`ятсот сорок сім тисяч сімсот сімдесят гривень 00 коп.), в т. ч. ПДВ, та може бути зміненою виключно за спільною згодою Сторін.

Згідно з пп.4.2.2 п. 4.2 Договору № 307 покупець зобов`язаний оплатити Меблі у строки, визначені даним Договором.

Відповідно до п. 6.1 Договору № 307 розрахунки за Договором здійснюються в безготівковому порядку шляхом переказу Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що визначений у цьому Договорі на підставі виставлених рахунків.

Згідно з п. 6.2 Договору № 307 оплата за меблі Покупцем здійснюється на підставі виставлених рахунків протягом 10 банківських днів з дати виставлення рахунків.

28.08.2023 Покупцеві було виставлено рахунок № 17 на суму 64550,00 (шістдесят чотири тисячі п`ятсот п`ятдесят гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 10758,33 грн на оплату згідно п.6.2 Договору (а.с. 47).

31.08.2023 Покупцем було здійснено оплату згідно рахунку № 17 від 28.08.2023 на суму 64550,00 (шістдесят чотири тисячі п`ятсот п`ятдесят гривень 00 коп.) в т.ч. ПДВ 10758,33 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2655 (а.с. 38).

31.08.2023 позивач, на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, сформував податкову накладну № 6, яку подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 199).

Згідно з отриманою квитанцією від 13.09.2023 зазначена податкова накладна збережена, але її реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з підстави: «Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Одночасно позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в реєстрі.

28.03.2023 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 14 (а.с. 127).

04.04.2024 Комісією з питань реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень/додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

10.04.2024 позивачем подано повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 164).

За наслідками розгляду повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо податкової накладної № 6 від 31.08.2023, відповідачем-1 прийнято рішення від 16.04.2024 №10908483/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 145).

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 6 від 31.08.2023 вказано, у зв`язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

На оскаржуване рішення позивач подав скаргу за формою, передбаченою додатком 1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 02.05.2024 № 27852/3171004778/2 про залишення без задоволення скарги та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Не погоджуючись з наведеним позивач звернувся до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин є правомірність рішення податкових органів з питань відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 201.16 ст. 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12. 2019 № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у п. 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктами 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

Як встановлено судом, реєстрацію податкових накладних № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023 зупинено з тих підстав, що Обсяг постачання товару/послуги 9403, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій визначено у додатку 3 до Порядку №1165.

Відповідно до п. 1 додатку 3 до Порядку №1165 обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить підтвердити платнику податків у своїх поясненнях.

Натомість, надіслані позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023 містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок №520) визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 передбачено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Згідно з пунктами 6, 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (п. 10 Порядку № 520).

Пунктом 12 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Як встановлено судом, квитанція про зупинення реєстрації податкових накладних № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023 містить вимоги про надання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретного переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення.

Суд зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Суд звертає увагу на те, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів є підставою для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Такий висновок зроблено Верховним Судом у подібних правовідносинах в постановах від 18.06.2019 у справі № 0740/804/18, від 05.08.2021 справі 816/2222/18.

Судом встановлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем-2 в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено, які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.

Згідно з оскаржуваним рішенням позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Таким чином, відповідачі, як при зупиненні реєстрації податкових накладних № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023, так і при винесенні оскаржуваних рішень, обмежилися лише загальними фразами та не вказали конкретно, які ж саме документи не подані, що вони мали б підтвердити або спростувати, та які подані з порушенням законодавства.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 06.10.2022 у справі №816/2159/18, зокрема таке.

Суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН накладних і, хоч і є визначеним у Порядку №117, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору) наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Водночас, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно правильність та правомірність зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Тому суд дійшов висновку, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів.

Також Верховний Суд у постанові від 01.02.2023 №2240/2900/18 зазначив: «Оскільки відповідач у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкової накладної, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що Державна фіскальна служба України прийняла невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення.

При вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов`язків».

Ураховуючи викладене в сукупності, суд зазначає, що рішення ГУ ДПС у Львівській області від 02.04.2024 №10829125/3171004778, від 09.04.2024 №10870932/3171004778, від 09.04.2024 №10870933/3171004778, від 09.04.2024 №10870934/3171004778, 16.04.2024 №10908482/3171004778, від 16.04.2024 №10908483/3171004778 є необґрунтованими та невмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлюють, які саме первинні документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що рішення відповідача-1 про відмову в реєстрації податкових накладних від 02.04.2024 №10829125/3171004778, від 09.04.2024 №10870932/3171004778, від 09.04.2024 №10870933/3171004778, від 09.04.2024 №10870934/3171004778, 16.04.2024 №10908482/3171004778, від 16.04.2024 №10908483/3171004778 є протиправними, оскільки не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям законності та обґрунтованості, тому їх необхідно скасувати.

Позовна вимога про зобов`язання відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023 датою подання їх на реєстрацію є похідною від позовної вимоги про оскарження рішення про відмову в їх реєстрації.

У відповідності до вимог ПК України реєстрацію податкової накладної в реєстрі віднесено до обов`язків платника податків. Водночас наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи, складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в реєстрі.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в реєстрі, судом не встановлено.

Суд звертає увагу, що згідно з п. п. 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в реєстрі податкової накладної, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України (відповідач-2).

Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання на реєстрацію.

За таких обставин, позовна вимога до відповідача-2 про зобов`язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 4 від 20.06.2023, № 6 від 20.06.2023, № 7 від 20.06.2023, № 10 від 20.06.2023, № 4 від 31.08.2023, № 6 від 31.08.2023, датою їх подання на реєстрацію, також підлягає задоволенню.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача -1, відповідача - 2 необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 18168,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 02.04.2024 №10829125/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 20.06.2023.

3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 20.06.2023, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання.

4. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 09.04.2024 №10870932/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 20.06.2023.

5. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 20.06.2023, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання.

6. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 09.04.2024 №10870933/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 20.06.2023.

7. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 20.06.2023, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання.

8. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 09.04.2024 №10870934/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 20.06.2023.

9. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 20.06.2023, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання.

10. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 16.04.2024 №10908482/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 31.08.2023.

11. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 31.08.2023, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання.

12. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 16.04.2024 №10908483/3171004778 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 31.08.2023.

13. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 31.08.2023, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання.

14. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області сплачений судовий збір в сумі 9084 (дев`ять тисяч вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

15. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України сплачений судовий збір в сумі 9084 (дев`ять тисяч вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090).

Відповідач-2: Державна податкова служба України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).

Повне рішення суду складено 16.10.2024.

СуддяКондратюк Юлія Степанівна