Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
13 червня 2024 року № 520/38141/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо перерахунку довічної пенсії ОСОБА_1 та зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Івано-Франківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу 3080,00 грн; окладу за військовим званням 950,00 грн; надбавки за вислугу років 1410,50 грн та усіх щомісячних складових грошового забезпечення, а саме: підвищення посадового окладу (100%); надбавки за особливі умови служби (50%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%); надбавки за безперервну службу (30%) та премії (33,3%) без обмеження максимального розміру пенсії та виплатою її різниці з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01.03.2018 року (дати введення в дію постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність щодо перерахунку її довічної пенсії, чим порушено права на отримання такої пенсії у належному розмірі. Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 29.12.2023 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому представником відповідача вказано, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії особам, не входять до компетенції відповідача. Також вказано, що ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років з січня 2007 року по червень 2011 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з червня 2011 року позивача було знято з обліку як отримувача пенсії за вказаним законом у зв`язку з переходом на інший вид пенсії. В подальшому з 24.01.2022 року Головним управлінням повторно призначено пенсію позивачу за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ з основним розміром 64% грошового забезпечення. Нормою Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсії пенсіонерам військовослужбовцям здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала законної сили з 01.03.2018 року та з вказаної дати визначила нові розміри і внесла зміни до складу грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб. В той же час 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», у зв`язку з набранням законної сили якою після 01.01.2018 для перерахунку пенсії враховувалась виключно оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Крім того представником відповідача наголошено на обставинах законодавчо визначеного порядку проведення перерахунку пенсії особі. В даному випадку представником відповідача наголошено, що позивач на момент перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 не перебувала на обліку як отримувач пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому позовна вимога щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.03.2018 є безпідставною та необґрунтованою. Також представником відповідача наголошено на обставинах пропущення позивачем строку на звернення до суду.
Ухвалою суду від 14.03.2024 року розгляд справи №520/38141/23 за вказаним вище позовом вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області інформацію стосовно того: з яких показників було розраховано пенсію позивача станом на 01.03.2018 року; з яких підстав позивачу було поновлено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ з основним розміром грошового забезпечення 64% грошового забезпечення з 24.01.2022 року та на підставі яких документів таке поновлено було здійснено; витребувані докази вказано надати до Харківського окружного адміністративного суду у строк протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали суду з дня отримання зазначеної ухвали з дотриманням вимог ч.9 ст. 79 КАС України; попереджено Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про наслідки невиконання судового рішення та відповідальність, передбачену законодавством за невиконання судового рішення.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб.
У позовній заяві позивачем вказано, що при звільненні на пенсію їй при призначенні пенсії від суми грошового забезпечення, яке вона отримувала на час звільнення, з урахуванням сум посадового окладу; окладу за звання; надбавки за вислугу років; підвищення посадового окладу 100%; надбавки за особливі умови служби 50%; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%; надбавки за безперервну службу 30%; та премії 33,3%, які їй призначались згідно із Законами України та Наказами Служби безпеки України, які враховані при обчисленні її пенсії на час звільнення, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією грошового атестату №006991 та додатку №1 до грошового атестату.
Грошовим атестатом СБ №006991 та додатком №1 до грошового атестату від 29 грудня 2006 року визначено, що ОСОБА_1 при звільненні на пенсію встановлено надбавку у вигляді підвищення посадового окладу 100%; надбавку за особливі умови служби 50%; надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 15%; надбавки за безперервну службу 30% та премію 33,3%.
У позовній заяві позивачем вказано, що усі складові, які враховуються при призначенні пенсії, також враховуються і при наступних перерахунках та не можуть бути скасовані.
Так під час розгляду справи встановлено, що у 2018 році, проводився перерахунок пенсій пенсіонерам, яким призначено пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для перерахунку були постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на виконання постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що незважаючи на вимоги вказаних постанов Кабінету Міністрів України їй не було зроблено перерахунок її довічної пенсії за вислугою років, про що свідчить протокол за пенсійною справою №0902007923 від 24.03.2023 у той час, як було збільшено посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугою років, про що свідчить довідка про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою штаб-сержанта (прапорщика), яку займала до звільнення ОСОБА_1 .
Зазначену довідку Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для врахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на виконання постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» так як було підвищено посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років, інші складові, які мають щомісячні додаткові види грошового забезпечення та встановлені у грошовому атестаті ОСОБА_1 . СБ №006991 та додатку №1 до нього.
Позивачем вказано, що з огляду на приписи Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, головними управліннями пенсійного фонду України в областях, надано повноваження, з метою здійснення не тільки відповідних дій по призначенню, перерахунку та виплату пенсій, а і відповідний контроль за діяльністю держаних органів та підприємств з огляду на відповідність нормам Конституції та законів України. Отже, саме на Головні управління пенсійного фонду України в областях покладено обов`язок обчислювати, призначати, перераховувати та виплачувати пенсії, а особливо для певних категорій громадян. Також згідно із висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, зміст і обсяг досягнутих соціальних гарантій працівників правоохоронних органів не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Отже, як зазначила позивач, надаючи до суду копію грошового атестату, додатку до грошового атестату та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що направлялись до Головного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області, при її звільненні, якими підтверджуються обставини встановлення їй підвищення посадового окладу 100%; надбавки за особливі умови служби 50%; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%; надбавки за безперервну службу 30%; та премії 33,3%, зазначені складові грошового забезпечення, які були їй нараховані, згідно із Законом, постановами Кабінету Міністрів України та наказами Служби безпеки України, які діяли на час її звільнення і враховувались при обчисленні пенсії та знаходяться в пенсійній справі та не скасовані жодним нормативним актом.
При звільненні на пенсію обчислення такої для позивача відбувалось з урахуванням усіх складових, які Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області надано до Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а саме: висновок, грошовий атестат та довідку про щомісячні надбавки та премію.
Відтак пенсія позивача після перерахунку повинна складатись з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, підвищення посадового окладу 100%, надбавки за особливі умови служби 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за безперервну службу 30% та премії 33,3%, які співвідносяться до посадового окладу, окладу за спеціальним званням у відсотковому значенні і є невід`ємними складовими формули розрахунку грошового забезпечення при призначенні пенсії та не можуть бути виключені або змінені на підставі статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки жоден нормативний документ не скасовував складові грошового забезпечення, які було нараховано та сплачувались до перерахунку пенсії у 2018 році, то при перерахунку Головне управління Пенсійного фонду України не має права самостійно вирішувати встановлені законодавством обов`язки.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з позовом у цій справі.
Зі змісту поданого до суду відзиву на позов встановлено, що позивач отримувала пенсію за вислугу років з січня 2007 року по червень 2011 року відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а з червня 2011 року позивача було знято з обліку як отримувача пенсії за Законом України №2262-ХП у зв`язку із переходом на інший вид пенсії.
Як встановлено зі змісту поданого до суду представником відповідача відзиву на позов, з 24.01.2022 Головним управлінням повторно призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з основним розміром 64% грошового забезпечення.
Представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що позивач на момент перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не перебувала на обліку як отримувач пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а тому позовна вимога щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.03.2018 є безпідставною та необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Стосовно доводів представника відповідача про пропущення позивачем строку на звернення до суду суд зазначає таке.
Відповідно до приписів ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У постанові від 24.12.2020 р. у справі №510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) Велика Палата Верховного Суду вказала, що визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суд, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.
Зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов встановлено, що останній пов`язує обставини пропущення позивачем строку на звернення до суду із позовними вимогами із обставинами не нарахування позивачу відповідних сум пенсії та відсутністю вини органу у невиплаті таких сум з огляду на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії такого.
Натомість, як встановлено судом, спірним у даній справі є питання допущення відповідачем бездіяльності щодо перерахунку довічної пенсії ОСОБА_1 без врахування додаткових видів грошового забезпечення, відомості, про які наявні в матеріалах пенсійної справи останньої. При цьому доказів попереднього ознайомлення позивача із складовими її пенсії матеріали справи не містять.
Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав вважати, що позивачем було пропущено строк на звернення до суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає таке.
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Також, суд зазначає, що відповідно до приписів ст. 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону №2262-ХІІ).
Згідно із пунктом 1 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Отже, повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (далі Порядок №45).
Так, пунктом 1 Порядку №45 визначено, що проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При цьому суд зазначає, що до 01.03.2018 упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб визначалося постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.1994.
В подальшому, 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), відповідно до якої, серед іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького згідно з пунктом 2 Постанови №704 складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
Постанова №704 з 01.03.2018 визначила нові розміри і внесла зміни до складу грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
При цьому, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно п. 1 якої відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Отже, з аналізу вказаних вище норм слід дійти висновку про те, що до 01.01.2018 при обчисленні розміру пенсії військовослужбовців враховувався розмір грошового забезпечення, до якого входили як оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, так і додаткові види грошовою забезпечення і премія. Втім після 01.01.2018 для перерахунку пенсії враховувалися виключно оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Також, вказаною постановою внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року.
Вищенаведеним Порядком визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються па умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також суд зазначає, що відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Судовим розглядом встановлено, що з 01.01.2018 року пенсії колишніх військовослужбовців було перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 року №103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальне Управління служби безпеки України та територіальне управління Пенсійного фонду України у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Судом під час розгляду справи зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач порушення своїх прав пов`язує з проведенним відповідачем перерахунком її пенсії без урахування додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, визначених станом на час її звільнення.
Водночас, матеріали справи містять копію протоколу про призначення пенсії позивачу з 26.01.2022 року та копії перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року, з яких вбачається, що пенсію позивача розраховано із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 740,00 грн, оклад з а військове звання 60,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 25% - 200,00 грн, надбавка за умови режимних обмежень 15% - 111,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% - 500,00 грн, премія 10% - 74,00 грн, що загалом складає 1685,00 грн.
Отже, з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що при переведенні позивача з іншого виду пенсії, що відбулось з 24.01.2022 року, відповідачем було враховано усі складові грошового забезпечення позивача, відомості про які були наявні в матеріалах пенсії справи останньої.
Також судом за даними Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.12.2022 року у справі № 300/1890/22 апеляційну скаргу представника адвоката Думич Оксани Іванівни, діючої на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.09.2022р. в адміністративній справі № 300/1890/22 залишено без задоволення, а вказані рішення суду без змін.
Приписами ч.4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак з огляду на вказану вище норму встановлені в рамках вказаної справи обставини не підлягають доказуванню у цій справі.
Зі змісту вказаного судового рішення вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України в Івано-Франківській обл. щодо непроведення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 від 24.01.2022 р., на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), а саме: секретаря керівника 1 напрямку РСВ Управління Служби безпеки /СБ/ України в Івано-Франківській обл., станом на 05.03.2019р., виданою Управлінням СБ України в Івано-Франківській обл. за № 345 від 11.01.2022р.; зобов`язати пенсійний орган з 24.01.2022р. здійснити обчислення, перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) основного розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), а саме: секретаря керівника 1 напрямку РСВ Управління СБ України в Івано-Франківській обл., станом на 05.03.2019р., виданої Управлінням СБ України в Івано-Франківській обл. за № 345 від 11.01.2022 р., з виплатою заборгованості однією сумою; судові витрати покласти на відповідача.
Також вбачається, що суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що суд першої інстанції прийшов до вірних та обґрунтованих висновків про відсутність правових підстав для задоволення заявленого позову, оскільки позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у п.1 постанови КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки в спірному випадку пенсія позивачу призначена 24.01.2022 р. шляхом перепризначення (нового призначення) на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Тобто, станом на 24.02.2018р. (день набрання чинності вказаною постановою КМ України) позивачу не виплачувалася пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а остання отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, 24.01.2022р. мало місце не переведення позивача із одного виду пенсії на іншу в межах пенсій, визначених одним законом, а відбулося нове призначення пенсії за правилами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Крім цього, судом апеляційної інстанції вказано, що оновлена довідка № 345 від 11.01.2022 р. видана станом на 05.03.2019 р., тобто, на дату, яка визначена Верховним Судом у рішенні в зразковій справі № 160/8324/19, з якої військовослужбовці, пенсія яким призначена до 01.03.2018 р., отримали відновлене право на включення до складових грошового забезпечення також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Також судом апеляційної інстанції вказано, що позивач у період з 30.06.2011 р. по 24.01.2022р. перебувала на пенсії за віком, через що не була учасником вказаних правовідносин, а вказана довідка не відповідає вимогам закону для призначення пенсії за вислугою років, починаючи з 24.01.2022р.
За таких обставин судом апеляційної інстанції вказано, що позивач не має права на перерахунок пенсії за вислугу років з 24.01.2022р. на підставі оновленої довідки № 345 від 11.01.2022р. станом на 05.03.2019р. Відтак, за встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав у ГУ ПФ України в Івано-Франківській обл. для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача з 24.01.2022р. на підставі оновленої довідки № 345 від 11.01.2022р.
Також судом апеляційної інстанції викладено висновок стосовно того, що оскільки пенсія за вислугу років призначена ОСОБА_1 з 24.01.2022р., тому остання не відноситься до переліку осіб із числа військовослужбовців, визначених постановою КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (наведена постанова стосується перерахунку пенсій, що призначені до 01.03.2018р.).
Відтак враховуючи вище вказане та дійсні обставини, що виникли між сторонами у цій справі, суд доходить висновку про те, що оскільки позивач порушення своїх прав пов`язує саме із непроведенням відповідачем перерахунку її пенсії з урахуванням посадового окладу 3080,00 грн; окладу за військовим званням 950,00 грн; надбавки за вислугу років 1410,50 грн та усіх щомісячних складових грошового забезпечення, а саме: підвищення посадового окладу (100%); надбавки за особливі умови служби (50%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%); надбавки за безперервну службу (30%) та премії (33,3%) з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01.03.2018 року, тобто дати введення в дію постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то з огляду на обставини того, що позивач не належить до переліку осіб із числа військовослужбовців, визначених постановою КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», як така, якій пенсія була призначена з 24.01.2022 року (після 01.03.2018 року, а не до вказаної дати), то у відповідача відсутні законодавчо визначені підстави для проведення вказаного перерахунку пенсії.
Отже, до суду позивачем не надано доказів допущення відповідачем протиправної бездіяльності.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із положеннями ч.1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.